Choroby weneryczne - jakie badania wykonać by je wykryć?

Choroby przenoszone droga płciową, nazywane też wenerycznymi najczęściej wywołane są zakażeniem np. bakteryjnym lub grzybiczym. Zlekceważenie pierwszych objawów lub próby leczenia na własną rękę mogą mieć przykre i bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu schorzeń jest zaniechanie, najczęściej przypadkowych kontaktów seksualnych oraz stosowanie odpowiednich środków chroniących organizm przed zakażeniem. Seks z tylko jednym, stałym partnerem znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej czy wirusowej.

Jakie badania?

Mimo że patogeny odpowiedzialne za występowanie chorób wenerycznych najczęściej przenoszone są drogą płciową, to mogą przedostać się do organizmu np. poprzez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową. Niezależnie od źródła i sposobu zakażenia konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najlepszym sposobem na potwierdzenie i wyodrębnienie patogenu są badania mikrobiologiczne. Materiał niezbędny do wykonania badania, w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, pobierany jest u kobiet w czasie badania cytologicznego, zaś u mężczyzn próbkę stanowi wydzielina z penisa. Na podstawie wyników można rozpoznać bakterię, wirusa bądź grzyba odpowiedzialnego za wystąpienie choroby. Sięga się po nie przy podejrzeniu np. rzęsistkowicy.

U pacjentów z podejrzeniem kiły bada się krew pod kątem OW, czyli odczynu Wassermana. Jest to rodzaj badania serologicznego pozwalającego na wykrycie przeciwciał skierowanych przeciwko krętkowi białemu, czyli bakterii odpowiedzialnej za rozwój kiły.

Rzeżączkę potwierdza badanie krwi, a grzybicę posiew oraz analiza pobranej z pochwy wydzieliny.

Podyskutuj o tym na Forum Gazeta.pl:
Kryzys w związku z powodu choroby wenerycznej?
Zapytać partnera o jego seksualną przeszłość?
A może poprosić, żeby się przebadał?Czytaj także:

Choroba Peyroniego

Wenerolog

Tryper

Grzybice narządów płciowych

Kłykciny kończysteWięcej o:
Komentarze (5)
Choroby weneryczne - jakie badania wykonać by je wykryć?
Zaloguj się
 • malaola123

  Oceniono 5 razy 5

  Tak mogą wyglądać choroby weneryczna www.bolimnie.com/choroby-weneryczne/choroby-przenoszone-droga-plciowa-zdjecia

 • kaja739

  Oceniono 10 razy 0

  Przede wszystkim można wykonać testy w domu, zamawiając je nawet anonimowo na e-wenerolog.pl/ - kiedy otrzyma się wyniki nie potrzebne będą inne diagnozy. Oczywiście w przypadku kiedy do zakażenia rzeczywiście doszło należy udać sie do lekarza i zastosować terapię antybiotykową.

 • janppl

  Oceniono 3 razy -1

  I właśnie w tym problem, że sex to nie tylko problem ciąży. To też spore zagrożenie chorobami wenerycznymi. To szczególnie problem potencjalnego zakażenia HIV, ponieważ około połowa nosicieli w ogóle nie ma o tym pojęcia, a sam wirus może być bezobjawowy. Jeśli już uprawiasz seks bez zabezpieczeń ze stałym partnerem (inna opcja to rosyjska ruletka), warto wcześniej się zbadać. W tej chwili można już nawet kupić test do robienia w domu typu Quickhivtest, jeśli nie chcecie iść do laboratorium.

 • Kasia Małysz

  Oceniono 5 razy -3

  Sama ostatnio szukałam gdzie można wykonać takie badania. Trochę jednak się wstydziłam pójść na takie badanie dlatego znalazłam dla mnie najodpowiedniejszą opcję. Zamówiłam zestaw pobraniowy do domu na zdrowegeny.pl i pobraną próbkę wysłałam do laboratorium. Jak się okazało jest to jedyne takie badanie w Polsce i kosztuje tyle samo co w każdej innej klinice. Oszczędziłam sobie i czasu i wstydu ;P

 • marabis

  Oceniono 3 razy -3

  Tym testem wykryjesz wszystko? I kiłę i chlamydię a nawet hiv? Bo się zastanawiałam nad takim pakietem, ale to u lekarza - www.certus.med.pl/pl/baza_wiedzy/bezpieczna_kobietabezpieczny_mezczyzna.html i 200 zł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX