Psychologia - Najnowsze artykuły

 • Klub Nieudacznic rządzi! Nieformalna grupa kobiet przeciw przemocy

  Klub Nieudacznic rządzi! Nieformalna grupa kobiet przeciw przemocy

  Nie są grupą formalną. Nie uważają, że robią coś niezwykłego, a jednak wielokrotnie odmieniły czyjeś życie. Jednego dnia pomagały, a drugiego same potrzebowały pomocy. Wspierają się od lat, chociaż niektóre nie znają się nawet osobiście. Może "Klub Nieudacznic" nie ma uniwersalnej recepty na lepsze życie, ale niewątpliwie pokazuje, że bezkarna przemoc zaczyna się tam, gdzie jest przyzwolenie i obojętność.

 • Warszawski sen o karetce może się ziścić - czytelnicy Gazeta.pl znowu nie zawiedli

  Warszawski sen o karetce może się ziścić - czytelnicy Gazeta.pl znowu nie zawiedli

  To był piękny sobotni poranek. Pieniądze na nową karetkę dla osób bezdomnych popłynęły strumieniem. W krótkim czasie udało się zebrać niemal 20 tysięcy, czyli prawie 5 proc. potrzebnej sumy. Nietrudno policzyć, że w takim tempie ta zbiórka mogłaby się szybko zakończyć. Niestety, to tak nie działa. Zaraz stuknie rok, od kiedy wolontariusze proszą o pomoc i koniec wcale nie musi być bliski.

 • Tak łatwo zostać bezdomnym. Siedem sprawdzonych przepisów

  Tak łatwo zostać bezdomnym. Siedem sprawdzonych przepisów

  Ulica to miejsce "godne menela"? Owszem, bywa i tak, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo zostać bez dachu nad głową. Trochę z własnej winy, a czasem zupełnie bez niej. Tak, to może spotkać prawie każdego. Poprosiliśmy wolontariuszy na co dzień opiekujących się osobami w kryzysie bezdomności, by opowiedzieli, w jaki sposób ich podopieczni znaleźli się na ulicy. Mamy co najmniej 7 scenariuszy. Niektóre wydają się dość oczywiste, chociaż są też zaskoczenia. I jest jedna nowość w naszej rzeczywistości. Coraz częstsza.

 • Doczekaliśmy się. Promitis reaguje na nasze publikacje o przedszkolach dla autystów

  Doczekaliśmy się. Promitis reaguje na nasze publikacje o przedszkolach dla autystów

  Centrum Terapii Promitis najprawdopodobniej nie prowadzi już placówki terapeutycznej przy Odkrytej w Warszawie. Teraz to już chyba zwykły punkt przedszkolny, jeśli wierzyć nazewnictwu w korespondencji czy informacjom od rodziców. Jego właściciel Piotr Langiewicz próbuje wprowadzić nam cenzurę prewencyjną i grozi sądem, jeśli będziemy wspominać o nim i Promitisie w kolejnych publikacjach na temat edukacji przedszkolnej dzieci autystycznych. Cóż, powinnością mediów jest rzetelne informowanie czytelników.

 • Rzucił zawód lekarza i napisał kolejny hit. 'Po operacji zapytałem, czy mógłbym zachować mój dysk na pamiątkę'

  Rzucił zawód lekarza i napisał kolejny hit. "Po operacji zapytałem, czy mógłbym zachować mój dysk na pamiątkę"

  - Czas spędzony w szpitalach nauczył mnie, że naprawdę wiem najlepiej - a przynajmniej, że nie wolno mi ujawnić niewiedzy na jakikolwiek temat. Większość specjalistów tego oczekiwała, współpracownicy młodsi stażem również, ale przede wszystkim liczyli na to pacjenci. Na parę zdolnych rąk, w których będą bezpieczni. Na kogoś, kto się nie męczył, nie popełniał błędów i nie potrzebował ani chwili dla siebie. Jakież to musiało dawać poczucie wolności - pisze w swojej najnowszej książce Adam Kay. Właśnie ukazała się jego książka "Nielekarz".