Najnowsze artykuły
-
Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka w Wielkiej Brytanii?
W jednym z londyńskich szpitali na oddziale intensywnej terapii może przebywać osoba niepełnoletnia, u której stwierdzono zakażenia małpią ospą. Szczegółowe informacje na ten temat nie zostały jeszcze potwierdzone przez oficjalne instytucje zajmujące się zdrowiem w Wielkiej Brytanii.
-
Czy kurkuma rzeczywiście przynosi realne korzyści zdrowotne
Kurkumina to żółty pigment znajdujący się w kurkumie, roślinie z rodziny imbirowatych. Ma udowodnione właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Te cechy próbują wykorzystywać medycyna oraz przemysł nutraceutyczny. Jednak jest z nią pewien problem.
-
"Zachorować może każdy". Ważny apel, by nie stygmatyzować zarażonych małpią ospą
UNAIDS wezwał międzynarodową społeczność oraz rządy i media na całym świecie, by przy opisywaniu faktów na temat małpiej ospy nie powielać homofobicznych i rasistowskich stereotypów, które mogą niepotrzebnie napiętnować osoby zakażone.
-
Małpia ospa już w 13 państwach. WHO opublikowało mapę
92 przypadki zakażeń oraz 28 podejrzeń infekcji wirusem powodującym małpią ospę stwierdzono dotąd w 13 państwach, w których wcześniej nie występowała ta choroba - donosi WHO, powołując się na najnowsze dane. Do tej pory nie ma żadnych zgłoszeń o zgonach z tego powodu. Światowa Organizacja Zdrowia podała oficjalną klasyfikację objawów wskazujących na podejrzenie lub prawdopodobne zakażenie małpią ospą.
-
WHO ostrzega: kontakty seksualne to wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się małpiej ospy
W tym roku odnotowano już około 80 przypadków małpiej ospy wśród ludzi. Eksperci ds. zdrowia niepokoją się jednak, że latem choroba może się bardziej rozprzestrzenić. Ryzyko zakażenia się podczas kontaktów seksualnych uznano za wysokie.
-
Introspekcja. Jak w kilku prostych krokach poznać całą prawdę o sobie?
Introspekcja daje możliwość lepszego poznania samego siebie. Istnieje pewne przysłowie, które mówi o tym, że panowanie nad sobą to najwyższa forma władzy. Jest w tym trochę prawdy, dlatego aby w pełni zbadać swój psychiczny potencjał warto sięgnąć po różne metody, które pokażą nam prawdę o samym sobie. Jedną z nich jest introspekcja i co ciekawe, możemy je wykonać samodzielnie w domu.
-
Ból barku: objawy i diagnostyka. Co jest przyczyną powstawania bólu w okolicy obręczy barkowej?
Ból barku to dolegliwość, która dotyka prawie każdego człowieka. Spowodowana ona może być przez różne czynniki. Ból w okolicy barku może wystąpić zarówno na skutek przeciążenia lub urazu, jak i przez złą pozycję podczas snu.
-
Stupor: osłupienie, które może być objawem poważnej choroby. Jak je rozpoznać?
Stupor jest relatywnie niezbyt często spotykanym zaburzeniem zdrowotnym. Kiedy jednak wystąpi u kogoś z naszych bliskich, mamy prawo zareagować silnym niepokojem - objawy osłupienia mogą bowiem przybrać dość spektakularny (i dramatyczny) charakter. Czym zatem właściwie jest stupor, w jakich sytuacjach się pojawia i jak go skutecznie leczyć?
-
Ból pod kolanem. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w okolicy stawu kolanowego?
Ból pod kolanem może być spowodowany przez wiele czynników. Staw kolanowy jest szczególonie podatny na różnego rodzaju kontuzje. Ból spowodowany urazem może wystąpić zarówno z przodu, z tyłu oraz po bokach kolana, a jego nasilenie jak i miejsce występowania w dużej mierze zależy od urazu.
-
Starzejemy się szybciej niż sądzono. Jakie są etapy śmierci ludzkiego organizmu? Wyjaśniamy
Chyba każdy człowiek marzy o spokojnej i nagłej śmierci bez bólu i cierpienia. Niestety taki koniec czeka tylko nielicznych. Jakby nie patrzeć, śmierć nigdy nie obejmuje naraz całego organizmu, lecz pojedyncze organy i tkanki. Wyjaśniamy, co się dzieje z ludzkim ciałem, gdy umieramy.
-
Pięciu wspaniałych. Produkty, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu
-
Jak rozpoznać nimfy kleszczy? Często się je myli z... pieprzykami
-
Małpia ospa już w 13 państwach. WHO opublikowało mapę
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
- Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka w Wielkiej Brytanii?
- Czy kurkuma rzeczywiście przynosi realne korzyści zdrowotne
- "Zachorować może każdy". Ważny apel, by nie stygmatyzować zarażonych małpią ospą
- Kurzajki na dłoniach i stopach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć
- WHO ostrzega: kontakty seksualne to wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się małpiej ospy
-
Pięciu wspaniałych. Produkty, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu
Smaczne, zdrowe, chętnie wybierane przez Polaków - takich sprzymierzeńców w walce z cholesterolem można bez obaw polecać. Oczywiście, cudów nie ma. Te produkty nie zastąpią leków. Nie wystarczy, że raz czy drugi się ich najesz, by znacząco poprawić wyniki badań. Są jednak godne uwagi jako element profilaktyki miażdżycy.
-
TIA. Przemijający atak niedokrwienny może być zwiastunem udaru mózgu. Nie lekceważ go!
TIA, czyli przemijający atak niedokrwienny to stan który dotyczy ludzkiego mózgu. Jak wiadomo to właśnie ten narząd odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i nawet chwilowe jego niedotlenienie może skutkować poważnymi uszkodzeniami. Czym jest TIA i kiedy do niego dochodzi?
-
Masaż limfatyczny usprawnia krążenie krwi i sprawia, że skóra jest jędrniejsza. Kto powinien z niego skorzystać?
Masaż limfatyczny ma na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy. Właściwie wykonany, przynosi ogromne korzyści zdrowotne - redukuje obrzęk, zmniejsza dolegliwości bólowe, a nawet pomaga zredukować cellulit. Trzeba jednak wiedzieć, że przed poddaniem się takiemu zabiegowi, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań, które wykluczają możliwość wykonania masażu limfatycznego.
-
Nimfa kleszcza. Czy jej ukąszenie jest równie niebezpieczne?
Nimfa kleszcza jest niedojrzałym osobnikiem kleszcza, którego ukąszenie jest bardzo groźne dla zdrowia. Bardzo trudno ją zauważyć, ponieważ jest niewielka. Swoim wyglądem przypomina małą, czarną lub brązową plamkę. W przypadku kiedy napije się krwi, natychmiast opuszcza żywiciela. Jak się przed nią chronić?
-
Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
Różnica między solą kuchenną a morską zasadza się na dodatkach. W morskiej znajdziemy śladowe ilości minerałów, takich jak magnez, potas czy wapń, a w kuchennej dodatek jodu, który broni przed chorobami tarczycy. Jednak w obu przypadkach podstawowy składnik do chlorek sodu, a ten musimy jeść rozważnie.
-
Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?
Dysortografia jest zaburzeniem stwierdzanym wśród polskich uczniów coraz częściej. Wynika to nie tylko z udoskonalenia narzędzi diagnostycznych oraz ich szerokiej dostępności, ale także ze wzrostu zainteresowania tym zagadnieniem wśród rodziców i nauczycieli. Czym zatem właściwie jest dysortografia? Jak ją rozpoznawać? I - pytanie najważniejsze - czy da się ją całkowicie wyleczyć?
-
Toczy się walka o każdy centymetr. Tymek miałby większe szanse, gdyby nie urodził się Polakiem
Codzienność z achondroplazją to piekło, które można zatrzymać w przypadku najmłodszych osób. Na świecie pojawił się lek, który daje zdecydowanie więcej niż nadzieję na zdrowie. Kilka krajów już wprowadziło refundację, w kolejnych prace nad jej wdrożeniem są bardzo zaawansowane. Polska nie rozpoczęła nawet wstępnych rozmów z producentem preparatu.
-
Polskie dzieci jedzą... 23 łyżeczki cukru dziennie i tyją najszybciej w Europie. Dietetyk bije na alarm
"Szacuje się, że dzieci w Polsce jedzą każdego dnia około 23 łyżeczek cukru, więc nie jest to tylko cukier dodany do herbatki, tylko ten, który spożywają przede wszystkim w gotowym pożywieniu" - mówi dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny w rozmowie z serwisem zdrowie.gazeta.pl.
-
Wirus małpiej ospy dotarł do Europy. Czy powinniśmy się go obawiać? Jakie są jego objawy?
