Zabieg jest sam w sobie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji. Wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych i po paru godzinach po zabiegu pacjent wraca do domu. Do oka wkrapia się środek znieczulający, zatem nie ma konieczności usypiania, a lekarz ma cały czas kontakt z chorym. Bezpośrednio po zabiegu można odczuwać jeszcze szczypanie czy też pieczenie i oko może łzawić, ale zmiana widzenia następuje bardzo szybko. Po kilku godzinach nie ma już negatywnych odczuć, natomiast wzrok poprawia się od razu.
Do pełnej sprawności oko dochodzi przez 1-2 dni, dlatego też przez ten czas nie należy nadwerężać wzroku, w szczególności nie wolno oglądać telewizji, czytać lub siedzieć przed komputerem. Ponadto co najmniej przez miesiąc po zabiegu powinniśmy unikać przebywania w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach, a także nie przemęczać wzroku pracą przy komputerze. Nie wolno też pływać na basenie, nadmiernie ćwiczyć i przemęczać organizm. Przez dwa tygodnie odradzane są loty samolotem. Nie wolno też malować oczu przez parę tygodni.
Zabieg laserowej korekcji wzroku jest trwały, to znaczy w zdecydowanej większości nie trzeba go już powtarzać. Pacjenci mają szansę pozbyć się wady wzroku na zawsze. Za pomocą tej metody można skorygować wady od minus 10 do plus 6 dioptrii, a także astygmatyzm.
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska i badania diagnostyczne, aby można było ustalić, jaka metoda naprawy wzroku jest najkorzystniejsza i możliwa. Lekarz okulista ustala zatem, z jaką wadą wzroku mamy do czynienia i ocenia stan oczu. Wykonuje się badania okulistyczne oka. Do zabiegu kwalifikuje się około 85-90 proc. osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.
W zależności od rodzaju urządzenia dostępne są różne metody laserowego korygowania wad wzroku:
Do zabiegu nie można podejść mając takie choroby oczu jak: wirusowe zapalenie rogówek, półpasiec oczny, stożek rogówki i inne zwyrodnienie rogówki, zespół suchego oka, choroby naczyniowe oka, krótkowzroczność wysoka zwyradniająca, oczopląs.
Ponadto do wykonania zabiegu nie można zakwalifikować osób które chorują na choroby ogólne: cukrzycę, choroby tkanki łącznej (kolagenozy), czyli reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, sklerodermię, guzkowe zapalenie tętnic, zespół Sjogrena, choroby autoimmunologiczne, choroby przebiegające z osłabieniem odporności organizmu, atopia, silne alergie, trądzik różowaty, choroby infekcyjne, skłonność do przerastania blizn, wszczepiony rozrusznik serca.
Ceny za zabieg na jednym oku zaczynają się od 1200 zł za jedno oko. Za najdroższy zabieg zapłacimy około 10 tys. zł za dwoje oczu.