Lek psychotropowy: na co są leki psychotropowe? [Definicja, działanie, skutki uboczne]

Czym jest lek psychotropowy i w jaki sposób działa? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że w przypadku takich środków narosło wiele nieporozumień. Warto obalić niektóre z nich.

Co to są leki psychotropowe?

Co to są leki psychotropowe? Co do zasady określa się w ten sposób grupę leków wykorzystywaną w psychofarmakoterapii, czyli leczeniu zaburzeń psychicznych. Wyróżnia się kilka rodzajów takich środków. Z uwagi na możliwe konsekwencje swojego stosowania wszystkie leki psychotropowe są przepisywane na receptę lekarską. 

Psychotropy - co to jest? Poznaj definicję 

Czym są psychotropy? Co to jest lek psychotropowy? W ramach tej kategorii wyróżnia się kilka rodzajów leków. Chodzi przede wszystkim o:

 • Leki normotymiczne. Ich zadaniem jest normalizacja i stabilizacja zaburzeń nastroju. Stosuje się je w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej. 
 • Leki psycholeptyczne. W tej grupie występują leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki, anksjolityki, leki nasenne). 
 • Leki psychoanaleptyczne. W tej grupie znajdą się leki przeciwdepresyjne, psychostymulujące i nootropowe. 
Zobacz wideo Legalizacja marihuany zmniejsza jej spożycie wśród młodzieży

Jak działają leki psychotropowe?

Wokół takich substancji pojawiło się wiele mitów. Dlatego warto postawić pytanie: jak działają leki psychotropowe? Przede wszystkim są sposobem na skuteczne radzenie sobie z chorobą. Nie warto ulegać stereotypom, że są to substancje ''niszcząco działające na mózg''. Większość z nich należy do grona stymulantów i nie ma działania uzależniającego. Najczęściej stosuje się je jako jeden z elementów kompleksowego systemu leczenia tak, by wspierały psychoterapię. 

Na co są leki psychotropowe?

Na co są leki psychotropowe? Trzeba pamiętać o tym, że jest to dość liczna grupa środków przepisywanych przez lekarzy. Wykorzystuje się je w przypadku różnych chorób. W szczególności mogą być pomocne dla:

 • ustabilizowania nastroju pacjentów (zapobiegania stanom manii);
 • poprawienia funkcji poznawczych, zwłaszcza odnośnie pamięci i koncentracji;
 • leczenia psychoz, omamów i urojeń;
 • leczenia depresji;
 • leczenia bólów neuroleptycznych;
 • leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych;
 • redukcji stanów lękowych;
 • leczenia bezsenności.

Leki psychotropowe - skutki uboczne, które występują najczęściej

Jak jeszcze działają leki psychotropowe? Skutki uboczne takich substancji mogą być niebezpieczne, co powoduje, że są dostępne wyłącznie na receptę. Duża część potencjalnych skutków ubocznych jest dosyć standardowa. Występują tutaj nudności, problemy z koncentracją, zawroty głowy i spadki ciśnienia tętniczego. 

O wiele rzadziej występują inne skutki uboczne, które są znacznie groźniejsze. Wyróżnić można tutaj m.in.:

 • Złośliwy zespół neuroleptyczny. Do jego objawów należą m.in. pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia świadomości, zwiększone napięcie mięśniowe, wzrost ciśnienia tętniczego, temperatury ciała i zaburzenia rytmu serca. 
 • Złośliwy zespół serotoninowy. Pojawia się głównie wtedy, gdy leki psychotropowe przyjmowane są wraz z innymi medykamentami. Charakterystyczne są tu wymioty, biegunka, drżenie, zwiększenie potliwości czy tachykardia. 
 • Wzrost ryzyka pojawienia się myśli samobójczych. Również jest to sytuacja relatywni rzadka. Występuje zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o przyjmowanie leków antydepresyjnych. 

Leki psychotropowe a praca

Można się spotkać z opinią, że przyjmowanie popularnych psychotropów wyklucza z udziału w życiu zawodowym. W przypadku większości stanowisk nie jest to prawdą. Leki psychotropowe starszej generacji często sprzyjały utracie koncentracji. Obecnie stosowane medykamenty rzadziej niosą takie utrudnienia. Stąd w większości przypadków branie tego typu leków nie powinno być przeszkodą w pracy na dotychczasowych zasadach. Zawsze trzeba jednak skonsultować to z lekarzem. 

Zobacz też: Kiedyś Polacy wstydzili się przyznać do tej przypadłości. Dziś kupują rekordowe ilości leków mających ją zwalczyć

Więcej o: