Mikrodermabrazja jest zabiegiem kosmetycznym, polegającym na mechanicznym usunięciu wierzchniej warstwy naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia.
Wskazaniem do zabiegu jest zarówno nadmierne przetłuszczanie się, jak i przesuszenie skóry. Mikrodermabrazja doskonale radzi sobie także z bliznami potrądzikowymi. Efektem zabiegu jest oczyszczona, odświeżona, pełna blasku i wygładzona skóra o ujednoliconym kolorycie.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zabieg polecany jest głównie cerze młodej bez głębszych zmarszczek, ze skłonnością do przetłuszczania. Chętnie wykonują go nastolatki, dwudziesto i trzydziestolatki.
Ze względu na rodzaj stosowanego materiału ścierającego wyróżniamy trzy rodzaje zabiegu: mikrodermabrazję korundową, diamentową i tlenową (oksymikrodermabrazję).
W przypadku mikrodermabrazji korundowej stosuje się sprężony tlenek glinu, który rozpylany z odpowiednią prędkością złuszcza martwy naskórek. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest alergia na tlenek glinu.
Najpopularniejszym wariantem omawianego zabiegu jest mikrodermabrazja diamentowa wykonywana przy pomocy głowic diamentowych, które podczas przesuwania po skórze ścierają jej wierzchnią warstwę.
Ostatni i zarazem najłagodniejszy rodzaj mikrodermabrazji polega na rozpyleniu sprężonego pod dużym ciśnieniem tlenu i soli fizjologicznej. Jest to zabieg dedykowany skórze wrażliwej.
Podczas wykonywania mikrodermabrazji dochodzi do kontrolowanego złuszczenia górnych warstw naskórka, co powoduje powstanie w jego warstwie podstawnej nowych komórek mających zastąpić komórki usunięte. Zabieg kończy się aplikacją preparatów łagodzących i kojących skórę. Są one dobierane indywidualnie do potrzeb danej cery.
Mikrodermabrazję najlepiej wykonywać w miesiącach późnej jesieni, zimy, czy wczesnej wiosny. Skórę po zabiegu należy chronić przed słońcem przez okres 2 tygodni.
W zależności od indywidualnych potrzeb skóry, mikrodermabrazja może być wykonana jako pojedynczy zabieg lub seria zabiegów wykonywanych w odstępach od 7 do 21 dni.
Przeciwwskazania to:
Po dokładnej analizie skóry to kosmetolog dobiera najodpowiedniejszą metodę oczyszczania.
Oczyszczanie manualne można wykonywać przez cały rok, z mikrodermabrazją należy wstrzymać się w okresie letnim. Ostateczną decyzję o wykonywanym zabiegu warto podjąć po konsultacji z lekarzem dermatologiem, który profesjonalnie doradzi najskuteczniejszą metodę oczyszczania skóry.
Oczyszczanie manualne jest wykonywane wtedy, gdy na skórze występują zaskórniki czy prosówki, ale towarzyszą im ropne wykwity. Zabieg może być połączony z pilingiem chemicznym, kawitacyjnym, czy właśnie mikrodermabrazją. Jest doskonałym uzupełnieniem terapii farmakologicznej w przypadku trądziku młodzieńczego. Mikrodermabrazja z kolei, jako zabieg oczyszczający, ma dodatkowe działanie odmładzające i wygładzające skórę.
Uwaga! Bezpośrednio po zabiegu mikrodermabrazji skóra może być zaczerwieniona przez kilka godzin. Lepiej w tym dniu nie planować wielkich wyjść. Trzeba pamiętać, że mikrodermabrazja to zabieg oczyszczający, a takich nie zaleca się wykonywać przed imprezami, czy ważnymi wystąpieniami.
Po mikrodermabrazji przez kilka dni skóra może się nieco łuszczyć. Należy stosować łagodne kremy kojące i nawilżające. Wychodząc na słońce, trzeba posmarować skórę kremem z filtrem 50+. Po około 2 tygodniach można się już cieszyć widocznymi efektami zabiegu.
Ceny zabiegów mieszczą się w następujących przedziałach:
Dr n. med. Ewa Żabińska (na zdjęciu) jest specjalistą dermatologiem. W ciągu 10 lat pracy w Klinice Medycyny Estetycznej "Czas Kobiety" zdobyła szeroką wiedzę i doświadczenie praktyczne w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Jest współautorem wielu publikacji medycznych, a także szkoli lekarzy w zakresie zabiegów dermatologii estetycznej. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej (European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology - ESCAD).
Stałe uczestnictwo dr Żabińskiej w konferencjach, szkoleniach i warsztatach krajowych oraz międzynarodowych sprawia, że zakres zabiegów i sposobów ich wykonywania jest stale poszerzany i udoskonalany.