Uroda i sport - najnowsze artyku³y
-
"To nie staro¶æ, to choroba". 10 wczesnych objawów alzheimera
£atwo zbagatelizowaæ pierwsze objawy choroby Alzheimera, bo przecie¿ ka¿demu z nas - niezale¿nie od wieku - zdarza siê o czym¶ zapominaæ. Choæ nasz mózg w miarê up³ywu lat przestaje byæ ostry jak brzytwa, to niektóre zachowania mog± byæ wyra¼nym sygna³em wskazuj±cym na to, ¿e mo¿emy wymagaæ specjalistycznej pomocy. Jak je rozpoznaæ?
-
Sk±d siê wziê³o tajemnicze zapalenie w±troby u dzieci? Wyja¶niamy, co mo¿e byæ przyczyn±
¦wiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, ¿e u 70 proc. pacjentów z nietypowym zapaleniem w±troby, które do tej pory zaatakowa³o dzieci w 20 krajach, dosz³o do zaka¿enia adenowirusem. W niektórych przypadkach niezbêdna by³a transplantacja organu.
-
"Go³êbie kleszcze" mog± byæ niebezpieczne dla ludzi. Jak siê chroniæ przed obrze¿kiem?
S³u¿by sanitarno-epidemiologiczne ostrzegaj±, ¿e szczególne zagro¿enie dla cz³owieka stanowi Argas reflexus, czyli obrze¿ek zwany te¿ kleszczem go³êbim lub ptasim. Co powinni¶my o nim wiedzieæ?
-
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycê. Ma pomóc w walce z... oty³o¶ci±
Amerykañska Agencja ds. ¯ywno¶ci i Leków (FDA) zezwoli³a na stosowanie tirzepatydu. Lek podawany jest raz w tygodniu w formie zastrzyku, który nie tylko pozwala lepiej kontrolowaæ poziom cukru we krwi u pacjentów cierpi±cych na cukrzycê typu 2, ale tak¿e znacz±co u³atwia walkê z oty³o¶ci± lub nadwag±.
-
Przeciêtna pielêgniarka w Polsce ma 53 lata, umiera 8 lat pó¼niej. Nied³ugo mo¿e ich zabrakn±æ
Dlaczego statystyczna pielêgniarka w naszym kraju nie ma szans na to, by cieszyæ siê pó¼n± staro¶ci± i ¿yje prawie dwie dekady krócej ni¿ reszta Polek? Wiceprzewodnicz±ca Naczelnej Izby Pielêgniarek i Po³o¿nych w rozmowie z serwisem zdrowie.gazeta.pl wyja¶nia przyczyny takiej sytuacji.
-
Urlop menstruacyjny: Hiszpanki bêd± mieæ prawo do 3 dni wolnego od pracy w miesi±cu?
Zwolnienie lekarskie dla kobiet odczuwaj±cych silne bóle miesi±czkowe jako pierwsza w Europie planuje wprowadziæ Hiszpania. W szczególnych przypadkach prawo do wolnego w pracy z powodu menstruacji ma byæ wyd³u¿one nawet do 5 dni w miesi±cu - poda³o BBC.
-
Ile lat ma przeciêtna pielêgniarka w Polsce? ¯yje krócej ni¿ reszta Polek
Statystyczna pielêgniarka w Polsce ma ¶rednio ponad 53 lata, a po³o¿na - 51. Choæ pracuje ciê¿ko i pomaga ratowaæ ¿ycie innych ludzi, to nie ma szansy do¿yæ pó¼nej staro¶ci. W chwili zgonu ma 61,5 roku - wynika z raportu Naczelnej Izby Pielêgniarek i po³o¿nych, które 12 maja obchodz± swe ¶wiêto.
-
Co pyli w maju? Wiosenny kalendarz alergika
Ju¿ co drugi Polak cierpi z powodu alergii. Kiedy tylko na zewn±trz robi siê cieplej ciê¿kie ¿ycie zaczynaj± mieæ wszyscy, którzy zmagaj± siê z sezonowymi uczuleniami na py³ki ró¿nych ro¶lin. Które z nich obecnie najbardziej daj± siê we znaki?
-
Jak rozpoznaæ nimfy kleszczy? Czêsto siê je myli z... pieprzykami
S± maleñkie jak ziarenko maku, a z daleka ³atwo wzi±æ je za drobne znamiê na skórze. Choæ s± znacznie mniejsze ni¿ kleszcze, to nie warto ich bagatelizowaæ, bo oko³o 3 proc. z nich mo¿e wywo³ywaæ boreliozê i inne choroby. Co warto wiedzieæ o nimfach kleszczy?
-
Tajne przez poufne, czyli na co choruje Putin?
