Piaskowanie zębów wykonuje się gabinetach stomatologicznych i zwykle łączy z fluoryzacją uzębienia, a czasem również skalingiem.
Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który ma na celu usunięcie płytki nazębnej. Płytka nazębna jest lepką, brązową powłoką, zalegającą na zębach i składa się z resztek jedzenia, bakterii oraz obumarłych komórek błony śluzowej. Osad ten jest przyczyną pojawiania się takich dolegliwości jak próchnica, choroba dziąseł czy paradontoza. Piaskowanie zębów wykonywane raz na pół roku skutkuje usunięciem płytki nazębnej, co nie jest możliwe podczas zwykłego szczotkowania zębów.
Podczas zabiegu piaskowania zębów stomatolog rozpyla pod dużym ciśnieniem w jamie ustnej pacjenta piasek dentystyczny, a następnie zasysa go za pomocą ssaka. Piasek dentystyczny trafia do trudno dostępnych miejsc, których wyczyszczenie szczoteczką do zębów jest często niemożliwe. Podstawowym efektem piaskowania zębów jest usunięcie płytki nazębnej, a wraz z nią oczyszczenie zębów ze szkodliwych bakterii.
Zęby po zabiegu stają się bielsze, jednakże nie są pozbawione trwałych przebarwień – piaskowanie zębów nie powoduje ich usunięcia. W dłuższej perspektywie, efektem piaskowania jest uniknięcie wielu dolegliwości, wywołanych bakteriami, wchodzącymi w skład płytki nazębnej. Jest to m.in. próchnica, zapalenie dziąseł, czy obumieranie i wypadanie zębów. Innym pozytywnym efektem wykonania piaskowania jest zmniejszenie nadwrażliwości uzębienia.
Niektórzy pacjenci, którzy wykonali piaskowanie zębów, skarżą się również na porysowanie szkliwa. Prawidłowo wykonany zabieg nie powinien wywoływać takiego efektu, wobec czego może to być skutek nieodpowiedniego sprzętu, wykorzystanego do piaskowania.
Aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty należy wykonać piaskowanie oraz skaling, czyli zabieg niwelujący kamień nazębny. Oba zabiegi stomatologiczne się wzajemnie uzupełniają i powodują zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem drobnoustrojów oraz negatywnymi skutkami działania bakterii.
Nie istnieją specjalne zalecenia przed zabiegiem dla pacjentów, którzy zamierzają poddać się piaskowaniu zębów, a także dla stomatologów, wykonujących tę czynność. Do piaskowania zębów nie trzeba się specjalnie przygotowywać – jedynie osoby, które noszą aparat ortodontyczny, powinny go zdjąć przed rozpoczęciem piaskowania.
Przed zabiegiem stomatolog powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, w celu upewnienia się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania piaskowania. Jest to bardzo ważne, choć piaskowanie zębów to dość prosty zabieg stomatologiczny, to nie jest on przeznaczony dla wszystkich. Piaskowanie zębów jest zabronione dla kobiet w ciąży oraz osób uczulonych na preparaty używane podczas tego zabiegu (np. soda oczyszczona). Ponadto nie mogą z niego skorzystać osoby, borykające się z zapaleniem jamy ustnej, owrzodzeniem śluzówki czy ranami błon śluzowych jamy ustnej. Zabieg ten jest również zabroniony osobom, które chorują na astmę lub pylicę, a także inne choroby płucne.
Po wykonaniu piaskowania przez trzy godziny należy powstrzymać się od spożywania pokarmów oraz napojów barwiących, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino, a także palenia papierosów. Jedzenie bezpośrednio po zabiegu oraz picie napojów, oprócz zmiany kolorytu uzębienia może być wyjątkowo bolesne, ponieważ po piaskowaniu zęby są chwilowo nadwrażliwe. Nadwrażliwość ta jest jednak krótkotrwała, gdyż w niemal każdym gabinecie stomatologicznym po zabiegu piaskowania wykonywane jest fluorowanie zębów, które ma na celu właśnie zniwelowanie tej dolegliwości w dłuższej perspektywie. Chwilowa nadwrażliwość znika po kilku godzinach.
Poza tym, po zabiegu można przejść do normalnego trybu życia, ponieważ nie istnieją żadne obostrzenia dotyczące dbania o oczyszczoną płytkę. Zaleca się jednak staranne szczotkowanie zębów, aby jak najdłużej cieszyć się efektem.
Cena zabiegu piaskowania zębów uzależniona jest od gabinetu stomatologicznego oraz miasta, w którym został on wykonany. Średnio koszt piaskowania oraz fluoryzacji zębów wynosi około 120 zł, jednakże może on wzrosnąć, jeżeli połączony jest z uzupełniającym zabiegiem – skalingiem uzębienia.