Okres co 2 tygodnie - czy jest czym się martwić?

Okres co dwa tygodnie - czy należy zgłosić się do lekarza? Jak często należy mieć miesiączkę? Choć nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, przywykliśmy sądzić, że jedynie okres pojawiający się w cyklu około 28 dniowym jest tym właściwym. Co jednak robić, gdy naszym problemem jest okres co dwa tygodnie? Czy nasza wiedza na temat regularności miesiączek nie wymaga korekty?

Jeszcze jeden dobrze się nie skończył, a następny już się zaczyna. Okres co dwa tygodnie nie musi zaraz oznaczać choroby czy poważnej dysfukcji organizmu, ale z pewnością jest uciążliwy. Kto chciałby "wiecznie" krwawić? Zwykle to stan przejściowy - spowodowany albo jeszcze niedojrzałym systemem (u nastolatek), albo zawirowaniami hormonalnymi o innym podłożu (choćby stres).

Kiedy mówimy o regularnym miesiączkowaniu?

Ginekolodzy zwykle uważają, że długość cyklu miesięcznego może się wahać, wynosząc od dwudziestu sześciu do nawet trzydziestu dni i nie ma wówczas podstaw do niepokoju. Co więcej, nie brakuje kobiet, które miesiączkują zarówno częściej, jak i rzadziej. Jeśli mamy do czynienia z regularnością, która utrzymuje się przez długi czas, a diagnostyka pozwoli wykluczyć problemy zdrowotne, nie ma podstaw do tego, aby się niepokoić. Nie musisz zaraz szukać pomocy lekarskiej, ale przy planowanej wizycie warto omówić to zjawisko i ewentualnie zaplanować podstawowe badania.

Jeśli jednak miesiączka pojawia się rzadziej niż co 35 dni lub częściej niż co trzy tygodnie, warto udać się do ginekologa jak najszybciej. Być może nie jest to wcale powód, by już podejrzewać problem. Może się jednak okazać, że zbyt częste lub zbyt rzadkie miesiączkowanie jest sygnałem świadczącym o rozwijaniu się poważniejszej choroby. Na szczęście, dziś nie musimy już obawiać się komplikacji, takie problemy ze zdrowiem można bowiem zazwyczaj z łatwością eliminować, a okres szybko wyregulować z pomocą antykoncepcji hormonalnej.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn braku miesiączki

Okres co 2 tygodnie – przyczyny

Jeśli miesiączka pojawiła się dwa tygodnie po poprzedniej, lekarze wcale nie wyciągają od razu niepokojących wniosków. Na taki stan rzeczy wpływają między innymi:

  • wahania hormonalne, za które może być odpowiedzialne przemęczenie lub silny stres,
  • podróż, zwłaszcza, jeśli wiąże się ze zmianą strefy czasowej,
  • praca w trybie zmianowym,
  • odstawienie tabletek antykoncepcyjnych,
  • przesadnie intensywna kuracja odchudzająca, w tym zwłaszcza głodówki.

Jeśli po dwóch lub trzech cyklach sytuacja się normuje, można odetchnąć z ulgą, choć podczas okresowego badania ginekologicznego nie zaszkodzi wspomnieć o tego rodzaju anomalii. Jeśli jednak  tendencja utrzymuje się, a my nie znajdujemy prawidłowości, która mogłaby ją tłumaczyć, dobrym pomysłem będzie szukanie wsparcia u specjalisty.

Okres co dwa tygodnie – możliwe choroby

Warto mieć świadomość tego, że zbyt częste miesiączkowanie może być też objawem zmian chorobowych. Najczęściej sygnalizuje niewłaściwe funkcjonowanie układu, na jaki składają się podwzgórze, przysadka i jajnik, choć może być też sygnałem świadczącym o chorobach wewnątrzustrojowych. Zbyt krótki okres informuje też o stanach zapalnych dróg rodnych, a nawet o nieprawidłowej anatomii narządów rozrodczych. Bywa również sygnałem świadczącym o zaburzeniach metabolicznych.

W zdecydowanej większości przypadków wątpliwości rozwiewa wizyta u ginekologa, który może też poprosić nas o skonsultowanie się z lekarzem innej specjalizacji. Leczenie dotyczy nie tyle samego zbyt częstego miesiączkowania, ile jego źródła, choć jego konsekwencją jest także pozbycie się tej dolegliwości.

Okres co 2 tygodnie a ciąża

Zagadnienie związane z okresem po dwóch tygodniach jako objawem ciąży wymaga nieco bardziej starannego omówienia. Fora internetowe są wypełnione podobnymi opowieściami, choć sami lekarze podchodzą do nich sceptycznie. Czy zatem ciężarne celowo wprowadzają się w błąd? Na szczęście nie.

Nieporozumienie wynika przede wszystkim z tego, że mamy tendencję do mylenia określeń: miesiączka oraz krwawienie. To, co wiele kobiet bierze mylnie za okres co dwa tygodnie nie musi być miesiączką, ale krwawieniem implantacyjnym, które może towarzyszyć zagnieżdżeniu się w macicy zapłodnionego jajeczka.Wówczas u niektórych kobiet faktycznie pojawia się niewielkie krwawienie.

Trzeba jednak pamiętać, że może też sugerować nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Jeśli krwawienie się utrzymuje, jest obfite itd., raczej nie jesteś w ciąży. Nie zaszkodzi jednego zrobienie testu i wyjaśnienie sprawy z lekarzem. To może być choćby ciąża pozamaciczna, a w jej przypadku często wskazana jest pomoc lekarska i trzeba działać szybko. Jej objawy już po dwóch tygodniach od okresu wydają się jednak bardzo nieprawdopodobne, chyba że wcześniej coś źle policzyłaś, miesiączkę miałaś kilka tygodni temu, a ostatnio raczej już plamienia.

Jeśli po dwóch tygodniach po okresie pojawiło się krwawienie tak samo intensywne, jak to, które miałyśmy do tej pory, ciąża jest raczej mało prawdopodobna. Sprawę warto wyjaśnić z lekarzem za każdym razem, gdy sytuacja jest nietypowa, towarzyszą jej dodatkowe, nieprzyjemne dolegliwości, źle się czujesz itd.

To również może cię zainteresować:

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się w 2017 roku.

Więcej o: