Choroby paznokci - najczęściej występujące dolegliwości

Zdrowa płytka paznokcia jest gładka, równa i w bladoróżowym kolorze. Jednak na skutek różnych, nawet drobnych, urazów, niedoborów witamin i minerałów, czy w końcu zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, mogą pojawić się choroby paznokci. Bez względu na przyczynę trzeba je leczyć, ponieważ zmiana wyglądu płytki paznokcia nie jest jedynie defektem estetycznym - jest sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.

Choroby paznokci mogą dotyczyć zarówno płytki u rąk, jak i nóg, a także być spowodowane różnymi czynnikami. Część z nich uwarunkowana jest genetycznie, część pojawia się wskutek zakażeń bakteryjnych lub wirusowych, jeszcze inne mogą pojawiać się jako objaw innej przebiegającej w organizmie choroby. Choroby paznokci dłoni często pojawiają się również jako skutek niewłaściwej higieny podczas wykonywania manicure.

Cechy zdrowych paznokci

Aby móc rozpoznać chorobę paznokci, należy wiedzieć, jak wygląda zdrowy paznokieć. Jego płytka powinna być w jednolitym kolorze, bez widocznych przebarwień i wybroczyn pod płytką. Struktura płytki powinna być jednolita, gładka, bez wgłębień i bruzdowań. Wolny brzeg paznokcia powinien być w kolorze białym (osłabione i cienkie paznokcie często charakteryzują się półprzezroczystym wolnym brzegiem paznokcia), a także być równy względem płytki. Spod płytki, a także bocznych i tylnych wałów paznokcia nie powinna sączyć się żadna substancja. Płytka oraz jej okolice nie powinny być tkliwe i bolesne. Każde odchylenie od takiego wyglądu świadczy o jakimś schorzeniu - mniej lub bardziej poważnym, jednak w każdym przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian, paznokcie warto pokazać lekarzowi. 

Choroby paznokci rąk i nóg

Najczęściej pojawiające się choroby paznokci nóg i rąk to grzybica, drożdżyca, zanokcica, łuszczyca paznokci oraz onycholiza. 

Grzybica - dotyczy ona zarówno paznokci rąk jak i stóp, choć tych drugich dotyka zwykle częściej, ze względu na bardziej korzystne środowisko dla rozwoju grzybów. Grzybica paznokci najczęściej atakuje płytkę począwszy od wolnego brzegu. Na tym etapie trzeba zwrócić szczególną uwagę na objawy i jak najszybciej interweniować, bowiem ten nieleczony stan doprowadza do zainfekowania łożyska. W takim przypadku może dojść do odkształcenia płytki, a nawet do jej kruszenia, co w ostateczności może skutkować nawet zejściem paznokcia.

Objawy grzybicy są na szczęście dość łatwe do rozpoznania - na płytce paznokcia pojawiają się żółte przebarwienia, które stopniowo ciemnieją. Różnorodność grzybów powodujących grzybicę jest ogromna, dlatego  jest ona dość trudna do leczenia. Dla prawidłowej diagnozy zleca się przeważnie badania mykologiczne, których wyniki ułatwiają wdrożenie odpowiednich leków. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy grzyby są odporne na leki - wówczas może dojść do konieczności chirurgicznego usunięcia zakażonego paznokcia.

Po zauważeniu pierwszych objawów warto sięgnąć więc od razu po dostępne bez recepty środki przeciwgrzybicze:

  • triclosan i klotrimazol
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek eukaliptusowy
  • ekstrakt z ziela tymianku.

Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

Drożdżyca  - stanowi odmianę grzybicy, powodowana jest przez drożdżaki. Daje charakterystyczne objawy, umiejscowione przede wszystkim w okolicach wałów paznokciowych: jest to ból, silne zaczerwienienie i obrzęk wałów okołopaznokciowych. Przy ucisku wałów, wydobywa się spod nich wydzielina ropna. Leczenie drożdżycy jest podobne jak w przypadku grzybicy. Podczas leczenia warto unikać częstego kontaktu chorych paznokci z wodą - wilgoć i ciepło to bowiem idealne warunki do namnażania i rozwoju grzybów. 

Zanokcica - zanokcica powodowana jest przez bakteryjne zakażenie okołopaznokciowe. Najczęściej dotyczy jednego paznokcia, bowiem zwykle powstaje wskutek urazu: zakłucia się zakażonym przedmiotem, na przykład igłą lub przyrządami do manicure. Objawy nieco przypominają drożdżycę (ból i zaczerwienienie wałów okołopaznokciowych z wysiękiem ropnym), jednak są one o wiele silniejsze i bardziej bolesne. Objawy zanokcicy wymagają szybkiej pomocy lekarskiej - trzeba podać antybiotyk, który zahamuje rozwój objawów i uśmierzy ból. 

Łuszczyca paznokci - ta choroba pojawia się jako współtowarzysz łuszczycy skóry, nie występuje samodzielnie. Paznokcie z łuszczycą są suche, przerośnięte i matowe, z widocznymi wgłębieniami. Leczenie łuszczycy paznokci jest takie samo, jak w przypadku łuszczycy skóry. Pacjentowi zaleca się stosowanie maści dziegciowych lub salicylowych, a także doustne stosowanie witaminy A. Jeśli objawy są uciążliwe i oporne na leczenie, czasem stosuje się również leki steroidowe. 

Onycholiza - jest to jedna z najczęściej występujących przypadłości wśród kobiet wykonujących regularnie manicure, przede wszystkim hybrydowy lub żelowy. Onycholiza, czyli odklejanie się płytki paznokcia od łożyska, może pojawiać się również wskutek urazów mechanicznych lub w przebiegu niektórych chorób. Stan ten rozwija się stopniowo - rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia i wędruje ku obłączkowi. Oddzielony od powierzchni palca paznokieć przybiera białą barwę, a następnie może zielenieć lub przybierać żółtawą barwę. Do głównych przyczyn onycholizy zalicza się: 

  • uszkodzenia mechaniczne - uderzenia, zbyt głębokie i silne czyszczenie miejsc pod paznokciami pilniczkiem i innymi ostrymi narzędziami
  • zakażenia grzybicze
  • kontakt z drażniącymi skórę chemikaliami
  • zaburzenia hormonalne
  • łuszczyca
  • uczulenie na niektóre składniki lakierów hybrydowych lub żeli, a także innych preparatów stosowanych podczas wykonywania manicure nowoczesnymi metodami. 

Odklejający się paznokieć powoduje znaczne narażenie palca na zakażenia. Dlatego paznokieć dotknięty onycholizą należy regularnie, maksymalnie skracać, stosować na i pod niego preparaty odkażające, a do wykonywania prac zakładać rękawice ochronne.

To również może cię zainteresować:

Białe paznokcie, przebarwienia - co mogą oznaczać?

Zanokcica (paronychia)

Wrastający paznokieć - prawidłowe leczenie

Więcej o: