Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu: co może oznaczać? Objawy, przyczyny, badania

Dlaczego doskwiera nam ból w klatce piersiowej przy poruszaniu? Przyczyny tej przypadłości bywają różne. Niestety, niektóre z nich mogą być bardzo poważne. Kiedy szczególnie należy się mieć na baczności?

Co oznacza ból w klatce piersiowej przy poruszaniu?

Co oznacza ból w klatce piersiowej przy poruszaniu? Warto zacząć od tego, że taki ból nie powinien być przez nas traktowany jako niegroźna przypadłość. Niekiedy sama obawa o własne zdrowie staje się problemem - czując nieprzyjemne kłucie, myślimy o kłopotach z sercem lub nawet obawiamy się o własne życie. W praktyce może to być objaw nerwicy, ale też zawału, udaru lub zapalenia mięśnia sercowego. W sytuacji, gdy jesteśmy poddani silnemu stresowi lub ciężkiemu wysiłkowi fizycznemu, możemy doświadczyć krótkotrwałych problemów tego typu. Jeśli jednak ból w klatce piersiowej przy poruszaniu nie ustępuje lub często powraca - zgłośmy się do lekarza. 

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu. Objawy, których nie warto bagatelizować

W jaki sposób odczuwamy ból w klatce piersiowej przy poruszaniu? Objawy mogą być, jak już zostało wspomniane, powodowane różnymi przyczynami. Stąd też trudno mówić o jakimś stałym zestawie symptomów. Ból może występować po prawej lub lewej stronie, pojawiać się z różną intensywnością. Może być palący, piekący, tępy lub rozrywający. Towarzyszą mu niekiedy także ucisk, wzdęcia, niestrawność. Warto wiedzieć, że bolesność mogą w szczególnych przypadkach wywoływać wszystkie struktury klatki piersiowej z wyjątkiem miąższu płuc.  

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu - przyczyny

Dlaczego pojawia się ból w klatce piersiowej przy poruszaniu? Przyczyny mogą być różne, ale warto tu przytoczyć ogólne statystyki dotyczące bolesności w klatce piersiowej. Szacuje się, że:

 • nawet do 16 proc. przypadków bólu w klatce piersiowej powodują przyczyny sercowe i płucne
 • 19 proc. to schorzenia układu pokarmowego
 • 36 proc. to bóle nerwowo - mięśniowe

Co szczególnie często powoduje ból w klatce piersiowej przy poruszaniu? Przyczyny można dzielić na:

 • sercowo - naczyniowe: dławicę piersiową, tętniaka rozwarstwiającego aorty piersiowej, zapalenie mięśnia sercowego, zawał serca, kardiomiopatię przerostową
 • związane z chorobami układu oddechowego: zatorowość płucną, odmę opłucnową, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej
 • związane z chorobami układu pokarmowego: zapaleniem trzustki, rozerwaniem przełyku, chorobą wrzodową, refluksem żołądkowo - przełykowym
 • inne: nowotwory, półpasiec, stres
Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu - jaki lekarz nam pomoże?

Co zrobić, gdy zaniepokoi nas ból w klatce piersiowej przy poruszaniu się? Jaki lekarz nam pomoże? Zwłaszcza w przypadku przyspieszenia czynności serca, nieregularnego tętna, duszności lub przyspieszonego oddechu powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Po dokonaniu wywiadu skieruje on nas na podstawowe badania i później do specjalisty. W sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie chorób serca, zostaniemy przekazani pod opiekę kardiologa. Lekarz tej specjalności będzie mógł zbadać nas w oparciu o bardziej zaawansowane narzędzia i metody diagnostyczne.  

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu - jakie badania zaleca się w tym przypadku?

Co dzieje się, gdy doskwiera nam ból w klatce piersiowej przy poruszaniu? Jakie badania stosuje się najczęściej? Zwykle jako pierwsze wykonywane są:

 • morfologia krwi
 • badanie amylazy we krwi (diagnostyka chorób trzustki)
 • badanie ALT  (diagnostyka chorób wątroby)
 • EKG
 • markery martwicy mięśnia sercowego
 • USG jamy brzusznej
 • RTG klatki piersiowej
 • echokardiografia

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu. Jak złagodzić objawy?

Co zrobić, by zminimalizować nagły ból w klatce piersiowej przy poruszaniu się? Jak złagodzić objawy tej przypadłości? Przede wszystkim nie należy ulegać silnym emocjom. Jeśli sytuacja jest długotrwała i powracająca - idźmy do lekarza. Jeśli zaś mamy zdiagnozowane np. nerwobóle, konieczne może być nie tyle leczenie farmakologiczne, ile masaże i psychoterapia. Wówczas złagodzenie objawów będzie wiązało się z dojściem przyczyn zjawiska i odpowiednią pracą w ramach terapii. 

Zobacz też: BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ nie musi oznaczać zawału, ale nie tylko on okazuje się groźny dla życia

Więcej o: