Opublikowana w prestiżowym czasopiśmie "Lancet" metaanaliza, której autorzy rozpatrzyli dane z aż 522 testów na 116,477 ochotników, ma być ostatecznym dowodem na to, że antydepresanty faktycznie działają.
Wcześniej nie brakowało specjalistów, którzy podważali ich skuteczność w łagodzeniu objawów depresji, twierdząc, że działają tak samo jak placebo. Tymczasem okazuje się, że to nieprawda.
Badaczom pod kierunkiem dr Andrei Cipriani z Uniwersytetu Oksfordzkiego udało się określić, które z 21 najpopularniejszych antydepresantów wykazują największą skuteczność. To agomelatyna, amitryptylina, escitalopram, mirtazapina i paroksetyna. Najmniej efektywne są z kolei fluoksetyna (prozac), fluwoksamina, reboksetyna i trazodon.
Autorzy badań liczą, że płynące z nich wnioski pozwolą lekarzom lepiej dopasowywać leki do potrzeb pacjentów. Warto jednak pamiętać o tym, że w analizie nie były brane pod uwagę tak indywidualne kwestie jak wiek, płeć czy stopień zaawansowania choroby, tylko sam fakt, czy pacjenci odczuwają poprawę stanu zdrowia.
Przy okazji badacze przypominają, że przy leczeniu zaburzeń psychicznych zawsze powinny być brane pod uwagę także inne formy leczenia, przede wszystkim psychoterapia. Mimo to eksperci cieszą się, że udało im się udowodnić ważną rolę medykamentów w walce z depresją.
- Te badania to ostateczna odpowiedź na długo istniejącą kontrowersję odnośnie do tego, czy antydepresanty pomagają w walce z depresją. To bardzo dobra wiadomość i dla pacjentów i dla specjalistów - podsumowuje dr Cipriani w rozmowie z serwisem BBC. Wtórują jej brytyjscy psychiatrzy, którzy cieszą się, że "ten temat wreszcie został zamknięty".
- Co ważne, te badania biorą pod uwagę również niepublikowane wcześniej dane gromadzone przez firmy farmaceutyczne. Mimo że to one ufundowały analizę, nie wpłynęło to na jej wyniki - podkreśla prof. Carmine Pariante z Royal College of Psychiatrists.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Analiza potwierdzająca skuteczność antydepresantów powinna również zainteresować polskich specjalistów. Tylko w zeszłym roku Polacy kupili aż 21,1 mln opakowań leków psychotropowych, na które wydali w sumie 346,2 mln zł.
Zobacz też: