Domowa lewatywa, czyli co? Zabieg ten określany jest jako oczyszczenie organizmu z:
Warto zwrócić uwagę na to, że sam zabieg jest stosunkowo prosty. Przeprowadzać można go bez lekarza, używając dość prostego zestawu do irygacji. Sama decyzja o podjęciu takich kroków powinna być jednak konsultowana z lekarzem. W tym miejscu warte podkreślenia jest to, że lewatywę stosuje się od wieków. Inaczej nazywa się ją wlewem doodbytniczym lub hydrokolonoterapią.
Jakie są przesłanki do tego, by była przeprowadzona domowa lewatywa na zaparcia i w innych celach leczniczych? Pomimo tego, że lewatywa oczyszcza nasz organizm, to niekiedy nadaje się jej zbyt duże znaczenie. Przede wszystkim nie ma naukowych dowodów na to, jakoby w naszych jelitach zalegały długookresowo toksyny zatruwające organizm i właśnie lewatywa była sposobem na ich pozbycie się. Domowa lewatywa może natomiast pomagać:
Domowa lewatywa na zaparcia jest jednak również stosowana dopiero wtedy, gdy te przykre dolegliwości nie dają się wyeliminować innymi metodami - choćby specjalnie dobraną dietą.
Warto zastanowić się nad tym, czy domowa lewatywa jest bezpieczna. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powinien nieść żadnych zagrożeń dla naszego zdrowia. W praktyce istnieją jednak poważne przeciwwskazania dla stosowania zabiegu. Będą to przede wszystkim:
Jak przeprowadzić zabieg samemu? Co do domowej lewatywy będzie potrzebne? Przede wszystkim zabieg przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalnego roztworu. Jest on do kupienia w aptece bez recepty. Nie może być jednak sporządzany w domu - takie działanie może bowiem zniweczyć cel lewatywy. Trzeba też zakupić jednorazowy zestaw do wykonania zabiegu. W jego skład wchodzą:
Płyn powinien mieć temperaturę zbliżoną do ludzkiego ciała, czyli ok. 36 stopni C.
Jak powinna być zrobiona domowa lewatywa? Jak wykonać ten zabieg w domowych warunkach? Zaczynamy od napełnienia worka i położenia się na boku na twardym podłożu. Optymalna jest podłoga wyłożona folią lub ceratą. Końcówkę wężyka przeznaczoną do umieszczenia w odbycie smaruje się oliwą lub wazeliną. Powinien on wejść ok. 8 cm do wnętrza ciała. Następnie musimy uwolnić przepływ wody do jelita grubego. Rurkę wyjmujemy po wprowadzeniu płynu. Kładziemy się na plecach, masujemy brzuch, po upływie 5 minut powoli wstajemy i wykonujemy kilka podskoków - to one najczęściej powodują wypróżnienie.
Czy taki zabieg boli? Jakie wrażenie wywołuje domowa lewatywa? Środki przeciwbólowe absolutnie nie są potrzebne. Może się jednak zdarzyć, że dana osoba będzie się czuła podczas wykonywania wlewu nieswojo. Z rzadka bywa tak, że ból powodują żylaki odbytu.