Kleszcze

Kleszcze

Jak uniknąć ukąszenia kleszcza?

Kleszcze najczęściej spotykamy w lasach oraz w parkach. Spacerując po terenach zielonych, narażamy siebie na możliwość ukąszenia przez kleszcza. Warto zatem w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje ciało, pamiętając o zakryciu głowy oraz kończyn. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ukąszenia, chroniąc się przed wieloma chorobami o pochodzeniu odkleszczowym.

Ukąszenie kleszcza - do czego może doprowadzić

Ukąszenie kleszcza może skutkować między innymi boreliozą, która objawia się charakterystycznym rumieniem. Jeśli dostrzeżemy na swoim ciele zaczerwienienie, niekiedy o wyraźnej wypukłości, koniecznie powinniśmy zbadać się w kierunku boreliozy. Rumień najczęściej jest zlokalizowany na głowie, na udach, na pośladkach, w okolicach pachwin czy pod kolanami.

Ukąszenie kleszcza - leczenie rumienia

Ukąszenie kleszcza często jest przyczyną tak zwanego rumienia wędrującego, którego można wyleczyć tylko poprzez przyjmowanie antybiotyków. Jeśli to zlekceważymy, musimy liczyć się z możliwymi konsekwencjami powikłań po boreliozie, w tym między innymi ze schorzeniami stawów oraz z problemami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego (na przykład porażenie nerwów obwodowych).

Zobacz także

Choroby odkleszczowe - Borelioza - Kleszczowe zapalenie mózgu

kleszcze

Więcej o:

kleszcze