Grypa, a COVID-19. Dlaczego należy się się szczepić przeciwko grypie

Grypa oraz COVID-19 choroba wywołana nowym koronawirusem, w pierwszej fazie dają bardzo podobne objawy. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują by dla osób powyżej 75 roku życia szczepienia przeciwko grypie były bezpłatne. Jest bardzo prawdopodobne, że kolejna fala koronawirusa nadejdzie tej jesieni.
Zobacz wideo

Objawy grypy i COVID-19 w początkowej fazie mają bardzo podobne objawy. Najczęstsze objawy, które łatwo pomylić to:

W tym sezonie z powodu grypy i powikłań w Polsce zmarły 64 osoby, w większości aż 66 proc. to seniorzy. Pod koniec sezonu spadła liczba zachorowań, ponieważ zbiegło się to z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem restrykcji oraz izolacji społecznej. Restrykcje - jak podkreślają eksperci - niewątpliwie ograniczają rozprzestrzenianie się wszelkich wirusów, w tym także grypy.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny od 1.09.2019-30.04.2020 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 3 769 480 osób. Więcej osób trafiło do szpitali (16 684), jest to o 5,8 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Jak wynika z szacunków FLUMOMO (europejski model szacowania chorób) w Polsce co roku z powodu grypy umiera ok. 6500 osób powyżej 65 roku życia, co oznaczałoby bardzo duże niedoszacowanie danych publikowanych w Polsce.

W naszym kraju podobnie jak w innych krajach europejskich rośnie liczba osób w podeszłym wieku. Z ostatniego raportu Eurostatu wynika, że w 2050 roku co trzeci Europejczyk będzie seniorem. Stąd tak istotna jest profilaktyka. - Aż 92,5 proc. seniorów powyżej 70 roku życia choruje na choroby przewlekłe, które dodatkowo osłabiają ich układ odpornościowy. W ciągu roku jedynie 30 proc. chorych wraca do stanu zdrowia sprzed choroby - twierdzą eksperci.

Dlatego warto tę najsłabszą grupę uchronić przed grypą i udostępnić im bezpłatne szczepienia przeciw grypie, szczególnie wśród pacjentów po 75 roku życia

komentuje prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Profilaktyka i uświadamianie jak ważne są szczepienia mogą ochronić zdrowie i życie wielu pacjentów, ale również mogą odciążyć system opieki zdrowotnej. Eksperci postulują zwiększenie uprawnień dla pielęgniarek i farmaceutów o kwalifikowanie do szczepień oraz samo wykonywanie szczepień. Powinno to nie tylko odciążyć lekarzy, ale również znacznie podnieść współczynnik wyszczepialności.

Seniorzy powyżej 65 roku życia mogą skorzystać z refundowanych w 50 proc. szczepionek przeciw grypie. Niemniej jednak, w Polsce korzysta z tego stosunkowo niewiele osób. Według rekomendacji WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75 proc. dla osób powyżej 65 roku życia, w Polsce jest to 14,2 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. Dlatego eksperci z Ogólnopolskiego Programu Grypy apelują, by dla osób powyżej 75 roku życia szczepienia były bezpłatne.

Jedną z najważniejszych cech wirusa grypy jest jego zmienność antygenowa, więc konieczne jest coroczne powtarzanie szczepień. O szczepieniu przeciw grypie warto pomyśleć już dziś, szczególnie że przyszły sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z prawdopodobną kolejną falą epidemii COVID-19.

Skuteczna profilaktyka to nie tylko ochrona zdrowia i ratowanie życia wielu obywateli, to również mniejsze wydatki na opiekę szpitalną. W Europie większość państw oferuje bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób starszych, chorujących na choroby przewlekłe i dla kobiet w ciąży.

Więcej o: