Szumy w uszach. Jaki mają związek z nadciśnieniem, miażdżycą czy nadczynnością tarczycy?

Szumy w uszach to stan, który wywiera silny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Osoby, u których występują szumy uszne często uskarżają się na problemy z zasypianiem i koncentracją. Ciągle słyszane dźwięki doprowadzają do znacznego wzrostu napięcia nerwowego. To wszystko może mieć bardzo poważne konsekwencje, więc nie należy ignorować tego problemu. Skąd biorą się szumy w uszach? Czy można leczyć ten stan?

Szum w uszach. Przyczyny powstawania zjawiska

Szumy uszne nie są wywołane przez dźwięki dobiegające z otoczenia. Mówimy tu o zjawisku akustycznym, które jest słyszane wyłącznie przez osobę, której dotyczy. Prawdą jest, że szumy w żaden sposób nie wpływają na stan słuchu, jednak nie oznacza to, że nie wywołują żadnych konsekwencji zdrowotnych. To specyficzne zjawisko jest na tyle uciążliwie, że może doprowadzić do całkowitego zaburzenia normalnego funkcjonowania.

Skąd biorą się szumy w uszach? Przyczyna nie jest jednoznaczna. Należy bowiem podkreślić, że szumy uszne nie są podstawową jednostką chorobową, a objawem choroby lub patologicznego stanu. Na jakie problemy może wskazywać to zjawisko?

Pod wpływem zwiększonego stężenia hormonów tarczycowych, układ krwionośny jest pobudzany do intensywnej pracy. To doprowadza do wzrostu ciśnienia i przyspieszenia tętna. Gdy krew przepływa w okolicy skroni pod większym ciśnieniem niż w warunkach normalnych, można usłyszeć charakterystyczny szum lub dzwonienie.

  • Miażdżyca

W przebiegu miażdżycy dochodzi do zarastania ścianek tętnic blaszką miażdżycową, która składa się m.in. z cholesterolu. Pod wpływem zmniejszenia światła naczyń krwionośnych, krew musi "przeciskać się" przez nie ze znacznie większą siłą niż w normalnych warunkach. To może doprowadzić do wystąpienia charakterystycznego zjawiska akustycznego.

Zobacz wideo Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej
  • Nadciśnienie

Szumy w uszach mogą towarzyszyć także nadciśnieniu. W tym przypadku, oprócz uporczywych dźwięków, osoba chora może uskarżać się także na uczucie pulsowania. Dolegliwości zwykle nasilają się po wysiłku fizycznym.

Inne przyczyny szumów usznych

Jakie mogą być inne przyczyny uporczywego zjawiska, jakim jest szum w uszach? Nerwica i ekspozycja na silny stres. W tym przypadku, objaw akustyczny najczęściej pojawia się wieczorem i nie towarzyszą mu inne dolegliwości. Do wystąpienia szumów usznych może przyczynić się też nadmiar hałasu. Zdarza się, że taki stan jest następstwem nadużywania niektórych leków - antybiotyków oraz środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Szum w uszach. Jak wygląda leczenie?

Jak pozbyć się szumu w uszach? W tym przypadku, metody domowe (jak czosnek na szum w uszach) okażą się nieskuteczne, podobnie jak medycyna chińska. Szum w uszach to nie choroba, a jej objaw. Terapia polega na zdiagnozowaniu podstawowej jednostki chorobowej i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Nie obędzie się więc bez wizyty u laryngologa. 

Zobacz też: Implanty ślimakowe - nie leczą, a jednak pozwalają słyszeć. Czym tak realnie różnią się implanty aktywne od aparatów słuchowych?

Więcej o: