Najnowsze artykuły
-
Choroba kociego pazura. Co to takiego i czy jest niebezpieczna? Dowiedz się, skąd się bierze
Choroba kociego pazura jest wywoływana przez bakterie. Określana także mianem gorączki kociego pazura stanowi chorobę odzwierzęcą. Nosicielami są najczęściej młode koty. Jak dochodzi do zakażenia oraz po czym poznać, że jesteśmy chorzy? Na te i inne pytania odpowiadamy w treści artykułu.
-
Dieta a zdrowie. Kardiolog zdradza, które produkty są zabójcze dla serca. Sprawdź, czy je zjadasz
Choroby sercowo-naczyniowe to istna plaga wśród Polaków. Według danych statystycznych tego rodzaju schorzenia są najczęstszą przyczyną śmierci i wyprzedzają nawet nowotwory, czy choroby układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o serce. Pomóc w tym może wykluczenie z diety niektórych produktów. Kardiolog wskazuje, z czego należy zrezygnować.
-
Onkologia dziecięca. Badania kliniczne to nie eksperymenty
Część rodziców najmłodszych pacjentów z nowotworem obawia się badań klinicznych, nie do końca rozumiejąc, jaka jest ich istota i że często są jedyną nadzieją na skuteczne leczenie. Podobne obawy mają zresztą także dorośli pacjenci onkologiczni. Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w przypadku badań klinicznych? Jakie szczególne możliwości diagnostyczne i terapeutyczne daje udział w nich? Wyjaśnia prof. Anna Raciborska* z Instytutu Matki i Dziecka.
-
Walka z oponką na brzuchu. Co pić przed snem, aby szybciej spalić tłuszcz z brzucha
Co pić przed snem, aby schudnąć? Poszukajmy napojów, które pomagają w trawieniu.
-
Dieta w cukrzycy typu 2. Tych produktów unikaj albo poważnie ogranicz
Jakie pokarmy i napoje najlepiej jest ograniczyć, jeśli mamy cukrzycę typu 2? Mówi się o czterech rodzajach produktów, których najlepiej unikać i zastąpić ich zdrowszymi odpowiednikami.
-
Choroby trzustki. Objawy skórne i inne kluczowe symptomy. Po czym poznać schorzenia tego narządu?
Zapalenie trzustki to nie jedyna choroba, która dotyczy tego organu. Dlatego, warto zapoznać się z objawami, które mogą świadczyć o rozwijającym się schorzeniu. Zlekceważenie symptomów może być bardzo niebezpieczne na zdrowia, a nawet życia.
-
Długie kolejki do specjalisty? Wszystko przez nieodwołane wizyty. "To miliony przypadków"
Długie kolejki do specjalistów to problem, z którym zmagamy się od lat. Kiedy udajemy się do poradni ze skierowaniem, bardzo często słyszymy, że najbliższy wolny termin to kwestia miesięcy. Sytuacja jest wyjątkowo trudna, zwłaszcza jeśli pacjent potrzebuje pomocy na cito, a nie stać go na prywatne leczenie. Okazuje się, że w dużej mierze za taki stan rzeczy odpowiedzialni są także pacjenci.
-
Jakie badania alergiczne wykonać, by potwierdzić występowanie uczulenia?
O tym jakie badania alergiczne należy wykonać, by wykryć alergię powinien zdecydować lekarz alergolog. Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynnik uczulający. Jest to stan patologiczny, w którym organizm traktuje pewne czynniki jako wroga. Substancje, na które mamy alergię nazywa się alergenami.
-
Astma u dzieci. Jakie badania pomogą w zdiagnozowaniu choroby?
Astma u dzieci i to jakie badania należy wykonać by ją poprawnie zdiagnozować, bardzo często sprawia trudności nawet lekarzom, ponieważ astma jest dość ciężka do rozpoznania u dzieci. Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych, której podłożem jest nadreaktywność oskrzeli lub nadwrażliwość dróg oddechowych na różne czynniki np. alergeny.
-
Astma. Jakie badania należy wykonać, aby wykryć chorobę?
Astma i to jakie badania należy wykonać by ją zdiagnozować nie zawsze są do końca jasne. Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych, która wiąże się z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Bardzo często myli się ją z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), która dotyka głównie osoby po 40 roku życia natomiast astma może pojawić się nawet u dzieci.
-
Co pić rano, aby mieć płaski brzuch?
-
Wysoki poziom cukru o poranku? Uwaga na problemy hormonalne
-
Tak gwiazdy dbają o swoje włosy. Dzięki tej aplikacji ty też tak możeszMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?
-
Chcesz wzmocnić swój organizm na zimę? Podpowiadamy, jak to zrobićMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Choroba kociego pazura. Co to takiego i czy jest niebezpieczna?
- Dieta a zdrowie. Kardiolog zdradza, które produkty są zabójcze dla serca
- Onkologia dziecięca. Badania kliniczne to nie eksperymenty
- Co pić przed snem, aby szybciej spalić tłuszcz z brzucha
- Dieta w cukrzycy typu 2. Tych produktów unikaj albo poważnie ogranicz
-
Andropauza zaczyna się po 50. roku życia! Jakie badania krwi należy wykonać, by ją zdiagnozować?
Andropauza, czyli męskie przekwitanie rozpoczyna się po ukończeniu 50. roku życia i wiąże się ze stopniowym obniżaniem poziomu androgenów, hormonu wzrostu i melatoniny oraz estrogenów. Oznacza to także stopniowy spadek wydajności jąder u mężczyzn. Jakie badania należy wykonać w tym czasie?
-
Wysoki cukier na czczo, rano? Pierwotną przyczyną nie musi być cukrzyca
Budzisz się rano i masz cukier powyżej normy? Trudno to zrozumieć szczególnie wtedy, jeśli przed snem jego poziom był prawidłowy, a później niczego przecież nie jedliśmy. To czasem tak zwany efekt brzasku, związany nie z dietą, a aktywnością hormonów w organizmie. Skąd się bierze ta nieprawidłowość? Jak się to diagnozuje i leczy? Warto wiedzieć, bo bywa, że właśnie tak objawiają się różne choroby endokrynologiczne, w tym rzadkie guzy NET.
-
Co pić rano, aby mieć płaski brzuch? Ten jeden składnik może nam pomóc
Żadna cudowna mikstura nie zapewni płaskiego brzucha bez dodatkowych starań, takich jak nieprzesadzanie z kaloriami i ruch fizyczny. Możemy jednak sięgać po produkty, które nam ułatwią utrzymanie zgrabnej figury. Co zatem pić, gdy marzymy o smukłej sylwetce?
-
Odczarować gruźlicę, uwolnić pacjentów - program pilotażowy ma nas przybliżyć do światowych standardów
Nawet dwa lata izolacji i systemowe uprzedmiotowienie pacjenta to wciąż polska rzeczywistość w leczeniu gruźlicy lekoopornej. Koordynatorka programu Lekarzy bez Granic: "Poznawanie tych realiów było jak podróż do przeszłości".
-
Nasza dziennikarka nagrodzona w prestiżowym konkursie. "Mam nadzieję, że piekło tych dzieci się skończy"
Eliza Dolecka, dziennikarka serwisu Zdrowie.gazeta.pl, została doceniona w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2022". Dolecka od wielu lat uprawia dziennikarstwo śledzczo-interwencyjne, a jej publikacje doprowadziły do pozytywnych zmian. Przykładowo, po artykułach dotyczących organizacji dofinansowania przedszkoli specjalnych rozpoczęły się kontrole w specjalistycznych placówkach w całym kraju. Natomiast po tekstach na temat mukowiscydozy, ich bohaterowie otrzymali refundację na leki ratujące życie.
-
Naturalny lek na cukrzycę typu 2. Wprowadź go do swojej diety jak najszybciej
Zawiera błonnik o nazwie beta-glukan, który niezbyt często widzimy w innych produktach spożywczych. Spożywanie beta-glukanów pomaga w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, ma też sporo innych zalet. Dlaczego jeszcze warto jeść owsiankę?
-
Jak zbić temperaturę domowymi sposobami? Kiedy należy to zrobić? Te wskazówki warto poznać
Jak zbić temperaturę i kiedy należy to zrobić? Domowe sposoby mogą okazać się bardzo pomocne. Jednak warto wiedzieć, kiedy należy podjąć konkretne działania. Pamiętajmy, że gorączka jest znakiem, że organizm walczy infekcją. Mimo to nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może stanowić poważne zagrożenie. Kiedy i jak reagować?
-
Ponowne przegotowanie wody jest szkodliwe dla zdrowia? Dr Jacek Postupolski: To jakieś straszne bzdury
Początek roku 2023 obfitował w doniesienia medialne o "bardzo niebezpiecznym" według autorów procederze: ponownym zagotowaniu wody w czajniku. W wyniku tego procesu w wodzie miały materializować się toksyny i realnie zagrażać zdrowiu Polaków. Od razu wydawało się nam to więcej niż głupie, ale woleliśmy sprawdzić, skąd wzięła się ta teoria i czy jest w niej choćby ziarno prawdy.
-
Test na płeć mózgu - to tylko psychozabawa, ale sporo o nas mówi
Dystans, refleksja, tolerancja - przy odpowiednim podejściu do psychotestów może z nich wyniknąć coś dobrego, fajnego. Oczywiście, że odpowiedź na 10 pytań nie może pozwolić w sposób odpowiedzialny odpowiedzieć, jaka jest płeć twojego mózgu. Zwłaszcza że samo pojęcie"płeć mózgu" jest uproszczeniem, pojęciem potocznym. Jeśli umiesz zachować umiar we wnioskowaniu i spojrzeć na siebie z przymrużeniem oka, zrób ten test.
-
Cichy zawał - można przejść zawał serca i nawet o tym nie wiedzieć
Problem w tym, że cichy zawał serca ma na tyle niecharakterystyczne objawy, że jest bagatelizowany albo uznawany za inną i przejściową dolegliwość. Dowiedz się, jakie mogą być symptomy cichego zawału i kto najczęściej pada ofiarą?
-
Jak się pozbyć czkawki? Te domowe sposoby na uciążliwą dolegliwość mogą być skuteczne
Czkawka jest niegroźnym stanem, jednak potrafi być wyjątkowo irytująca. Czasem mija po kilku minutach, jednak kiedy trwa zbyt długo, zastanawiamy się, jak pozbyć się czkawki. Jest kilka domowych sposobów, aby przyspieszyć ten proces.
-
Jak obniżyć poziom cukru we krwi? Ta jedna zmiana w życiu jest kluczowa
Czy i jak można samemu zadbać o obniżenie poziomu cukru we krwi? Jest to możliwe pod warunkiem, że wprowadzimy kilka prostych zmian w naszym stylu życia.
-
Ospa - kiedy zaraża? To warto wiedzieć o chorobie, która najczęściej dotyka małe dzieci
Ospa - kiedy zaraża, a kiedy nie? To pytanie pada bardzo często wśród rodziców, którzy zaobserwowali pierwsze symptomy choroby. Skąd się bierze, jakie są kluczowe objawy, jak wygląda leczenie i czy można się zaszczepić? Na te pytania odpowiadamy w treści poniżej.
-
Jakie badania na trzustkę? Nie zaniedbuj profilaktyki!
Jakie badania na trzustkę? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto ma jakiekolwiek dolegliwości ze strony tego narządu. Co ważne, w takim przypadku nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.
-
Te 5 szybkich pytań sprawdzi waszą wiedzę na temat transplantologii. Gotowi?
26 stycznia to ogólnopolski Dzień Transplantologii
-
Jak pozbyć się chrypki? Niezawodne domowe sposoby na nieznośną dolegliwość
Większość z nas choć raz w życiu miała kłopoty z głosem. Nadwyrężenie strun głosowych lub rozwijająca się infekcja dróg oddechowych skutecznie utrudniają codzienność. Jak pozbyć się chrypki? Istnieją domowe sposoby, które pomogą ci załagodzić przykre dolegliwości.
-
Jednym z pierwszych zauważalnych sygnałów mogą być problemy ze wzrokiem. Cukrzyca typu 2 atakuje także dzieci
Cukrzyca typu 2 nie omija dzieci i młodzieży, chociaż w tej grupie wiekowej zdarza się rzeczywiście rzadziej niż w średnim czy starszym wieku. Na co zwrócić uwagę, gdy nasze dziecko jest cukrzykiem?
-
10 kg w 14 dni. Dieta norweska ponoć daje takie efekty. Poznaj zagrożenia
Dieta norweska to jedna z wielu restrykcyjnych diet, podczas których niewątpliwie boleśnie odczuwasz, że się odchudzasz. Głodówka, monotonne menu, ale waga faktycznie idzie w dół. Problem w tym, że metabolizm również. Po dwóch tygodniach organizm tak zwalnia obroty, że szybko te kilogramy odrobisz.
-
Co zjeść przed oddaniem krwi? Te zasady pomogą ci odpowiednio się przygotować
Krew to najcenniejsze, co możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. W ten sposób nie tylko mamy szansę uratować czyjeś zdrowie, ale przede wszystkim życie. Jednak nie każdy wie, jak postępować przed udaniem się do punktu krwiodawstwa. Zatem: co zjeść przed oddaniem krwi? Poznaj ważne zasady.
-
Jak długi covid "udaje" inne schorzenia. Niektórzy pacjenci będą żyć z tymi objawami przez resztę życia
Zidentyfikowano ponad 200 różnych objawów długiego covidu, związanych z niemal wszystkimi układami w organizmie. Szacuje się, że co najmniej 65 milionów osób na całym świecie cierpi na długi covid, a liczba przypadków rośnie każdego dnia. Co więcej, liczba ta jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ istnieje wiele nieudokumentowanych przypadków infekcji. Nowe badania wskazują na jeszcze jedno niebezpieczeństwo.