Najnowsze artykuły
-
Od czego można dostać cukrzycy i jak ją rozpoznać? Objawy, które mogą niepokoić
Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny cukrzycy, którą można by wskazać jako winowajcę. To raczej splot kilku czynników, wśród których niezdrowy tryb życia oraz nadmierna masa ciała grają pierwszoplanową rolę. Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby? Czy zawsze jest to łatwe? Czym różnią się objawy cukrzycy typu 1 od objawów cukrzycy typu 2?
-
Ile kosztuje szczepionka na HPV? Co to za wirus i jakie choroby wywołuje?
Co to jest wirus HPV i jak można się nim zakazić? Mimo tego, iż znany jest już od lat 50. XX wieku, nadal świadomość na temat zagrożenia z nim związanego jest znikoma. Badania wykazują, że wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną nowotworu. Ważna jest obserwacja ciała oraz podjęcie odpowiednich kroków, w tym szczepienie.
-
Prostowanie zębów za pomocą niewidocznych nakładek - jak to działa? Jakich efektów i kiedy możesz się spodziewać?
Korekcja nakładkowa zębów nie jest żadną nowością. Na świecie stosowana jest od kilkudziesięciu lat. W Polsce zyskała na popularności w ostatnich latach. System DR SMILE to niemal niewidoczny sposób prostowania zębów, precyzyjnie określony czas i kosztorys bez niespodzianek.
MATERIAŁ PROMOCYJNY -
Czy można pić wodę przed badaniem krzywej cukrowej? Czego lepiej nie jeść dzień wcześniej?
Ważne, aby na to badanie zgłosić się na czczo oraz być wyspanym i wypoczętym. Na wizytę w laboratorium medycznym zarezerwujmy sobie co najmniej 3 godziny. Może też warto wziąć ze sobą coś, czym umilimy sobie oczekiwanie na pobranie krwi i wyniki.
-
Infekcja czy alergia? Jak to rozróżnić? Zwróć uwagę nie tylko na katar
W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o występowaniu różnorodnych infekcji wirusowych. Jednak wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, pyli wiele drzew, przez co czasem mylimy przeziębienie z alergią. Na co zwrócić uwagę? Objawy tych dwóch schorzeń różnią się od siebie.
-
Jak pozbyć się suchego kaszlu i zalegającej flegmy w gardle? Wystarczą te trzy tanie produkty
Suchy kaszel nie tylko jest męczący, ale potrafi powodować poważne bóle w klatce piersiowej oraz podrażniać gardło. Często towarzyszy nam jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście dni od wyzdrowienia. Warto wykorzystać wówczas domowe sposoby, by załagodzić uporczywe objawy.
-
Co dzieje się z ciałem tuż przed śmiercią? "Przed śmiercią skóra zaczyna inaczej odbijać światło"
Śmierć człowieka to proces biologiczny. Jednak w obliczu tragedii, jaką jest odejście bliskiej osoby, nie zastanawiamy się nad tym co dzieje się z ciałem tuż przed zgonem. Wówczas śmierć przybiera inny wymiar. Dlatego jeżeli jesteście ciekawi, jak gaśnie ludzki organizm, postaramy się nieco przybliżyć tę kwestię.
-
Uważaj, skąd czerpiesz wiedzę o czerniaku i raku skóry. "Recenzenci suplementów" podszywają się pod ekspertów
To poważna sprawa. Od paru tygodni Akademia Czerniaka wraz z Polskim Towarzystwem Chirurgii Onkologicznej ostrzega, że doszło do "niezgodnego z prawem wykorzystywania treści i logo Akademii Czerniaka oraz jej partnerów". Na stronie kojarzonej z cenionymi od lat akcjami edukacyjnymi i profilaktycznymi dotyczącymi raka skóry, jesteśmy zachęcani do zakupu suplementów. Sprawa trafiła już do prokuratury, ale zapewne długo potrwa, nim ktoś zrobi z tym porządek.
-
Ile trzeba schudnąć, by było to widać na twarzy? Odpowiedź może zaskoczyć. Nie warto zwlekać
Odchudzanie to dla wielu z nas żmudny proces, którego rezultatów nie możemy się doczekać. Każdy bez wyjątku chce zobaczyć je jak najszybciej. Zmiany najszybciej są widoczne właśnie na twarzy. Ile trzeba schudnąć, by było to na niej widać? Odpowiadamy.
-
Jak odróżnić katar sienny od zwykłego przeziębienia? Zwróć uwagę na podstawowe różnice w samopoczuciu
Gdy z nosa zaczyna lecieć uciążliwy katar, a błony śluzowe stają się opuchnięte, może wydawać nam się, że to początek infekcji dróg oddechowych lub zwykłe przeziębienie. Czy jednak każda wydzielina z nosa wskazuje na chorobę? Łatwo pomylić katar sienny i leczyć go lekami przeciw grypie, co nie przyniesie jednak żadnych skutków.
-
Dlaczego warto pić ocet jabłkowy na czczo? Pomoże we wstydliwym problemie
-
Gorzka czekolada a cukrzyca. Jakie słodycze można jeść przy cukrzycy?
-
Ciesz się smakiem Coca-Cola niezależnie od pory dnia czy okazji. Teraz wariant bezkofeinowy trafia na stołyMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Co zjeść na kolację przed badaniem krzywej cukrowej? Wyeliminuj te produkty
-
Czy można pić wodę przed badaniem krzywej cukrowej?
- Od czego można dostać cukrzycy i jak ją rozpoznać? Objawy, które mogą niepokoić
- Wirus HPV - co to jest i jakie choroby wywołuje? Dlaczego warto się zaszczepić?
- Prostowanie zębów za pomocą niewidocznych nakładek - jak to działa? Jakich efektów i kiedy możesz się spodziewać?
- Prostowanie zębów za pomocą niewidocznych nakładek - jak to działa? Jakich efektów i kiedy możesz się spodziewać?
- Jak odróżnić infekcję od alergii? Katar nie jest jedynym wyznacznikiem
-
Dlaczego warto pić ocet jabłkowy na czczo? Pomoże we wstydliwym problemie
Nadmiar kilogramów czy oponka w talii to nie jest jeszcze powód do wstydu, chociaż próbuje się niekiedy tak to przedstawiać. Wśród porad, jak przygotować się do wakacji, aby bez skrępowania pokazać się na plaży w bikini, pojawiają się też zalecenia, aby dzień zaczynać od wypicia napoju z octem jabłkowym. Czy ten napój nam pomoże i dlaczego warto włączyć go do diety?
-
Co pić, by pozbyć się kataru? Sprawdzone domowe sposoby na katar są skuteczniejsze niż myślisz
Katar to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która, choć nie jest groźna, potrafi na te kilka dni odebrać nam chęci do życia. Infekcja tego typu jest jednak łatwa do pokonania. Warto wypróbować domowe sposoby, których skuteczność potrafi zaskoczyć i nie męczyć się zbyt długo.
-
Wysoki cholesterol. Objawy są dość zaskakujące. Podczas spaceru zwróć uwagę na nogi
Wysoki cholesterol czasem nie daje konkretnych objawów. Kiedy odczuwamy ból nóg i ogólne zmęczenie do głowy nie przychodzi nam od razu problem ze zdrowiem. Może jednak okazać się, że tego typu symptomy są związane z hipercholesterolemią. Na co zwrócić uwagę i jak postępować? Niektóre dolegliwości mogą pojawić się podczas spaceru.
-
Higiena intymna kobiet to nie temat do żartów. Inaczej dbamy o srom, inaczej o waginę
Język polski nie zostawia nam zbyt dużego pola do popisu w zakresie nazywania kobiecych narządów płciowych. Co więcej ta ubogość sprzyja higienicznym błędom i niezrozumieniu lekarskich zaleceń. Czasem nie mamy pojęcia, o czym tak naprawdę mówimy. Czy cipkę faktycznie powinno się myć tylko wodą? To zależy, czym ona dla ciebie jest.
-
Stomatologia na NFZ czy prywatny gabinet? "Leczenie odpłatne staje się luksusem dla bogaczy"
Leczenie zębów na NFZ jest coraz mniej powszechną formą. W niektórych miasteczkach ubywa punktów, w których realizowana jest bezpłatna usługa. Jednak problem jest znacznie większy. Okazuje się, że leczenie w prywatnych gabinetach jest wyjątkowo kosztowne, przez co duża część pacjentów decyduje się na usunięcie zęba.
-
Gorzka czekolada a cukrzyca. Jakie słodycze można jeść przy cukrzycy?
Mając cukrzycę, musimy zadbać o to, aby dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych. Oznacza to, między innymi, że powinieniśmy rozważnie dobierać przekąski. W takim razie, czy wolno nam sięgać po słodycze?
-
Jak obniżyć cukier? Pospiesz się i zbierz młode listki tej rośliny, zanim zakwitnie
Pokrzywa przez wielu traktowana jest jako chwast, w dodatku kojarzy się niezbyt przyjemnie ze względu na to, iż łatwo poparzyć nią skórę. Jednak właściwości tej rośliny były cenione już w czasach Hipokratesa. O tamtej pory przeprowadzono szereg badań, które wykazały prozdrowotne działanie pokrzywy.
-
Wzdęcia i zgaga na wiosnę? To może być skutek stresu, ale też poważniejszy problem
Pali i piecze w przełyku, boli w okolicy żołądka, nie masz apetytu, zbiera ci się na wymioty? To mogą być wrzody. Wiosną, a jeszcze częściej jesienią, nieraz zaostrzają się objawy choroby wrzodowej. Nie trzeba pokornie cierpieć lub liczyć na cud, że wystarczy sama zmiana diety. Wylecz to skutecznie. Od zdrowia dzieli cię kilka kroków.
-
Co zjeść na kolację przed badaniem krzywej cukrowej? Wyeliminuj te produkty
Aby wyniki badań krwi były miarodajne musimy się do nich odpowiednio przygotować. Jakie produkty możemy jeść wcześniej, a jakie należy wyeliminować przed testem OGGT, czyli doustnym testem obciążenia glukozą?
-
Mówili do kolegi: "pedale, debilu". Kuratorium: źródłem problemów konflikt między rodzicami
Ciąg dalszy bulwersującej sprawy szkoły w Obornikach Śląskich. W styczniu opublikowaliśmy list mamy Wojtka*, nastolatka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, prześladowanego przez rówieśników. Doczekaliśmy się raportu z kontroli w placówce. Jego treść jest równie niepokojąca jak to, co napisała wówczas pani Monika.
-
Cukrzyca typu II. Ten jeden napój, który pijemy rano, zmniejsza ryzyko jej wystąpienia
To kolejna dobra wiadomość dla miłośników kawy. Oprócz posiadania takich zalet, jak znakomity smak i nieodparty zapach, oprócz poprawiania nam nastroju, dodawania energii, kawa wydaje się także chronić nas przed groźnymi chorobami, w tym przed cukrzycą typu II.
-
Jak wygląda test obciążenia glukozą? Do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Jakie są normy OGTT?
Test obciążenia glukozą to inaczej doustny test tolerancji glukozy wykonywany w celu diagnozowania cukrzycy. Badanie jest obowiązkowe wśród kobiet w ciąży. Lekarz może jednak zlecić jego wykonanie także innym pacjentom, u których istnieje podejrzenie występowania choroby metabolicznej, jaką jest cukrzyca typu II.
-
Jesteś mądrzejszy od szóstoklasisty? Udowodnij to w quizie o anatomii człowieka!
15 faktów o anatomii człowieka, których wstyd nie znać. Sprawdź, jak ci pójdzie!
-
Jak natychmiast odetkać nos i zatoki? Wypróbuj ten tani domowy sposób
Gdy cierpimy z powodu infekcji, męczy nas katar utrudniający oddychanie, ważne jest wszystko, co możemy dla siebie zrobić, aby choć na chwilę poczuć się lepiej.
-
Które zęby wyleczysz na NFZ? Darmowa wizyta u dentysty jest możliwa, choć pewnie trochę poczekasz
W dobie inflacji wizyta u dentysty potrafi poważnie naruszyć domowy budżet. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda wizyta u stomatologa na NFZ. W ramach funduszu można wyleczyć niektóre zęby, ale skorzystać też z wielu innych usług.
-
Co jeść, żeby schudnąć z brzucha? Zacznij od czyszczenia lodówki z tych produktów
Aby pozbyć się nadmiarowej tkanki tłuszczowej i stracić brzuch (i to skutecznie, bez efektu jojo), musimy skoncentrować się na powolnej lecz stałej utracie wagi. Co możemy jeść bez większych obaw, a z czym powinniśmy pożegnać się na bardzo długo, jeżeli chcemy schudnąć z brzucha?
-
Lekarz tłumaczy, jakie są trzy główne przyczyny drętwienia rąk. Sprawdź, czy nie dotyczą ciebie
Drętwienie całych rąk oraz samych dłoni może sygnalizować poważne problemy zdrowotne i nie powinno się tego stanu pod żadnym pozorem ignorować. Istnieją trzy potencjalne powody takiego stanu. Wszystko wyjaśnił w nagraniu lekarz Andrzej Kroszczyński.
-
Co na kolację, aby mieć niski cukier rano? Ważna jest jedna kluczowa zmiana
Kontrola cukru we krwi to jedna z pierwszych czynności o poranku wśród osób borykającym się z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym. Codzienna dieta ma wpływ na wynik, dlatego, aby rano poziom cukru był niższy, należy zwrócić uwagę na to, co jemy na kolację poprzedniego dnia. Warto rozpocząć od pewnego nawyku.
-
"Otyli kradną leki chorym na cukrzycę" (i odwrotnie), czyli o co tak naprawdę chodzi w zastrzykowej zadymie
Na leki o udowodnionym działaniu odchudzającym czekaliśmy z nadzieją od wielu lat. Nie mógł się ich doczekać niemal cały świat zmagający się z epidemią otyłości. Kiedy wreszcie takie preparaty się pojawiły i dotarły do Polski, nie zrobiło się zdrowiej i lepiej. W temacie Ozempicu, Saxendy i reszty mamy w kraju informacyjne pomieszanie z poplątaniem (z receptomatami i rejestracją leków w tle), szczucie na pacjentów oraz kryzys lekowy. I miliony "ekspertów" od nowoczesnej farmakologii.
-
Problem z włosami i miesiączkami? Wkrótce może pojawić się nadwaga. Te choroby utrudniają odchudzanie
W zdecydowanej większości przypadków problemy z wagą to skutek niezdrowego stylu życia. Są jednak choroby, które im sprzyjają. Często znaczny nadmiar kilogramów nie jest pierwszym objawem. Troszcząc się o swoje zdrowie, diagnozując i prawidłowo lecząc te schorzenia, można uniknąć powikłania w postaci nadwagi i otyłości.