Nerwica - definicja, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z atakiem nerwicy?

Czym jest nerwica? Warto dowiedzieć się więcej na jej temat, bo ta bagatelizowana choroba dotyka nawet 8 milionów Polaków. Radykalnie zmienia przy tym życia, pogarszając jego jakość.

Co to jest nerwica? Definicja

Co to jest nerwica? Jak się ją definiuje? Mowa w tym przypadku o rodzaju zaburzenia psychicznego, które jest niepsychotyczne i ma swoje źródło w konfliktach zewnętrznych. Co to oznacza? Chorzy na nerwicę odczuwają niezrozumiały lęk wobec pewnych kategorii sytuacji, na które napotykają w życiu. Charakterystyczne, że choroba trwać może wiele lat, występując z mniejszym lub większym nasileniem. Jej źródło leży w problemach natury psychicznej, ale w tym przypadku przypadłość duszy przenosi swoje konsekwencje również na ciało. 

Zastanawiając się nad tym, co to jest nerwica, powinniśmy mieć świadomość, że zwykle przebiega ona w sposób przewlekły. Częściej od mężczyzn chorują kobiety. Jakie są przyczyny powstawania tej kategorii zaburzeń psychicznych? Ich etiologia jest złożona. Szacuje się, że 30 proc. wpływu na pojawienie się nerwicy mają czynniki genetyczne, 70 proc. zaś środowiskowe. Wśród tych ostatnich szczególnie duże znaczenie na pojawienie się choroby mogą mieć:

  • silne przeżycia
  • urazy psychiczne
  • silny i długotrwały stres
  • przemęczenie 

Nerwica - objawy, które najczęściej jej towarzyszą

Czym przejawia się nerwica? Objawy zwykle są diagnozowane pomiędzy 25. a 45. rokiem życia pacjenta. Często zdarza się, że nie od razu udaje się trafnie wytypować jednostkę chorobową. Zanim dana osoba pojawi się u psychiatry, trafia do lekarza ogólnego, niekiedy również do takich specjalistów, jak neurolog, kardiolog czy gastrolog. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci zgłaszają dolegliwości fizyczne - okazuje się jednak, że z medycznego punktu widzenia ich ciało jest zdrowe. Wówczas bywają kierowani właśnie do psychiatry. 

W jaki sposób daje o sobie znać nerwica? Objawy można podzielić na emocjonalne, poznawcze i somatyczne. Problemy emocjonalne mają najbardziej ogólny charakter. Mowa tu o niepokoju, poczuciu zagrożenia, nadpobudliwości, niestabilności emocjonalnej, apatii czy braku motywacji. Niekiedy ataki paniki przybierają na sile na tyle, że stają się przyczyną prób samobójczych.

Wśród objawów poznawczych możemy często zaobserwować zaburzenia pamięci, kłopoty z koncentracją, zaburzenia w postrzeganiu otoczenia lub uczucie chronicznego zmęczenia. Stąd już tylko krok do pojawienia się somatycznych objawów nerwicy. Można tu wymienić choćby:

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Rodzaje nerwicy. Jakie typy najczęściej się wyróżnia?

Podstawowe rodzaje nerwicy to:

  • zaburzenia lękowe - fobie (np. agorafobia, fobia społeczna)
  • pozostałe zaburzenia lękowe (np. lęk paniczny)
  • zaburzenia obsesyjno - kompulsywne (np. nerwica natręctw)
  • zaburzenia stresowe
  • inne zaburzenia nerwicowe

Ataki nerwicy: jak przebiegają?

Dlaczego ataki nerwicy są tak uciążliwe? Oczywiście mogą im towarzyszyć różnorodne objawy, jednak najtrudniejszy jest paniczny lęk. Osobie, która go doświadcza, może nawet towarzyszyć wrażenie umierania. Najczęstsze objawy somatyczne to przy tym duszności, wzrost ciśnienia czy zawroty głowy

Czy objawy nerwicy występują codziennie?

Istotne z punktu widzenia osoby chorej jest pytanie: czy objawy nerwicy występują codziennie? Choroba może mieć różne fazy, ale też tendencję do nawracania. Objawy nie muszą pojawiać się codziennie, ale osoba doświadczająca ataków zwykle stara się unikać sytuacji, w której one najczęściej występują. Stąd też jej aktywność zawęża się, jakość życia zaś pogarsza.  

Leczenie nerwicy. W jaki sposób przebiega? 

Na czym opiera się leczenie nerwicy? Obok psychoterapii wykorzystuje się w przypadku tej choroby także farmakoterapię. Podejmuje się zwłaszcza o psychoterapię dynamiczną, gdzie chodzi także o dogłębne poznanie przyczyn zjawiska. Leczenie farmakologiczne prowadzone jest wówczas, gdy zachodzi potrzeba zmniejszenia nasilenia objawów nerwicy, które przybrały rozmiary uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. 

Atak nerwicy: jak się uspokoić?

Jak przetrwać atak nerwicy? Jak się uspokoić w trudnej sytuacji? Zaleca się zgłębianie i stosowanie technik relaksacyjnych. Przykładem jest tzw. świadome oddychanie. W szerszej perspektywie warto uprawiać aktywność fizyczną, zbilansować dietę, ale przede wszystkim dobrze pracować w trakcie  psychoterapii.

Zobacz też: Hipnoza - czym jest, na czym polega, kiedy się ją stosuje

Więcej o: