Astygmatyzm - co to za schorzenie? Objawy i leczenie

Astygmatyzm jest wadą w obrębie narządu wzroku. Powoduje, że chory widzi w sposób nieostry. Jak wygląda leczenie w przypadku astygmatyzmu?

Astygmatyzm: co to takiego?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad w obrębie narządu wzroku. Inaczej zwany jest także niezbornością, gdyż u osób cierpiących na ten defekt promień wpadający do oka zamiast koncentrować się w jednym punkcie na siatkówce, skupia się w dwóch miejscach, co sprawia, że obraz odbierany przez pacjenta jest rozmyty. Taki stan rzeczy jest najczęściej efektem:

  • nieprawidłowej budowy rogówki (wówczas mamy do czynienia z astygmatyzmem rogówkowym)
  • nieprawidłowego kształtu soczewki (wówczas mamy do czynienia z astygmatyzmem soczewkowym).

Zobacz też: Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm? Do każdej wady da się dobrać gustowne okulary

Astygmatyzm oka: rodzaje i metody wykrywania

Ze względu na to, w jakim miejscu skupia się promień wpadający do oka, wyróżniamy trzy typy astygmatyzmu:

  • nadwzroczny, gdzie oba punkty skupione są poza siatkówką
  • krótkowzroczny, gdzie oba punkty skupiają się przed siatkówką
  • mieszany, bardzo rzadkie ale występujące zjawisko, gdzie jeden punkt znajduje się przed drugim. 

W celu stwierdzenia występowania astygmatyzmu konieczna jest wizyta u okulisty. Lekarz z użyciem specjalistycznych przyrządów ogląda budowę rogówki i soczewki i już podczas jednej wizyty jest w stanie stwierdzić występowanie schorzenia. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Astygmatyzm: objawy schorzenia

Objawy astygmatyzmu skupiają się wokół oczu. W przypadku choroby pacjent widzi obiekty w sposób zamglony, bez względu na to czy znajdują się one blisko czy daleko. Takiemu stanowi rzeczy mogą towarzyszyć czołowe bóle głowy wynikające z wytężania wzroku, a także mrużenie i tarcie oczu w celu poprawy jakości widzianego obrazu. Osoby z astygmatyzmem można rozpoznać także po tym, że zdecydowanie częściej mrugają - w ten sposób próbują uzyskać ostrzejszy widok. Kontury przedmiotów widzianych przez astygmatyków są nieostre, co może przyczynić się u nich do zaburzenie poczucia przestrzeni. 

Astygmatyzm: leczenie wady

Astygmatyzm jest wadą, która utrudnia w znaczący sposób codzienne funkcjonowanie, dlatego nie może pozostać nieleczona. W zależności od stopnia jej nasilenia leczy się go stosując odpowiednie szkła lub soczewki. Można się go także całkowicie pozbyć decydując się na zabieg korekcji laserowej. Operacja polega na nadaniu rogówce właściwego kształtu, dzięki czemu chory zaczyna widzieć w sposób prawidłowy. 

Zobacz też: Zaćma - zobaczyć świat na nowo

Astygmatyzm: jakie soczewki dla astygmatyków?

W zależności od stopnia nasilenia astygmatyzmu, do jego korekcji stosować można szkła lub soczewki. Astygmatycy posługują się na co dzień okularami ze szkłami cylindrycznymi lub miękkimi soczewkami torycznymi. W przypadku, gdy powierzchnia rogówki jest zniekształcona w znacznym stopniu wówczas zaleca się tzw. soczewki twarde. Przy niewielkim astygmatyzmie, nieprzekraczającym 1 dioptrii, okulary lub soczewki nosi się tylko do prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze.

Jeżeli mamy do czynienia z astygmatyzmem soczewkowym, który związany jest z pojawianiem się u danej osoby zaćmy, wówczas zabieg usunięcia zaćmy likwiduje także problem astygmatyzmu, gdyż podczas operacji uszkodzona soczewka wymieniana jest na nową. 

Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami?
Więcej o: