Jak odróżnić katar sienny od zwykłego przeziębienia? Zwróć uwagę na podstawowe różnice w samopoczuciu

Gdy z nosa zaczyna lecieć uciążliwy katar, a błony śluzowe stają się opuchnięte, może wydawać nam się, że to początek infekcji dróg oddechowych lub zwykłe przeziębienie. Czy jednak każda wydzielina z nosa wskazuje na chorobę? Łatwo pomylić katar sienny i leczyć go lekami przeciw grypie, co nie przyniesie jednak żadnych skutków.

Nadeszła wiosna, a wraz z nią pylić zaczęło wiele roślin. Choć to piękny czas, gdy przyroda budzi się do życia, dla alergików z reguły oznacza to kilka tygodni męki. Jest to także okres, gdzie wiele osób cierpi na grypy sezonowe, stąd pojawia się pewien kłopot. Dużo osób katar sienny myli z przeziębieniem i leczy go w nieprawidłowy sposób. Jakie są główne różnice i jak dokonać prawidłowej diagnozy? Poza wizytą u lekarza zwróć uwagę na te szczegóły.

Wysoki cholesterol. Objawy są dość zaskakujące. Podczas spaceru zwróć uwagę na nogi Wysoki cholesterol. Objawy, który nie wolno lekceważyć. Zwróć uwagę na nogi

Katar sienny do złudzenia przypomina przeziębienie

Gdy pojawia się katar, nie należy od razu w panice biec po paracetamol. Jak się okazuje, wiele osób myli alergie na pyłki z przeziębieniem w okresie wiosennym. Wynikający z uczulenia nieżyt nosa niesie za sobą równie przykre objawy co sezonowa choroba. Zaczyna się od wodnistego kataru i zapchanych zatok, a w związku z tym możemy stracić smak oraz węch. Łatwo wówczas podejrzewać, że zaraziliśmy się poważnym wirusem. Do tego dochodzą często bóle zatok i twarzy, nieznośne swędzenie gardła, nosa i uszu oraz łzawienie oczu. Co odróżnia często katar sienny od zwykłego przeziębienie to brak gorączki, bólu mięśni czy poczucia "rozbicia". Łatwo jednak pomylić to z zapaleniem zatok, dlatego zaleca się konsultację u lekarza pierwszego kontaktu, który obejrzy śluzówki i pokieruje dalszym leczeniem.

Warto rozważyć wizytę w gabinecie szczególnie jeśli leki przeciwbólowe lub hamujące katar i rozwój infekcji dróg oddechowych nie przynoszą pożądanych skutków. Alergie zwalcza się bowiem lekami antyhistaminowymi i po nie najlepiej udać się bezpośrednio do alergologa. Pomoże on nam również określić, na co dokładnie możemy być uczuleni. Alergie wziewne mogą łączyć się z pokarmowymi, tworząc tak zwane alergie krzyżowe, stąd konsultacja ze specjalistą jest bardzo istotna. W skrajnych przypadkach wcześniejsza diagnoza może uratować życie.

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Domowe sposoby na katar sienny i swędzące gardło

Nie istnieje niezawodny sposób domowy, który mógłby w całości złagodzić objawy alergii. Jednak podobnie jak w przeziębieniu czy infekcji górnych dróg oddechowych można dać sobie chwilową ulgę. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku regularne płukanki z solą. Mieszanka ciepłej, przegotowanej wody z solą kuchenną pomoże obkurczyć spuchnięte gardło i dać delikatne ukojenie w swędzeniu. Pomocne może okazać się również picie naparów ziołowych np. z szałwii, mięty pieprzowej lub imbiru. Wszystkie te herbatki będą miały działanie przeciwzapalne i likwidujące obrzęk, co może okazać się zbawienne w trakcie alergii. Z kolei na katar sienny poleca się używanie sprayu z solą morską oraz inhalacje z olejkiem eukaliptusowym lub sosnowym. Nie należy ich jednak wykonywać jeśli zmagamy się z kruchymi naczynkami krwionośnymi.

Niech te majtki nie będą syntetyczne "Muszelka" musi być czysta. Czym grozi zła higiena waginy?

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: