Psychologia - Najnowsze artykuły

 • Na łyżeczkę, na ramieniu, plecami, ale blisko... Pozycja, w jakiej śpicie, mówi sporo o waszym związku. Sprawdźcie się!

  Na łyżeczkę, na ramieniu, plecami, ale blisko... Pozycja, w jakiej śpicie, mówi sporo o waszym związku. Sprawdźcie się!

  Wtuleni, na skraju łóżka, niby osobno, a jednak stopy się "szukają". Pozycja, w jakiej śpicie, może być sposobem pokazania, jakie uczucia dominują w relacji także przed pójściem spać i co do siebie czujecie. Nie wiecie, która pozycja jest waszą? Nagrajcie się we śnie. Wystarczy zamontować kamerkę nad łóżkiem na jedną noc, potem sprawdźcie, co to może oznaczać. Dobrej zabawy!

 • Zdrada emocjonalna: kryzys w związku

  Zdrada emocjonalna: kryzys w związku

  Zdrada emocjonalna to jedna z najbardziej kryzysowych sytuacji w życiu każdego człowieka i pary. Niezależnie od tego, czy para przechodząca kryzys jest małżeństwem, czy pozostaje w związku nieuregulowanym prawnie oraz niezależnie od stażu, jest to sytuacja, która na długie lata pozostawia rany, którym trudno się zagoić.

   

 • Zaburzenia świadomości - czym są, na czym polega leczenie tego schorzenia?
 • Anhedonia - czym jest, czym jest spowodowana, jak się ją leczy?

  Anhedonia - czym jest, czym jest spowodowana, jak się ją leczy?

  Anhedonia to schorzenie polegające na braku odczuwaniu jakiejkolwiek przyjemności (psychicznej, fizycznej czy duchowej) oraz radości, nawet związanej z rzeczami, które dawniej wywoływały to uczucie. W wielu przypadkach utrata odczuwania przyjemności jest związana z depresją lub przyjmowaniem leków antydepresyjnych. Jakie są objawy anhedonii? Na czym polega leczenie tej choroby?

 • Ksenofobia: objawy, przyczyny

  Ksenofobia: objawy, przyczyny

  Ksenofobia (z klasycznej greki kseno - obcy, phobos - strach) to ogólnie pojęty lęk przed obcymi. Może dotyczyć osób o innym kolorze skóry, odmiennej orientacji seksualnej, innej narodowości, osób nieznanych lub po prostu innych pod jakimś względem. W wielu przypadkach jest przyczyną złego traktowania osób, które się czymś różnią, a czasami prowadzi nawet do agresji. Czym przejawia się ksenofobia? Jakie są najczęstsze przyczyny ksenofobii?

 • ASD - czym jest, jak się je diagnozuje i leczy?
 • Nostalgia - czym jest i dlaczego jest dla nas dobra?

  Nostalgia - czym jest i dlaczego jest dla nas dobra?

  Nostalgia w potocznym rozumieniu jest tęsknotą za czymś, co minęło, co działo się w przeszłości lub co sobie wyobrażaliśmy. Może oznaczać także tęsknotę za krajem ojczystym. Dawniej była uważana za coś negatywnego, a nawet była opisywana jako stan chorobowy, jednak jak dowodzą badania, nostalgia jest czymś pozytywnym i ma dobry wpływ na naszą psychikę. Kiedy odczuwa się nostalgię i czym się ona charakteryzuje? Jaki wpływ ma nostalgia na nasze emocje?

 • Substancje psychoaktywne: rodzaje, działanie

  Substancje psychoaktywne: rodzaje, działanie

  Substancje psychoaktywne (SPA), zwane również substancjami psychotropowymi, to związki chemiczne, które mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Przyjmowanie takich substancji skutkuje trwającymi przez pewien czas zmianami nastroju, świadomości, zachowania, a także zmianami w sposobie postrzegania. Przy dłuższym przyjmowaniu substancji tego typu może dochodzić do uzależnienia.