Najnowsze artykuły
-
Zamienniki mięsa na bazie roślin są naprawdę zdrowsze - sugeruje nowy przegląd
Roślinne zamienniki mięsa i produktów mlecznych są zdrowsze od prawdziwego mięsa, masła czy sera. I to zarówno dla człowieka, jak i dla planety.
-
Prawdopodobnie - jak większość z nas - źle zażywasz tabletki. Sposób ma wielkie znaczenie
Pozycja ciała podczas przyjmowania doustnych leków ma ogromny wpływ na szybkość dotarcia do organizmu substancji aktywnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób przykutych do łóżka. Badacze odkryli, która pozycja ciała jest najkorzystniejsza, a której unikać.
-
Atenolol już nie wróci. Brak leków na cukrzycę i antybiotyków dla dzieci - nowy raport prosto z aptek
Kryzys lekowy w Polsce ma się dobrze i nie zanosi się na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Przynajmniej w sierpniowym raporcie GdziePoLek trudno dostrzec światełko w tunelu. Niby lista jest nieco krótsza niż w czerwcu, ale sporo na niej leków, które wcześniej jeszcze były dostępne. Czy te, które zniknęły z wykazu braków, pojawiły się w sprzedaży? Bynajmniej.
-
Objawy udaru słonecznego okiem ratownika medycznego. Na co zwrócić uwagę u ludzi oraz u psów?
Udar w czasie upałów grozi nie tylko ludziom, ale także zwierzętom domowym. Jak rozpoznać symptomy wskazujące na to, że doszło do przegrzania organizmu człowieka lub psa? Zapytaliśmy o to doświadczonego specjalistę.
-
Redukcja kalorii obniża poziom białka związanego z procesem starzenia
Umiarkowane zmniejszenie ilości zjadanych kalorii pomaga w zachowaniu młodości na dłużej. Powoduje bowiem obniżenie poziomu białka związanego ze stanem zapalnym i procesem starzenia się organizmu.
-
COVID-19. Wartość odszkodowań za odczyny poszczepienne w Polsce przekroczyła już 2,2 mln zł
Według Rzecznika Praw Pacjenta zainteresowanie odszkodowaniami z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych przerosło oczekiwania. W ciągu pół roku od jego uruchomienia wpłynęło ponad 1160 wniosków. Niestety, wielu nawet nie rozpatrzono - nie został spełniony wymóg leczenia przez 14 dni w szpitalu.
-
Nowo odkryta cząsteczka zwalcza ponad 300 rodzajów lekoopornych bakterii
Nowa cząsteczka o nazwie fabimycyna może w przyszłości wspomóc leczenie opornych na antybiotyki infekcji bakteryjnych, w tym trudnych do zwalczenia infekcji układu moczowego. Fabimycyna działa ponadto na bakterie pałeczki okrężnicy, pałeczki zapalenia płuc oraz bakterie Acinetobacter baumannii, odpowiadające za ogólnoustrojowe zakażenia organizmu.
-
Pacjent z małpią ospą po raz pierwszy zakaził psa. Przełomowe odkrycie w Paryżu
"To pierwszy przypadek, w którym potwierdzono transmisję wirusa małpiej ospy z człowieka na zwierzę" - podaje "The Lancet". "Nasze odkrycie powinno wywołać debatę na temat potrzeby izolowania zwierząt domowych od osób zakażonych małpią ospą" - ostrzegają naukowcy.
-
Pierwsza na świecie szczepionka przeciw omikronowi dopuszczona do użytku. Chroni też przed COVID-19
Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który zezwolił na stosowanie szczepionki firmy Moderna. To pierwszy preparat, który chroni zarówno przed wariantem omikron, jak i przed pozostałymi mutacjami koronawirusa. W Unii Europejskiej ma być dostępny od września.
-
Problemy z wątrobą, nerkami, nowotwory - choroby, które widać na skórze. Na co zwracać uwagę?
Patrzenie w lustro i oglądanie skóry nie zastąpi badań kontrolnych i fachowej diagnozy. Niemniej, gdy zobaczysz nietypowe zmiany na skórze, warto wiedzieć, co mogą oznaczać i pokazać się lekarzowi. Ten sam objaw może oznaczać zarówno błahy problem, jak i poważne schorzenie. Trzeba to wyjaśnić. Zwykle wystarcza konsultacja z internistą czy dermatologiem.
-
Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. 10 sygnałów wskazujących na nowotwór
-
Atenolol już nie wróci. Brak leków na cukrzycę i antybiotyków dla dzieci - nowy raport prosto z aptek
-
Problemy z wątrobą, nerkami, nowotwory - choroby, które widać na skórze. Na co zwracać uwagę?
