Najnowsze artykuły
-
W popularnym alkoholu wykryto niedozwolony składnik. GIS wydał ostrzeżenie publiczne
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że niektóre partie Lubelskiej Cytrynówki zostały zanieczyszczone fragmentami szkła. Podjęto decyzję o natychmiastowym wycofaniu ich z rynku.
-
Wiry, fale, prądy wsteczne - jak wyjść cało z wody? Praktyczny poradnik
Toniemy. Od czerwca woda pochłonęła ok. 200 osób w Polsce. Przed nami jeszcze trochę gorących dni, podczas których marzymy, by zanurzyć się chociaż na chwilę w jeziorze, morzu, basenie. Wróćmy cało z tych wakacji. Wyjdźmy z tej wody. Podpowiadamy, co robić, jeśli dno okaże się muliste, fale groźniejsze, niż się wydawało, a prądy zdradliwe [POMOCNE RYSUNKI].
-
Malowanie trawy na zielono? Tak "odchudzono" ministerialny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności
Jeszcze w czerwcu na przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia liście produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce było 215 pozycji. Na najnowszej, która zacznie obowiązywać od 1 września, jest "tylko" 178 pozycji. Sytuacja na rynku leków normalizuje się? Bynajmniej! Jak donosi GdziePoLek - na liście jest jeszcze więcej preparatów. Zamiast poprawy nastąpiła jedynie zmiana "wizualizacji danych".
-
Testosteron jest związany nie tylko z pragnieniem konkurencji i agresją, ale też... z przytulaniem
Testosteron to nie tylko "hormon walki i agresji". Okazuje się, że w pewnych okolicznościach może sprzyjać bardziej przyjaznym zachowaniom, nawet wobec obcych.
-
Były szef Agencji Wywiadu o skażeniu Odry: Należałoby brać pod uwagę sabotaż
Nie rtęć, nie metale ciężkie, nie mezytylen ani inne chemikalia. Z grona czynników, które mogły przyczynić się do skażenia Odry, stale usuwane są najbardziej oczywiste wyjaśnienia. Nadal nie ma jednak oficjalnej odpowiedzi na kluczowe pytanie o to, co lub jak i kto doprowadził do zatrucia rzeki. Taka sytuacja w obliczu trwającej w pobliżu wojny sprzyja mnożeniu się wielu spiskowych teorii. Skonfrontowaliśmy najbardziej wyszukane i mrożące krew w żyłach hipotezy z opinią doświadczonego eksperta z dziedziny bezpieczeństwa narodowego - płk. Grzegorza Małeckiego.
-
Co mogło zatruć Odrę? Pytanie za milion zadaliśmy ekspertce
Jakie mogą być przyczyny skażenia Odry według naukowców z Wrocławia? Co może mieć wspólnego z tym tematem choroba z Minamaty? Jak na organizm wpływa rtęć i jak to możliwe, że zatrucie tym metalem ciężkim było powszechne już w XVI wieku wśród... złotników? Prof. Renata Krzyżyńska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl zdradza sporo ciekawostek, które mogą ułatwić nam zrozumienie, co spowodowało największą katastrofę ekologiczną od lat.
-
Japonia chciała zapomnieć o fali tajemniczych zatruć metylortęcią. O chorobie z Minamaty przypomniał Johnny Depp
Choć ta historia zaczęła się w 1956 roku, to do dziś w japońskich sądach toczą się procesy osób, które domagają się odszkodowań za zatrucie metylortęcią pochodzącą ze ścieków przemysłowych spuszczanych przez jeden z zakładów produkujących tworzywa sztuczne. Niektórzy zostali skażeni jeszcze w łonie matki, a do wielu zatruć przyczyniło się spożywanie ryb i krabów, które dla Japończyków są podstawą wielu posiłków. Poszkodowani byli często prześladowani. O ich zmaganiach niedawno przypomniał film, w którym główną rolę zagrał Johnny Depp.
