Domowy syrop na kaszel suchy i mokry - jak go przygotować?

Jeśli kaszel spowodowany jest przeziębieniem, może utrzymywać się dość długo (nawet do kilku tygodni) i być uciążliwy. Zanim zaczniemy się faszerować chemią, warto rozpocząć leczenie od prawdziwie domowych, sprawdzonych przez pokolenia sposobów. Jak przygotować domowy syrop na kaszel?

Skąd bierze się kaszel?

Kaszel - mimo że kojarzy się nam wszystkim z chorobą - jest naturalnym odruchem, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych. Przyczyny jego pojawienia są różne - od pojawienia się w drzewie oddechowym jakiejś drobinki, której tam być nie powinno (choćby okruszka), aż po zaleganie w nim zbędnej, utrudniającej oddychanie wydzieliny, jak flegma.

Bardzo istotne jest zaobserwowanie co jest powodem pojawienia się kaszlu, który ma charakter przewlekły. W zależności od tego z czego dany kaszel wynika i jak wygląda, takie dobierane jest do niego leczenie. Domowy syrop na kaszel również powinien być dobrany odpowiednio do przypadku - wówczas zwiększa się szansa na pełne i szybkie wyleczenie.

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Domowy syrop na kaszel suchy

Kaszel suchy w opinii wielu osób jest lepszy od kaszlu mokrego, jednak tak naprawdę o wiele ciężej go zwalczyć, ponieważ nie pozbywamy się żadnej wydzieliny, co mogłoby niewątpliwie przynieść ulgę. Kaszel tego typu może towarzyszyć infekcji wirusowej lub bakteryjnej, jak również być objawem alergii. Może być również odpowiedzią na podrażnienie dróg oddechowych przez dym papierosowy. Warto pamiętać, że jeśli mimo starań kaszel staje się długotrwały i nie przechodzi, należy udać się do lekarza, a gdy jego interwencja nie przyniesie oczekiwanych efektów, należy wykonać badania - kaszel tego typu może być bowiem objawem również groźniejszych chorób, jak nowotwór.

Jak sobie pomóc? Oto kilka propozycji i porad:

  • syrop z cebuli - znany jest i wykorzystywany w medycynie ludowej od lat, a wykonuje się go w naprawdę prosty sposób. Wystarczy obrać i posiekać drobno 2 cebule, a następnie zasypać je cukrem i odstawić na kilka godzin, żeby warzywo puściło sok. Po około 5-6 godzinach trzeba odcedzić powstały syrop od reszty i przyjmować go lub podawać po 1 łyżeczce co około 2-3 godziny.
  • syrop z sosny - inny, świetnie znany syrop, który przynosi ulgę w kaszlu, ułatwia oddychanie, a który nie jest trudny do przygotowania. Potrzebne nam jednak będą pędy sosny, które należy zasypać cukrem (1 kilogram pędów na 1 kilogram cukru), a następnie odstawić na okres 6 tygodni, zakrywając gazą. Najlepiej układać wszystko partiami, to znaczy wysypać trochę pędów, na to warstwa cukru, znów pędy, znów cukier i tak dalej. Po 6 tygodniach odcedzamy syrop i przyjmujemy 2 razy dziennie po 1 łyżce.
  • syrop z miodu, cytryny i imbiru - doskonały syrop, który nie tylko zachwyci smakiem i pomoże poradzić sobie z kaszlem, ale też wzmocni odporność. Ma działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i bakteriobójcze. Jak go zrobić? Mieszamy 3/4 słoiczka miodu z obranym i startym na tarce imbirem, a także 10 plasterkami nieobranej ze skórki z cytryny. Taką mieszankę należy odstawić na dobę w suche, chłodne miejsce. Po tym czasie można albo dodawać syrop do herbaty, albo też spożywać go samodzielnie - 1 łyżkę dziennie.

Domowy syrop na kaszel mokry

Mokry kaszel również jest nieco problematyczny - przeszkadza spokojnie spać, a także funkcjonować na co dzień i skupiać się na wykonywaniu swoich zadań. Jakie są domowe sposoby, żeby się go pozbyć?

  • syrop z cebuli - potrafi tak złagodzić kaszel suchy, jak i pomóc w kaszlu mokrym, ponieważ rozrzedza wydzielinę, i pomaga w jej odkrztuszaniu. Dlatego warto po przyjmować również w przypadku walki z kaszlem mokrym.
  • syrop z marchwi, miodu i imbiru - marchewka jest znana jako świetne źródło beta-karotenu, poprawiające stan i wygląd skóry. Posiada jednak szereg innych, przydatnych właściwości, o czym nie wszyscy wiedzą. Pomaga poradzić sobie z mokrym kaszlem, a przy tym wzmacnia system immunologiczny. Dodatek miodu i imbiru w syropie również robi swoje. Jak przygotować syrop? Należy gotować marchew (0,5 kilograma) w wodzie pod przykryciem, na średnim ogniu. Gdy woda zacznie wrzeć, dodajemy do marchwi posiekany imbir (2 łyżeczki). Gdy marchew będzie już miękka, blendujemy ją z imbirem, odlewając wywar do słoiczka i dodając do niego miód, gdy ostygnie. Następnie mieszamy papkę z wywarem i w ten sposób powstaje syrop. Podajemy go chorej osobie 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Syropy nie tylko na przeziębienie

Kaszel może być wynikiem nie tylko przeziębienia, lecz również i alergii lub nawet palenia papierosów. Jak w takim wypadku można sobie pomóc? Syrop na kaszel alergiczny może mieć funkcje wspomagające leczenie - niestety, żeby objawy ustąpiły konieczne jest usunięcie źródła alergii, a do tego konieczne są leki, albo odstawienie alergenu. Powinny sprawdzić się jednak syropy ziołowe (o ile ktoś nie jest uczulony właśnie na zioła), w tym przede wszystkim wyciąg z babki lancetowatej oraz mniszka lekarskiego.

A jakie są domowe sposoby na kaszel palacza? Kaszel tego typu jest przede wszystkim mokry - objawia się charakterystycznym rzężeniem i zaleganiem flegmy w gardle. Sprawdzą się więc przede wszystkim syropy przeznaczone do walki z kaszlem mokrym oraz miód, który działa łagodząco.

Domowy syrop na kaszel dla dzieci

Wiele osób zastanawia się jaki będzie najlepszy syrop na kaszel dla dziecka, czy też syrop na kaszel dla niemowlaka. Nie wszystkie wymienione wcześniej specyfiki mogą być bowiem podawane dzieciom. Na przykład syrop z cebuli sprawdzi się dopiero od 9 miesiąca życia, ponieważ wcześniej może być dla malucha zbyt ciężkostrawny.

Jeśli chodzi o domowy syrop na kaszel, w ciąży należy uważać przede wszystkim z ziołami - nie wszystkie bowiem są bezpieczne dla dzieci. Najlepiej zatem na którejś z wizyt zapytać lekarza jakie naturalne syropy będą bezpieczne dla płodu i dla maluchów - ta wiedza przyda się w obliczu przeziębienia.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: