Najnowsze artykuły
-
Nie ma "latających kleszczy"! Są za to... strzyżaki jelenie - co warto o nich wiedzieć?
Kleszcze nie mają skrzydeł i są pajęczakami. Często mylone z nimi owady to strzyżaki jelenie, które nie wywołują u ludzi boreliozy, choć ich ugryzienie może powodować reakcję alergiczną - wyjaśniają Lasy Państwowe.
-
Jak długo żyją zęby po leczeniu kanałowym? Są wyniki dużego badania w USA
Leczenie kanałowe stosuje się, gdy dochodzi do poważnego uszkodzenia miazgi, czyli "nerwu". To jedyna metoda uratowania zęba, w którym doszło do niedowracalnych zmian. Jednak ząb po leczeniu kanałowym nie jest już taki, jak przedtem. Naukowcy zbadali, ile przeciętnie potem żyje.
-
"Ścieki mieszają się z wodą pitną". WHO ostrzega przed epidemią cholery w Ukrainie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ze względu na możliwy wybuch epidemii cholery w Ukrainie, w bazie pod Dnieprem zaczęto wstępnie gromadzić zapas szczepionek przeciwko tej chorobie zakaźnej.
-
Retinoidy. Pochodne witaminy A, które wspomagają leczenie trądziku i nie tylko
Retinoidy to substancje, które pomagają w leczeniu dolegliwości na skórze. Znaleźć je można w składzie wielu renomowanych kosmetyków o potwierdzonej skuteczności. Co jeszcze warto wiedzieć o retinoidach?
-
Potówki u dziecka. Jak pozbyć się tego "swędzącego problemu"?
Potówki u dziecka to pewna grupa zmian skórnych, które powstają wskutek pocenia się. Zostało to ujęte bardzo ogólnie, jednak problem dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Nie powodują dużo szkód, mimo to potrafią być uciążliwe. Potówki u dziecka to temat, który zdecydowanie warto poznać bliżej.
-
Jak najlepiej odżywiać się na każdym etapie życia
Na każdym etapie życia powinniśmy się odżywiać racjonalnie i zdrowo, ale z drugiej strony - każdy wiek ma inne wymagania. Co na ten temat mówią eksperci? Kiedy najważniejsze jest - powiedzmy - żelazo, a kiedy przeciwutleniacze?
-
Krążek antykoncepcyjny: jak działa? Czy jest lepszym wyborem niż tabletki lub plastry?
Krążek antykoncepcyjny to nowoczesna metoda antykoncepcji, która coraz częściej jest wybierana jako alternatywa dla popularnych pigułek i plastrów. Jest równie skuteczna, a w opinii wielu kobiet - znacznie wygodniejsza. Jak działa krążek antykoncepcyjny? Czy można założyć go bez pomocy lekarza? Jakie niepożądane działania może wywoływać?
-
Obiniżona temperatura ciała. Czy jest powodem do niepokoju?
Obniżona temperatura to raczej rzadko spotykana sytuacja, zwłaszcza w czasie infekcji. Większości z nas, wszelkie stany chorobowe nasuwają skojarzenia z podwyższoną ciepłotą ciała. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach może wystąpić obniżona temperatura. Taki stan często jest spowodowany czynnikami środowiskowymi. Co oznacza obniżona temperatura ciała?
-
Sok z rokitnika - naturalny sprzymierzeniec w walce z infekcjami sezonowymi
Sok z rokitnika to pozycja obowiązkowa w domowej, naturalnej apteczce. Rokitnik to dość rzadka roślina, która nie jest szeroko znana. Jednak jej właściwości lecznicze oraz zastosowanie w kulinariach sprawiły, że wiele osób coraz chętniej interesuje się produktami wytwarzanymi z jego owoców. Jakie działanie ma sok z rokitnika i kiedy warto go stosować?
-
Wysokotłuszczowa dieta jest powiązana z poziomem tlenku azotu i z rozwojem raka
Dieta z dużą zawartością tłuszczu zmienia mikrośrodowisko raka i napędza jego rozwój. Naukowcy dowiedli, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy dietą, poziomem tlenku azotu i rozrostem guza.
-
Jak długo żyją zęby po leczeniu kanałowym? Są wyniki dużego badania w USA
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
"To nie starość, to choroba". 10 objawów alzheimera
-
Jak najlepiej odżywiać się na każdym etapie życia
-
Czy smartfon może przyciągać... kleszcze? Profesor zdradza przyczynę
- Nie ma "latających kleszczy"! Są za to... strzyżaki jelenie - co warto o nich wiedzieć?
- "Ścieki mieszają się z wodą pitną". WHO ostrzega przed epidemią cholery w Ukrainie
- Retinoidy. Pochodne witaminy A, które wspomagają leczenie trądziku i nie tylko
- Potówki u dziecka. Jak pozbyć się tego "swędzącego problemu"?
- Krążek antykoncepcyjny: jak działa? Czy jest lepszym wyborem niż tabletki lub plastry?
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
Kał, stolec, kupa - źródło bezcennych informacji o twoim organizmie. Problemem są nie tylko biegunki i zaparcia. Spoglądanie do sedesu po wypróżnieniu nie wydaje ci się kuszące? Nic dziwnego, ale nienaturalna zmiana konsystencji, koloru czy grubości stolca może być pierwszym sygnałem nadchodzących kłopotów zdrowotnych. Lepiej tego nie lekceważyć i zrobić badania kontrolne.
-
"To nie starość, to choroba". 10 objawów alzheimera
Łatwo zbagatelizować pierwsze objawy choroby Alzheimera, bo przecież każdemu z nas - niezależnie od wieku - zdarza się o czymś zapominać. Choć nasz mózg w miarę upływu lat przestaje być ostry jak brzytwa, to niektóre zachowania mogą być wyraźnym sygnałem wskazującym na to, że możemy wymagać specjalistycznej pomocy. Jak je rozpoznać?
-
PH moczu: jak wygląda badanie? Co oznacza wysokie pH moczu?
PH moczu to wskaźnik, który może sygnalizować wiele problemów w ciele człowieka. Badanie laboratoryjne oparte właśnie na moczu jest jednym z podstawowych badań, które powinno wykonywać się przynajmniej raz do roku. Co może oznaczać wysokie lub niskie pH moczu?
-
Ile jajek można jeść dziennie bez obaw o zdrowie serca
Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. "Bezpieczna" liczba zależy od wielu czynników, w tym od tego, ile w sumie cholesterolu zawierają nasze posiłki razem. Ale większość ekspertów uważa, że 1-2 jajka dziennie to dość bezpieczna, a nawet korzystna dla zdrowia, liczba. Nie dotyczy to jednak osób przewlekle chorujących, w tym na cukrzycę i z nadwagą. Pamiętajmy, że jedno duże jajko to około 200 mg cholesterolu, który znajdziemy przede wszystkim w żółtku.
-
Nadziąślak. Niegroźna zmiana w jamie ustnej, która może być sygnałem m.in. niedoboru witamin
Nadziąślak to niebolesne guzki powstające na dziąsłach, zaliczane do zmian zapalno-rozrostowych. Rzadko objawiają się zmianą koloru - zazwyczaj mają barwę taką samą jak błona śluzowa. Przyczyna ich powstawania nie została dokładnie poznana. Czym jest nadziąślak? Jak go leczyć? Czy może wystąpić nadziąślak u dziecka?
-
Koszenila. W jakich produktach występuje? Czy jest szkodliwa dla zdrowia?
Koszenila (inaczej kwas karminowy) to bardzo popularny barwnik pochodzenia naturalnego, który otrzymywany jest z owadów. Stosuje się go w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym, a jego szerokie stosowanie powoduje szereg pytań dotyczących jego szkodliwości. Koszenila - czy jest szkodliwa? Czym ten barwnik tak naprawdę jest?
-
Zapalenie jelit: najczęstsze objawy i przyczyny
Zapalenie jelit to grupa schorzeń układu pokarmowego o zróżnicowanej etiologii. W większości przypadków, za występowanie stanu zapalnego odpowiedzialne są bakterie. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest to jedyna przyczyna występowania nieprzyjemnych dolegliwości.
-
Zwyrodnienie stawu. Co jest przyczyną postępującej degradacji chrząstki?
Zwyrodnienie stawu to określenie wskazujące na grupę dolegliwości, występujących w obszarze narządu ruchu. Dawniej, ta przypadłość była charakterystyczna przede wszystkim dla seniorów. Obecnie, na chorobę zwyrodnieniową stawów zapadają coraz młodsze osoby. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawu? Jak objawia się to schorzenie i jakie są dostępne metody leczenia?
-
Hipomania - przeciwieństwo depresji. Podwyższony nastrój także może być niebezpieczny
Hipomania należy do coraz częściej diagnozowanych zaburzeń nastroju. Chociaż jej objawy nie są zazwyczaj bardzo uciążliwe, a sama dolegliwość nie zagraża w sposób bezpośredni życiu pacjenta, z pewnością warto ją rozpoznawać i leczyć. W innym wypadku posiada bowiem tendencję do nawracania i pogłębiania się.
-
Metody antykoncepcji. Jak skutecznie zapobiegać nieplanowanej ciąży?
Metody antykoncepcji służą świadomemu planowaniu rodziny. Istnieje wiele posobów zapobiegania niechcianej ciąży, a każdy z nich charakteryzuje się odmiennym działaniem. Mając na uwadze bezpieczeństwo i skuteczność, antykoncepcja powinna być dobrana stosownie do wieku, stanu zdrowia i przekonań kobiety.
-
Skąd się wzięło tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci? Wyjaśniamy, co może być przyczyną
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że u 70 proc. pacjentów z nietypowym zapaleniem wątroby, które do tej pory zaatakowało dzieci w 20 krajach, doszło do zakażenia adenowirusem. W niektórych przypadkach niezbędna była transplantacja organu.
-
Kareta lada dzień się rozsypie. Kogo to obchodzi? Na pewno nie warszawskich urzędników
Miasto trochę pomaga, ale bardziej podobno nie może. Urząd wojewódzki kiedyś niby chciał, dziś twierdzi, że Karety, czyli warszawskiego ambulansu dla osób w kryzysie bezdomności, to właściwie nie zna. Karetka tymczasem ledwo zipie, zimy pewnie nie doczeka. Co zatem z tymi, dla których wiezie nadzieję? Optymistycznych informacji brak.
-
"Gołębie kleszcze" mogą być niebezpieczne dla ludzi. Jak się chronić przed obrzeżkiem?
Służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają, że szczególne zagrożenie dla człowieka stanowi Argas reflexus, czyli obrzeżek zwany też kleszczem gołębim lub ptasim. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
-
Produkty, które obniżają ciśnienie krwi. Co warto włączyć do diety
Przy nadciśnieniu istotną rolę gra dieta i ruch. Odpowiednia zmiana stylu życia jest w stanie wyeliminować niewielkie zaburzenia ciśnienia krwi. Musimy być tylko bardzo konsekwentni.
-
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę. Ma pomóc w walce z... otyłością
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na stosowanie tirzepatydu. Lek podawany jest raz w tygodniu w formie zastrzyku, który nie tylko pozwala lepiej kontrolować poziom cukru we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, ale także znacząco ułatwia walkę z otyłością lub nadwagą.
-
Zaparcia w ciąży. Jak poradzić sobie z uporczywym problemem?
Zaparcia w ciąży są często występującym problemem. Nieregularne wypróżnianie stwarza znaczny dyskomfort i często powoduje uczucie niepokoju o bezpieczeństwo dziecka. Skąd bierze się ten problem? Co na zaparcia w ciąży okaże się najskuteczniejsze?
-
Przeciętna pielęgniarka w Polsce ma 53 lata, umiera 8 lat później. Niedługo może ich zabraknąć
Dlaczego statystyczna pielęgniarka w naszym kraju nie ma szans na to, by cieszyć się późną starością i żyje prawie dwie dekady krócej niż reszta Polek? Wiceprzewodnicząca Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w rozmowie z serwisem zdrowie.gazeta.pl wyjaśnia przyczyny takiej sytuacji.
-
Kwas chlebowy - właściwości zdrowotne. Jak przyrządzić kwas chlebowy
Kwas chlebowy powstaje na bazie czerstwego razowego chleba i drożdży. Jest probiotykiem, czyli zawiera dobroczynne bakterie, wspierające zdrowie jelit. Ponadto to bogactwo witamin, szczególnie z grupy B oraz minerałów. A jest przy tym smaczny i niezwykle orzeźwiający.
-
Czerwonka. Choroba "brudnych rąk" wciąż stanowi zagrożenie. Jak się przed nim ustrzec?
Czerwonka kojarzy się przede wszystkim z krajami, w których panuje klimat tropikalny i występują trudne warunki sanitarno-higieniczne. Należy jednak wiedzieć, że tą chorobą można zarazić się na całym świecie. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do śmierci. Co to jest czerwonka? Jak się objawia i jak przebiega leczenie tego schorzenia?
-
AFP. O czym świadczy podwyższony poziom alfa-fetoproteiny?
AFP - gen wyewoluował około 300-500 milionów lat temu i jest białkiem płodowym. W warunkach fizjologicznych wydzielają je komórki wątroby płodu, przewód pokarmowy oraz zarodkowy pęcherzyk żółciowy. Poziom AFP wzrasta podczas przebiegu ciąży, jak i w stanach patologicznych niezwiązanych z nią.