Najnowsze artykuły
-
Częste mycie skraca życie? Lekarze twierdzą, że codziennie należy myć tylko 3 części ciała
Prócz regularnego mycia zębów, twarzy oraz dłoni, jedyne 3 części ciała, o higienę których należy zadbać każdego dnia, to: pachy, stopy i pachwiny w okolicach genitaliów. Resztę ciała wystarczy tylko opłukać wodą, bo intensywne szorowanie może wbrew pozorom przynieść nam więcej szkody niż pożytku - ostrzegają lekarze. W walce z koronawirusem może zaś nam pomóc używanie płynu do płukania ust.
-
Do lekarza do... Biedronki? W supermarketach mają powstać punkty medyczne
Choć brzmi to jak absurd, to nowy sposób na ominięcie przepisów dotyczących niedzieli handlowej paradoksalnie może pomóc wielu Polakom z mniejszych miejscowości, w których w weekendy na próżno można szukać jakiejkolwiek pomocy medycznej.
-
Spierzchnięte, suche, pękające usta - nie zawsze problem wyłącznie estetyczny. Jak sobie z tym radzić?
Usta są delikatne, skłonne do podrażnień i wysuszania, ponieważ skóra na ustach jest bardzo delikatna i cienka. Na wargach nie ma gruczołów łojowych, które zapewniłyby lipidową warstwę ochronną. Stąd usta często wysuszają się, łuszczą i pękają. Jak o nie dbać i radzić sobie z bolesnymi dolegliwościami?
-
Nie udało się (tym razem). Smutny finał zbiórki medyków Ambulansu z Serca
Kibicowaliśmy im cały czas, trzymaliśmy kciuki do końca. Niestety, medycy z Ambulansu z Serca nie nazbierali niezbędnych pieniędzy na zakup nowej karetki. Nie przyjmujemy do wiadomości, że to naprawdę koniec. Warszawscy "sprzątacze" też nie zamierzają się poddać.
-
Leczenie bólu - implant chłodzący nerwy może być alternatywą dla opioidów
Walka z silnym i długotrwałym bólem wciąż jest dla medycyny pewnym wyzwaniem. Najchętniej stosowane obecnie opioidy uzależniają, szuka się zatem innych dróg. Jedną z nich określa się mianem "inżynieryjnego podejścia do leczenia bólu".
-
Co by było, gdyby to mężczyźni zachodzili w ciążę? "Dostępność aborcji byłaby natychmiastowa i dofinansowana"
"Sprawa jest prosta. Ten temat dotyczy nas wszystkich, czy tego chcemy, czy nie. Ja mam akurat cztery córki, ale gdybym był bezdzietny, też by mnie dotyczył" - mówi Hubert Urbański w najnowszej kampanii realizowanej przez Aborcyjny Dream Team. Popularni Polacy opowiedzieli o tym, co sądzą na temat przerywania ciąży. Jak z męskiej perspektywy komentowany jest ograniczony dostęp do aborcji w naszym kraju?
-
Pierwsze testy uniwersalnej szczepionki przeciw grypie już niebawem. Czy tym razem się uda?
Wirus grypy nieustannie mutuje i co roku atakuje miliony ludzi. Choroba może mieć bardzo ciężki przebieg i niesie ryzyko powikłań, a nawet śmierci. Uniwersalna i podawana raz na całe życie szczepionka na grypę to cel którego, jak dotąd, nie udało się zrealizować. Ale kolejna próba przed nami.
-
Ech, ten groszek cukrowy. Też nie możecie się doczekać? Tylko nie pomylcie go z zielonym groszkiem
Zazwyczaj groszek cukrowy pojawia się już na przełomie czerwca i lipca, chociaż w tym roku wciąż nie widać go na straganach. To jedno z najwspanialszych warzyw sezonu. Uwaga, nie jest odmianą zielonego groszku. Znasz różnicę?
-
Objawy późnej boreliozy mogą pojawić się nawet po 20 latach od zakażenia przez kleszcza. Jak je rozpoznać?
Nie każdy kleszcz jest w stanie wywołać u człowieka boreliozę, której jednym z wczesnych sygnałów jest charakterystyczny rumień. Niestety ta podstępna choroba bardzo długo może rozwijać się w ukryciu maskując się pod postacią wielu dolegliwości, rzadko kiedy łączonych z tymi pajęczakami. Niektóre symptomy mogą dać o sobie znać nawet po kilku, a nawet kilkunastu latach od infekcji krętkami Borrelia. Na co zwrócić uwagę?
-
Czy wyższe spożycie białka to zdrowszy sposób odżywiania?
Zamiast białego pieczywa czy cukru sięgamy po białko? To może być klucz do skutecznego odchudzenia się, ale bez utraty beztłuszczowej masy ciała, czyli bez utraty siły mięśni. Badacze potwierdzają, że zwiększenie ilości białka na talerzu poprawia jakość diety.
-
Nie udało się (tym razem). Smutny finał zbiórki medyków Ambulansu z Serca
-
Clexane, Neocate Junior, Berodual - Minister Zdrowia zapowiada, że w lipcu może zabraknąć 215 leków
-
Koniec ery silikonu? Nowa metoda rekonstrukcji piersi wchodzi w fazę badań na ludziach
-
Objawy późnej boreliozy mogą pojawić się nawet po 20 latach od zakażenia przez kleszcza. Jak je rozpoznać?
-
"Te leki zmieniają życie chorych na mukowiscydozę o 180 stopni". Dlaczego nadal nie dostali ich pacjenci, którym je obiecano?
- Częste mycie skraca życie? Lekarze twierdzą, że codziennie należy myć tylko 3 części ciała
- Do lekarza do... Biedronki? W supermarketach mają powstać punkty medyczne
- Spierzchnięte, suche, pękające usta - nie zawsze problem wyłącznie estetyczny. Jak sobie z tym radzić?
- Jak uzyskać wymarzoną sylwetkę?Woda alkaliczna, która wspiera cele treningowe
- Leczenie bólu - implant chłodzący nerwy może być alternatywą dla opioidów
-
Łabędzi śpiew i spadające buty, czyli na czym polegają sygnały wysyłane przez ciało przed śmiercią?
Każda śmierć jest inna, a oznaki wskazujące na to, że powoli zbliża się ostatni moment naszego życia, zależą od tego, kto i z jakiej perspektywy ma szansę je zaobserwować. Pracownicy karetek pogotowia zwykle nabierają pewności, że nie zdołają pomóc ofiarom wypadków, jeśli w pobliżu miejsca katastrofy dostrzegą... jeden z butów, który zsunie się ze stopy poszkodowanego. Z kolei pielęgniarki zatrudnione w hospicjach poznają zbliżający się zgon pacjenta po "łabędzim śpiewie". Na czym polega to zjawisko?
-
Koniec ery silikonu? Nowa metoda rekonstrukcji piersi wchodzi w fazę badań na ludziach
Nowoczesne metody rekonstruowania piersi korzystają z osiągnięć technologii druku 3D. Czy to będzie przyszłość medycyny regeneracyjnej?
-
Czerwone plamy na twarzy: co je powoduje? Jak im zapobiegać?
Czerwone plamy na twarzy mogą mieć wiele różnych przyczyn, ale nie zawsze oznaczają one poważne zmiany, które trzeba skonsultować z dermatologiem. Mogą one wystąpić w wyniku zapalenia skóry twarzy lub pojawić się ze względu na skórę naczynkową, która jest o wiele wrażliwsza na jakiekolwiek uszkodzenia. Zdarza się, że są one objawem choroby lub po prostu ubogiej diety. Co jeszcze powoduje plamy na twarzy?
-
Czerwone plamy na ciele. Kiedy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia?
Czerwone plamy na ciele pojawić mogą się u każdej osoby, ale co one oznaczają i jakie mogą być ich przyczyny? Takie zmiany skórne mogą mieć różne podłoże, dlatego nie warto ich w żadnym stopniu bagatelizować. Długo utrzymujące się czerwone plamy na ciele, mogą być objawem wielu chorób, dlatego powinniście udać się z nimi do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje dolegliwość. Często zdarza się jednak, że są one objawem niegroźnych dolegliwości, które możemy w domowym zaciszu zwalczyć.
-
"Te leki zmieniają życie chorych na mukowiscydozę o 180 stopni". Dlaczego nadal nie dostali ich pacjenci, którym je obiecano?
"Takie leki naprawdę czynią cuda. Widzę to po zmianie, jaka zaszła u mojego dziecka. Różnica jest jak między niebem a ziemią. W ogóle nie ma porównania do tego, co było wcześniej" - mówi Taida Mrówczyńska, mama Bruna, który podobnie jak 2,5 tys. innych osób w Polsce walczy z mukowiscydozą i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tzw. leki przyczynowe mogą znacznie ułatwić życie chorym. Ministerstwo Zdrowia od lutego zapowiadało, że darmowy dostęp do takich środków będzie mógł mieć blisko tysiąc pacjentów. Mamy lipiec, a do dziś dostało je zaledwie 105 osób. W czym tkwi problem?
-
Co ci grozi, jeśli się nie wysypiasz? Najbardziej cierpi na tym twoje serce - jego działanie zależy od tych 8 czynników [NOWE WYTYCZNE]
"Ludzie, którzy nie śpią wystarczająco długo, mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu 2" - ostrzega naczelny lekarz Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które właśnie zmieniło oficjalną listę czynników wpływających na to, jak działa nasze serce.
-
Wraz ze wzrostem hospitalizacji z powodu COVID-19 Francja rozważa powrót do masek
We Francji w ostatnich dwóch tygodniach z powodu COVID-19 do szpitali trafia około 1000 pacjentów dziennie. Władze proszą o noszenie maseczek.
-
COVID-19: Istnieje test, który w kilka godzin wykrywa i rozróżnia wszystkie obecne warianty SARS-CoV-2
Wyniki testu poznajemy już po czterech godzinach. Jest w stanie wykryć wszystkie znane nam warianty koronawirusa, w tym tzw. ukryty wariant omikrona. I, co więcej, test może wskazać nowe zagrożenia.
-
Imbir - lekarstwo prosto z natury nie tylko na przeziębienie. Właściwości lecznicze imbiru
Imbir to zarówno lekarstwo, jak i świetna przyprawa, do tego wspomaga odchudzanie. Syrop imbirowy działa jak naturalny antybiotyk. Pomaga przy przeziębieniu i nieżycie górnych dróg oddechowych. Imbir wspiera układ odpornościowy. Ma właściwości przeciwbólowe, odkażające i przeciwzapalne.
-
Małpia ospa. Nowe objawy różnią się od tych, które pojawiały się wcześniej. Kim jest statystyczny zakażony?
Przeciętny pacjent z małpią ospą ma 41 lat i jest mężczyzną. W porównaniu do stwierdzanych w poprzednich latach przypadków zakażeń, obecnie u chorych częściej pojawiają się zmiany skórne w okolicy odbytu i narządów płciowych. Rzadziej zaś dochodzi do gorączki. Co czwarty zainfekowany jest nosicielem wirusa HIV. Tyle samo miało wcześniej rozpoznaną chorobę przenoszoną drogą płciową - ustalili lekarze.
-
Clexane, Neocate Junior, Berodual - Minister Zdrowia zapowiada, że w lipcu może zabraknąć 215 leków
Bardzo długa lista, a na niej preparaty stosowane w chorobach rzadkich, ale też w dość częstych problemach zdrowotnych, jak depresja, astma czy zakrzepica. Znalazła się nawet mieszanka mlekozastępcza dla dzieci. Niestety, to nie fake news, tylko oficjalne obwieszczenie Ministra Zdrowia.
-
Przygotowanie do gastroskopii - co warto wiedzieć na ten temat?
Przygotowanie do gastroskopii jest warunkiem koniecznym, który umożliwia przeprowadzenie badania. Jak długo przed gastroskopią nie można jeść i pić? Czy przed badaniem można przyjmować leki? Czy istnieją zalecenia w kwestii ubioru? Czego należy unikać po zakończonym badaniu? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.
-
Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie
Migrena oczna to dolegliwość, w przebiegu której pojawiają się silne bóle głowy i przemijające zaburzenia widzenia. To rzadko występująca postać migreny, mogąca mieć kilka przyczyn, co dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie. Jak objawia się migrena oczna? Czy można ją skutecznie leczyć?
-
Puchną ci stopy podczas upałów? Obrzęk nóg nie jest objawem naturalnym
Po ciężkim dniu, zwłaszcza upalnym, niejednokrotnie dosłownie trudno wbić ci stopę do buta? To częsta dolegliwość, szczególnie u kobiet. Nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem, ale często okazuje się istotnym sygnałem ostrzegawczym. Tak może objawiać się problem z nerkami, układem krążenia, wątrobą, a także choroba stawów czy alergia. Sprawę z pewnością trzeba wyjaśnić.
-
Białe plamy na paznokciach: skąd się biorą? Jak pozbyć się takich zmian?
Białe plamy na paznokciach najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju. Niewielkie plamki mogą pojawić się w następstwie urazu, nawet niewielkiego. Zdarza się jednak, że ich obecność wskazuje na niedobory witamin i minerałów. Tego typu zmiany mogą być też objawem niektórych chorób. Skąd biorą się białe plamki i jak się ich pozbyć? Poniżej odpowiadamy na te pytania.
-
Co to jest aorta brzuszna? Czym grozi tętniak aorty brzusznej?
Nie każdy wie, co to jest aorta brzuszna, choć o tętniakach aorty słyszało wielu. Sprawdzamy, gdzie mieści się aorta brzuszna, jaka jest jej rola, jak objawia się i czym grozi tętniak aorty brzusznej.
-
Ćwiczenia na uda, pośladki i brzuch: czy bez wizyty na siłowni można zadbać o te partie ciała?
Czy dla utrzymania smukłej sylwetki wykonywać należy żmudne ćwiczenia na uda, pośladki i brzuch osobno? Wiele ćwiczeń, które można wykonać w domowym zaciszu, bez użycia specjalistycznego sprzętu, działa równocześnie na różne partie ciała. Odpowiednio je dobierając oraz dbając o odpowiednią dietę, można wypracować sylwetkę, która z pewnością nas zadowoli. Sprawdzamy, jakie ćwiczenia warto rozważyć.
-
Jak pozbyć się cellulitu z ud? Skuteczne sposoby walki z "pomarańczową skórką"
Jak pozbyć się cellulitu z ud? Cellulit to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. "Pomarańczowa skórka" nie wywiera wpływu na zdrowie, jednak jej występowanie może znacząco obniżyć samoocenę i w konsekwencji - utrudnić wiele codziennych aktywności. Wiele pań dotkniętych tym problemem ma opory przed pokazaniem się na plaży lub nawet przed założeniem krótszej spódniczki albo krótkich spodenek. To znacząco wpływa na komfort. Jak pozbyć się cellulitu z ud? Poniżej wymieniamy najskuteczniejsze sposoby.
-
Skleroza: choroba, która kojarzy się z zapominaniem [objawy, leczenie]
Skleroza, choroba kojarzona zwykle wyłącznie z problemami z pamięcią, w istocie jest poważnym schorzeniem, złożonym i nieuleczalnym, prowadzącym do otępienia, a czasem nawet niedowładów. Sprawdzamy, jakie są objawy sklerozy i jak się ją leczy.
-
Leczenie bólu - dlaczego konieczne są spersonalizowane leki
Każdy z nas inaczej reaguje na leki przeciwbólowe. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego dostosowanie leków przeciwbólowych do indywidualnych potrzeb jest ważne? Spersonalizowana medycyna bólu to na świecie coraz mocniejszy trend.