-
Nowo odkryta cząsteczka zwalcza ponad 300 rodzajów lekoopornych bakterii
-
COVID-19. Wartość odszkodowań za odczyny poszczepienne w Polsce przekroczyła już 2,2 mln zł
- Zamienniki mięsa na bazie roślin są naprawdę zdrowsze - sugeruje nowy przegląd
- Prawdopodobnie - jak większość z nas - źle zażywasz tabletki. Sposób ma wielkie znaczenie
- Objawy udaru słonecznego okiem ratownika medycznego. Na co zwrócić uwagę u ludzi oraz u psów?
- Redukcja kalorii obniża poziom białka związanego z procesem starzenia
- Pacjent z małpią ospą po raz pierwszy zakaził psa. Przełomowe odkrycie w Paryżu
-
Zawarcie małżeństwa lub uzyskanie stopnia naukowego zwiększa szanse mężczyzn na przeżycie kobiet
Pomimo tego, że kobiety mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż mężczyźni, nie wszystkie kobiety przeżywają mężczyzn. Zresztą, jak dowodzą badania, dzisiaj w większości krajów rozwiniętych ludzie umierają w podobnym wieku. Różnice w średniej długości życia kobiet i mężczyzn powoli maleją, a zależy to - między innymi - od... stanu cywilnego oraz wykształcenia mężczyzn.
-
Wszystkie mamy menopauzę? Dość czerpania wiedzy z reklam
Pocisz się? Menopauza. Zmęczona? Menopauza. Źle się czujesz? Menopauza. Masz fatalny nastrój? Menopauza. Jeszcze miesiączkujesz? Nie szkodzi, zapewne menopauza się zbliża. Taki obraz świata wyłania się z reklam, w których stawiane są szybko diagnozy i, oczywiście, znajdowane rozwiązania na wszelkie kobiece bolączki. To może być niebezpieczne!
-
Nie czuj się winny, że pracujesz podczas urlopu
Czy poświęcanie części wypoczynku na pracę to rzeczywiście "samo zło". A co, jeśli lubisz swoje zajęcie, albo potrafisz postawić sobie granice? Ekspertka pisze, dlaczego nie powinniśmy od razu czuć się winni, gdy czasem zajrzymy do laptopa podczas pobytu na plaży.
-
"Już kilkunasta apteka z kolei zgłasza nam, że pacjenci pytają o płyn Lugola w związku ze skażeniem Odry" [TYLKO U NAS]
Odra została skażona, a władze wzięły przykład ze śniętych ryb i nabrały wody w usta. Nikt nic nie wie, a z największą katastrofą ekologiczną od niepamiętnych czasów ludzie muszą sobie radzić sami. Na początek ruszyli do aptek po... płyn Lugola - potwierdza nam mgr farm. Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu. Zapytaliśmy, jakie mogą być objawy zatrucia toksyczną wodą z rzeki, a także co z kryzysem lekowym w Polsce.
-
Borówka amerykańska - korzyści zdrowotne jagód
Borówka amerykańska należy do owoców o najwyższej wartości antyoksydacyjnej. Zawiera wiele niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, w tym rozpuszczalny błonnik pokarmowy, minerały i witaminy.
-
"Tydzień temu kąpałem się w Odrze. Coś mi grozi?" Pytamy lekarzy
Po bezpośrednim kontakcie z wodą z Odry lub spożyciu skażonych ryb, nie można wykluczyć zatrucia rtęcią. Nie panikuj jednak na zapas, jeśli kąpałeś się w rzece kilka dni temu. Objawy zwykle pojawiają się bardzo szybko. Są skuteczne leki, które powinny pomóc tym, u których wystąpią w wyniku zatrucia.
-
Przez skażenie Odry może zabraknąć leków? Zapytaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Wiele osób doszukuje się w obecnej sytuacji analogii do historii z Czarnobylem. Wtedy też na początku władze nie informowały społeczeństwa o skażeniu, a potem zalecono zażywanie płynu Lugola. Trudno się więc dziwić, że teraz znów sporo osób próbuje samodzielnie dowiedzieć się, co im może pomóc. W przypadku zatrucia rtęcią nie ma jednak żadnych leków, które można byłoby dostać w aptece. Rozwiewamy wątpliwości, które pojawiły się na ten temat.
-
Czym jest rtęcica i jak na organizm wpływa rtęć? Rozmowa z toksykologiem [TYLKO U NAS]
Po czym poznać, że zatruliśmy się rtęcią? Co grozi osobom, które mają kontakt z wodą z zatrutej Odry? Jakie środki ostrożności powinno się zachować w przypadku skażenia? Czy warto zaopatrzyć się w jakieś leki? Odpowiedzi na te pytania udziela nam lek. Andrzej Antończyk z Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.
-
Czym jest wirus Langya? W Chinach pojawił się patogen przenoszony przez ryjówki
W Chinach potwierdzono już 35 przypadków zakażenia wirusem Langya (LeyV). Zainfekowane osoby to głównie rolnicy, którzy mieli kontakt z ryjówkami. Naukowcy potwierdzają, że po raz kolejny nowy patogen pokonał barierę międzygatunkową, ale studzą emocje i zapewniają, że "nie ma powodów do paniki".
-
Co to jest mezytylen? Co robi sanepid, GIOŚ i inne instytucje w sprawie skażenia Odry? Rozmawiamy z ekspertami
Hasło dnia to mezytylen. Odkąd podano, że ta substancja może mieć związek z zatruciem setek ryb w Odrze, pół Polski wpadło w popłoch i próbuje ustalić, co może grozić z tego powodu zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Oto co udało się nam dowiedzieć na ten temat.
-
Niezdrowy ("zły") cholesterol związany jest z długotrwałymi objawami COVID-19
Naukowcy odkryli, że osoby, którzy mają wysoki poziom szkodliwych tłuszczów we krwi, częściej doświadczają objawów długiego COVID. Ale, co ciekawe, ten sam problem zaobserwowano także u osób z podobnymi objawami, co długi COVID, mimo że nie potwierdzono u nich zakażenia.
-
Wegetarianki, bardziej niż kobiety jedzące mięso, są narażone na złamania bioder w późniejszym życiu
Dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, jest przy tym przyjazna dla środowiska i warta polecenia. Niemniej jednak, jak pokazują badania, ma też swoją "ciemniejszą stronę". Wegetarianki, częściej niż kobiety jedzące mięso, ulegają złamaniom kości biodrowej w starszym wieku.
-
Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. 10 sygnałów wskazujących na nowotwór
Nawet drobne dolegliwości, które regularnie się powtarzają i pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą świadczyć o tym, że nasz organizm wysyła nam ostrzeżenie i ma problem z tym, by funkcjonować prawidłowo. Oto 10 najczęściej bagatelizowanych symptomów, które według oficjalnych wytycznych NHS mogą wskazywać na rozwój zmian nowotworowych.
-
Szczepionka na boreliozę będzie testowana w Polsce. Ma być dostępna na rynku w 2025 roku
Koncern Pfizer ogłosił rozpoczęcie trzeciej fazy badań klinicznych nad szczepionką chroniącą przed boreliozą. Prace prowadzone są we współpracy z francuską firmą Valneva. Na liście krajów, w których będzie sprawdzane działanie tego preparatu, znajduje się m.in. Polska.
-
Co szkodzi wątrobie, podnosi poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi? Naukowcy winią bisfenol A i ftalany
Są wszechobecne. Znajdują się w plastikowych opakowaniach, lekach, kosmetykach, na paragonach, a ich pozostałości można znaleźć nawet w kurzu domowym. Jeśli tylko ich stężenie nie przekracza przyjętych norm, to nic nam nie grozi. W przeciwnym razie mogą być toksyczne, niszczą wątrobę i zaburzają pracę naszych hormonów, a to sprzyja cukrzycy, miażdży i otyłości - ostrzegają badacze z Korei Południowej.
-
Zamienniki soli w diecie zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci
Niewielka zmiana w diecie może mieć kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia. A chodzi tutaj o zamianę soli chlorkowej na sól z większą zawartością potasu.
-
O płodności pacjentek onkologicznych trzeba myśleć przed rozpoczęciem terapii
Miałam raka, będę mamą? Chociaż terapie przeciwnowotworowe nieraz prowadzą do trwałej niepłodności, nie muszą pozbawiać szans na realizację planów rozrodczych. Konieczne są jednak odpowiednie działania jeszcze przed leczeniem onkologicznym. Wiedza na ten temat pacjentek i lekarzy jest wciąż niewystarczająca.
-
Ponad połowa chorób wywoływanych przez patogeny zaostrzyła się w efekcie zmian klimatycznych
Fale upałów, pożary, ekstremalne opady deszczu, powodzie i inne anomalie klimatyczne mają wpływ na rozprzestrzenianie się i nasilenie takich chorób jak Zika, denga, chikungunya, malaria, COVID-19 i wiele innych. Rozmarzanie tundry może odsłonić patogeny, które nam zagrożą. Ludzie coraz bardziej napierają na świat dzikiej przyrody, gdzie prawdopodobnie czai się niejeden jeszcze wirus.
-
Szarańcza potrafi wyczuwać nowotwory u ludzi. Owadom wystarczy mniej niż sekunda
Mikrobiolodzy z Michigan State University odkryli nowy sposób na błyskawiczne wykrywanie komórek nowotworowych u ludzi. Okazuje się, że neurony węchowe szarańczy doskonale rozpoznają wczesne zmiany świadczące o tym, że możemy mieć raka. Do badania wystarczy tylko analiza oddechu pacjenta za pomocą metody wykorzystującej elektrody, które podłącza się owadom.
-
Gorące noce mogą zwiększyć wskaźnik śmiertelności nawet o 60 proc. do końca wieku
Upalne noce, spowodowane przez ocieplenie klimatu, przyniosą dodatkowe zagrożenia dla ludzi. Wysokie temperatury w nocy zmieniają fizjologię snu i wpływają na stan zdrowia. W konsekwencji wzrośnie śmiertelność - przewidują badacze.