Najnowsze artykuły
-
Łożysko przodujące może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Jak przebiega ciąża w takim przypadku?
Łożysko przodujące stanowi poważny stan dla kobiety w ciąży. Jego pojawienie się można odczytywać jako zagrożenia życia i zdrowia dla matki i dziecka. Kiedy pojawia się łożysko przodujące i jak wygląda postępowanie medyczne w takim przypadku?
-
Opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy: "Przysługuje to samo, co Polakom". I tu zaczynają się schody
Brak wiedzy o konkretnych świadczeniach, które przysługują ubezpieczonym, dotyczy nawet Polaków, więc co się dziwić uchodźcom z Ukrainy? Obcokrajowcowi niełatwo zrozumieć, że podstawowa opieka zdrowotna w Polsce jest tak okrojona, a dostęp do lekarza często utrudniony. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by uniknąć pułapek systemu i nie doprowadzać do nieprzyjemnych sytuacji u lekarza.
-
Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym, ekstrakcji etc. Czy obędzie się bez wizyty u dentysty?
Pulsujący ból zęba to dolegliwość, której każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu. Nie jest to zjawisko fizjologiczne, a osoba dotknięta tym rodzajem bólu nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Objaśniamy!
-
Flegma w gardle. Chrząkanie, chrypka, zalegająca flegma nie zawsze oznaczają infekcję
Flegma w gardle pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych, ale nie tylko. Ten uciążliwy objaw może też wskazywać na schorzenia układu pokarmowego i na alergie lub być spowodowany czynnikami środowiskowymi. W wielu przypadkach, ciągła chrypka i flegma w gardle jest wynikiem nałogu tytoniowego. Jakie czynniki sprzyjają nadmiernemu wytwarzaniu wydzieliny? Jak pozbyć się zalegającej flegmy w gardle?
-
Dobrze znany lek może pomóc przywracać sprawność po udarze
Naukowcy z Ohio State University wykazali, że gabapentyna wykorzystywana jako lek przeciwpadaczkowy może naprawiać uszkodzenia pomiędzy neuronami i przywracać funkcje motoryczne po udarze mózgu.
-
Osteoporoza: jakie produkty należy włączyć do diety dla wzmocnienia kości
Dieta zdrowa dla kości to przede wszystkim bogactwo wapnia w towarzystwie witaminy D, która pomaga je wchaniać. Do tego magnez, który ułatwia transport wapnia do kości, zamiast do mięśni. Kluczem w walce z osteoporozą pozostaje zrównoważona dieta, a także ćwiczenia fizyczne.
-
Skąd się wziął wirus małpiej ospy? Naukowcy przebadali genom
Portugalscy genetycy uważają, że wirus małpiej ospy, który doprowadził do obecnej fali zakażeń na całym świecie, jest najbliżej spokrewniony ze szczepami wykrytymi w Wielkiej Brytanii, Izraelu i Singapurze w 2018 i 2019 roku.
-
Pierwszemu pacjentowi wstrzyknięto wirusa ospy, który ma zabijać komórki rakowe
Ruszyło badanie kliniczne z udziałem ludzi, w którym testowany jest eksperymentalny lek zawierający wirusa "polującego" na komórki w uformowanych już guzach nowotworowych. Naukowcy chcą sprawdzić, czy lek jest bezpieczny dla ludzi i jak jest tolerowany przez organizm. Do eksperymentu wykorzystano wirusa krowianki, czyli ospy.
-
Detoks sokowy. Na czym polega i jak go przeprowadzić?
Detoks sokowy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to stosunkowo nowa forma pozbywania się z organizmu szkodliwych toksyn. Soki zastępują - na jakiś czas - pokarm stały. Są one przygotowywane z surowych warzyw i owoców, dlatego zawierają bogaty zestaw witamin, mikro- i makroelementów oraz antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Należy jednak jak zawsze zachować ostrożność i nie przedłużać trwania detoksu, gdyż może to wywołać niepożądane skutki.
-
Masaż prostaty. W jakich wypadkach warto poddać się masażowi stercza?
Masaż prostaty najczęściej kojarzy się z techniką seksualną, służącą stymulacji męskiego punktu G. Trzeba jednak wiedzieć, że ta czynność ma także dużą wartość medyczną. Prawidłowo wykonany masaż może pomóc uniknąć wielu problemów zdrowotnych i wspomoże terapię istniejących schorzeń gruczołu krokowego.
-
Pierwszemu pacjentowi wstrzyknięto wirusa ospy, który ma zabijać komórki rakowe
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy: "Przysługuje to samo, co Polakom". I tu zaczynają się schody
-
Pięciu wspaniałych. Produkty, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu
-
Jak rozpoznać nimfy kleszczy? Często się je myli z... pieprzykami
- Łożysko przodujące może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Jak przebiega ciąża w takim przypadku?
- Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym, ekstrakcji etc. Czy obędzie się bez wizyty u dentysty?
- Flegma w gardle. Chrząkanie, chrypka, zalegająca flegma nie zawsze oznaczają infekcję
- Dobrze znany lek może pomóc przywracać sprawność po udarze
- Osteoporoza: jakie produkty należy włączyć do diety dla wzmocnienia kości
-
Badania ginekologiczne mogą pomóc uniknąć poważnych chorób. Nie zwlekaj z ich wykonaniem!
Badania ginekologiczne często wzbudzają strach, zwłaszcza u młodych dziewcząt. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać ginekologa, nawet gdy nie odczuwa żadnych niepokojących symptomów ze strony narządów płciowych. Regularne badania pozwalają wykluczyć, ewentualnie wcześnie zdiagnozować wiele groźnych schorzeń, do których zaliczają się także choroby nowotworowe.
-
Rodzaje bólu głowy. Na co mogą wskazywać? Kiedy ból głowy powinien skłonić do wizyty u lekarza?
Rodzaje bólu głowy mogą wskazywać na występowanie różnych dolegliwości. Choć wszystkie są uciążliwe, to kilka typów powinno szczególnie zwrócić naszą uwagę. Niektóre z nich występują wskutek zbyt silnego stresu, a inne pojawiają się w przypadku nagłej zmiany ciśnienia atmosferycznego. Przyczyn jak widać może być wiele. Jeśli ból głowy występuje regularnie, koniecznie umów się na wizytę u specjalisty.
-
Dyzartia, czyli zaburzenie artykulacji mowy, które może pojawić się np. po udarze. Jakie są jej przyczyny?
Dyzartria, która jest zaburzeniem artykulacji mowy, ma wiele odmian. Poszczególne typy można diagnozować według kryterium objawowego, miejsca uszkodzenia, lub kryterium przyczynowego. Rozróżnienie ich nie powinno stanowić problemu dla wykwalifikowanego specjalisty. Dzięki temu lekarze mogą zalecić inne ścieżki leczenia oraz ćwiczenia, które poprawią jakość życia pacjenta.
-
Kryzys wieku średniego. Czym się objawia i kto jest na niego szczególnie narażony?
Kryzys wieku średniego jest tematem, do którego większość osób podchodzi z przymrużeniem oka. Nie można jednak lekceważyć tego zjawiska psychologicznego, tym bardziej, że może ono pociągać za sobą bardzo poważne skutki. Czym jest kryzys wieku średniego? Jak się objawia?
-
Wśród zakażonych małpią ospą mogą być dzieci. Na te objawy powinni zwracać uwagę rodzice
W jednym z londyńskich szpitali na oddziale intensywnej terapii może przebywać osoba niepełnoletnia, u której stwierdzono zakażenia małpią ospą. Szczegółowe informacje na ten temat nie zostały jeszcze potwierdzone przez oficjalne instytucje zajmujące się zdrowiem w Wielkiej Brytanii. Lekarze tłumaczą, na co powinni zwracać uwagę rodzice.
-
Czy kurkuma rzeczywiście przynosi realne korzyści zdrowotne
Kurkumina to żółty pigment znajdujący się w kurkumie, roślinie z rodziny imbirowatych. Ma udowodnione właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Te cechy próbują wykorzystywać medycyna oraz przemysł nutraceutyczny. Jednak jest z nią pewien problem.
-
"Zachorować może każdy". Ważny apel, by nie stygmatyzować zarażonych małpią ospą
UNAIDS wezwał międzynarodową społeczność oraz rządy i media na całym świecie, by przy opisywaniu faktów na temat małpiej ospy nie powielać homofobicznych i rasistowskich stereotypów, które mogą niepotrzebnie napiętnować osoby zakażone.
-
Małpia ospa już w 13 państwach. WHO opublikowało mapę
92 przypadki zakażeń oraz 28 podejrzeń infekcji wirusem powodującym małpią ospę stwierdzono dotąd w 13 państwach, w których wcześniej nie występowała ta choroba - donosi WHO, powołując się na najnowsze dane. Do tej pory nie ma żadnych zgłoszeń o zgonach z tego powodu. Światowa Organizacja Zdrowia podała oficjalną klasyfikację objawów wskazujących na podejrzenie lub prawdopodobne zakażenie małpią ospą.
-
WHO ostrzega: kontakty seksualne to wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się małpiej ospy
W tym roku odnotowano już około 80 przypadków małpiej ospy wśród ludzi. Eksperci ds. zdrowia niepokoją się jednak, że latem choroba może się bardziej rozprzestrzenić. Ryzyko zakażenia się podczas kontaktów seksualnych uznano za wysokie.
-
Introspekcja. Jak w kilku prostych krokach poznać całą prawdę o sobie?
Introspekcja daje możliwość lepszego poznania samego siebie. Istnieje pewne przysłowie, które mówi o tym, że panowanie nad sobą to najwyższa forma władzy. Jest w tym trochę prawdy, dlatego aby w pełni zbadać swój psychiczny potencjał warto sięgnąć po różne metody, które pokażą nam prawdę o samym sobie. Jedną z nich jest introspekcja i co ciekawe, możemy je wykonać samodzielnie w domu.
-
Ból barku: objawy i diagnostyka. Co jest przyczyną powstawania bólu w okolicy obręczy barkowej?
Ból barku to dolegliwość, która dotyka prawie każdego człowieka. Spowodowana ona może być przez różne czynniki. Ból w okolicy barku może wystąpić zarówno na skutek przeciążenia lub urazu, jak i przez złą pozycję podczas snu.
-
Stupor: osłupienie, które może być objawem poważnej choroby. Jak je rozpoznać?
Stupor jest relatywnie niezbyt często spotykanym zaburzeniem zdrowotnym. Kiedy jednak wystąpi u kogoś z naszych bliskich, mamy prawo zareagować silnym niepokojem - objawy osłupienia mogą bowiem przybrać dość spektakularny (i dramatyczny) charakter. Czym zatem właściwie jest stupor, w jakich sytuacjach się pojawia i jak go skutecznie leczyć?
-
Ból pod kolanem. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w okolicy stawu kolanowego?
Ból pod kolanem może być spowodowany przez wiele czynników. Staw kolanowy jest szczególonie podatny na różnego rodzaju kontuzje. Ból spowodowany urazem może wystąpić zarówno z przodu, z tyłu oraz po bokach kolana, a jego nasilenie jak i miejsce występowania w dużej mierze zależy od urazu.
-
Starzejemy się szybciej niż sądzono. Jakie są etapy śmierci ludzkiego organizmu? Wyjaśniamy
Chyba każdy człowiek marzy o spokojnej i nagłej śmierci bez bólu i cierpienia. Niestety taki koniec czeka tylko nielicznych. Jakby nie patrzeć, śmierć nigdy nie obejmuje naraz całego organizmu, lecz pojedyncze organy i tkanki. Wyjaśniamy, co się dzieje z ludzkim ciałem, gdy umieramy.
-
Pięciu wspaniałych. Produkty, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu
Smaczne, zdrowe, chętnie wybierane przez Polaków - takich sprzymierzeńców w walce z cholesterolem można bez obaw polecać. Oczywiście, cudów nie ma. Te produkty nie zastąpią leków. Nie wystarczy, że raz czy drugi się ich najesz, by znacząco poprawić wyniki badań. Są jednak godne uwagi jako element profilaktyki miażdżycy.
-
TIA. Przemijający atak niedokrwienny może być zwiastunem udaru mózgu. Nie lekceważ go!
TIA, czyli przemijający atak niedokrwienny to stan który dotyczy ludzkiego mózgu. Jak wiadomo to właśnie ten narząd odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i nawet chwilowe jego niedotlenienie może skutkować poważnymi uszkodzeniami. Czym jest TIA i kiedy do niego dochodzi?
-
Masaż limfatyczny usprawnia krążenie krwi i sprawia, że skóra jest jędrniejsza. Kto powinien z niego skorzystać?
Masaż limfatyczny ma na celu pobudzenie krążenia krwi i limfy. Właściwie wykonany, przynosi ogromne korzyści zdrowotne - redukuje obrzęk, zmniejsza dolegliwości bólowe, a nawet pomaga zredukować cellulit. Trzeba jednak wiedzieć, że przed poddaniem się takiemu zabiegowi, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań, które wykluczają możliwość wykonania masażu limfatycznego.
-
Nimfa kleszcza. Czy jej ukąszenie jest równie niebezpieczne?
Nimfa kleszcza jest niedojrzałym osobnikiem kleszcza, którego ukąszenie jest bardzo groźne dla zdrowia. Bardzo trudno ją zauważyć, ponieważ jest niewielka. Swoim wyglądem przypomina małą, czarną lub brązową plamkę. W przypadku kiedy napije się krwi, natychmiast opuszcza żywiciela. Jak się przed nią chronić?
-
Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
Różnica między solą kuchenną a morską zasadza się na dodatkach. W morskiej znajdziemy śladowe ilości minerałów, takich jak magnez, potas czy wapń, a w kuchennej dodatek jodu, który broni przed chorobami tarczycy. Jednak w obu przypadkach podstawowy składnik do chlorek sodu, a ten musimy jeść rozważnie.
-
Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?
Dysortografia jest zaburzeniem stwierdzanym wśród polskich uczniów coraz częściej. Wynika to nie tylko z udoskonalenia narzędzi diagnostycznych oraz ich szerokiej dostępności, ale także ze wzrostu zainteresowania tym zagadnieniem wśród rodziców i nauczycieli. Czym zatem właściwie jest dysortografia? Jak ją rozpoznawać? I - pytanie najważniejsze - czy da się ją całkowicie wyleczyć?