Artykuły
-
Genialny sposób na błyskawiczne pozbycie się kleszczy. Tę metodę stosują leśnicy
Jak przed kleszczami bronią się osoby, które na co dzień mają z nimi najwięcej do czynienia? Repelenty i szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) to nie wszystko. Pracownicy parków narodowych i Lasów Państwowych od dawna mają banalnie prosty i tani patent na to, by szybko usuwać z ubrań nieproszonych gości.
-
Czy smartfon może przyciągać... kleszcze? Profesor zdradza przyczynę
Czy to możliwe, by podczas spaceru na łonie natury nasz telefon komórkowy wabił do nas kleszcze? Uznanie, że urządzenia mobilne działają na nie jak magnes to zbyt duże uproszczenie, ale nie ma wątpliwości, że kleszcze mogą reagować na pole magnetyczne. Prof. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w rozmowie z serwisem zdrowie.gazeta.pl tłumaczy, z jakiego powodu tak się dzieje.
-
Melatonina - hormon dobrego snu. Jak działają leki z melatoniną
Nie od dziś wiadomo, że nasze samopoczucie, a nawet humor, zależą od stężenia poszczególnych hormonów. Jedną z takich substancji, która w znaczący sposób wpływa na to jak funkcjonujemy jest melatonina, wytwarzana przez szyszynkę, niewielki, nie do końca poznany gruczoł.
-
Choroby płuc - objawy, diagnoza, leczenie
Problemy z płucami mogą pojawić się z bardzo wielu powodów. Czasem mają podłoże zapalne, niekiedy wywołują je czynniki środowiskowe czy choroba nowotworowa. Przyczyną problemu bywają także infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne. Jakie choroby dotykają płuca i które z nich diagnozuje się najczęściej.
-
Wścieklizna - objawy, przebieg. Jak chronić się przed wścieklizną
Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną, wirusową chorobą zakaźną zwierząt, która może przenieść się także na człowieka. Nie tylko koty i psy przenoszą wściekliznę - jest duża grupa zwierząt, od których człowiek może się zakazić. Warto zatem wiedzieć jakie podjąć środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.
-
Etazen - nowy niezwykle silny narkotyk na rynku. Ostrzeżenie wydał GIS
Etazen to nowa substancja, o której głośno za sprawą jej niespotykanej mocy: może być nawet 60 razy silniejszy od morfiny!
-
Cytokiny: czym są i jak działają? Jaki mają wpływ na nasz organizm?
Czym są cytokiny i jakie jest ich działanie? Te białka o tajemniczej nazwie odgrywają dużą rolę w ludzkim organizmie. Szczególnie ważne są w obliczu depresji lub w przypadku zajścia w ciążę. Warto więc bliżej się im przyjrzeć.
-
Co trzeci z nas ryzykownie pije alkohol podczas pandemii. Jak sobie z tym radzić
Podczas epidemii koronawirusa statystyki sprzedaży alkoholu skoczyły mocno na całym świecie. Zagraniczne media piszą o "happy hours", które przeniosły się z barów i pubów do mieszkań. Drinki pite przed ekranami laptopów i tabletów zyskały nawet własną nazwę - "quarantini"
-
Choroby krwi nie mogą czekać podczas pandemii koronawirusa
Gorączka, zapalenie płuc nie muszą wskazywać na COVID-19 - przestrzeagają lekarze. Nie mnie jednak, w przypadku pajcentów hematoonkologicznych np. z białaczką czy szpiczakiem trzeba zachować czujność i ostrożność. Niektóre objawy schorzeń hematologicznych i zakażenia koronawirusem są takie same.
-
Grypa, a COVID-19. Dlaczego należy się się szczepić przeciwko grypie
Grypa oraz COVID-19 choroba wywołana nowym koronawirusem, w pierwszej fazie dają bardzo podobne objawy. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują by dla osób powyżej 75 roku życia szczepienia przeciwko grypie były bezpłatne. Jest bardzo prawdopodobne, że kolejna fala koronawirusa nadejdzie tej jesieni.
-
Jak rozpoznać, że kobieta jest podniecona? Czasem wystarczy dotknąć dłoni
-
Krępujące sytuacje podczas seksu. Tobie się nie zdarza? Widać rzadko go uprawiasz
-
Idą po Koronę Wodospadów! Zespół z Polski chce zdobyć dziesięć najwyższych wodospadów na świecieMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Za szeroko, za wąsko, brzydko pachnie, coś wisi - najczęstsze problemy waginy
-
Sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. Ten napój ci w tym pomoże
- Nieznośny ból przy wypróżnianiu, siadaniu, a nawet na stojąco? Lecz się skutecznie
- Jak szybko zbić wysokie ciśnienie? Czy ciepła kąpiel pomaga?
- Borelioza - nie dajmy się zwariować. "Bywa mylona nawet z ciążą"
- Odczuwasz zmęczenie i częste bóle brzucha? Możesz mieć niedobór witaminy
- Boisz się kleszczy? Ten ekologiczny oprysk odstraszy niebezpieczne pajęczaki
-
Mizoginizm: czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie mizoginizmu
Mizoginizm (mizoginia) to silne uprzedzenie, a nawet nienawiść w stosunku do kobiet. Objawia się między innymi niechęcią do współpracy z kobietami, brakiem szacunku, a czasami nieśmiałością i unikaniem kontaktu. Na czym polega mizoginizm i jakie są jego przyczyny? Jak można leczyć ten problem?
-
Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe? W jakich sytuacjach jes to uzasadnione?
Karetkę pogotowia ratunkowego można wzywać jedynie w uzasadnionych sytuacjach, gdy osoba chora jest w stanie, który stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia. W jakich sytuacjach wezwanie pogotowia jest uzasadnione, a w jakich należy skorzystać z innej formy pomocy medycznej? Czym jest stan nagłego zagrożenia zdrowia i życia?
-
Ustawa "Za życiem" - o czym mówi, kogo dotyczy?
Ustawa "Za życiem" to ustawa, w której określone są uprawnienia, jakie mają kobiety w ciąży, a także rodziny w zakresie porodu oraz opieki nad dzieckiem. W ustawie opisane są także przywileje, jakie przysługują rodzicom, których dziecko jest śmiertelnie chore lub urodziło się z poważnymi wadami wrodzonymi. Jakie uprawnienia wiążą się z tą ustawą? Komu przysługują te uprawnienia i jak można się o nie starać?
-
Hexen (narkotyk) - jaki ma wpływ na zdrowie?
Hexen to narkotyk zaliczany do grupy dopalaczy. Jest spotykany pod nazwą "Henio" i mówi się o nim jako o tańszym zamienniku ekstazy oraz kokainy. Czym są dopalacze i jakie mogą być skutki ich stosowania? Jakie są efekty zażycia hexenu?
-
Narkotyki - narkotykowy słownik pojęć slangowych
W kręgach narkotykowych zazwyczaj zamiast powszechnie znanych i używanych nazw narkotyków oraz pojęć z nimi związanych używane są pojęcia slangowe. Często takie slangowe zwroty budzą niepokój u rodziców, którzy słyszą, jak takim językiem porozumiewają się ich dzieci. Trzeba być czujnym, uważnie obserwować zachowanie dziecka i szczerze porozmawiać z nim na temat narkotyków.