Psychologia - Najnowsze artyku³y
-
Powiedzcie, w jakiej pozycji ¶picie, a zdradzimy wam, jaka przysz³o¶æ czeka najpewniej ten zwi±zek
Wtuleni, na skraju ³ó¿ka, niby osobno, a jednak stopy siê "szukaj±"... Pozycja, w jakiej ¶picie, mo¿e byæ sposobem pokazania, jakie uczucia dominuj± w relacji tak¿e przed pój¶ciem spaæ, co do siebie czujecie. Nie wiecie, która pozycja jest wasz±? Nagrajcie siê we ¶nie. Wystarczy zamontowaæ kamerkê nad ³ó¿kiem na jedn± noc. Potem sprawd¼cie, co to mo¿e oznaczaæ. Dobrej zabawy! Zdecydowanie z przymru¿eniem oka, chocia¿...
-
B±d¼my dla siebie dobrzy w te ¶wiêta. O czym rozmawiaæ, ¿eby siê uda³o? Pytamy eksperta
Nie chodzi tylko o to, ¿eby siê nie pozabijaæ przy ¶wi±tecznym stole. Ma byæ ciep³o, serdecznie, mi³o, a grobowa cisza temu nie s³u¿y. Nie ma bezpiecznych tematów, wiêc najlepiej rozprawiaæ o pogodzie? Nie do koñca. Oto propozycje psychologa Mateusza Grzesiaka*, które siê sprawdz±.
-
Jak ¿yæ bez knajp, kin, wreszcie - hoteli? Single i niewierni w szponach koronawirusa
Randka w ciemno, gdy wszystko pozamykane, a za oknem listopadowa szaruga? To rozwi±zanie g³ównie dla desperatów. Je¶li jeszcze nie masz drugiej po³ówki, nawet takiej na chwilê czy dwie, ciê¿ko znale¼æ j± teraz. Odsiecz z internetu? Nieprawda, ¿e zawsze lepszy rydz ni¿ nic.
-
Borderline: co to jest? Objawy i leczenie
Osobowo¶æ borderline jest zaburzeniem, polegaj±cym w du¿ej mierze na niestabilno¶ci nastroju, zaburzeniach to¿samo¶ci, a tak¿e poczuciu niespe³nienia. Dysfunkcji tej towarzyszy lêk przed odrzuceniem oraz niespójny obraz w³asnego ''ja''.
-
Introwertyk: kto to i czym ró¿ni siê od ekstrawertyka? [definicja, cechy]
Introwertyk to najogólniej rzecz ujmuj±c osoba, która emocje zachowuje dla siebie, nie uzewnêtrznia ich. Jak wp³ywa to na jej zdrowie psychiczne i fizyczne?
-
"Zara¿onych wirusem Kotana" by³o co najmniej piêæ milionów Polaków. I ca³e szczê¶cie
Po³±czy³ nas £añcuchem Czystych Serc - od Tatr do Ba³tyku. Przekona³ tysi±ce rodaków, ¿e to nic z³ego sprz±tn±æ cudze odchody. By³ prekursorem ruchu ekologicznego. Przede wszystkim jednak stawa³ po stronie s³abszych: uzale¿nionych, bezdomnych, wykluczonych. W³a¶nie mija 18. rocznica ¶mierci Marka Kotañskiego.
-
Sapioseksualizm: preferencja seksualna, która staje siê coraz bardziej popularna
Sapioseksualizm, czyli intelekt przed wygl±dem. Osoby posiadaj±ce takie preferencje w doborze partnera kieruj± siê w pierwszej kolejno¶ci jego inteligencj±.
-
"To element systemu represji, a nie wsparcia pacjentów" - psychiatra o projekcie rejestru osób po próbach samobójczych
Ministerstwo Zdrowia zapowiada powstanie Krajowej Bazy Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowañ Samobójczych. Zapewnia, ¿e pomys³ ten jest odpowiedzi± na potrzeby lekarzy, s³u¿b ratunkowych i pacjentów. Pytamy doktora Macieja Klimarczyka, psychiatrê i seksuologa, komu i do czego mog³aby siê przydaæ taka baza, powszechnie ju¿ nazywana rejestrem samobójców.
-
300 specjalistycznych placówek i ani jednego lekarza, czyli polska psychiatria dzieciêca po nowemu
Mia³o byæ odci±¿enie SOR-ów i oddzia³ów szpitalnych, jest informacyjny chaos i coraz wiêcej w±tpliwo¶ci. Tymczasem w Ministerstwie Zdrowia i NFZ ju¿ odtr±biono sukces - jeszcze w tym kwartale maj± ruszyæ pierwsze O¶rodki ¦rodowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i m³odzie¿y. Rzeczywi¶cie jest siê z czego cieszyæ?
-
Sze¶æ ró¿nic miêdzy zdrow± i toksyczn± mi³o¶ci±. Jak wypada twój zwi±zek?
Czy partner kieruje siê trosk± o ciebie i wasz zwi±zek, czy wykorzystuje ciê do swoich celów? Jeste¶ ¶wiadoma swojego udzia³u w tym, jak wygl±da relacja? Czym ró¿ni± siê zdrowe zwi±zki od tych szkodliwych?
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
COVID-19. Masz prawo do szczepienia poza kolejno¶ci±, ze wzglêdu na stan zdrowia lub wykonywany zawód? Wyja¶niamy, jak je wyegzekwowaæ
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Nowe badanie wykaza³o, ¿e lek na zapalenie stawów tocilizumab nie jest lepszy ni¿ standardowa opieka w przypadku ciê¿kiego COVID-19
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E
- Mutacje wirusa z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Afryki Po³udniowej: czy s± gro¼ne i czy szczepionki bêd± skuteczne
- Mog³o byæ po wszystkim jeszcze przed koñcem roku... Zbiórka dla Gabrysia na ostatniej prostej?
-
Wyznaczniki atrakcyjno¶ci: w kim siê zakochujemy, kogo tylko lubimy, a kogo wrêcz przeciwnie? Poznaj zasady
My¶lisz, ¿e sympati± i zakochaniem rz±dzi przypadek, bli¿ej nieokre¶lone "to co¶"? Psychologia mi³o¶ci sprowadzi ciê na ziemiê: tu obowi±zuj± okre¶lone regu³y - twierdz± badacze. Jakie?
-
"Rozmawiamy z porobionym i tym, który nie chce przestaæ braæ. Nie spotkasz nas w pizzerii". Rodzicu, s³ysza³e¶ o SIN-ie?
"Propagowanie narkomanii? W internecie s± setki og³oszeñ. Dilerzy pisz± o efektach polecanych substancji, o wyprzeda¿y towaru czy okazyjnych obni¿kach. Na niektórych festiwalach handlarze wystawiaj± przed namiotem tablicê z informacj± o asortymencie. My udzielamy pomocy tym, którzy ju¿ co¶ za¿yli i ¼le siê czuj± lub chc± co¶ wzi±æ. Trzeba poczuæ ró¿nicê miêdzy promowaniem narkotyków a redukcj± szkód zwi±zanych z ich u¿ywaniem."
-
Co najmniej 27 proc. potrzebuj±cych poza systemem. Raport NIK o pomocy pañstwa osobom z zaburzeniami psychicznymi
Tym razem Najwy¿sza Izba Kontroli zajê³a siê ¶rodowiskowymi domami samopomocy. Chocia¿ pañstwo wydaje na nie coraz wiêksze ¶rodki, kontrolerzy stwierdzili brak w³a¶ciwego nadzoru nad wydatkowaniem pieniêdzy. Ujawnili te¿, ¿e zdecydowana wiêkszo¶æ placówek nie odpowiada na realne potrzeby podopiecznych.
-
Wysilaj mózg, a zachowasz dobr± pamiêæ? Mo¿liwe, ¿e najwiêksze znaczenie ma pierwsze osiem lat ¿ycia
O¶miolatek, który nale¿y do 25 proc. populacji o najwy¿szym potencjale poznawczym, prawdopodobnie bêdzie w tej samej grupie, gdy skoñczy 70 lat. Wed³ug brytyjskich naukowców to pozwala wnioskowaæ, ¿e dla rozwoju mózgu, ale tak¿e profilaktyki chorób demencyjnych, w tym Alzheimera, kluczowe s± pierwsze lata ¿ycia.
-
Narkomanowi tyle ciep³a, ¿eby nie zamarz³? Nie te czasy! W uzale¿nieniach zmieni³o siê wszystko [WYWIAD]
Je¶li wstrz±sn±³ tob± los dzieci z dworca Zoo i wci±¿ ¿yjesz tamtym obrazem, a skuteczna terapia kojarzy ci siê z pocz±tkami Monaru, raczej nie pomo¿esz w³asnemu zagro¿onemu dziecku. A pañstwo ciê nie wyrêczy. Jak wygl±da dzi¶ rynek narkotykowy w Polsce, pytamy Piotra Jab³oñskiego, dyrektora Krajowego Biura do Spraw Przeciwdzia³ania Narkomanii.