Laserowa korekcja wzroku: na czym polega. Kto nie powinien wykonywać laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wad wzroku jest to mało inwazyjna i precyzyjna metoda chirurgiczna, która służy do korygowania krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Może być wykonana właściwie w każdym wieku. Sam zabieg polega na zmianie krzywizny rogówki przy użyciu lasera. Tego typu zabiegi należą do najbezpieczniejszych w medycynie. Nie likwidują jednak starczowzroczności. Zabieg wykonuje się u osób od 21 do 55-60 roku życia.

Laserowa korekcja wzroku - na czym polega zabieg?

Zabieg jest sam w sobie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji. Wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych i po paru godzinach po zabiegu pacjent wraca do domu. Do oka wkrapia się środek znieczulający, zatem nie ma konieczności usypiania, a lekarz ma cały czas kontakt z chorym. Bezpośrednio po zabiegu można odczuwać jeszcze szczypanie czy też pieczenie i oko może łzawić, ale zmiana widzenia następuje bardzo szybko. Po kilku godzinach nie ma już negatywnych odczuć, natomiast wzrok poprawia się od razu.

Do pełnej sprawności oko dochodzi przez 1-2 dni, dlatego też przez ten czas nie należy nadwerężać wzroku, w szczególności nie wolno oglądać telewizji, czytać lub siedzieć przed komputerem. Ponadto co najmniej przez miesiąc po zabiegu powinniśmy unikać przebywania w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach, a także nie przemęczać wzroku pracą przy komputerze. Nie wolno też pływać na basenie, nadmiernie ćwiczyć i przemęczać organizm. Przez dwa tygodnie odradzane są loty samolotem. Nie wolno też malować oczu przez parę tygodni.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest trwały, to znaczy w zdecydowanej większości nie trzeba go już powtarzać. Pacjenci mają szansę pozbyć się wady wzroku na zawsze. Za pomocą tej metody można skorygować wady od minus 10 do plus 6 dioptrii, a także astygmatyzm.

Zobacz wideo

Laserowa korekcja wzroku - od czego się zaczyna?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska i badania diagnostyczne, aby można było ustalić, jaka metoda naprawy wzroku jest najkorzystniejsza i możliwa. Lekarz okulista ustala zatem, z jaką wadą wzroku mamy do czynienia i ocenia stan oczu. Wykonuje się badania okulistyczne oka. Do zabiegu kwalifikuje się około 85-90 proc. osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Laserowa korekcja wzroku - rodzaje zabiegów

W zależności od rodzaju urządzenia dostępne są różne metody laserowego korygowania wad wzroku:

  • metoda LENTIVU - zabieg III generacji - najnowocześniejsza i jednocześnie najdroższa metoda, w której wykorzystuje się urządzenie VisuMax firmy Zeiss. Zabieg jest mało inwazyjny, ponieważ wykonuje się na powierzchni rogówki tylko kilkumilimetrowe nacięcie. Jest przeznaczony dla osób z wadą wzroku od minus 0,5 dioptrii do 10, z astygmatyzmem do 5 dioptrii.
  • metoda FemtoLASIK - zabieg II generacji - najczęściej stosowana metoda na świecie. Zapewnia precyzję i duży zasięg korygowanych wad.
  • metoda EBK - zabieg I generacji - przy tej metodzie stosuje się narzędzia EpiClear, które najpierw przygotowuje powierzchnię oka do działania lasera. Po zabiegu przez kilka dni jako rodzaj opatrunku nosi się soczewkę. Przy tej metodzie poprawa ostrości widzenia następuje po kilku tygodniach, a jeszcze do roku można odczuwać jej wahania.
  • metoda LASEK - zabieg I generacji - ten rodzaj zabiegu może być wykorzystywany przy krótkowzroczności, niewielkiej dalekowzroczności oraz do leczenia astygmatyzmu. Najpierw nabłonek usuwa się chemicznie, a potem laserowo koryguje wadę. W tym wypadku przez kilka dni po zabiegu odczuwa się ból, nadwrażliwość na światło i łzawienie. Do zwykłej aktywności można wrócić po tygodniu, a do uprawiania sportu dopiero po miesiącu.

Laserowa korekcja wzroku - przeciwwskazania

Do zabiegu nie można podejść mając takie choroby oczu jak: wirusowe zapalenie rogówek, półpasiec oczny, stożek rogówki i inne zwyrodnienie rogówki, zespół suchego oka, choroby naczyniowe oka, krótkowzroczność wysoka zwyradniająca, oczopląs.

Ponadto do wykonania zabiegu nie można zakwalifikować osób które chorują na choroby ogólne: cukrzycę, choroby tkanki łącznej (kolagenozy), czyli reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, sklerodermię, guzkowe zapalenie tętnic, zespół Sjogrena, choroby autoimmunologiczne, choroby przebiegające z osłabieniem odporności organizmu, atopia, silne alergie, trądzik różowaty, choroby infekcyjne, skłonność do przerastania blizn, wszczepiony rozrusznik serca.

Laserowa korekcja wzroku - ceny

Ceny za zabieg na jednym oku zaczynają się od 1200 zł za jedno oko. Za najdroższy zabieg zapłacimy około 10 tys. zł za dwoje oczu.

Więcej o: