Psychologia - Najnowsze artykuły
-
Egoizm czy egocentryzm? Czym się różnią? Kim jest egoista?
Egoizm - to pojęcie budzi negatywne skojarzenia. W swoim życiu natykamy się na ludzi różniących się od siebie temperamentem, osobowością, podejściem do życia i wielu innymi cechami fizycznymi i psychicznymi. Każda z tych osób jest wyjątkowa. To, czy znajdziemy z nią wspólny język, w dużej mierze, zależy od umiejętności nawiązywania kontaktów i jej cech charakteru. Jedną z cech, które nie cieszą się społecznym uznaniem, jest egoizm. Co to takiego?
-
Hipomania - przeciwieństwo depresji. Podwyższony nastrój także może być niebezpieczny
Hipomania należy do coraz częściej diagnozowanych zaburzeń nastroju. Chociaż jej objawy nie są zazwyczaj bardzo uciążliwe, a sama dolegliwość nie zagraża w sposób bezpośredni życiu pacjenta, z pewnością warto ją rozpoznawać i leczyć. W innym wypadku posiada bowiem tendencję do nawracania i pogłębiania się.
-
Śmierć wdarła się do naszej codzienności. Jak radzić sobie z żałobą i wspierać osoby, które doświadczyły straty?
Naturalnym odruchem jest ucieczka, bagatelizowanie sytuacji, udzielanie "dobrych rad". Anja Franczak, profesjonalna towarzyszka w żałobie: Niewiele osób ma dziś zdolność pozostania dłużej w dyskomforcie, jakim jest obcowanie z cudzym cierpieniem.
-
Kilkadziesiąt ofiar czarnej serii w kopalniach JSW. Dostrzegasz skalę tego piekła?
Bilans tragedii w Pniówku i Zofiówce poraża. 25 ofiar śmiertelnych. 20 górników wymaga hospitalizacji w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.* Życie niektórych jest nadal zagrożone, wielu przez lata nie wróci w pełni do zdrowia. Zdecydowana większość ofiar nie doczekała czterdziestych urodzin. Ciszej nad tą trumną? Tym razem jest za cicho.
-
Depersonalizacja, czyli zaburzenia w postrzeganiu samego siebie. Kogo dotyczy?
Depersonalizacja nie jest pojęciem zanadto obecnym w powszechnej świadomości. Tymczasem, zdaniem specjalistów, okresowo doświadcza jej nawet 20% społeczeństwa - dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyźni. Na czym zatem ta dolegliwość polega i w jaki sposób można się jej pozbyć? Czy okazuje się groźna dla ludzi jej doświadczających?
-
Spektrum autyzmu. Jak rozpoznać pierwsze sygnały?
Spektrum autyzmu jest pojęciem stosunkowo nowym, gdyż powstało w I połowie lat 90. XX wieku. Sam autyzm opisano jednak już kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie oznacza to bynajmniej, że zaburzenie to odsłoniło przed nami wszystkie swoje tajemnice: w rzeczywistości wciąż nie znamy ani jego przyczyn, ani wszelkich metod leczenia. Dzięki odpowiedniej diagnozie i terapii życie osób autystycznych ulega jednak znaczącej poprawie.
-
Poczuć radość, dobrze się bawić, odpocząć. Wolno mieć udane święta (po swojemu)
Jakoś w tym roku znowu nie pachnie świętami. Nie czuć powszechnej radości. Krzątanina w sklepach była mniejsza niż kiedyś, zapewne nie tylko przez podwyżki. Przepis, żeby ta Wielkanoc udała się nam i gościom? Ekspert radzi, by z góry nie odbierać sobie prawa do dobrej zabawy w tym okresie, ale też nie narzucać innym, jak mają go przeżyć. Tylko tyle i aż tyle.
-
O panu Marianie i jego wychodzeniu z bezdomności
To nie jest dobry czas na szukanie kąta w Warszawie. Generalnie trudno znaleźć dobry moment na zakończenie ulicznej wegetacji. Panu Marianowi się udało, chociaż osoby, które w tym pomogły, przestrzegają przed przedwczesnym optymizmem. Trudno się jednak powstrzymać, gdy jesteśmy tak złaknieni dobrych wiadomości.
-
Egocentryk. Kim jest i dlaczego trudno funkcjonować w jego otoczeniu?
