Choroby - przyczyny, leczenie
-
Małpia ospa. Nowe objawy różnią się od tych, które pojawiały się wcześniej. Kim jest statystyczny zakażony?
Przeciętny pacjent z małpią ospą ma 41 lat i jest mężczyzną. W porównaniu do stwierdzanych w poprzednich latach przypadków zakażeń, obecnie u chorych częściej pojawiają się zmiany skórne w okolicy odbytu i narządów płciowych. Rzadziej zaś dochodzi do gorączki. Co czwarty zainfekowany jest nosicielem wirusa HIV. Tyle samo miało wcześniej rozpoznaną chorobę przenoszoną drogą płciową - ustalili lekarze.
-
Clexane, Neocate Junior, Berodual - Minister Zdrowia zapowiada, że w lipcu może zabraknąć 215 leków
Bardzo długa lista, a na niej preparaty stosowane w chorobach rzadkich, ale też w dość częstych problemach zdrowotnych, jak depresja, astma czy zakrzepica. Znalazła się nawet mieszanka mlekozastępcza dla dzieci. Niestety, to nie fake news, tylko oficjalne obwieszczenie Ministra Zdrowia.
-
Przygotowanie do gastroskopii - co warto wiedzieć na ten temat?
Przygotowanie do gastroskopii jest warunkiem koniecznym, który umożliwia przeprowadzenie badania. Jak długo przed gastroskopią nie można jeść i pić? Czy przed badaniem można przyjmować leki? Czy istnieją zalecenia w kwestii ubioru? Czego należy unikać po zakończonym badaniu? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.
-
Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie
Migrena oczna to dolegliwość, w przebiegu której pojawiają się silne bóle głowy i przemijające zaburzenia widzenia. To rzadko występująca postać migreny, mogąca mieć kilka przyczyn, co dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie. Jak objawia się migrena oczna? Czy można ją skutecznie leczyć?
-
Białe plamy na paznokciach: skąd się biorą? Jak pozbyć się takich zmian?
Białe plamy na paznokciach najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju. Niewielkie plamki mogą pojawić się w następstwie urazu, nawet niewielkiego. Zdarza się jednak, że ich obecność wskazuje na niedobory witamin i minerałów. Tego typu zmiany mogą być też objawem niektórych chorób. Skąd biorą się białe plamki i jak się ich pozbyć? Poniżej odpowiadamy na te pytania.
-
Co to jest aorta brzuszna? Czym grozi tętniak aorty brzusznej?
Nie każdy wie, co to jest aorta brzuszna, choć o tętniakach aorty słyszało wielu. Sprawdzamy, gdzie mieści się aorta brzuszna, jaka jest jej rola, jak objawia się i czym grozi tętniak aorty brzusznej.
-
Ćwiczenia na uda, pośladki i brzuch: czy bez wizyty na siłowni można zadbać o te partie ciała?
Czy dla utrzymania smukłej sylwetki wykonywać należy żmudne ćwiczenia na uda, pośladki i brzuch osobno? Wiele ćwiczeń, które można wykonać w domowym zaciszu, bez użycia specjalistycznego sprzętu, działa równocześnie na różne partie ciała. Odpowiednio je dobierając oraz dbając o odpowiednią dietę, można wypracować sylwetkę, która z pewnością nas zadowoli. Sprawdzamy, jakie ćwiczenia warto rozważyć.
-
Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby walki z "pomarańczową skórką"
Jak pozbyć się cellulitu z ud? Cellulit to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. "Pomarańczowa skórka" nie wywiera wpływu na zdrowie, jednak jej występowanie może znacząco obniżyć samoocenę i w konsekwencji - utrudnić wiele codziennych aktywności. Wiele pań dotkniętych tym problemem ma opory przed pokazaniem się na plaży lub nawet przed założeniem krótszej spódniczki albo krótkich spodenek. To znacząco wpływa na komfort. Jak pozbyć się cellulitu z ud? Poniżej wymieniamy najskuteczniejsze sposoby.
-
Skleroza: choroba, która kojarzy się z zapominaniem [objawy, leczenie]
Skleroza, choroba kojarzona zwykle wyłącznie z problemami z pamięcią, w istocie jest poważnym schorzeniem, złożonym i nieuleczalnym, prowadzącym do otępienia, a czasem nawet niedowładów. Sprawdzamy, jakie są objawy sklerozy i jak się ją leczy.
-
Leczenie bólu - dlaczego konieczne są spersonalizowane leki
Każdy z nas inaczej reaguje na leki przeciwbólowe. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego dostosowanie leków przeciwbólowych do indywidualnych potrzeb jest ważne? Spersonalizowana medycyna bólu to na świecie coraz mocniejszy trend.
-
Clexane, Neocate Junior, Berodual - Minister Zdrowia zapowiada, że w lipcu może zabraknąć 215 leków
-
Wraz ze wzrostem hospitalizacji z powodu COVID-19 Francja rozważa powrót do masek
-
Małpia ospa. Nowe objawy różnią się od tych, które pojawiały się wcześniej. Kim jest statystyczny zakażony?
