Chirurgia - zdjęcia i wideo
-
Operacja bariatryczna i co dalej? Na pewno "efekt gwarantowany"? Specjalista wyjaśnia
Rach-ciach i po problemie - sporo osób wierzy, że właśnie tak działa chirurgiczne leczenie otyłości. W praktyce pacjent musi być przygotowany na to, że pełny proces zdrowienia jest jednak długotrwały i okupiony wysiłkiem. O to, czego trzeba się spodziewać po zabiegu bariatrycznym, pytamy prof. Tomasza Rogulę.
-
Warszawa, Narodowy Instytut Onkologii - zawieszona praca bloku operacyjnego
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, od rana nie pracuje blok operacyjny Narodowego Instytutu Onkologii przy ul. Roentgena w Warszawie. Przyczyną ma być brak pielęgniarek operacyjnych ("instrumentariuszek"), które nie przyszły do pracy. Informacje o odwołanych zabiegach częściowo potwierdza rzecznik Instytutu.
-
Puchną ci stopy podczas upałów? Obrzęk nóg nie jest objawem naturalnym
Po ciężkim dniu, zwłaszcza upalnym, niejednokrotnie dosłownie trudno wbić ci stopę do buta? To częsta dolegliwość, szczególnie u kobiet. Nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem, ale często okazuje się istotnym sygnałem ostrzegawczym. Tak może objawiać się problem z nerkami, układem krążenia, wątrobą, a także choroba stawów czy alergia. Sprawę z pewnością trzeba wyjaśnić.
-
Bielsko-Biała. Guz płuca naciekał serce. Operacja 32-letniej pacjentki zakończona sukcesem
Ten zabieg był prawdziwym wyzwaniem, zarówno w zakresie chirurgii klatki piersiowej, jak i kardiochirurgii. Na początku czerwca 32-letniej kobiecie usunięto w całości guz, który obejmował dwa płaty płuca i naciekał na lewy przedsionek serca. Zespoły operacyjne i przede wszystkim pacjentka mogą już odetchnąć z ulgą - udało się.
-
Narząd świni, eksperymenty na ludziach i "przeszczep pozaprawny" - jak doszło do transplantacji serca w Polsce
36 lat temu przeszczepiono w Polsce serce i pacjent przeżył zabieg. Zabrze nie było jeszcze najbardziej uznanym ośrodkiem, a Zbigniew Religa medyczną sławą. Dlaczego właśnie jemu przyszło dokonać medycznego przełomu w Polsce? Bo chciał i po prostu się uparł.
-
Ależ piękne jest to ucho! Gabryś Pasieka już po operacji w USA
Ile razy można oglądać 16-sekundowy filmik z uchem? W redakcji odtwarzamy go bez końca. I są łzy wzruszenia. Niemożliwe stało się faktem. Obecnie pięcioletni Gabryś przeszedł skomplikowaną operację w USA i czuje się dobrze. To wszystko dzięki czytelnikom Gazeta.pl
-
Pani Marlena już wyszła ze szpitala w Kluczborku. Czasem pieniądze dają szczęście
Jeszcze w kwietniu wydawało się, że zebranie potrzebnych środków jest nierealne. Dzięki czytelnikom Gazeta.pl zbiórka ruszyła z kopyta. Teraz Marlena Pizoń wychodzi ze szpitala, po udanym zabiegu neurostymulacji. Poprawa już jest wyraźna - przekonuje pacjentka i jej lekarze.
-
Nie trzeba okaleczać. Skuteczność porównywalna do klasycznej chirurgii. Pierwsza w Polsce przezskórna krioablacja guza nerki
Po zabiegu zostaje niewielki ślad. Pacjent zwykle może wrócić do domu następnego dnia. Taki sposób leczenia raka nerki to na świecie już standard. W II Zakładzie Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w szpitalu przy ul. Banacha, przeprowadzono pierwszy zabieg przezskórnej krioablacji raka nerki.
-
Obojczyk - budowa (anatomia), najczęstsze urazy i inne problemy
Obojczyk to kość, o której często mówi się w kontekście urazów. Dlaczego tak często coś się w obojczyku psuje, jak diagnozuje się ewentualne problemy, a przede wszystkim jak się je leczy, zapytaliśmy eksperta, doktora Tomasza Kowalskiego, specjalistę ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
-
28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - na co konkretnie pójdzie ta kasa?
Chirurgia ogólna, neurochirurgia i kardiochirurgia dziecięca - to na tych dziedzinach skoncentrują się działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2020 roku. Jakie są potrzeby w tym zakresie? Co trzeba konkretnie zrobić, by dziecięca medycyna zabiegowa w Polsce była na światowym poziomie?
