Jak wygl±da badanie dna oka?

Badanie dna oka pozwala dok³adnie obejrzeæ nerw wzrokowy oraz elementy tylnego odcinka oka. Szczególn± uwagê po¶wiêca siê siatkówce, a przede wszystkim jej ¿y³om i têtnicom.
Do³±cz do nas na Facebooku!

Badanie dna oka (wziernikowanie dna oka) jest ca³kowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga od pacjenta ¿adnych dodatkowych przygotowañ i trwa zazwyczaj kilkana¶cie minut.



Wziernikowanie oka - jak to wygl±da?

Do wykonania badania dna oka potrzebny jest oftalmoskop. G³owica aparatu z³o¿ona jest z ¿arówki, zestawu soczewek koryguj±cych i lusterka, b±d¼ pryzmatu odbijaj±cego wi±zkê ¶wiat³a.

Przed rozpoczêciem badania konieczne jest rozszerzenie ¼renic, w tym celu aplikuje siê specjalne krople do oczu. Preparat zaczyna dzia³aæ po ok. 15 minutach. Nastêpnie przy³o¿ony do oka aparat generuje wi±zkê ¶wiat³a. Dziêki soczewce i lusterku lekarz mo¿e dok³adnie obejrzeæ elementy tylnej czê¶ci oka. W pierwszej kolejno¶ci lekarz przygl±da siê ga³ce ocznej. Z odleg³o¶ci ok. 15 cm urz±dzenie generuje w kierunku oka czerwony promieñ. Nastêpnie powoli przesuwa oftalmoskop w kierunku pacjenta. Najczê¶ciej zaleca siê mu skupienie wzroku na uchu badaj±cego. W kolejnym etapie badania, po zmianie ostro¶ci aparatu, lekarz ocenia stan tarczy nerwu wzrokowego (pacjent musi w tym czasie patrzeæ w bok). Nastêpnie przygl±da siê okolicy plamkowej oraz do³kowi ¶rodkowemu (pacjent patrzy prosto w strumieñ ¶wiat³a). Pozwala to lekarzowi dok³adanie obejrzeæ obwodow± czê¶æ oka ze szczególnym uwzglêdnieniem znajduj±cych siê tam têtnic i ¿y³.

Dziêki oftalmoskopowi mo¿liwe jest wykonanie dwóch rodzajów badañ. Pierwsze z nich to wziernikowanie w obrazie prostym. Pozwala ona uzyskaæ du¿e, nawet szesnastokrotne powiêkszenie badanego obszaru. Wziernikowanie w obrazie odwróconym daje maksymalnie piêciokrotne powiêkszenie.

Po badaniu

Mimo ¿e, badaniu nie towarzysz± ¿adne niedogodno¶ci nale¿y pamiêtaæ, ¿e po jego zakoñczeniu przez oko³o 3 godz. wystêpuje zaburzenie akomodacji oka. Ta czasowa dolegliwo¶æ sprawia, ¿e pacjent ma k³opoty z widzeniem i rozpoznawaniem przedmiotów zarówno z bliska jak i z daleka.

Dlaczego wziernikowanie jest wa¿ne?

Badanie dna oka powinno siê wykonywaæ przynajmniej raz na piêæ lat. Osoby po czterdziestce musz± powtarzaæ wziernikowanie raz na dwa lata. Dziêki oftalmoskopii mo¿liwe jest wczesne wykrycie zmian chorobowych zwi±zanych nie tylko z zaburzeniami widzenia. Bardzo czêsto na jego podstawie diagnozuje siê pierwsze objawy m.in. z cukrzycy lub nadci¶nienia. Badanie dna oka zleca siê równie¿ u osób z niektórymi chorobami uk³adu nerwowego, przy bólach g³owy , k³opotach z równowag±, urazach czaszki, a tak¿e u dzieci maj±cych zeza.



Czytaj tak¿e:

Skórzak

Zespó³ eksfoliacji (zespó³ z³uszczenia, XFS)