-
Puchną ci stopy podczas upałów? Obrzęk nóg nie jest objawem naturalnym
-
Mózgi kobiet i mężczyzn starzeją się inaczej. Co ma z tym wspólnego menopauza
- Co ci grozi, jeśli się nie wysypiasz? Najbardziej cierpi na tym twoje serce - jego działanie zależy od tych 8 czynników [NOWE WYTYCZNE]
- COVID-19: Istnieje test, który w kilka godzin wykrywa i rozróżnia wszystkie obecne warianty SARS-CoV-2
- Imbir - lekarstwo prosto z natury nie tylko na przeziębienie. Właściwości lecznicze imbiru
- Przygotowanie do gastroskopii - co warto wiedzieć na ten temat?
- Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie
-
Jak pozbyć się zaskórników? Sprawdzone sposoby walki z wągrami
Jak pozbyć się zaskórników? Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, są kojarzone przede wszystkim z problemami dermatologicznymi okresu dojrzewania. Warto jednak podkreślić, że nieestetyczne zmiany dotyczą także osób dorosłych. Jak się ich pozbyć?
-
Biały nalot na języku - skąd się bierze?
Biały nalot na języku? Fizjologiczny kolor języka to różowy lub różowo-czerwony. Biały nalot na języku najczęściej jest stanem tymczasowym, który nie świadczy o żadnych poważnych schorzeniach. Jeżeli jednak występuje przez dłuższy czas, a wraz z nim pojawiają się inne objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Jakie są przyczyny białego nalotu na języku? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
-
Mydło dziegciowe: właściwości. Na jakie problemy skórne pomaga, jak je stosować
Mydło dziegciowe jest wytwarzane z dodatkiem dziegciu brzozowego i przeznaczonym dla skór z problemami, takimi jak trądzik, łojotok, a nawet łupież. Ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Charakteryzuje się dość nieprzyjemnym zapachem. Jest jednak pomocny w pielęgnacji skóry problematycznej.
-
Dramat pacjentów z mukowiscydozą - pełna treść odpowiedzi NFZ i Ministerstwa Zdrowia
Po naszej publikacji z 29 czerwca na temat skandalicznych opóźnień w realizacji programu lekowego dla chorych na mukowiscydozę, otrzymaliśmy obszerne wyjaśnienia z Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia.
-
To nie afera, to polski standard. Mamy wyjaśnienia NFZ i MZ w sprawie leczenia mukowiscydozy
Skandaliczne opóźnienia w realizacji programu lekowego dla chorych z mukowiscydozą to niszowy problem? Jeśli ciężko zachorujesz i twoje życie będzie zależało od refundacji drogiego leku, możesz trafić do tego samego piekła. Jak przekonuje nas NFZ, świadczenie może być gwarantowane na papierze, ale to nie oznacza dostępu do leczenia dla konkretnego pacjenta, bo Fundusz pieniądze zapewnia "sukcesywnie".
-
Szczepionki przeciw grypie o 40 procent zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera
To nie jest tak, że możemy już ogłosić zwycięstwo w walce z chorobą Alzheimera. Ale istnieją poszlaki, że szczepienie przeciw grypie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania - pokazują najnowsze badania.
-
Biały nalot na gardle: przyczyny występowania. Jak się go leczy?
Biały nalot na gardle może być objawem chorób ze stanem zapalnym błony śluzowej gardła, wywołanym infekcją bakteryjną. Może też wskazywać na niektóre choroby wirusowe, więc nie można go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli równolegle pojawiają się inne niepokojące symptomy. Co oznaczają białe kropki na gardle? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
-
Szum w uszach: o czym świadczy? Czy jest to niebezpieczne zjawisko?
Szum w uszach to zjawisko, którego nie można ignorować. Charakterystyczne dźwięki są wyjątkowo irytujące i mogą znacząco pogorszać koncentrację i jakość odpoczynku. Trzeba także wspomnieć, że w niektórych przypadkach, szumy są objawem schorzenia, często poważnego. Co jest przyczyną tego zjawiska? Jak pozbyć się szumu w uszach?
-
Jak pozbyć się rozstępów? Pomogą zabiegi medycyny estetycznej, ale też domowe sposoby
Jak pozbyć się rozstępów? Wbrew pozorom nie jest to pytanie dotyczące wyłącznie kobiet w ciąży. Rozstępy to problem natury estetycznej, który pozostaje bez wpływu na zdrowie. Należy jednak podkreślić, że nieestetyczne zmiany w strukturze skóry mogą znacząco obniżyć samoocenę osoby dotkniętej tym problemem i stać się źródłem poważnych kompleksów. Czy rozstępy mogą zniknąć? Jak pozbyć się rozstępów?
-
Sposób na przetłuszczające się włosy. Jak pozbyć się problemu?
Sposób na przetłuszczające się włosy, zwłaszcza ten domowy, to tania i skuteczna alternatywa dla kosmetyków pielęgnacyjnych. Naturalne środki, stosowane regularnie, pozwolą uporać się z przykrym problemem. O jakich metodach mowa? Odpowiedź znajdziesz poniżej.