-
Napoje, które wspierają zdrowie serca
-
Co pić rano, żeby wygrać z zaparciem, gdy kawa nie działa? Ten napój pomoże
-
Sezon ślubny w pełni. Jaką kreację wybrać, aby wyglądać zjawiskowo? Najnowsze trendyMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Niepozorna przyprawa wymiecie załogi z jelit i sprawi, że waga poleci w dół
-
Ogranicz jedzenie ogórków kiszonych, jeśli cierpisz na to schorzenie
- Zdarza ci się czegoś zapomnieć? To nie zawsze oznaka Alzheimera
- Które nowotwory mogą nawrócić? Nawrót tych chorób zdarza się najczęściej
- Depilować, czy dla wygody zapuszczać ogrody? Przeczytaj, łatwiej podejmiesz decyzję
- Wiesz, czym zajmuje się ortopeda? Świetnie, masz już punkt w quizie o lekarzach!
- Bolą cię stawy? Sprawdź szafkę z przyprawami i przygotuj prosty napar
-
Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych, czyli tonsillektomia - wskazania, przebieg, konsekwencje
Tonsillektomia jest rutynowym zabiegiem chirurgicznym, pozwalającym trwale rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych. Metody zachowawcze zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych efektów. Jak każdy zabieg jest obciążony pewnym ryzykiem i po nim trzeba liczyć się z pewnym dyskomfortem.
-
Komora hiperbaryczna - jak działa, jakie są wskazania do zabiegów?
Komora hiperbaryczna to specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym przeprowadza się terapię z wykorzystaniem wysokiego stężenia tlenu pod wysokim ciśnieniem. Na jakie schorzenia polecana jest terapia hiperbaryczna, a kto powinien jej unikać? Jak przebiegają zabiegi w komorze hiperbarycznej?
-
Zdecydowanie mniej bólu, niewielka rana, nie trzeba wyłaniać stomii - nowoczesne operacje odbytnicy i raka jelita grubego już w Polsce
W Szpitalu Kopernika w Łodzi przeprowadzono laparoskopową operację całkowitego wycięcia odbytnicy przy zachowaniu zwieraczy. Tradycyjny zabieg wiąże się zwykle z koniecznością wyłonienia sztucznego odbytu. "Zależy nam, by pacjenci, ale także lekarze, dowiedzieli się, że możliwe jest działanie mniej inwazyjne" - mówi dr hab. n. med. Jacek Cywiński, kierujący zespołem operacyjnym.
-
Zęby mleczne - kiedy się pojawiają, ile ich jest i czy to prawda, że mleczaków nie trzeba leczyć?
Zawiązki zębów mlecznych powstają już na etapie życia płodowego, jednak pierwszych mlecznych zębów można spodziewać się u dziecka w wieku około pół roku. Niektóre maluchy zaczynają ząbkować wcześniej, a niektóre znacznie później, jednak dla wszystkich jest to bardzo trudny okres.
-
Polscy lekarze uratowali chłopca, który połknął żrące granulki. To pierwsza tego typu operacja na świecie
Lekarze z Polski przeprowadzili pionierski zabieg transplantacji u 7-letniego chłopca, który sześć lat temu połknął żrącą substancję do udrażniania rur. Preparat poparzył jego narządy wewnętrzne. To ogromny sukces i przełom w medycynie światowej.
-
Urostomia ratuje życie, ale może obniżyć jego jakość. Czego się spodziewać po wyprowadzeniu przetoki?
Urostomia (przetoka moczowo-skórna) to wyprowadzenie na zewnątrz przez powłoki brzuszne dróg moczowych z pominięciem cewki moczowej lub pęcherza. Zdarza się też, że mocz jest odprowadzany prosto z nerek.
-
Pacjent po dobie może wrócić do domu. Pierwsza w Polsce termoablacja guza płuca w szpitalu na Banacha
Zamiast obciążającej operacji lub radioterapii - działanie miejscowe. Rana po termoablacji przypomina ugryzienie komara. NFZ jeszcze nie finansuje takiego leczenia nowotworów płuc, więc lekarze zniszczyli guza przy okazji zabiegu na wątrobie.
-
Pacjent zmarł po operacji, którą wykonywał robot. Jest wynik śledztwa. "Do jego śmierci przyczyniła się maszyna"
Trzy lata temu w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przeprowadzono operację zastawki serca przy pomocy robota Da Vinci. Pacjent zmarł. Teraz śledztwo wykazało, że podczas zabiegu dopuszczono się wielu zaniedbań, ale największe błędy popełniła sama maszyna.
-
NanoKnife - nadzieja chorych na trudne do leczenia nowotwory
Nóż nano, który trwale niszczy komórki nowotworowe, znalazł zastosowanie w leczeniu wyjątkowo trudnych zmian wątroby, trzustki, prostaty oraz nerek.
-
Brytyjska służba zdrowia chce zastąpić antybiotyki... octem. Ale tylko w konkretnych przypadkach
Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który, jak się okazuje, jest bardzo skuteczny w zabijaniu bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji w ranach. Brytyjczycy chcą nim zastąpić antybiotyki w leczeniu oparzeń.