Specjalności lekarskie - zdjęcia i wideo
-
Endokrynolog - czym się zajmuje i kiedy warto go odwiedzić?
Endokrynolog jest specjalistą "od hormonów", ale co to tak konkretnie znaczy? Dowiedz się, z jakimi problemami warto się do niego udać.
-
Onkolog - lekarz specjalista od chorób nowotworowych. Jak przygotować się do niełatwej wizyty u onkologa?
Onkolog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Konsultacja u niego to często spore przeżycie dla pacjenta, bo wiąże się ze sporym lękiem o zdrowie, a nawet życie. Postępy w onkologii są niepodważalne, a wczesne rozpoznanie choroby daje spore szanse na wyleczenie, dlatego z wizytą nie należy zwlekać.
-
Androlog - specjalista od męskiego układu rozrodczego. Kiedy może pomóc?
Androlog, teoretycznie, to odpowiednik ginekologa, bo również koncentruje się na układzie rozrodczym, tylko że dla mężczyzn. Zarazem: ta specjalizacja jest zdecydowanie mniej popularna i poznana, a dostęp zdecydowanie trudniejszy (do ginekologa nie trzeba skierowania). Niesłusznie!
-
Psychiatra - lekarz specjalista, niezastąpiony, gdy świat wydaje się wrogi, a życie przestaje cieszyć
Psychiatra jest lekarzem specjalistą, zajmującym się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym człowieka. Korzystanie z jego pomocy wreszcie przestaje być tematem tabu, a przejawem odpowiedzialnego podejścia do swojego zdrowia i otoczenia. Kiedy warto skonsultować z tym lekarzem i jak będzie cię leczył?
-
Dermatolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
Dermatolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób skóry, włosów oraz paznokci. Lekarz tej specjalizacji szuka również powiązań między chorobami skóry, a ewentualnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Czym dokładnie zajmuje się lekarz tej specjalizacji i z jakimi dolegliwościami należy się do niego zgłosić?
-
Foniatra, czyli laryngolog, który koncentruje się na naszej mowie
Foniatra zajmuje się fizjologią i patologią głosu oraz mowy. Sprawdź, kiedy wskazana jest konsultacja u tego specjalisty. Powodem wizyty może być choćby "banalna" chrypka, jeśli trwa zbyt długo.
-
Seksuolog - gdy pojawiają się problemy w życiu intymnym. Kiedy wybrać lekarza, a kiedy innego terapeutę?
Seksuolog to specjalista, który daje wsparcie w wyjątkowo delikatnej materii. Jeśli ma pomóc, relacja z nim musi opierać się na zaufaniu i otwartości. Seksuolog bywa lekarzem, ale nie musi nim być. Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
-
Hipertensjolog: czym się zajmuje i dlaczego warto się do niego udać?
Hipertensjolog to lekarz-specjalista, zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego. To jedna z nowszych specjalizacji medycznych, bo oficjalnie powstała w 2006 roku. Nadciśnienie tętnicze należy do tzw. chorób cywilizacyjnych i dotyka coraz więcej osób, w tym dzieci i młodzież. Hipertensjolog jest więc odpowiedzią na aktualne wyzwania zdrowotne.
-
Reumatolog - specjalista, który zajmuje się nie tylko reumatyzmem. Kiedy należy podejrzewać schorzenie reumatologiczne?
Reumatolog to specjalista powszechnie kojarzony z RZS, schorzeniem potocznie nazywanym reumatyzmem i uważanym za problem ludzi w podeszłym wieku. W rzeczywistości w kręgu zainteresowań reumatologa jest wiele schorzeń, a pacjenci nie należą tylko do osób starszych.
-
Diabetolog - specjalista zajmujący się leczeniem cukrzycy. Jak przygotować się do konsultacji u diabetologa?
Diabetolog to specjalista, z pomocy którego Polacy muszą korzystać coraz częściej. Cukrzyca dosłownie nas pożera. Rolą diabetologa jest nie tylko rozpoznanie jej typu i dobór właściwego leczenia, ale także nadzór nad jego procesem, by pacjent miał szansę na w miarę normalne funkcjonowanie z chorobą i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia jej groźnych powikłań.
-
Co pić przy cukrzycy? Lista napojów, która obniżą poziom cukru we krwi
-
Na emeryturze zacznij jeść ten produkt. Twój organizm ci za to podziękuje
-
7 przepisów dla zdrowych jelit, czyli jak zadbać o spokój brzuchaMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zielone koktajne i ich zalety
-
"To nie mój penis jest za mały, tylko jej pochwa za luźna". Pomogą konkretne pozycje
- Mają nieprzyjemny zapach i swędzą? To może być początek grzybicy stóp
- Wzdęcia i ból brzucha po truskawkach. Kiedy musimy z nich zrezygnować?