Wirus małpiej ospy dotarł do Europy. Przypadki zachorowań odnotowano w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Ponadto chorobę podejrzewa się u kilku mieszkańców Włoch i Szwecji. Czym charakteryzuje się wirus małpiej ospy? Jakie są jego objawy?
-
Małpia ospa w kolejnym kraju. We Francji wydano zalecenia dla medyków
Małpia ospa rozprzestrzenia się po Europie. Wirus powodujący tę chorobę został zidentyfikowany także w USA, Kanadzie oraz w Australii. Po ostatnim przypadku zakażenia we Francji Ministerstwo Zdrowia podało, na co powinni zwracać uwagę medycy u osób, które zgłoszą się z objawami infekcji.
-
Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów ADHD u dzieci
Dzieci z ADHD muszą dostawać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują, a nie kolejnej, większej dawki leków. Zrealizowane niedawno w Ameryce Północnej badania pokazały, że te dzieci, które jadły więcej warzyw i owoców miały mniejsze problemy z koncentracją.
-
My podajemy nazwę, a ty powiedz czego to gatunek. łatwe? Niekoniecznie
Zgarniesz komplet?
-
Egoizm czy egocentryzm? Czym się różnią? Kim jest egoista?
Egoizm - to pojęcie budzi negatywne skojarzenia. W swoim życiu natykamy się na ludzi różniących się od siebie temperamentem, osobowością, podejściem do życia i wielu innymi cechami fizycznymi i psychicznymi. Każda z tych osób jest wyjątkowa. To, czy znajdziemy z nią wspólny język, w dużej mierze, zależy od umiejętności nawiązywania kontaktów i jej cech charakteru. Jedną z cech, które nie cieszą się społecznym uznaniem, jest egoizm. Co to takiego?
-
Dziura w zębie, czyli najwyższa pora udać się do stomatologa
Dziura w zębie jest efektem próchnicy. Zarówno mała dziurka, jak i wielka dziura w zębie jest sygnałem do udania się do dentysty. W przypadku nie podjęcia leczenia, próchnica może się rozprzestrzeniać i powodować większe uszkodzenia.
-
Odra - utraciliśmy odporność populacyjną. Co to tak naprawdę znaczy? Jest się czego bać?
Jeśli jesteś zaszczepiony dwiema dawkami przeciw odrze, w zasadzie możesz spać spokojnie. Akurat ta szczepionka chroni nas do końca życia, chociaż są wyjątki. Co z resztą? Polsce grozi epidemia? O szczegółowe wyjaśnienia poprosiliśmy Państwowy Zakład Higieny.
-
Zbadano, co daje tygodniowy detoks od social mediów. Oto efekty
Naukowcom udało się udowodnić, że nawet tygodniowa przerwa od mediów społecznościowych ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne - zmniejsza objawy depresji i lęku oraz poprawia samopoczucie.
-
Enzym z ananasa może pomóc chorym na alzheimera
Hinduscy naukowcy odkryli, że zawarta w ananasach bromelaina może łagodzić objawy alzheimera. W przyszłości ten roślinny enzym może być wykorzystany do stworzenia leków hamujących postęp tej choroby. Dalsze badania mają wykazać, czy korzystny wpływ może mieć także profilaktyczne spożywanie soku z tych owoców.
-
Nocne podjadanie - czym to skutkuje, jak sobie z tym radzić
Nie jest to zdrowy nawyk. Może dodawać kilogramów, zrujnować dietę i zaburzyć sen. Jak walczyć z nocnym podjadaniem?
-
Przełomowe odkrycie: gleba z Księżyca nadaje się do uprawy roślin
Są mniejsze, rosną wolniej i mają nieco inne zabarwienie, ale najważniejsze, że w ogóle rosną w tak nietypowym podłożu. Naukowcom z Uniwerytetu Florydzkiego po raz pierwszy w historii ludzkości udało się potwierdzić, że na księżycowej glebie da się uprawiać rośliny - wszystkie posadzone nasiona wykiełkowały i zaczęły wzrastać.
-
Co zrobić, gdy obudzisz się o trzeciej nad ranem i nie możesz zasnąć. Porady ekspertów
Nocne przebudzenia zdarzają się każdemu i mają różne, w tym całkiem naturalne przyczyny. Co zrobić, gdy budzimy się w środku nocy, a potem godzinami nie możemy zasnąć.