Bąblowiec: jak ustrzec się przed bąblowicą? [objawy, leczenie]

Bąblowiec to rodzaj tasiemca, który jest niezwykle niebezpieczny. Bąblowica jest chorobą wywołaną przez pasożyta. Do zakażenia najczęściej dochodzi po zjedzeniu nieumytych leśnych owoców.

Bąblowica: co to za schorzenie? Skąd się bierze?

Bąblowica jest to choroba pasożytnicza, którą powoduje zakażenie przez tasiemca bąblowca. Zarazić się nią można poprzez zjedzenie nieumytych owoców leśnych. Nawet te, które wydają nam się czyste i bezpieczne mogły mieć kontakt z odchodami zakażonego zwierzęcia. Echinokokoza (bąblowica) jest tym niebezpieczniejsza, że daje niejednoznaczne objawy. Częstokroć mylona jest z nowotworem, co skutkuje rozpoczęciem niewłaściwej terapii, a w konsekwencji śmiercią pacjenta. Zakażenie tasiemcem bąblowcem jest niezwykle trudne do zdiagnozowania. 

Zobacz też: Leki na pasożyty dla dzieci. Sposoby leczenia pasożytów

Tasiemiec bąblowiec: główny sprawca bąblowicy. Komunikat GIS

Bąblowica, zwana inaczej echinokokozą, jest schorzeniem wywoływanym przez tasiemca bąblowca z rodzaju Echinococcus. Początkowo pojawiał się on na obszarach o chłodnym klimacie. Z czasem jednak przywędrował także do Polski. Do zakażenia bąblowicą dochodzi przez spożycie jaj pasożyta, które są niezwykle małe i wraz z odchodami dzikich lub domowych zwierząt, trafiają na ściółkę leśną. Możliwe jest także zakażenie przez kontakt z sierścią nosiciela (psa lub lisa).

Ważnym jest, aby wszelkie dary lasu jak jagody, poziomki czy grzyby bardzo dokładnie myć przed spożyciem. To może uchronić przed poważną chorobą pasożytniczą, która niejednokrotnie kończy się śmiercią.

Za najbardziej narażonych na zakażenie bąblowicą uważa się grupy, takie jak:

  • myśliwi - zwłaszcza ci, którzy mają kontakt ze skórą lub miejscem bytowania lisów
  • leśnicy - z powodów podobnych jak wyżej
  • zbieracze leśnych owoców i grzybów
  • garbarze zajmujący się obrabianiem skór zwierzęcych

To, że bąblowica jest bardzo niebezpieczna potwierdza komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, który zwraca uwagę na konieczność starannego mycia owoców leśnych. GIS informuje, że choroba ta przez długi czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów, a przez to być trudna do zdiagnozowania.

Bąblowica to choroba odzwierzęca, którą wywołuje tasiemiec bąblowiec. Na zdjęciu mikroskopowym są widoczne maleńkie tasiemce, które 'wykluły' się z cystBąblowica to choroba odzwierzęca, którą wywołuje tasiemiec bąblowiec. Na zdjęciu mikroskopowym są widoczne maleńkie tasiemce, które 'wykluły' się z cyst Fot. Shutterstock

Bąblowiec: objawy występujące po zakażeniu

Jakie są najczęstsze objawy choroby? Bąblowiec po dostaniu się do ludzkiego organizmu zasiedla najważniejsze narządy, takie jak wątroba, płuca czy mózg. Może w nich bytować nawet dekadę, nie dając żadnych objawów. Problem zaczyna się, gdy jedna ze stworzonych przez niego cyst pęka - może to doprowadzić do silnych wymiotów. W zależności od tego, gdzie usadowił się pasożyt, chory może odczuwać bóle brzucha, duszności, bóle w klatce piersiowej, możliwe jest pojawienie się krwi w plwocinie lub moczu, mogą również wystąpić zaburzenia neurologiczne.

Zobacz też: Lekarze znaleźli setki tasiemców w mózgu mężczyzny. Winna wieprzowina

Bąblowiec: leczenie. Jak wygląda leczenie bąblowicy?

Nim rozpocznie się leczenie bąblowicy, najpierw konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. A to w przypadku tej choroby jest bardzo trudne. Można ją odkryć wykonując rutynowe USG jamy brzusznej, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W ten sposób zobaczymy torbiele wytworzone przez pasożyta. One jednak często brane są za zmianę nowotworową.

Dopiero badanie radiologiczne daje pewność, co do obecności bąblowca. Cysty powstałe w narządach usuwa się operacyjnie.  Dodatkowo stosuje się także chemioterapię w celu uniknięcia nawrotu choroby. Konieczne jest także przeprowadzanie badań kontrolnych, mające za zadanie wykluczenie obecności pasożyta w innych organach.

Zobacz wideo Owsica u dziecka - jak rozpoznać i leczyć?
Więcej o: