Psychologia - Najnowsze artykuły
-
Niepełnosprawność nie musi rzucać się w oczy, by uczynić życie trudno znośnym. Ta kampania ma pomóc zrozumieć problem
-
Depresja - europejska choroba, która może cię zabić
Z jednej strony wciąż stygmatyzuje, z drugiej - zdaje się być częstsza niż kiedykolwiek. Rodzi się z samotności, niepewności, problemów zdrowotnych, czyli niewątpliwie pasie się na koronawirusie. Depresja to nie jest problem, którym można zajmować się tylko od święta, ale na co dzień umyka decydentom.
-
Powiedzcie, w jakiej pozycji śpicie, a zdradzimy wam, jaka przyszłość czeka najpewniej ten związek
Wtuleni, na skraju łóżka, niby osobno, a jednak stopy się "szukają"... Pozycja, w jakiej śpicie, może być sposobem pokazania, jakie uczucia dominują w relacji także przed pójściem spać, co do siebie czujecie. Nie wiecie, która pozycja jest waszą? Nagrajcie się we śnie. Wystarczy zamontować kamerkę nad łóżkiem na jedną noc. Potem sprawdźcie, co to może oznaczać. Dobrej zabawy! Zdecydowanie z przymrużeniem oka, chociaż...
-
Bądźmy dla siebie dobrzy w te święta. O czym rozmawiać, żeby się udało? Pytamy eksperta
Nie chodzi tylko o to, żeby się nie pozabijać przy świątecznym stole. Ma być ciepło, serdecznie, miło, a grobowa cisza temu nie służy. Nie ma bezpiecznych tematów, więc najlepiej rozprawiać o pogodzie? Nie do końca. Oto propozycje psychologa Mateusza Grzesiaka*, które się sprawdzą.
-
Jak żyć bez knajp, kin, wreszcie - hoteli? Single i niewierni w szponach koronawirusa
Randka w ciemno, gdy wszystko pozamykane, a za oknem listopadowa szaruga? To rozwiązanie głównie dla desperatów. Jeśli jeszcze nie masz drugiej połówki, nawet takiej na chwilę czy dwie, ciężko znaleźć ją teraz. Odsiecz z internetu? Nieprawda, że zawsze lepszy rydz niż nic.
-
Borderline: co to jest? Objawy i leczenie
Osobowość borderline jest zaburzeniem, polegającym w dużej mierze na niestabilności nastroju, zaburzeniach tożsamości, a także poczuciu niespełnienia. Dysfunkcji tej towarzyszy lęk przed odrzuceniem oraz niespójny obraz własnego ''ja''.
-
Introwertyk: kto to i czym różni się od ekstrawertyka? [definicja, cechy]
Introwertyk to najogólniej rzecz ujmując osoba, która emocje zachowuje dla siebie, nie uzewnętrznia ich. Jak wpływa to na jej zdrowie psychiczne i fizyczne?
-
"Zarażonych wirusem Kotana" było co najmniej pięć milionów Polaków. I całe szczęście
Połączył nas Łańcuchem Czystych Serc - od Tatr do Bałtyku. Przekonał tysiące rodaków, że to nic złego sprzątnąć cudze odchody. Był prekursorem ruchu ekologicznego. Przede wszystkim jednak stawał po stronie słabszych: uzależnionych, bezdomnych, wykluczonych. Właśnie mija 18. rocznica śmierci Marka Kotańskiego.
-
Sapioseksualizm: preferencja seksualna, która staje się coraz bardziej popularna
Sapioseksualizm, czyli intelekt przed wyglądem. Osoby posiadające takie preferencje w doborze partnera kierują się w pierwszej kolejności jego inteligencją.
-
"To element systemu represji, a nie wsparcia pacjentów" - psychiatra o projekcie rejestru osób po próbach samobójczych
Ministerstwo Zdrowia zapowiada powstanie Krajowej Bazy Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych. Zapewnia, że pomysł ten jest odpowiedzią na potrzeby lekarzy, służb ratunkowych i pacjentów. Pytamy doktora Macieja Klimarczyka, psychiatrę i seksuologa, komu i do czego mogłaby się przydać taka baza, powszechnie już nazywana rejestrem samobójców.
-
"Gdy brakuje karetek, ratują was strażacy. Niezaszczepieni strażacy"
-
"To tylko łupież". Skąd ta pewność? Wiele poważniejszych problemów ze zdrowiem można z nim pomylić
-
Nowa aplikacja, która oblicza ryzyko zakażenia się COVID-19 w pomieszczeniu
-
Zaszczepiony policjant: Czuję się jak jakiś ostatni Mohikanin
-
Dobra wiadomość: brytyjski wariant koronawirusa nie powoduje cięższego przebiegu COVID-19
- Szczepionka J&J (Janssena) i zakrzepy krwi: ryzyko, jeśli istnieje, jest bardzo niskie
- Magnez - liczy się nie tylko ilość. Jak zapewnić organizmowi jego optymalną dawkę?
- Nie tylko koronawirus. Bakterie kałowe na klamkach, w autobusach. Chroń się skutecznie
- Szybko, wygodnie, ładny zapach - taka dezynfekcja kuchni to przyjemność
- Skuteczność chińskich szczepionek przeciwko COVID-19 jest niska - przyznaje szef chińskiego centrum kontroli chorób
-
300 specjalistycznych placówek i ani jednego lekarza, czyli polska psychiatria dziecięca po nowemu
Miało być odciążenie SOR-ów i oddziałów szpitalnych, jest informacyjny chaos i coraz więcej wątpliwości. Tymczasem w Ministerstwie Zdrowia i NFZ już odtrąbiono sukces - jeszcze w tym kwartale mają ruszyć pierwsze Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Rzeczywiście jest się z czego cieszyć?
-
Sześć różnic między zdrową i toksyczną miłością. Jak wypada twój związek?
Czy partner kieruje się troską o ciebie i wasz związek, czy wykorzystuje cię do swoich celów? Jesteś świadoma swojego udziału w tym, jak wygląda relacja? Czym różnią się zdrowe związki od tych szkodliwych?
-
Wyznaczniki atrakcyjności: w kim się zakochujemy, kogo tylko lubimy, a kogo wręcz przeciwnie? Poznaj zasady
Myślisz, że sympatią i zakochaniem rządzi przypadek, bliżej nieokreślone "to coś"? Psychologia miłości sprowadzi cię na ziemię: tu obowiązują określone reguły - twierdzą badacze. Jakie?
-
"Rozmawiamy z porobionym i tym, który nie chce przestać brać. Nie spotkasz nas w pizzerii". Rodzicu, słyszałeś o SIN-ie?
"Propagowanie narkomanii? W internecie są setki ogłoszeń. Dilerzy piszą o efektach polecanych substancji, o wyprzedaży towaru czy okazyjnych obniżkach. Na niektórych festiwalach handlarze wystawiają przed namiotem tablicę z informacją o asortymencie. My udzielamy pomocy tym, którzy już coś zażyli i źle się czują lub chcą coś wziąć. Trzeba poczuć różnicę między promowaniem narkotyków a redukcją szkód związanych z ich używaniem."
-
Co najmniej 27 proc. potrzebujących poza systemem. Raport NIK o pomocy państwa osobom z zaburzeniami psychicznymi
Tym razem Najwyższa Izba Kontroli zajęła się środowiskowymi domami samopomocy. Chociaż państwo wydaje na nie coraz większe środki, kontrolerzy stwierdzili brak właściwego nadzoru nad wydatkowaniem pieniędzy. Ujawnili też, że zdecydowana większość placówek nie odpowiada na realne potrzeby podopiecznych.