Najnowsze artykuły
-
Czy przed badaniem krwi można pić kawę? Zobacz, jakie badania zrobisz na NFZ
Sprawdź, które badania krwi trzeba zrobić na czczo (bo nie wszystkie). Ponadto przy pobieraniu próbki krwi ważna jest pora dnia: poranek jest najlepszy, ponieważ nic jeszcze nie zaburzyło naszego stanu, ani codzienny stres, ani aktywność. Dzięki temu wyniki będą bardziej wiarygodne.
-
Możliwe, że całe życie źle myłeś zęby! Dentysta zdradza, jakie cztery błędy najczęściej popełniamy
Eksperci stomatologii ujawnili najczęściej popełniane błędy przy codziennej rutynie mycia zębów. Jak się okazuje, większość z nas robi to źle i niestarannie. Skutki mogą być opłakane nie tylko dla higieny jamy ustnej - błędy mogą prowadzić do rozwoju innych poważnych schorzeń.
-
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Zaleca się szczególnie jeden napój. Niektórzy mogą być zaskoczeni
W ostatnim czasie możemy cieszyć się coraz wyższymi temperaturami. Chociaż z pewnością jest to miła odmiana po zimie, to wraz z lepszą pogodą budzą się także nasi nieprzyjaciele. Z polskich lasów już napływają doniesienia o wysypie niebezpiecznych pajęczaków. Warto chronić się przed nimi, pijąc m.in. pewne domowe napoje. Podpowiadamy, co pić, żeby odstraszyć kleszcze.
-
Śmiercionośny grzyb atakuje. Żaden lek go nie zwalczy
Grzyb Candida auris rozprzestrzenił się w cieniu pandemii COVID-19 wywołując epidemie szpitalne. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla schorowanych osób z osłabionym układem odpornościowym. Problem też w tym, że C. auris przestaje reagować na leki przeciwgrzybicze, powszechnie stosowane w leczeniu zakażeń Candida. A co więcej, niektóre szczepy okazują się być oporne na wszystkie trzy dostępne klasy leków przeciwgrzybiczych.
-
Czego nie lubią kleszcze? Co przyciąga kleszcze do człowieka? Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie
Wiosna rozgościła się już na dobre, co za tym idzie, rozpoczął się sezon insektów, w tym kleszczy. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć się przed śmiercionośną boreliozą i niechcianym szkodnikiem na skórze? Co przyciąga kleszcze u człowieka? Te domowe sposoby gwarantują, że po powrocie z ogrodu czy lasu będziesz wolny od "pasażera na gapę".
-
Służba zdrowia w PRL-u. Do szpitala przyszedł 20-latek, który uciął rękę piłą. Błagał lekarzy, by mu ja przyszyli
Dziś często słyszmy, że niektóre szpitale zatrzymały się w czasach PRL-u. Jednak jak faktycznie wyglądało leczenie i operacje w tym czasie? Jak wspominają pacjenci - nie było łatwo. W archiwach można znaleźć również wiele zdjęć dokumentujących działalność służby zdrowia.
-
Czy ten lek na odchudzanie spowoduje, że zachoruję na raka tarczycy? Popularność Ozempicu na TikToku nie słabnie
Ozempic (semaglutyd) jako lek na odchudzanie nadal zajmuje miliony użytkowników mediów społecznościowych. Pojawia się także mnóstwo nieścisłości, mitów i pytań. Jedno z nich brzmi: Czy ten lek spowoduje, że zachoruję na raka tarczycy?
-
Niezależnie co jesz o poranku, cukier jest wysoki? To efekt brzasku! Jak zniwelować ten problem?
Efekt brzasku nazywany także jako "fenomen świtu" dotyczy osób w źle kontrolowanej lub niewykrytej cukrzycy. Wszystko przez stężenie poziomu glukozy we wczesnych godzinach porannych. Rzutuje to na charakterystyczne symptomy, którym można jednak odpowiednio zapobiec.
-
Witamina B12 - na co pomaga? Wprowadź ten produkt do diety, a przykra dolegliwość zniknie
Witamina B12 odpowiada za utrzymywanie w dobrej kondycji niektórych układów w ludzkim organizmie. Jeśli chcemy, by układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy działały bez zarzutu, powinniśmy zadbać o odpowiednią suplementację. Warto wprowadzić do swojej diety produkty, które są w nią bogate, łącząc przyjemne z pożytecznym.
-
Co jest dobre na ból żołądka? Kuchnia i domowa apteczka na ratunek
Układ pokarmowy może odmówić prawidłowego funkcjonowania każdemu. W sytuacji krytycznej, jednym z najważniejszych kroków powinno być zlokalizowanie źródła bólu i pozostałych niedogodności. Jeśli odczuwamy dyskomfort w nadbrzuszu, przyczyny należy szukać w dolegliwościach żołądkowych.
-
Dieta cukrzycowa - czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
-
Post przerywany, czyli dieta IF. W czym pomoże ta metoda?
-
Problem suchości oka - czynniki i przyczyny. PODCAST [Materiał promocyjny]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Witamina B12 - na co pomaga? Możesz się zdziwić. Będziesz przenosić góry
-
Co pić przed snem, gdy walczymy o smukłą sylwetkę?
- Jakie badania krwi zrobisz w NFZ?
- Prawidłowe mycie zębów to nie lada sztuka. Dentysta wymienia najczęstsze błędy
- Śmiercionośny grzyb rozprzestrzenił się w cieniu pandemii. Jest lekooporny i wywołuje epidemie w szpitalach
- Skuteczny sposób na kleszcze? Te metody pozwolą uniknąć niechcianych gości
- Jak wyglądały operacje w PRL-u? Pasmo upokorzeń, bólu i lekceważenia
-
Dieta cukrzycowa - jadłospis, przepisy. Czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
Obecnie uważa się, że nie ma jednej określonej diety cukrzycowej. Stosuje się indywidualne podejście podkreślając, że podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta, zapewniająca podstawowe składniki odżywcze w wystarczających ilościach. To, co ostatecznie znajdzie się na naszym talerzu, ma wpływ na to, jak radzimy sobie z cukrzycą.
-
Brzuch tarczycowy - z czego wynika nietypowy wygląd ciała? Dowiedz się dlaczego powstaje
Ostatnio coraz częściej padają pytania o brzuch tarczycowy, z czego wynika i jak wygląda. Okazuje się, że w dobie globalnego problemu z otyłością wiele osób upatruje źródeł zmartwienia w przyczynach niezwiązanych z czynnikiem ludzkim. Jednak nie należy mylić tych dwóch pojęć. O ile otyłość często jest ściśle związana z rodzajem diety i poziomem aktywności fizycznej, o tyle brzuch tarczycowy to zupełnie inna kwestia.
-
Co to jest post przerywany? Zobacz na czym polega post 16 na 8!
Co to jest post przerywany i w czym pomoże ten rodzaj diety? Intermittent Fasting to metoda, która pozwoli zrzucić zbędne kilogramy, tu króluje jednak szereg zasad, których należy przestrzegać. Okno żywieniowe to zaledwie kropla w morzu - natomiast efekty potrafią ekspresowo zaskoczyć.
-
To nie jest konkurs piękności, w którym wygrywa ten, kto jest bardziej umierający. Piekło chorych musi się skończyć
Siedmiolatka, której Centrum Medyczne Karpacz konsekwentnie od kilku miesięcy odmawiało nowoczesnego leczenia ratującego życie, dostała upragnione leki w Poznaniu. Lekarze z tamtejszego Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM nie mieli wątpliwości, że trzeba pomóc temu dziecku. Niestety, to odosobniony przypadek.
-
Cukrzyca ciążowa - jakie są objawy? Zwróć szczególnie uwagę na te trzy
Cukrzyca ciążowa często nie daje żadnych objawów lub tylko łagodne, takie na przykład jak większe niż zwykle pragnienie, częstsze oddawanie moczu oraz osłabienie. Objawy pozostają niezauważone, dopóki nie zrobimy badania krwi.
-
Jak schudnąć z twarzy? Te proste i sprawdzone sposoby pozwolą ci cieszyć się smukłą buzią
Podczas odchudzania często wykonujemy ćwiczenia na konkretne części ciała. Wzmacniamy mięśnie brzucha, wysmuklamy nogi czy talię. Jednak jak schudnąć z twarzy? To czasami wydaje nam się najtrudniejsze, a przecież to właśnie buzia jest naszą wizytówką. Sposobów jest kilka.
-
Czym jest trójkąt śmierci i dlaczego jest tak groźny? Pamiętaj o tym, zanim pomyślisz o wyciskaniu pryszczy
Wyciskanie niedoskonałości na twarzy często bywa niezwykle kuszące i trudno nam się powstrzymać. Jednak nie wszyscy wiedzą, że może mieć to nie tylko negatywne skutki dla naszej cery, ale i dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą tajemniczego terminu, jakim jest trójkąt śmierci.
-
Twoi znajomi noszą niepasujące do siebie skarpetki? Może to być związane ze świętem tych osób!
21 marca większość osób obchodzi pierwszy dzień wiosny. Jednak powodów do świętowania jest więcej. Tego dnia ustanowiono Światowy Dzień Zespołu Downa. Od 2005 roku organizowane są różne wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z dodatkowych chromosomem.
-
Ozempic przynosi uczucie sytości, ale są produkty spożywcze dające ten sam efekt
Ozempic pomaga schudnąć dzięki rozbudzaniu uczucia sytości. Ale niektóre pokarmy działają tak samo, nie grożąc przy tym skutkami ubocznymi. Czy jedzenie jest lekarstwem?
-
Odchudzanie znowu skończyło się porażką? Zrób te proste, tanie badania, może poznasz przyczynę
Im więcej nadprogramowych kilogramów, tym bardziej potrzebny jest solidny przegląd stanu zdrowia. Najczęściej tyjemy przez niewłaściwą dietę i brak ruchu. W odchudzaniu mogą jednak przeszkadzać konkretne choroby. Nawet dyskretne problemy zdrowotne nieraz pogłębiają się przez nieodpowiednio dobrany program zaradczy lub blokują utratę wagi. Nieraz odpowiedź daje już kilka prostych badań.
-
Jak schudnąć z brzucha i to w szybkim czasie? Spalanie tkanki tłuszczowej można przyspieszyć - byle z głową!
Idą wakacje, a to oznacza jedno - coraz więcej osób zaczyna myśleć o zmianie swojej sylwetki. Czy w ogóle da się schudnąć z brzucha w szybkim czasie? Samego brzucha się nie pozbędziemy, choć w mowie potocznej mówimy tak o oponce czy tkance tłuszczowej. Można za to postawić na spalanie miejscowe tkanki tłuszczowej. Jak spalić tłuszcz na brzuchu?
-
Jak zbić cholesterol domowymi sposobami? Zacznij od tej kluczowej zmiany w swoim życiu
Niestety, wysoki cholesterol nie tak łatwo obniżyć domowymi sposobami. Jednakże nie jest to niemożliwe, pod warunkiem, że poważnie zmienimy swoje nawyki. Przede wszystkim zapomnijmy o używkach, słodyczach i żywności wysokoprzetworzonej. Co jeszcze możemy dla siebie zrobić?
-
Nie chodzi tylko o mycie. Mastka, zapachy i wirusy, czyli higiena podczas seksu oralnego
Higiena i bezpieczeństwo podczas seksu oralnego powinny mieć kluczowe znaczenie. Z drugiej strony - czasem trudno znaleźć równowagę między konieczną ochroną zdrowia, a zabiegami, które odbierają nam poczucie intymności, a wręcz zahaczają o śmieszność. Widzieliście kiedyś maty dentystyczne? Niektóre źródła sugerują, że bez nich do seksu oralnego nie ma nawet co startować. Faktycznie? Jak to jest?
-
Kiedy to już otyłość, a nie oponka na brzuchu? Sprawdzisz to "metodą sznurka"
Masz figurę w kształcie jabłka czy gruszki? Badania pokazują, że ludzie, którzy mają większy obwód w talii są bardziej zagrożeni chorobami serca czy cukrzycą niż osoby o kształcie gruszki. Jak to można łatwo sprawdzić?
-
E-skierowania do sanatorium. Ma być szybciej i taniej. W życie wchodzi Rozporządzenie Ministra Zdrowia
Kierowanie pacjenta na leczenie uzdrowiskowe ma być łatwiejsze, szybsze i tańsze. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację rozporządzenia, w myśl którego technologia zawita po raz kolejny do gabinetów lekarskich. Tym razem wdrożono e-skierowania do sanatorium. Przepisy wchodzą w życie dziś, 17 marca 2023 roku.
-
Co jeść i pić, żeby skutecznie oczyścić organizm na wiosnę? Można się zdziwić
Od lat toczy się dyskusja dotycząca "detoksykacji organizmu". Do pewnego momentu była wyłącznie sporem między klasyczną wiedzą naukową a światem podejrzanych procedur nienaukowych, nazywanych "medycyną niekonwencjonalną", które z medycyną nie mają nic wspólnego. Sporo jednak zmieniło się w tym zakresie, choćby w podejściu do głodówek. Dziś nawet lekarze w określonych okolicznościach patrzą na nie przychylniej. Zatem - jak oczyścić się skutecznie, zdrowo i bezpiecznie, wg aktualnych wytycznych?
-
Rubinki na skórze objawem poważnych chorób? Warto skontrolować wątrobę i trzustkę
Kiedyś punkty rubinowe traktowano wyłącznie jako wątpliwy problem estetyczny. Dziś lekarze uważniej przyglądają się naszej skórze i nam również to zalecają. Charakterystyczne czerowne punkciki na skórze same w sobie, faktycznie, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że żadnych zmian naczyniowych, a do takich one należą, nie można bagatelizować, szczególnie wtedy, gdy naczyniaków nagle pojawia się sporo i towarzyszą im inne niepokojące objawy.
-
Z tą witaminą możemy mieć problem. Jakie są skutki przedawkowania?
- Splątanie, apatia, nawracające wymioty, bóle brzucha, wielomocz, polidypsja i odwodnienie to najczęściej obserwowane objawy kliniczne zatrucia witaminą D - wyjaśniają eksperci. Co jeszcze nam grozi, gdy przedawkujemy witaminę D?
-
Pijesz ten napój na czczo? Robisz błąd! Skutki mogą być fatalne
Spożywanie alkoholu na czczo lub na pusty żołądek, czyli co najmniej osiem godzin od ostatniego posiłku może prowadzić nawet do śmierci. Toksyczne działanie tej używki odczuwalne jest nie tylko w układzie trawiennym. Lekarze alarmują, aby nie lekceważyć wpływu alkoholu na zdrowie i życie.
-
Masz problem z jelitami? Zjedz ten rodzaj kaszy, a odczujesz różnicę
Problemy z jelitami bardzo często związane są z niewłaściwą dietą. Kiedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, czasem wystarczy zmienić nawyki żywieniowe lub wprowadzić do codziennego menu konkretny produkt. Przykładem jest kasza, ceniona za prozdrowotne właściwości.