-
Dlaczego komary gryzą właśnie mnie? Medyczne wyjaśnienie, co przyciąga komary i jak je powstrzymać
Komary wydają się być wybredne. Podczas gdy jednych gryzą bez umiarkowania, innych omijają z daleka. Czy istnieją osoby w naturalny sposób odporne na komary?
-
Co wykazały dotąd niemieckie badania próbek wody z Odry? Zapytaliśmy ekspertkę o wyniki
Co właściwie wykazały badania próbek wody z Odry według naszych sąsiadów z zachodu? Niemieccy specjaliści zwracają uwagę na to, że kluczowe znaczenie może mieć wyraźny wzrost kilku parametrów, które poszybowały w górę około 7 sierpnia - donosi "Der Spiegel". O interpretację niektórych wskaźników poprosiliśmy prof. Renatę Krzyżyńską z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
-
Zamienniki mięsa na bazie roślin są naprawdę zdrowsze - sugeruje nowy przegląd
Roślinne zamienniki mięsa i produktów mlecznych są zdrowsze od prawdziwego mięsa, masła czy sera. I to zarówno dla człowieka, jak i dla planety.
-
Malowanie trawy na zielono? Tak "odchudzono" ministerialny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności
-
W popularnym alkoholu wykryto niedozwolony składnik. GIS wydał ostrzeżenie publiczne
-
Co radzi ginekolog w sprawie depilacji miejsc intymnych i noszenia bielizny podczas upałów? [WYWIAD]
-
Prawdopodobnie - jak większość z nas - źle zażywasz tabletki. Sposób ma wielkie znaczenie
-
Były szef Agencji Wywiadu o skażeniu Odry: Należałoby brać pod uwagę sabotaż
- Wiry, fale, prądy wsteczne - jak wyjść cało z wody? Praktyczny poradnik
- Testosteron jest związany nie tylko z pragnieniem konkurencji i agresją, ale też... z przytulaniem
- RSV - powszechny, choć może niezbyt dobrze znany wirus - może zakazić każdego, ale na największe ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby narażone są bardzo małe dzieci i osoby w podeszłym wieku.
- Co mogło zatruć Odrę? Pytanie za milion zadaliśmy ekspertce
- Japonia chciała zapomnieć o fali tajemniczych zatruć metylortęcią. O chorobie z Minamaty przypomniał Johnny Depp
-
Prawdopodobnie - jak większość z nas - źle zażywasz tabletki. Sposób ma wielkie znaczenie
Pozycja ciała podczas przyjmowania doustnych leków ma ogromny wpływ na szybkość dotarcia do organizmu substancji aktywnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób przykutych do łóżka. Badacze odkryli, która pozycja ciała jest najkorzystniejsza, a której unikać.
-
Atenolol już nie wróci. Brak leków na cukrzycę i antybiotyków dla dzieci - nowy raport prosto z aptek
Kryzys lekowy w Polsce ma się dobrze i nie zanosi się na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Przynajmniej w sierpniowym raporcie GdziePoLek trudno dostrzec światełko w tunelu. Niby lista jest nieco krótsza niż w czerwcu, ale sporo na niej leków, które wcześniej jeszcze były dostępne. Czy te, które zniknęły z wykazu braków, pojawiły się w sprzedaży? Bynajmniej.
-
Objawy udaru słonecznego okiem ratownika medycznego. Na co zwrócić uwagę u ludzi oraz u psów?
Udar w czasie upałów grozi nie tylko ludziom, ale także zwierzętom domowym. Jak rozpoznać symptomy wskazujące na to, że doszło do przegrzania organizmu człowieka lub psa? Zapytaliśmy o to doświadczonego specjalistę.
-
Redukcja kalorii obniża poziom białka związanego z procesem starzenia
Umiarkowane zmniejszenie ilości zjadanych kalorii pomaga w zachowaniu młodości na dłużej. Powoduje bowiem obniżenie poziomu białka związanego ze stanem zapalnym i procesem starzenia się organizmu.
-
COVID-19. Wartość odszkodowań za odczyny poszczepienne w Polsce przekroczyła już 2,2 mln zł
Według Rzecznika Praw Pacjenta zainteresowanie odszkodowaniami z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych przerosło oczekiwania. W ciągu pół roku od jego uruchomienia wpłynęło ponad 1160 wniosków. Niestety, wielu nawet nie rozpatrzono - nie został spełniony wymóg leczenia przez 14 dni w szpitalu.
-
Nowo odkryta cząsteczka zwalcza ponad 300 rodzajów lekoopornych bakterii
Nowa cząsteczka o nazwie fabimycyna może w przyszłości wspomóc leczenie opornych na antybiotyki infekcji bakteryjnych, w tym trudnych do zwalczenia infekcji układu moczowego. Fabimycyna działa ponadto na bakterie pałeczki okrężnicy, pałeczki zapalenia płuc oraz bakterie Acinetobacter baumannii, odpowiadające za ogólnoustrojowe zakażenia organizmu.
-
Pacjent z małpią ospą po raz pierwszy zakaził psa. Przełomowe odkrycie w Paryżu
"To pierwszy przypadek, w którym potwierdzono transmisję wirusa małpiej ospy z człowieka na zwierzę" - podaje "The Lancet". "Nasze odkrycie powinno wywołać debatę na temat potrzeby izolowania zwierząt domowych od osób zakażonych małpią ospą" - ostrzegają naukowcy.
-
Pierwsza na świecie szczepionka przeciw omikronowi dopuszczona do użytku. Chroni też przed COVID-19
Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który zezwolił na stosowanie szczepionki firmy Moderna. To pierwszy preparat, który chroni zarówno przed wariantem omikron, jak i przed pozostałymi mutacjami koronawirusa. W Unii Europejskiej ma być dostępny od września.
-
Problemy z wątrobą, nerkami, nowotwory - choroby, które widać na skórze. Na co zwracać uwagę?
Patrzenie w lustro i oglądanie skóry nie zastąpi badań kontrolnych i fachowej diagnozy. Niemniej, gdy zobaczysz nietypowe zmiany na skórze, warto wiedzieć, co mogą oznaczać i pokazać się lekarzowi. Ten sam objaw może oznaczać zarówno błahy problem, jak i poważne schorzenie. Trzeba to wyjaśnić. Zwykle wystarcza konsultacja z internistą czy dermatologiem.
-
Zawarcie małżeństwa lub uzyskanie stopnia naukowego zwiększa szanse mężczyzn na przeżycie kobiet
Pomimo tego, że kobiety mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż mężczyźni, nie wszystkie kobiety przeżywają mężczyzn. Zresztą, jak dowodzą badania, dzisiaj w większości krajów rozwiniętych ludzie umierają w podobnym wieku. Różnice w średniej długości życia kobiet i mężczyzn powoli maleją, a zależy to - między innymi - od... stanu cywilnego oraz wykształcenia mężczyzn.
-
Wszystkie mamy menopauzę? Dość czerpania wiedzy z reklam
Pocisz się? Menopauza. Zmęczona? Menopauza. Źle się czujesz? Menopauza. Masz fatalny nastrój? Menopauza. Jeszcze miesiączkujesz? Nie szkodzi, zapewne menopauza się zbliża. Taki obraz świata wyłania się z reklam, w których stawiane są szybko diagnozy i, oczywiście, znajdowane rozwiązania na wszelkie kobiece bolączki. To może być niebezpieczne!
-
Nie czuj się winny, że pracujesz podczas urlopu
Czy poświęcanie części wypoczynku na pracę to rzeczywiście "samo zło". A co, jeśli lubisz swoje zajęcie, albo potrafisz postawić sobie granice? Ekspertka pisze, dlaczego nie powinniśmy od razu czuć się winni, gdy czasem zajrzymy do laptopa podczas pobytu na plaży.
-
"Już kilkunasta apteka z kolei zgłasza nam, że pacjenci pytają o płyn Lugola w związku ze skażeniem Odry" [TYLKO U NAS]
Odra została skażona, a władze wzięły przykład ze śniętych ryb i nabrały wody w usta. Nikt nic nie wie, a z największą katastrofą ekologiczną od niepamiętnych czasów ludzie muszą sobie radzić sami. Na początek ruszyli do aptek po... płyn Lugola - potwierdza nam mgr farm. Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu. Zapytaliśmy, jakie mogą być objawy zatrucia toksyczną wodą z rzeki, a także co z kryzysem lekowym w Polsce.
-
Borówka amerykańska - korzyści zdrowotne jagód
Borówka amerykańska należy do owoców o najwyższej wartości antyoksydacyjnej. Zawiera wiele niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, w tym rozpuszczalny błonnik pokarmowy, minerały i witaminy.
-
"Tydzień temu kąpałem się w Odrze. Coś mi grozi?" Pytamy lekarzy
Po bezpośrednim kontakcie z wodą z Odry lub spożyciu skażonych ryb, nie można wykluczyć zatrucia rtęcią. Nie panikuj jednak na zapas, jeśli kąpałeś się w rzece kilka dni temu. Objawy zwykle pojawiają się bardzo szybko. Są skuteczne leki, które powinny pomóc tym, u których wystąpią w wyniku zatrucia.
-
Przez skażenie Odry może zabraknąć leków? Zapytaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Wiele osób doszukuje się w obecnej sytuacji analogii do historii z Czarnobylem. Wtedy też na początku władze nie informowały społeczeństwa o skażeniu, a potem zalecono zażywanie płynu Lugola. Trudno się więc dziwić, że teraz znów sporo osób próbuje samodzielnie dowiedzieć się, co im może pomóc. W przypadku zatrucia rtęcią nie ma jednak żadnych leków, które można byłoby dostać w aptece. Rozwiewamy wątpliwości, które pojawiły się na ten temat.
-
Czym jest rtęcica i jak na organizm wpływa rtęć? Rozmowa z toksykologiem [TYLKO U NAS]
Po czym poznać, że zatruliśmy się rtęcią? Co grozi osobom, które mają kontakt z wodą z zatrutej Odry? Jakie środki ostrożności powinno się zachować w przypadku skażenia? Czy warto zaopatrzyć się w jakieś leki? Odpowiedzi na te pytania udziela nam lek. Andrzej Antończyk z Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.
-
Czym jest wirus Langya? W Chinach pojawił się patogen przenoszony przez ryjówki
W Chinach potwierdzono już 35 przypadków zakażenia wirusem Langya (LeyV). Zainfekowane osoby to głównie rolnicy, którzy mieli kontakt z ryjówkami. Naukowcy potwierdzają, że po raz kolejny nowy patogen pokonał barierę międzygatunkową, ale studzą emocje i zapewniają, że "nie ma powodów do paniki".
-
Co to jest mezytylen? Co robi sanepid, GIOŚ i inne instytucje w sprawie skażenia Odry? Rozmawiamy z ekspertami
Hasło dnia to mezytylen. Odkąd podano, że ta substancja może mieć związek z zatruciem setek ryb w Odrze, pół Polski wpadło w popłoch i próbuje ustalić, co może grozić z tego powodu zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Oto co udało się nam dowiedzieć na ten temat.
-
Niezdrowy ("zły") cholesterol związany jest z długotrwałymi objawami COVID-19
Naukowcy odkryli, że osoby, którzy mają wysoki poziom szkodliwych tłuszczów we krwi, częściej doświadczają objawów długiego COVID. Ale, co ciekawe, ten sam problem zaobserwowano także u osób z podobnymi objawami, co długi COVID, mimo że nie potwierdzono u nich zakażenia.