Kamienna twarz "Tego, którego imienia nie mo¿na wypowiadaæ" staje siê coraz bardziej podobna do wizerunku najbardziej znienawidzonego polityka na ¶wiecie. Robienie wymuszonej, dobrej miny do z³ej gry, w której codziennie gin± ludzie, w przypadku Putina mo¿e jednak nie byæ tylko skutkiem brania popularnego botoksu. Czy za specyficzne objawy neurologiczne mo¿e odpowiadaæ broñ soniczna?
-
Wygl±d kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieæ o w³asnych stolcach [rysunki, tabele]
-
"To nie staro¶æ, to choroba". 10 wczesnych objawów alzheimera
-
Produkty, które obni¿aj± ci¶nienie krwi. Co warto w³±czyæ do diety
-
Jak rozpoznaæ nimfy kleszczy? Czêsto siê je myli z... pieprzykami
-
Przeciêtna pielêgniarka w Polsce ma 53 lata, umiera 8 lat pó¼niej. Nied³ugo mo¿e ich zabrakn±æ
- Retinoidy. Pochodne witaminy A, które wspomagaj± leczenie tr±dziku i nie tylko
- Potówki u dziecka. Jak pozbyæ siê tego "swêdz±cego problemu"?
- Jak najlepiej od¿ywiaæ siê na ka¿dym etapie ¿ycia
- Czy smartfon mo¿e przyci±gaæ... kleszcze? Profesor zdradza przyczynê
- Kr±¿ek antykoncepcyjny: jak dzia³a? Czy jest lepszym wyborem ni¿ tabletki lub plastry?
-
Jak usun±æ kleszcza? Zrób to sam lub id¼ do przychodni, ale nie na SOR
"W przypadku SOR-u walut± jest czas (...), bardzo mi przykro, ale nie mo¿emy rozwi±zywaæ wszystkich problemów, a NFZ na swoich stronach wyra¼nie stwierdza, ¿e usuniecie kleszcza le¿y w kompetencjach POZ" - wyja¶nia Mateusz Sieradzan, popularny ratownik medyczny i dyplomowany pielêgniarz, którego facebookowy profil "Pan Pielêgniarka" ¶ledzi ponad 69 tys. u¿ytkowników.
-
O co biega w Wings for Life? Sparali¿owanym wkrótce mo¿e pomóc... zastrzyk
Ten bieg ma dos³ownie postawiæ na nogi tych, wobec których medycyna jest bezradna. Zapalonych biegaczy gromadz±cych siê o tej samej porze w 33 miastach ¶wiata ³±czy wspólna idea - zbiórka ¶rodków na badania nad przerwanym rdzeniem krêgowym. Na jakim etapie s± obecnie naukowcy? Nadziejê na spory prze³om w tej kwestii daje nowa metoda, która mo¿e pozwoliæ sparali¿owanym odzyskaæ sprawno¶æ w zaledwie 4 tygodnie. Na czym to polega?
-
Co siê dzieje z twoim cia³em, kiedy biegasz? 10 nieoczywistych skutków joggingu
Biegaæ warto nie tylko dla utrzymania ca³ego organizmu w dobrej kondycji, ale tak¿e po to, by zadbaæ o swój... mózg! Wystarczy 30-minutowa przebie¿ka, by wzmóc kreatywno¶æ i od¶wie¿yæ umys³, a na dodatek obni¿yæ cholesterol, poprawiæ nastrój i polepszyæ jako¶æ naszego snu. Stale przybywa dowodów naukowych na to, ¿e bieganie mo¿na traktowaæ jak naturalny lek, który zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym i wbrew pozorom znacz±co wyd³u¿a ¿ycie.
-
Jaka dieta, taka cera, czyli b³êdy dietetyczne, które widaæ na skórze twarzy
Wypryski, przebarwienia, opuchlizna - zmiany na twojej skórze mog± mieæ ró¿ne przyczyny, ale czêsto s± skutkiem b³êdów dietetycznych. Poznaj cztery czêste typy twarzy i dowiedz siê, czego zapewne jest za du¿o w twojej diecie, skoro na skórze pojawi³y siê akurat takie niekorzystne zmiany. Czy grozi ci przedwczesne starzenie?
-
Cukrzyca, problem z ¿o³±dkiem czy w±trob± - choroby rzeczywi¶cie s± wypisane na twarzy?
Choroby mog± byæ widoczne na twarzy? W sieci kr±¿± mapki, które maj± pomóc w stawianiu diagnozy. Chocia¿ s± naukowo i merytorycznie uzasadnione, uwa¿aj. Bez solidnego przygotowania medycznego nie odró¿nisz, czy zmiana na skórze to objaw dermatologiczny, czy te¿ sygna³ odleg³ego schorzenia.