Grypa, a COVID-19. Dlaczego naley si si szczepi przeciwko grypie

Grypa oraz COVID-19 choroba wywoana nowym koronawirusem, w pierwszej fazie daj bardzo podobne objawy. Eksperci Oglnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apeluj by dla osb powyej 75 roku ycia szczepienia przeciwko grypie byy bezpatne. Jest bardzo prawdopodobne, e kolejna fala koronawirusa nadejdzie tej jesieni.
Zobacz wideo

Objawy grypy i COVID-19 w początkowej fazie mają bardzo podobne objawy. Najczęstsze objawy, które łatwo pomylić to:

W tym sezonie z powodu grypy i powikłań w Polsce zmarły 64 osoby, w większości aż 66 proc. to seniorzy. Pod koniec sezonu spadła liczba zachorowań, ponieważ zbiegło się to z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem restrykcji oraz izolacji społecznej. Restrykcje - jak podkreślają eksperci - niewątpliwie ograniczają rozprzestrzenianie się wszelkich wirusów, w tym także grypy.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny od 1.09.2019-30.04.2020 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 3 769 480 osób. Więcej osób trafiło do szpitali (16 684), jest to o 5,8 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Jak wynika z szacunków FLUMOMO (europejski model szacowania chorób) w Polsce co roku z powodu grypy umiera ok. 6500 osób powyżej 65 roku życia, co oznaczałoby bardzo duże niedoszacowanie danych publikowanych w Polsce.

W naszym kraju podobnie jak w innych krajach europejskich rośnie liczba osób w podeszłym wieku. Z ostatniego raportu Eurostatu wynika, że w 2050 roku co trzeci Europejczyk będzie seniorem. Stąd tak istotna jest profilaktyka. - Aż 92,5 proc. seniorów powyżej 70 roku życia choruje na choroby przewlekłe, które dodatkowo osłabiają ich ukad odpornociowy. W ciągu roku jedynie 30 proc. chorych wraca do stanu zdrowia sprzed choroby - twierdzą eksperci.

Dlatego warto tę najsłabszą grupę uchronić przed grypą i udostępnić im bezpłatne szczepienia przeciw grypie, szczególnie wśród pacjentów po 75 roku życia

komentuje prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Profilaktyka i uświadamianie jak ważne są szczepienia mogą ochronić zdrowie i życie wielu pacjentów, ale również mogą odciążyć system opieki zdrowotnej. Eksperci postulują zwiększenie uprawnień dla pielęgniarek i farmaceutów o kwalifikowanie do szczepień oraz samo wykonywanie szczepień. Powinno to nie tylko odciążyć lekarzy, ale również znacznie podnieść współczynnik wyszczepialności.

Seniorzy powyżej 65 roku życia mogą skorzystać z refundowanych w 50 proc. szczepionek przeciw grypie. Niemniej jednak, w Polsce korzysta z tego stosunkowo niewiele osób. Według rekomendacji WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75 proc. dla osób powyżej 65 roku życia, w Polsce jest to 14,2 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. Dlatego eksperci z Ogólnopolskiego Programu Grypy apelują, by dla osób powyżej 75 roku życia szczepienia były bezpłatne.

Jedną z najważniejszych cech wirusa grypy jest jego zmienność antygenowa, więc konieczne jest coroczne powtarzanie szczepień. O szczepieniu przeciw grypie warto pomyśleć już dziś, szczególnie że przyszły sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z prawdopodobną kolejną falą epidemii COVID-19.

Skuteczna profilaktyka to nie tylko ochrona zdrowia i ratowanie życia wielu obywateli, to również mniejsze wydatki na opiekę szpitalną. W Europie większość państw oferuje bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób starszych, chorujących na choroby przewlekłe i dla kobiet w ciąży.