Najnowsze artykuły
-
Napar z siemienia lnianego - jak go przygotować i na co pomoże? Poznaj jego właściwości
Napar z siemienia lnianego często pojawia się w diecie osób, które dbają o swoje zdrowie, a także miewają problemy z trawieniem. Sprawdź, na co jeszcze pomoże wywar przygotowany z siemienia lnianego i dowiedz się, jak go przyrządzić.
-
Czego nie jeść przed snem? Te produkty omijaj szerokim łukiem. Szkodzą organizmowi
Jedzenie niewłaściwych pokarmów może zakłócić sen, a jednocześnie dodać do dziennego bilansu wiele niepotrzebnych kalorii. Nie mówiąc już o tym, że niektóre artykuły żywnościowe po prostu szkodzą zdrowiu. Jakich potraw na kolację najlepiej jest unikać?
-
Przyjechała do szpitala z krwawiącym uchem. Powód? Nawet lekarze byli w ciężkim szoku. "Mój największy strach"
Młoda kobieta zaniepokoiła się krwawieniem z ucha. Choć początkowo myślała, że to niegroźny uraz, mimo wszystko postanowiła zgłosić się do szpitala. Przyczyna krwawienia i bólu była szokująca na lekarzy. Nie spodziewali się, że z ucha kobiety wyciągną akurat to.
-
Kozia broda - grzyb, który wygląda jak stara gąbka, ale niech cię to nie zmyli. Borowiki nie dorastają mu do pięt
Kozia broda, znana również pod nazwą siedzuń sosnowy, to gatunek grzyba i to w dodatku jadalny. Wyglądem jednak zupełnie nie przypomina tradycyjnych grzybów, ponadto ma tak ciekawy smak, że jego miłośnicy głoszą nawet, że jest lepszy od borowika.
-
Naukowcy pracują nad niezwykłym lekiem. Dzięki niemu będą odrastać... zęby
Naukowcy z Japonii prowadzą prace nad innowacyjnym lekiem, który może zrewolucjonizować stomatologię. Jego działanie ma sprawić, że ludziom będą rosły nowe zęby. Już w przyszłym roku medykament będzie testowany klinicznie.
-
Mycie zębów to jedna z czynności, którą wykonujemy każdego dnia. Czy na pewno robisz to dobrze?
Mycie zębów to czynność, która jest wpleciona do naszej codziennej rutyny. Głównym celem mycia zębów jest usunięcie resztek pokarmu i bakterii z zębów i przestrzeni międzyzębowych oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu pH w jamie ustnej. Jak prawidłowo myć zęby?
-
Chcą przeszczepiać dorosłym nerki zmarłych noworodków. Mogą uratować życie, ale budzi to ogromne emocje
W takich krajach jak Wielka Brytania i USA zdarzają się przeszczepy nerek pochodzących od noworodków zmarłych podczas porodu lub tuż po nim, nie jest to jednak stała praktyka, a raczej rzadkość. Obecnie, wobec ogromnego niedoboru narządów do przeszczepów, lekarze zastanawiają się nad różnymi możliwościami, w tym nad pozyskiwaniem organów od zmarłych noworodków. Rozmawiano o tym na ostatnim kongresie Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Narządów, który odbył się we wrześniu 2023 roku w Grecji.
-
Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików dotyka osób, które wychowały się w rodzinie z problemami alkoholowymi. Jakimi cechami charakteryzuje się osoba z DDA?
Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików dotyka osób, które w dzieciństwie doświadczyły problemów rodzinnych z powodu nadużywania alkoholu przez rodziców lub jednego z nich. Problemy alkoholowe w rodzinie to przykre doznanie, które ma długofalowe konsekwencje. Dowiedz się, jakimi cechami charakteryzuje się osoba, której dotyczy syndrom DDA i na czym polega terapia.
-
O włos od tragedii. Dwuletnie dziecko połknęło osiem weterynaryjnych igieł. "Byłam zajęta pracą" tłumaczy matka
Ten wypadek mógł skończyć się śmiertelnie. Dwuletni chłopiec z Peru podczas nieuwagi rodziców połknął aż osiem igieł weterynaryjnych. Do szpitala trafił w bardzo złym stanie. Na całe szczęście lekarzom udało się uratować poszkodowane dziecko.
-
Problemy z oddawaniem moczu mogą być symptomem poważnej choroby. Nie czekaj, zgłoś się do lekarza
Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów złośliwych. Jest to podstępna choroba, która może nie dawać symptomów przez całe lata. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na charakterystyczne dolegliwości takie jak ból przy oddawaniu moczu. Jakie jeszcze objawy sygnalizują problemy z prostatą?
-
Nerki noworodków mogą uratować życie dorosłym osobom. Budzi to jednak silne emocje
-
Taka dieta może szkodzić zdrowiu. Na czym polega dieta kefirowa?
-
Czy biegając można schudnąć?
-
O jakiej porze pić siemię lniane? Lepiej rano czy wieczorem?
-
Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć 5 kg? Wcale nie musisz katować się codziennie
- Napar z siemienia lnianego - jak go przygotować i na co pomoże? Poznaj jego właściwości
- Czego nie jeść na kolację?
- Z ucha leciała jej krew. Gdy lekarze poznali przyczynę, wszyscy byli w szoku
- Kozia broda - grzyb, który wygląda jak stara gąbka, ale niech cię to nie zmyli
- Naukowcy pracują nad niezwykłym lekiem. Dzięki niemu zęby będą odrastać
-
Ma oczyścić organizm i dać szybki efekt. Na czym polega dieta kefirowa? Może szkodzić zdrowiu
Zdrowy i korzystnt dla organizmu kefir jest też bazą diety oczyszczająco-odchudzającej, która może nam w kilka dni odjąć kilka kilogramów. Obecnie uważa się jednak, że monodiety nie tylko, że nie są najzdrowsze, to w dodatku ich efekty są krótkotrwałe.
-
Krwiak pod paznokciem najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego. Dowiedz się, jak z nim postępować
Krwiak pod paznokciem najczęściej jest konsekwencją urazu mechanicznego palca, do którego dochodzi np. w wyniku stłuczenia kończyny. Zazwyczaj dolegliwość mija samoczynnie, ale niekiedy konieczna jest konsultacja lekarska. Dowiedz się, jak postępować w przypadku pojawienia się krwiaka pod paznokciem.
-
Ile można schudnąć na diecie Dąbrowskiej? Jakie są efekty po 2 tygodniach?
Dieta, a właściwie post dr Ewy Dąbrowskiej, polega na bardzo rygorystycznym ograniczeniu pokarmów wysokokalorycznych. Składa się z kilku etapów: zaczynamy od głodówki, podczas której dozwolone są tylko posiłki składające się z wybranych warzyw i owoców, potem następuje stopniowy powrót do pełnowartościowego żywienia. W okresie postu ograniczamy się do około 600 kcal dziennie. To gwarantuje szybki spadek wagi. Czy jest to jednak bezpieczne dla organizmu?
-
Co jeść na obiad na diecie wątrobowej? Czy można jeść rosół?
Ważne jest, aby pamiętać, że dieta watrobowa powinna być dostosowana do indywidualnej osoby i rodzaju schorzenia. A zatem nieco inaczej odżywiamy się, gdy mamy, powiedzmy, problem z drogami żółciowymi, a nieco inaczej, gdy cierpimy z powodu stłuszczeniowej choroby wątroby. Konkretne zalecenia dostaniemy zapewne od lekarza czy dietetyka. Jakie są jednak ogólne zasady, obowiązujące w diecie wątrobowej?
-
Wypadanie włosów po lecie to częsty problem. Powód jest banalny, a ty nawet o tym nie wiesz
Kończy się lato, a my zauważamy na szczotce coraz więcej włosów. Czy mamy się czym martwić? Dowiedz się, co to takiego łysienie telogenowe i czy włosy potem odrastają? Czy brakuje nam pewnych witamin i minerałów, a może przedawkowaliśmy suplementy?
-
Po obiedzie czas na deser. Kiedy ochota na słodkie powinna zacząć nas martwić? Zwróć uwagę na te objawy
Od pokoleń jesteśmy nauczeni, że po obiedzie nadchodzi czas na deser. Tak też po często dwuczęściowym posiłku - pożywnej zupie i sycącym drugim daniu, trzeba znaleźć w brzuchu miejsce na kawałek ciasta lub inne domowe słodkości. Każdy w końcu lubi słodycze, jednak problem pojawia się wtedy, gdy ochota na słodkie staje się niepohamowana. Przyczyny tego uczucia mogą być poważne.
-
Myśli samobójcze najczęściej są konsekwencją depresji. Gdzie szukać pomocy w kryzysie emocjonalnym?
Myśli samobójcze to najczęściej konsekwencja depresji, z którą zmaga się coraz więcej osób w różnym wieku. Kluczowe jest odpowiednio szybkie zdiagnozowanie problemu oraz zgłoszenie się po pomoc, która pozwoli na wyjście z emocjonalnego dołka. Dowiedz się, czym charakteryzuje się osoba z myślami samobójczymi i jak wygląda pomoc osobom, które mają tendencje samobójcze.
-
Pozbądź się tych produktów z lodówki, jeśli chcesz pozbyć się tłuszczu z brzucha [LISTA]
Jeśli właśnie się odchudzasz, zwróć uwagę na najbardziej tuczące dania i przekąski w twojej lodówce. Czas na pozbycie się ich z lodówki.
-
Dokuczają ci te dolegliwości? To może być zapowiedź udaru. Koniecznie udaj się do lekarza
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na choroby związane z układem krążenia umiera rokrocznie aż 18 milionów osób na całym świecie. Jednym z największych zagrożeń jest udar. Nie da się przewidzieć, kiedy dokładnie wystąpi, jednak pojawiające się wcześniej symptomy, wyraźnie to zasygnalizują. Na jakie dolegliwości zwracać szczególną uwagę?
-
Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć 5 kg? Wcale nie musisz katować się codziennie
Ilość ćwiczeń wymagana do utraty 5 kg w ciągu miesiąca będzie zależeć od wielu czynników, w tym od aktualnej wagi i poziomu sprawności. W osiągnięciu sukcesu pomoże nam połączenie ćwiczeń fizycznych z dietą.
-
Oczy przy depresji mogą być oznaką poważnych zaburzeń emocjonalnych. Jak depresja zmienia wygląd twarzy?
Oczy przy depresji przybierają charakterystyczny wygląd, a ze źrenic można wyczytać to, co skryte głęboko w człowieku i w pierwszej chwili niedostrzegalne. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i wiele w tym prawdy. Dowiedz się, jak depresja wpływa na wygląd oczu i całej twarzy człowieka.
-
Z czym jeść kanapki na kolację, żeby mieć niski cukier rano? Ważne są te dwie zasady
Jeśli chcemy uniknąć porannych skoków cukru we krwi, musimy przemyśleć sprawę kolacji. Jak powinna wyglądać idealna kanapka dla diabetyka?
-
Woda utleniona na gardło - czy rzeczywiście działa? To znany trik starszego pokolenia
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią - sezon na przeziębienia, infekcje i grypę. W tym czasie często dopada nas ból gardła. Zanim sięgniemy po raz kolejny po tabletki przeciwbólowe, warto wypróbować domowy sposób, które starsze pokolenie wykorzystuje od lat. Jak działa płukanka z wody utlenionej?
-
Ile kalorii powinieneś jeść, żeby schudnąć i pozbyć się tłuszczu? 1000 kcal czy więcej?
Gdy zastanawiamy się nad dietą odchudzającą i chcemy zaplanować kaloryczność posiłków, musimy wziąć pod uwagę nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to ilość energii, którą trzeba dostarczyć organizmowi, aby mógł w sposób optymalny funkcjonować. Po co nam plan posiłków? Aby schudnąć, musimy zadbać o deficyt kaloryczny.
-
Kiedy należy wykonać te badania? Ten quiz medyczny powinien zrobić każdy z nas!
Wynik poniżej 6/8 to wstyd!
-
Podkrążone oczy mogą być oznaką poważnych schorzeń. Dowiedz się, co mogą zwiastować
Podkrążone oczy nie zawsze wynikają z przewlekłego zmęczenia i braku snu. Czasem źródło problemu leży znacznie głębiej i może okazać się, że podkrążone oczy są oznaką rozwijających się schorzeń. Dowiedz się, kiedy podkrążone oczy powinny zwrócić naszą uwagę.
-
Luteina na oczy wspomaga prawidłowe widzenie. Dowiedz się, jak zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie
Luteina na oczy to substancja, która wspomaga prawidłowe widzenie. Zmniejszenie jej stężenia w siatkówce oka może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, którego konsekwencją jest m.in. obniżenie ostrości widzenia. Dowiedz się, jaką rolę odgrywa luteina w organizmie i w jaki sposób zadbać o jej odpowiedni poziom.
-
Dlaczego wieczorem dopada cię straszliwy głód? Może to być objaw tej popularnej choroby
Wciąż myślisz o jedzeniu lub odczuwasz dokuczliwy głód, nawet gdy wstaniesz od stołu lub kładziesz się spać? Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego? Głód może być objawem kilku schorzeń, dlatego poważnych zmian apetytu nie należy lekceważyć.
-
Inhalacje na katar to domowy sposób na zatkany nos. Sprawdź, jak skutecznie walczyć z przeziębieniem
Inhalacje na katar to skuteczny sposób walki z zatkanym nosem, który towarzyszy przeziębieniu organizmu. Domowe metody leczenia są jednym ze sposobów wsparcia leczenia farmakologicznego. Ich skuteczność w walce z chorobą jest duża, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na inhalację na katar, które wykonasz samodzielnie w domu.
-
Ile trzeba biegać, żeby zrzucić 1 kg tłuszczu i kiedy? Pora dnia ma większe znaczenie niż myślisz
Bieganie to świetny sposób na spalenie niepotrzebnych kilogramów i utrzymanie smukłej sylwetki. Trzeba jednak wiedzieć, że osiągnięcie szybkiego efektu jest możliwe pod pewnymi warunkami. Jak i kiedy biegać, aby chudnąć? Co radzą eksperci?