Najnowsze artykuły
-
GIS wycofuje z obrotu popularne lody. Wykryto w nich rakotwórczy składnik
Nie należy spożywać lodów określonych w poniższym komunikacie - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny, który zakwestionował w sumie pięć różnych serii lodów produkowanych przez firmę Häagen-Dazs z powodu wykrycia w nich śladowych ilości niedozwolonej substancji.
-
"W proch się obrócisz"? To się dzieje z ciałem po śmierci
Kiedyś ta wiedza była w każdej rodzinie, bo ludzie umierali w domach, a bliscy rozumieli potrzebę rychłego pochówku, nim ciało zacznie się rozkładać. Dziś o nieuniknionym procesie rozkładu wiemy niewiele, bo wszelkie kwestie pośmiertne przekazaliśmy w ręce specjalistów. Tymczasem zawsze warto wiedzieć.
-
"Jest już lepiej". Zięć Wałęsy zdradził nam najnowsze informacje o zdrowiu byłego prezydenta
''Jest już lepiej. To było omdlenie. Ja jeszcze teścia nie widziałem. Jest pewnie jeszcze w szpitalu i przechodzi badania'' - potwierdza w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl Lech Artur Wałęsa, zięć byłego prezydenta. Jak się teraz czuje 78-letni polityk? ''Dosyć dobrze. Jest z nim kontakt i jest OK" - mówi nam mąż Magdaleny Wałęsy, najstarszej córki pary prezydenckiej.
-
Wysoki poziom pewnego białka we krwi może oznaczać zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i śmierci z powodu raka
Badanie poziomu prostazyny we krwi może służyć jako swoisty system wczesnego ostrzegania dla pacjentów zagrożonych cukrzycą typu 2. Może też być nowym markerem wskazującym na wyższe ryzyko śmierci z powodu raka, szczególnie u osób z wysokim poziomem glukozy - mówią naukowcy.
-
Bolą cię plecy po spaniu? Wypróbuj 5 pozycji, które odciążają kręgosłup podczas snu
Budzisz się rano z bólem głowy? Po wstaniu brakuje ci energii, czujesz się zmęczony, a twoje mięśnie są napięte? Przyczyną tych problemów może być nieprawidłowa pozycja w trakcie spania.
-
Kontemplacja może pomóc w rozwiązywaniu problemów i pobudzić kreatywność. Dlaczego jej unikamy?
Chwile, gdy błądzimy swobodnie myślami, są kluczem do kreatywności. Kontemplacja poprawia nastrój i daje całkiem sporo satysfakcji, jak ze zdziwieniem stwierdzili bohaterowie pewnego doświadczenia.
-
Cichy udar mózgu - czy można go przejść nie wiedząc o tym? Objawy, które łatwo przeoczyć
Można przejść udar mózgu i nie być tego świadomym. Tak zwany cichy udar mózgu nie daje bowiem widocznych objawów klinicznych. Lekarz dostrzeże uszkodzenia podczas obrazowania mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.
-
"Gigantyczne komary" to wcale nie komary. Nie bój się koziułek
Jeśli lecą w twoją stronę, to tylko przez przypadek. Z pewnością nie zamierzają zrobić ci krzywdy. Niezdarne, duże owady nie mają morderczych zapędów jak zdecydowanie mniejsze komary, do których są bardzo podobne. Gdy koziułka szuka schronienia w twoim domu, nie zabijaj jej. Jest pożyteczna - zapyla kwiaty.
-
Zielona herbata pomoże złagodzić stan zapalny jelit i obniży poziom cukru we krwi
Kolejne badania wskazują, że warto często popijać zieloną herbatę, szczególnie jeżeli jesteśmy zagrożeni cukrzycą czy chorobami sercowo-naczyniowymi. Co ważne, niech to będzie zwykły napar z liści zielonej herbaty i bez dodatków.
-
Ciągle bez opamiętania skubiesz skórę? To może być dermatillomania
Drapanie się po skórze wydaje się zwykłą błahostką. Niektórzy jednak mają z tym problem i nie potrafią się opanować. Dopiero w 2013 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne umieściło to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne w oficjalnym rejestrze, ale dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry, nadal pozostaje mało znana, nawet wśród doświadczonych specjalistów.
-
"Jest już lepiej". Zięć Wałęsy zdradził nam najnowsze informacje o zdrowiu byłego prezydenta
-
Cichy udar mózgu - czy można go przejść nie wiedząc o tym? Objawy, które łatwo przeoczyć
-
Horror na poznańskim SOR-ze. "Przecież on i tak nadaje się tylko do hospicjum" [TYLKO U NAS]
-
Co radzi ginekolog w sprawie depilacji miejsc intymnych i noszenia bielizny podczas upałów? [WYWIAD]
-
Wysoki poziom pewnego białka we krwi może oznaczać zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i śmierci z powodu raka
- GIS wycofuje z obrotu popularne lody. Wykryto w nich rakotwórczy składnik
- "W proch się obrócisz"? To się dzieje z ciałem po śmierci
- Bolą cię plecy po spaniu? Wypróbuj 5 pozycji, które odciążają kręgosłup podczas snu
- Kontemplacja może pomóc w rozwiązywaniu problemów i pobudzić kreatywność. Dlaczego jej unikamy?
- "Gigantyczne komary" to wcale nie komary. Nie bój się koziułek
-
"Braki występują często jedynie lokalnie". Ministerstwo Zdrowia o kryzysie lekowym
"Często dziennikarze opierają się na kilku lub kilkunastu aptekach, czy też kilku lub kilkunastu farmaceutach, co nie stanowi obrazu rzeczywistości w całym kraju" - Ministerstwo Zdrowia obstaje przy swoim. Kryzysu lekowego nie ma.
-
Fala tajemniczych ataków igłą podczas imprez. W Hiszpanii zgłoszono już 50 przypadków
Najczęściej dźgane w ramię lub udo są młode dziewczyny. Czują ukłucie, a potem stopniowo tracą kontakt z rzeczywistością. "To poważny akt przemocy wobec kobiet" - powiedziała hiszpańska minister sprawiedliwości Pilar Llop, która wezwała do zgłaszania takich przypadków na policję. W lipcu w Hiszpanii doszło do 50 interwencji w tej sprawie. Wcześniej podobny problem pojawił się m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech i Turcji.
-
Powstał pierwszy na świecie pomnik kobiety chorej na raka piersi
Początkowo stał pod parlamentem Królestwa Norwegii, teraz przeniesiono go bliżej centrum Oslo. Jedną pierś dumnie pręży na nim pacjentka po amputacji. To nieuleczalnie chora na raka piersi Cecilie. Jej ciało wyniesiono na piedestał i odwzorowano w formie posągu, by zwiększyć świadomość społeczną na temat różnych nowotworów. To pierwszy taki przypadek w historii.
-
Alkohol może sprawiać, że łatwiej przyciąga się kleszcze i komary. Rozmowa z neurobiologiem [TYLKO U NAS]
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z międzynarodową grupą ekspertów badają, w jaki sposób spożywanie alkoholu może wpływać na przyciąganie do nas kleszczy i komarów. Podatni na to mogą być nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. "Upijają się nawet małpy i pająki" - wyjaśnia w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl prof. Joanna Śliwowska.
-
Horror na poznańskim SOR-ze. "Przecież on i tak nadaje się tylko do hospicjum" [TYLKO U NAS]
Nie tak miał wyglądać urlop Przemka. Zaczęło się od doskwierającego brzucha, skończyło na promieniującym bólu całego ciała, jak przy oparzeniach. Na poznański SOR zawiozła go bratowa. - Miałem poczucie, że jestem traktowany jak straceniec. Gdyby od tych ludzi zależało moje życie, prawdopodobnie już by mnie tu nie było - mówi nam mężczyzna.
-
Chcesz przesunąć moment pojawienia się miesiączki? Nie korzystaj z recept online na leki hormonalne - radzi lekarka
"W sezonie letnim zgłasza się do 10 pacjentek, które potrzebują przesunąć moment pojawienia się miesiączki. W innych terminach w ciągu roku kobiety proszą o pomoc głównie, jeśli zajdzie taka potrzeba podczas różnych wydarzeń w życiu, takich jak ślub, wesele, ważna uroczystość albo wyjazd na urlop" - mówi nam lekarka z Warszawy, która od wielu lat prowadzi gabinet ginekologiczny i ostrzega przed korzystaniem z internetowych narzędzi umożliwiających automatyczne wystawianie recept na środki hormonalne.
-
Zawał podczas upałów. Naukowcy z Yale: Uwaga na dwa leki na serce
Nowe wyniki badań prowadzonych przez Yale School of Public Health wskazują, że pacjenci, którzy przyjmują niektóre leki nasercowe, są bardziej narażeni na zawał mięśnia sercowego w czasie upałów. Kardiolodzy przewidują, że ze względu na zmiany klimatyczne i anomalie pogodowe ten problem częściej będzie dotyczyć coraz młodszych ludzi. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
-
Około 5 proc. dorosłych dotyka długotrwała utrata zmysłu węchu i smaku po COVID-19
Zaburzenia węchu po infekcji COVID-19 mogą trwać nawet sześć miesięcy i dłużej. Ale dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków węch wraca. W wraz z nim smak.
-
Przetworzona żywność uszkadza mózg. Nawet dwa ciasteczka mogą mieć wpływ na zdrowie
- Tylko 100 kalorii przetworzonej żywności dziennie może wpłynąć na twoje zdrowie fizyczne. A są to zaledwie dwa ciasteczka - przestrzega ekspert. Zdrowie fizyczne i umysłowe są ze sobą ściśle powiązane, zatem gdy pogarsza się jedno, osłabiają się także nasze funkcje poznawcze.
-
Prawie dwa lata z Funduszem Medycznym i wciąż te same problemy. Dlaczego nie sfinansowano leczenia mukowiscydozy?
Miały być miliardy na zdrowie, w tym na terapie dla pacjentów z chorobami rzadkimi, zdecydowana większość pieniądzy została na koncie Funduszu Medycznego. Miało być leczenie na szeroką skalę chorych na mukowiscydozę, setki osób wciąż czekają na ratunek. Z szumnych zapowiedzi nowej jakości w opiece zdrowotnej zostało szminkowanie trupa. Nawet prezydent Andrzej Duda, w swoim czasie dumny ojciec zapowiadanego sukcesu, niechętnie dziś przyznaje się do FM. Nowelizacja ustawy pomoże? To skomplikowane.
-
Komórki mózgowe powstają przez całe życie. Jak dbać o kondycję mózgu?
Demencji można zapobiegać poprzez częste ćwiczenia, prace domowe i codzienne spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności osób starszych na całym świecie.
-
Jak koronawirus uszkadza serce, mózg i inne organy? Nowe objawy long COVID-19
U 62 proc. osób, które podczas pandemii trafiły do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem, dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego. Długofalowe skutki infekcji SARS-CoV-2 mogą doprowadzić nie tylko do chorób serca czy udaru mózgu, lecz także do cukrzycy typu 2, wypadania włosów, spadku libido, zaburzeń erekcji, a nawet opuchlizny kończyn. Naukowcy wiedzą coraz więcej o destrukcyjnym wpływie COVID-19 na nasz cały organizm.
-
"Hormon miłości" - co to jest i czy podawanie go w aerozolu pomaga w rozpoznawaniu emocji
- Jeśli twoje małżeństwo lub związek wisi na włosku, lepiej idź z partnerem na terapię dla par, a nie wdychaj suplement z oksytocyną - przestrzegają eksperci po sprawdzeniu, jak na młodych mężczyzn zadziałał "hormon miłości" w sprayu.
-
Co radzi ginekolog w sprawie depilacji miejsc intymnych i noszenia bielizny podczas upałów? [WYWIAD]
"Często zauważam u pacjentek otarcia w okolicach zgięć pachwinowych. W tych miejscach zwykle rozwija się zapalenie mieszków włosowych. U niektórych kobiet tworzą się podskórne grudki i guzki. Wiele osób boi się, że to może być rak, a zwykle to wina tego, że panie wtarły sobie bakterie pod skórę, co doprowadziło do stanu zapalnego" - zdradził w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, który od 30 lat jest ginekologiem.
-
"To było gorsze niż COVID-19, który miałem dwa razy". 35-latek z HIV pokonał małpią ospę [HISTORIA CHOROBY]
"Lekarze powiedzieli, że byłem najcięższym przypadkiem zakażenia wirusem małpiej ospy, z jakim dotąd się spotkali" - twierdzi Harun Tulunay. Pochodzący z Turcji 35-latek na co dzień mieszka w Londynie i pracuje w organizacji zajmującej się zdrowiem seksualnym. Pomaga osobom, które podobnie jak on są zakażone wirusem HIV. WHO posłużyło się jego historią do tego, by zwiększyć świadomość społeczną na temat małpiej ospy.
-
Jest kilka powodów, dla których dieta powinna być bogata w wapń i potas. Jednym z nich są nerki
Cierpimy na powracającą kamicę nerkową? Możliwe, że zbyt mało jest w naszej diecie produktów bogatych w wapń i potas.
-
Czym zajmuje się hipertensjolog? Pytamy o zagadnienia związane ze zdrowiem
Uważajcie na pułapki
-
Masz małe dzieci z którymi mieszkasz? Jest szansa, że unikniesz ciężkiego COVID-19
Wiele wskazuje na to, że przeziębienie może zapewnić pewną odporność na nowego koronawirusa, co oznacza w praktyce, że w razie zakażenia się COVID-19 przejdziemy go łagodniej. A gdy mieszkamy z małymi dziećmi pod jednym dachem, wirusy dopadają nas znacznie częściej. Czy zatem fakt, że łapiemy przeziębienie od naszych pociech, może przynieść jakąś korzyść? Eksperci twierdzą, że tak.
-
Czym jest trauma międzypokoleniowa? Prof. Dragan wyjaśnia, jak na psychikę wpływają wojenne doświadczenia naszych przodków
Czym jest epigenetyka i w jaki sposób geny dziedziczone po naszych przodkach mogą wpływać na naszą psychikę? Prof. Wojciech Dragan w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl tłumaczy, jak traumatyczne przeżycia ofiar Holokaustu oraz osób biorących udział w II wojnie światowej mogły wpłynąć na następne pokolenia naszych rodaków.
-
Kryzys lekowy to wymysł dziennikarzy? Farmaceuci odpowiadają na zarzuty Ministerstwa Zdrowia
"Nie można straszyć ludzi, że zabraknie dla nich leków, bo to jest nieprawda" - po lipcowych doniesieniach w mediach o kryzysie lekowym apelował Wojciech Andruszkiewicz, rzecznik resortu zdrowia. W podobnym tonie wtórował mu minister Adam Niedzielski. A co, jeśli tych leków już brakuje, bez żadnych publikacji, i może być tylko gorzej? Wywołani do tablicy, pytamy farmaceutów o kontrowersyjną listę brakujących leków i sytuację w aptekach.