- Te kolory garderoby przyciągają w lesie komary czy kleszcze jak magnes
- Przygotuj banalnie prosty spray na meszki. Ten zapach odstraszy je na dobre
- Czy będzie antidotum na zatrucie muchomorem sromotnikowym? Naukowcy wyjaśniają
-
Psycholog, psychoterapeuta - wsparcie, gdy pojawiają się problemy emocjonalne
Psycholog (psychoterapeuta) nie jest lekarzem, ale to nie oznacza, że nie będzie cię leczył. Chociaż nie stosuje farmakologii bywa nieocenionym wsparciem w problemach emocjonalnych, wspieraniu rozwoju, a także przy schorzeniach ogólnorozwojowych, gdy trudno nam uporać się z sytuacją.
-
Dermatolog - więcej niż specjalista chorób skóry
Dermatolog to specjalista, który zajmuje się wieloma problemami zdrowotnymi, zdecydowanie wykraczającymi poza klasyczne zmiany skórne. Mnóstwo schorzeń odległych objawia się na skórze, stąd lekarz musi być przygotowany do ich różnicowania i diagnozowania. Obecnie do dermatologa wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
-
Hematolog - specjalista od chorób krwi i układu krwiotwórczego
Hematolog najczęściej leczy białaczki, niedokrwistości i zaburzenia krzepnięcia. Wśród lekarzy tej specjalności spotkamy transfuzjologów, immunologów i serologów, bo chociaż hematologia to stosunkowo nowa dziedzina medycyny, wraz z jej dynamicznym rozwojem wyodrębniły się z niej kolejne specjalizacje. Obecnie hematolodzy to także biochemicy czy specjaliści medycyny molekularnej.
-
Anestezjolog, czyli specjalista leczenia bólu. Opiekuje się pacjentem nie tylko na bloku operacyjnym
Anestezjolog to specjalista, który podczas zabiegów operacyjnych jest co najmniej tak samo ważny jak chirurg, ale jego rola w leczeniu jest znacznie szersza. Kojarzymy anestezjologa głównie ze znieczuleniem ogólnym, popularnie zwanym narkozą, a tymczasem bez jego akceptacji nie ma nawet zabiegu.
-
Ortopeda - specjalista od narządu ruchu, który zajmuje się nie tylko leczeniem urazów. Kiedy warto się z nim skonsultować?
Ortopeda to specjalista, u którego przede wszystkim szukamy pomocy zawsze, gdy dochodzi do urazu, bądź uszkodzenia o innym podłożu, układu kostno-stawowego (kręgosłupa, kości, stawów). Tymczasem to lekarz, który zajmuje się także chorobami przewlekłymi i nadzoruje prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży.
-
Internista, czyli specjalista chorób wewnętrznych. Kiedy można skorzystać z jego pomocy?
Internista to lekarz, z którym w dorosłym życiu mamy kontakt najczęściej. Zwykle jest lekarzem POZ, chociaż nie musi tak być. To zazwyczaj on kieruje nas na badania profilaktyczne i konsultacje specjalistyczne, nadzoruje na co dzień leczenie chorób przewlekłych. Kiedy należy udać się do internisty? Zawsze, gdy masz wątpliwości dotyczące swojego zdrowia.
-
Balneolog - specjalista nadzorujący lecznictwo uzdrowiskowe
Balneolog jest specjalistą, który nie tylko umie dobrać odpowiednie zabiegi zdrowotne do potrzeb konkretnego pacjenta, ale ma też szeroką wiedzę medyczną, pozwalającą uwzględnić wszelkie przeciwwskazania dla uzdrowiskowych terapii czy dobrać ich właściwe dawkowanie.
-
Proktolog - lekarz specjalista od dolnego odcinka układu pokarmowego. Kiedy trzeba się z nim skonsultować?
Proktolog diagnozuje i leczy problemy jelitowe i odbytowe. To specjalista, którego odwiedzamy wyjątkowo niechętnie, a zarazem coraz częściej potrzebujemy jego pomocy, bo chorych przybywa. Dolegliwości odbytu i odbytnicy są zwykle bardzo uciążliwe, a zarazem krępujące. Tymczasem: niejednokrotnie po jednej konsultacji specjalistycznej problem udaje się trwale rozwiązać.
-
Periodontolog - lekarz dentysta, do którego warto się udać, gdy masz problem z dziąsłami
Periodontolog to specjalista stomatolog, który koncentruje się na tkankach otaczających zęby. Większość Polaków może potrzebować jego pomocy, bo jedna z chorób tzw. przyzębia to powszechna paradontoza.
-
Podolog - specjalista od stóp. Kiedy szukać pomocy w jego gabinecie?
Podolog nie jest lekarzem specjalistą, chociaż wielu lekarzy dermatologów, chirurgów, a nawet diabetologów, specjalizuje się także w podologii. Jeśli podejrzewasz, że twój problem ze stopami jest poważniejszy, najlepiej poszukać gabinetu podologicznego, w którym przyjmuje specjalista medycyny. Zarazem podologiem może być też kosmetolog, który zajmuje się głównie kwestiami estetycznymi.