Egocentrykiem określamy zazwyczaj osobę cechującą się krajnym indywidualizmem. Z pewnością wiele osób będzie zdziwionych, dowiadując się, że egocentryzm jest na pewnym etapie życia zjawiskiem naturalnym - w dzieciństwie. Dowiedz się, kto to jest egocentryk, jakie cechy posiada i czym różni się od egoisty. Poznaj sposoby, jak z nim postępować w związku oraz codziennych kontaktach.
-
Bullying. Czym jest zjawisko, które przeciętnie dotyka co piątego ucznia?
Bullying to zjawisko niezwykle rozpowszechnione - według szacunków amerykańskich naukowców, może dotykać nawet jednego na pięciu uczniów. Ponieważ proceder ten pociąga za sobą wiele przykrych konsekwencji, warto dołożyć starań, aby jego przejawy były eliminowane tak szybko, jak tylko się pojawią. Po czym je jednak skutecznie rozpoznać?
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków
-
Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów ADHD u dzieci
-
Odra - utraciliśmy odporność populacyjną. Co to tak naprawdę znaczy? Jest się czego bać?
-
Jak długo żyją zęby po leczeniu kanałowym? Są wyniki dużego badania w USA
- Polskie dzieci jedzą... 23 łyżeczki cukru dziennie i tyją najszybciej w Europie. Dietetyk bije na alarm
- Wirus małpiej ospy dotarł do Europy. Czy powinniśmy się go obawiać? Jakie są jego objawy?
- My podajemy nazwę, a ty powiedz czego to gatunek. Łatwe? Niekoniecznie
- Toczy się walka o każdy centymetr. Tymek miałby większe szanse, gdyby nie urodził się Polakiem
- My podajemy nazwę, a ty powiedz czego to gatunek. łatwe? Niekoniecznie
-
Poligamia. W których krajach wielożeństwo jest dopuszczane przez prawo?
Poligamia wydaje się wielu osobom zjawiskiem kuszącym i tajemniczym zarazem. Niektórzy kojarzą ją przede wszystkim z czasami starożytnymi, ale warto wiedzieć, że związki poligamiczne spotkamy również dzisiaj (i to w rozmaitych zakątkach świata). Na czym zatem poligamia polega, jakie są jej odmiany i gdzie można można w ten sposób funkcjonować nie łamiąc prawa?
-
Arteterapia, muzykoterapia, bajkoterapia: metody przydatne w pozbyciu się frustracji i nie tylko
Arteterapia to metoda terapii znana przynajmniej od stu lat. O jej niesłabnącej popularności decyduje prostota i skuteczność, a także niezaprzeczalny fakt, że większość ludzi lubi oddawać się działalności twórczej. Nawet jeśli uprawiają ją na poziomie wyłącznie amatorskim.
-
Dysforia, czyli stan obniżonego nastroju. Jakim schorzeniom towarzyszy?
Dysforia to stan obniżonego nastroju, który może być konsekwencją zaburzeń emocjonalnych, czy nawet objawem depresji. W walce z tego rodzaju problemem, trzeba stosować często wielopoziomową strategię - zarówno farmakologiczną, jak i terapeutyczną. Czym jest dysforia? Co warto o niej wiedzieć?
-
Frustracja. Czym jest i jak sobie z nią poradzić?
Frustracja jest czymś, z czym każdy człowiek kiedyś się zmierzył. Często spowodowana jest ona powtarzającymi się niepowodzeniami czy to na polu zawodowym czy też prywatnym. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna jej powstawania - ciągle ich przybywa. Jak sobie radzić z uczuciem frustracji?
-
Pesymista, czyli ten dla którego "szklanka zawsze jest do połowy pusta". Jakie cechy posiada pesymista?
Pesymista to człowiek, który skupia się na negatywnych aspektach każdej sytuacji. Jak wiadomo charakter osoby kształtuje się pod wpływem otoczenia, postrzegania świata, a także jest zależny od indywidualnego sposobu bycia. Niektórzy widzą tylko ciemne strony życia inni twierdzą, że dobrze jest jak jest, a z pewnością będzie jeszcze lepiej. Dowiedz się, co to znaczy, że ktoś jest pesymistą i poznaj cechy charakteru, które go wyróżniają.