Co to są leki psychotropowe? Co do zasady określa się w ten sposób grupę leków wykorzystywaną w psychofarmakoterapii, czyli leczeniu zaburzeń psychicznych. Wyróżnia się kilka rodzajów takich środków. Z uwagi na możliwe konsekwencje swojego stosowania wszystkie leki psychotropowe są przepisywane na receptę lekarską.
Czym są psychotropy? Co to jest lek psychotropowy? W ramach tej kategorii wyróżnia się kilka rodzajów leków. Chodzi przede wszystkim o:
Wokół takich substancji pojawiło się wiele mitów. Dlatego warto postawić pytanie: jak działają leki psychotropowe? Przede wszystkim są sposobem na skuteczne radzenie sobie z chorobą. Nie warto ulegać stereotypom, że są to substancje ''niszcząco działające na mózg''. Większość z nich należy do grona stymulantów i nie ma działania uzależniającego. Najczęściej stosuje się je jako jeden z elementów kompleksowego systemu leczenia tak, by wspierały psychoterapię.
Na co są leki psychotropowe? Trzeba pamiętać o tym, że jest to dość liczna grupa środków przepisywanych przez lekarzy. Wykorzystuje się je w przypadku różnych chorób. W szczególności mogą być pomocne dla:
Jak jeszcze działają leki psychotropowe? Skutki uboczne takich substancji mogą być niebezpieczne, co powoduje, że są dostępne wyłącznie na receptę. Duża część potencjalnych skutków ubocznych jest dosyć standardowa. Występują tutaj nudności, problemy z koncentracją, zawroty głowy i spadki ciśnienia tętniczego.
O wiele rzadziej występują inne skutki uboczne, które są znacznie groźniejsze. Wyróżnić można tutaj m.in.:
Można się spotkać z opinią, że przyjmowanie popularnych psychotropów wyklucza z udziału w życiu zawodowym. W przypadku większości stanowisk nie jest to prawdą. Leki psychotropowe starszej generacji często sprzyjały utracie koncentracji. Obecnie stosowane medykamenty rzadziej niosą takie utrudnienia. Stąd w większości przypadków branie tego typu leków nie powinno być przeszkodą w pracy na dotychczasowych zasadach. Zawsze trzeba jednak skonsultować to z lekarzem.