Rwa kulszowa: co to jest? Objawy, leczenie, ćwiczenia

Rwa kulszowa nazywana potocznie zapaleniem korzonków to bardzo bolesne schorzenie, które niestety lubi się powtarzać. Jak sobie radzić w przypadku ataku rwy kulszowej?

Rwa kulszowa: co to jest za choroba?

Rwa kulszowa zwana także zapaleniem korzonków, jest bardzo bolesnym schorzeniem, które pojawia się nagle i praktycznie dezorganizuje całkowicie funkcjonowanie człowieka. Mocny ból atakuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i często promieniuje do nogi, co uniemożliwia choremu swobodne poruszanie się. Ból jest szczególnie dotkliwy w nocy - rozgrzanie okolicy stanu zapalnego, a także pozycja leżąca często powodują jego wzmożenie. 

Co wywołuje rwę kulszową? Przyczyną powstania dolegliwości jest ucisk na nerw kulszowy w miejscu, w którym opuszcza on kanał kręgosłupa. Wspomniany ucisk może być efektem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy wypadnięcia dysku. Może powodować go też wiele innych czynników, jak np.:

  • nieprawidłowa budowa miednicy
  • silne obciążenie kręgosłupa podczas ciąży
  • duży wysiłek fizyczny
  • gwałtowne ochłodzenie ciała. 

Zobacz też: Ból nóg w spoczynku i po nocy: przyczyny i leczenie

Rwa kulszowa: objawy najczęściej występujące

Głównym objawem rwy kulszowej jest ciągły, ostry ból, opisywany często przez pacjentów jako piekący czy rozdzierający. Jako że nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które przebiegają wzdłuż nogi, dlatego ból odczuwany może być nie tylko w kręgosłupie, gdzie powstaje, ale również w pośladku, biodrze, a dalej także w udzie aż po łydkę. Choremu trudno przyjąć wygodną pozycję - odczuwa dyskomfort nawet leżąc. Pacjentowi może towarzyszyć także nieprzyjemne uczucie drętwienia, mrowienia, a także problemy z oddawaniem moczu i stolca. Przewlekły ból powoduje również ogólne rozdrażnienie i kłopoty ze snem.

Najbardziej charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest jednostronny, ostry ból kończyny dolnej i kręgosłupa w w części lędźwiowejNajbardziej charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest jednostronny, ostry ból kończyny dolnej i kręgosłupa w w części lędźwiowej Fot. Shutterstock/studio graficzne Gazeta.pl

Rwa kulszowa: leczenie schorzenia

Rwa kulszowa rzadko ustępuje samoczynnie. W większości przypadków konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenie. Lekarz z pewnością oprócz wywiadu pod kątem zaobserwowanych dolegliwości, zleci wykonanie badania rentgenowskiego. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, poleci także przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w postaci tabletek lub zastrzyków. Standardowe leczenie trwa tydzień, jednak w wielu przypadkach, gdy ból nie ustępuje, konieczne jest wdrożenie silniejszych preparatów, a wtedy terapia może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Co gorsza, ustąpienie objawów nie oznacza, że rwa ponownie się nie powtórzy. Aby uniknąć nawrotu należy:

  • unikać gwałtownych ruchów i stania na mocno wyprostowanych nogach;
  • nie dopuszczać do przeciążania jednej strony ciała;
  • wykonywać ćwiczenia wzmacniające kręgosłup;
  • korzystać z fizjoterapii, która wzmacnia i rozluźnia mięśnie kręgosłupa.
Zobacz wideo Czy twarde podłoże jest najlepsze dla pleców?

Rwa kulszowa: ćwiczenia i inne sposoby walki z bólem

Ból towarzyszący rwie kulszowej bywa bardzo silny i trudny do zniesienia. Aby go zmniejszyć należy przede wszystkim znaleźć odpowiednią pozycję, która zmniejszy ucisk na nerw. Warto również przyjąć jeden z dostępnych w aptece bez recepty leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Ulgę może przynieść także masaż obolałego obszaru lub zastosowanie chłodnego okładu, który zmniejszy uczucie bólu. Jeśli mimo zastosowania tych środków objawy nie ustąpią, co jest bardzo prawdopodobne, konieczna będzie wizyta u lekarza. 

Jakie ćwiczenia można zastosować na rwę kulszową?

  • 10 powtórzeń, 3 razy dziennie. Leżąc na brzuchu, unosimy powoli głowę i klatkę piersiową - pozostajemy w takiej pozycji przez 10 sec.
  • Wykonywać ćwiczenie ok. 15 min. Leżąc na plecach, nogi zgięte w kolanach - obejmujemy je i przyciągamy do klatki piersiowej.
  • 10 powtórzeń dziennie. Pozycja - stojąca, wyprostowana przy ścianie. Barkiem dotykamy ściany, wykonujemy ruch biodrem, starając się dotknąć ściany. 

Rwa kulszowa w ciąży: jak sobie z nią radzić?

Rwa kulszowa bardzo często dotyka kobiet pod koniec ciąży. Ucisk powiększającej się macicy na nerwy może wywołać jej dokuczliwe objawy. W przypadku ciężarnych nie ma możliwości zastosowania silnych leków przeciwbólowych, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla przyszłej mamy jest skorzystanie z fizjoterapii i masaży, które pomogą złagodzić dolegliwości bólowe. Z dużą dozą prawdopodobieństwa objawy rwy kulszowej ustąpią po rozwiązaniu.

Zobacz też: Co to jest przepuklina dyskowa

Więcej o: