Psychologia - Najnowsze artykuły
-
Śpisz w ten sposób? Zwiększasz ryzyko cukrzycy, a nawet raka. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań
To, że bezsenność i inne zaburzenia snu mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie, było jasne od dawna. Fakt, że warunki, w których śpimy, nawet przy pozornie prawidłowym śnie, mogą mieć niezwykle poważne konsekwencje, to już nowość. A wszystkiemu winny postęp cywilizacyjny.
-
"Może jesteś trzy raty od bezdomności" - byliśmy na patrolu nowej Karety
Przez ponad rok towarzyszyliśmy warszawskim wolontariuszom "Ambulansu z Serca" podczas ich walki o nową karetkę dla osób w kryzysie bezdomności. Dzięki wsparciu czytelników Gazeta.pl wreszcie się udało - nowy, wypasiony wóz już pracuje na ulicach stolicy. Byliśmy z kamerą na patrolu, by pokazać, na co poszły wasze pieniądze.
-
Kiedy robisz krzywdę osobie bezdomnej, dokładasz im roboty. "Sprzątacze" na trasie
Lubimy sobie wyobrażać, że brzydki świat ludzi bezdomnych to nie nasza bajka, bo jesteśmy ulepieni z lepszej gliny. Rafał Muszczynko, ratownik i kierowca Ambulansu z Serca jest innego zdania. Wie, że na ulicy może wylądować niemal każdy, bo od lat pracuje z osobami, które to spotkało.
-
Dobro się zmaterializowało. Kupiliśmy karetkę dla osób bezdomnych w Warszawie
Pamiętacie zbiórkę na nową karetkę dla Ambulansu z Serca? Przez wiele miesięcy cel wydawał się nieosiągalny, a jednak ludzi dobrej woli jest więcej. O tym, że cud może się ziścić, wiedzieliśmy już od świąt, ale strach było zapeszać. Teraz nikt jej już potrzebującym nie zabierze. Dzięki wpłatom od 3 487 osób wolontariusze i ich podopieczni mogą walczyć o lepsze jutro w godnych warunkach.
-
"Jest ustawa, nie ma mowy" - o co tak naprawdę chodzi w proteście logopedów
Masz problem z dostępem do logopedy i uzyskaniem terapii dla swojego dziecka? Szkoły, przedszkola i inne placówki od miesięcy deklarują, że mają kłopot z zapełnieniem wakatów i nikogo już nie dziwi, że pomocy trzeba szukać prywatnie. W gabinetach, które oferują godzinne zajęcia za 150-250 zł, też są gigantyczne kolejki. Może być jeszcze trudniej? Według logopedów, jeśli wejdzie nowa ustawa o zawodach medycznych w obecnym kształcie, to na pewno. Wielu specjalistów odejdzie z zawodu lub straci uprawnienia.
-
Mówili do kolegi: "pedale, debilu". Kuratorium: źródłem problemów konflikt między rodzicami
Ciąg dalszy bulwersującej sprawy szkoły w Obornikach Śląskich. W styczniu opublikowaliśmy list mamy Wojtka*, nastolatka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, prześladowanego przez rówieśników. Doczekaliśmy się raportu z kontroli w placówce. Jego treść jest równie niepokojąca jak to, co napisała wówczas pani Monika.
-
Lekarz o "rankingach psychotropów": To nie depresja popycha tych ludzi do tworzenia filmików
Szkodliwe, przerażające, utrudniające właściwe leczenie - tak w skrócie dr Maciej Klimarczyk, psychiatra, podsumowuje filmiki z TikToka, które mu przesłaliśmy, żeby zobrazować zjawisko "poradnictwa psychiatrycznego" za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Nie ma wątpliwości, że problemem ich autorów nie jest wyłącznie depresja.
-
Chcesz jeszcze walczyć o tę miłość? Postaw 8 pytań i spróbuj ocalić swój związek
Czasem najtrudniej dostrzec to, co mamy tuż pod nosem. Dlaczego jesteś z tym człowiekiem? Co jeszcze was łączy i czy warto walczyć o tę relację? Postaw te osiem pytań i być może przypomnisz sobie, dlaczego zostaliście parą i uznasz, że nie chcesz tego zmienić.
-
Pomoc psychiatryczna rodem z TikToka. Co wyprawiają te dzieciaki?
Młodzi ludzie bawią się w lekarzy psychiatrów, udzielają rad, robią rankingi leków, które podobno dostali od lekarza. Depresja z perspektywy TikToka to nie temat tabu, powód do wstydu, a raczej źródło autokreacji, element trendu i mody.
-
Pan Darek nie przekaże 1,5 proc. małej Tosi, chociaż płaci duże podatki. Fiskus nie pozwala
Mama Tosi: Ta jedna darowizna pozwoliłaby sfinansować rehabilitację mojej córki do końca roku. Coś, czego nie umożliwi nam państwo polskie. Teraz Urząd Skarbowy pozbawił nas nadziei na tę pomoc. Gdzie to deklarowane wsparcie i zrozumienie dla sytuacji dzieci niepełnosprawnych? Urwą, co się tylko da.
-
Jakie napoje pomagają w kontrolowaniu glikemii?
-
Na emeryturze zacznij jeść ten produkt. Twój organizm ci za to podziękuje
-
7 przepisów dla zdrowych jelit, czyli jak zadbać o spokój brzuchaMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zielone koktajne i ich zalety
-
Za szeroko, za wąsko, brzydko pachnie, coś wisi - najczęstsze problemy waginy
- Jak objawia się grzybica stóp?
- Wzdęcia i ból brzucha po truskawkach. Kiedy musimy z nich zrezygnować?
- Zadbaj o kolory garderoby przed wyjściem do lasu. Niektóre przyciągają owady
- Zapomnij o ataku meszek. Będą cię omijać jeśli użyjesz tego domowego środka
- Antidotum na zatrucie muchomorem sromotnikowym. Czy to przełom w medycynie?
-
Odgrzewane kotlety i uproszczenia, czyli niebezpieczne harce z depresją Beaty Pawlikowskiej
Pod koniec stycznia Beata Pawlikowska wydała kolejne oświadczenie po reakcjach na jej niezrozumiale głośny film: "Depresja. Najnowsze badania naukowe". Zapowiada powołanie Fundacji Wiedza i Nadzieja, by pomagać chorym na depresję i schizofrenię. Dziennikarka i podróżniczka twierdzi, że bała się wyjść z domu z obawy przed pobiciem, a teraz planuje podjęcie kroków prawnych w celu oczyszczenia imienia i nazwiska oraz w obronie prawa do swobody wypowiedzi. Wolność słowa faktycznie zagrożona?
-
Ciąży na mnie wielka odpowiedzialność - pan Marcin wspiera chorą żonę i synka
"Nasze życie to nieustanne wizyty lekarskie, kontrole, badania, terapie, rehabilitacje, turnusy. To codzienna walka, którą będziemy toczyć już zawsze, a choroba postępuje. Moja żona i synek mają tę samą wadę genetyczną. U Agaty problem ujawnił się dopiero po ciężkim porodzie. Alek urodził się już z problemami" - opowiada 36-letni Marcin Gruza, który walczy o lepsze życie dla swoich bliskich.
-
Choroba dwubiegunowa: co to? Czym różni się od depresji dwubiegunowej?
Choroba dwubiegunowa wzbudza wiele uczyć w osobach, które mają z nią styczność. Jednym z nich jest obawa przed społecznym odrzuceniem, lęk przed osamotnieniem. Tymczasem jest to jedna z wielu różnych chorób, z którymi mierzy się ludzkość i powinna być traktowana, jak każda inna.
-
Podejrzewasz depresję? Zrób test, dowiedz się więcej o chorobie
Depresja to poważna, wymagająca leczenia choroba, która może zagrażać życiu. Zarazem jej objawy nie muszą być tak wyraźne, jak podejrzewasz. To nieprawda, że "chorzy tylko leżą i patrzą w sufit", a ci, którzy skrywają problem za uśmiechem, poradzą sobie samodzielnie. Sądzisz, że masz problem? Zrób test i nie wahaj się szukać pomocy.
-
"Mówili do mojego syna: debilu, pedale, ADHD-owcu. Nie mamy wsparcia w organach, które powinny je nam dawać" [LIST]
"Najprościej byłoby zabrać syna ze szkoły, ale przecież to on jest poszkodowanym i nie powinien zostać dodatkowo ukarany. Zresztą skąd pewność, że gdzie indziej będzie lżej?" - mówi pani Monika, mama prześladowanego Wojtka*. List, który wcześniej przesłała do redakcji, postanowiliśmy opublikować, a w samej sprawie podjąć interwencję.