Większość pacjentów opisuje ból w mostku jako uczucie rozrywania, kłucia albo ucisku. Ból może być ostry i przeszywający albo tępy, rozlany i promieniujący na otaczające tkanki. Bólowi często towarzyszą wzdęcia, odbijanie, niestrawność i uczucie palenia w klatce piersiowej. W zależności od przyczyny występowania dolegliwości bólowych mogą one być ciągłe albo pojawiać się w konkretnych sytuacjach, na przykład po wysiłku fizycznym, w czasie spoczynku, podczas brania głębokiego wdechu, połykania, kaszlu albo pochylania się.
Ból w klatce piersiowej może być spowodowany wieloma czynnikami i schorzeniami. Najczęstsze przyczyny bólu tego typu, które są związane z problemami w obrębie układu sercowo-naczyniowego to:
Niektóre z przyczyn bólu w okolicach mostka, których podłoże stanowią choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak zawał serca, stanowią poważne zagrożenie życia pacjenta. W przypadku zawału serca ból występuje nagle i jest silny, a pacjenci opisują go jako ucisk za mostkiem. Ból może promieniować w kierunku lewego barku oraz żuchwy. Inne objawy zawału serca to osłabienie, duszności, poty oraz bladość skóry.
Ból w obszarze klatki piersiowej może być wywołany również chorobami układu oddechowego, a nawet chorobami układu pokarmowego. Najczęstsze schorzenia wywołujące ból w pobliżu mostka niezwiązane z układem krwionośnym to:
Jeżeli wystąpi ból w mostku, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, podczas którego spyta pacjenta o dolegliwości oraz zleci wykonanie badań, które pozwolą ustalić, jaka jest przyczyna bólu. Zwłaszcza, jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, jest bardzo intensywny albo stopniowo się nasila, wskazana jest wizyta u specjalisty. Jeżeli silny ból występuje nagle, należy jak najszybciej udać się do szpitala albo wezwać karetkę, ponieważ taki ból może być objawem zawału serca albo innego stanu, który zagraża życiu. Objawy towarzyszące bólowi w klatce piersiowej, które powinny skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem to przyspieszony oddech, obniżone ciśnienie krwi, splątanie, nieregularne tętno, zbyt niskie albo zbyt wysokie tętno oraz duszności.
Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza