Najnowsze artykuły
-
Higiena intymna kobiet to nie temat do żartów. Inaczej dbamy o srom, inaczej o waginę
Język polski nie zostawia nam zbyt dużego pola do popisu w zakresie nazywania kobiecych narządów płciowych. Co więcej ta ubogość sprzyja higienicznym błędom i niezrozumieniu lekarskich zaleceń. Czasem nie mamy pojęcia, o czym tak naprawdę mówimy. Czy cipkę faktycznie powinno się myć tylko wodą? To zależy, czym ona dla ciebie jest.
-
Stomatologia na NFZ czy prywatny gabinet? "Leczenie odpłatne staje się luksusem dla bogaczy"
Leczenie zębów na NFZ jest coraz mniej powszechną formą. W niektórych miasteczkach ubywa punktów, w których realizowana jest bezpłatna usługa. Jednak problem jest znacznie większy. Okazuje się, że leczenie w prywatnych gabinetach jest wyjątkowo kosztowne, przez co duża część pacjentów decyduje się na usunięcie zęba.
-
Gorzka czekolada a cukrzyca. Jakie słodycze można jeść przy cukrzycy?
Mając cukrzycę, musimy zadbać o to, aby dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych. Oznacza to, między innymi, że powinieniśmy rozważnie dobierać przekąski. W takim razie, czy wolno nam sięgać po słodycze?
-
Jak obniżyć cukier? Pospiesz się i zbierz młode listki tej rośliny, zanim zakwitnie
Pokrzywa przez wielu traktowana jest jako chwast, w dodatku kojarzy się niezbyt przyjemnie ze względu na to, iż łatwo poparzyć nią skórę. Jednak właściwości tej rośliny były cenione już w czasach Hipokratesa. O tamtej pory przeprowadzono szereg badań, które wykazały prozdrowotne działanie pokrzywy.
-
Wzdęcia i zgaga na wiosnę? To może być skutek stresu, ale też poważniejszy problem
Pali i piecze w przełyku, boli w okolicy żołądka, nie masz apetytu, zbiera ci się na wymioty? To mogą być wrzody. Wiosną, a jeszcze częściej jesienią, nieraz zaostrzają się objawy choroby wrzodowej. Nie trzeba pokornie cierpieć lub liczyć na cud, że wystarczy sama zmiana diety. Wylecz to skutecznie. Od zdrowia dzieli cię kilka kroków.
-
Co zjeść na kolację przed badaniem krzywej cukrowej? Wyeliminuj te produkty
Aby badanua krwi były miarodajne musimy sie do nich odpowiednio przygotować. Jakie produkty możemy jeść wcześniej, a jakie należy wyeliminować?
-
Mówili do kolegi: "pedale, debilu". Kuratorium: źródłem problemów konflikt między rodzicami
Ciąg dalszy bulwersującej sprawy szkoły w Obornikach Śląskich. W styczniu opublikowaliśmy list mamy Wojtka*, nastolatka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, prześladowanego przez rówieśników. Doczekaliśmy się raportu z kontroli w placówce. Jego treść jest równie niepokojąca jak to, co napisała wówczas pani Monika.
-
Cukrzyca typu II. Ten jeden napój, który pijemy rano, zmniejsza ryzyko jej wystąpienia
To kolejna dobra wiadomość dla miłośników kawy. Oprócz posiadania takich zalet, jak znakomity smak i nieodparty zapach, oprócz poprawiania nam nastroju, dodawania energii, kawa wydaje się także chronić nas przed groźnymi chorobami, w tym przed cukrzycą typu II.
-
Jak wygląda test obciążenia glukozą? Do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Jakie są normy OGTT?
Test obciążenia glukozą to inaczej doustny test tolerancji glukozy wykonywany w celu diagnozowania cukrzycy. Badanie jest obowiązkowe wśród kobiet w ciąży. Lekarz może jednak zlecić jego wykonanie także innym pacjentom, u których istnieje podejrzenie występowania choroby metabolicznej, jaką jest cukrzyca typu II.
-
Jesteś mądrzejszy od szóstoklasisty? Udowodnij to w quizie o anatomii człowieka!
15 faktów o anatomii człowieka, których wstyd nie znać. Sprawdź, jak ci pójdzie!
-
Gorzka czekolada a cukrzyca. Jakie słodycze można jeść przy cukrzycy?
-
Co zjeść na kolację przed badaniem krzywej cukrowej? Wyeliminuj te produkty
-
3 pyszne ciasta na oleju - idealne na WielkanocMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jak obniżyć cukier? Pospiesz się i zbierz listki tej rośliny, zanim zakwitnie
-
Kawa a ryzyko cukrzycy typu II - dobre wiadomości
- Żadnych irygacji. Wagina tego nie potrzebuje. Po co są płyny do higieny intymnej?
- Ceny leczenia zębów są wyjątkowo wysokie. "Wolę wyrwać bolącego zęba"
- Wiosna i ból żołądka, wzdęcia, zgaga? To mogą być wrzody
- Kawa i ciasteczka, czyli kuratoryjna kontrola szkoły, w której rządzi przemoc
- Test obciążenia glukozą - jak wygląda badania krzywej cukrowej?
-
Jak natychmiast odetkać nos i zatoki? Wypróbuj ten tani domowy sposób
Gdy cierpimy z powodu infekcji, męczy nas katar utrudniający oddychanie, ważne jest wszystko, co możemy dla siebie zrobić, aby choć na chwilę poczuć się lepiej.
-
Które zęby wyleczysz na NFZ? Darmowa wizyta u dentysty jest możliwa, choć pewnie trochę poczekasz
W dobie inflacji wizyta u dentysty potrafi poważnie naruszyć domowy budżet. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda wizyta u stomatologa na NFZ. W ramach funduszu można wyleczyć niektóre zęby, ale skorzystać też z wielu innych usług.
-
Co jeść, żeby schudnąć z brzucha? Zacznij od czyszczenia lodówki z tych produktów
Aby pozbyć się nadmiarowej tkanki tłuszczowej i stracić brzuch (i to skutecznie, bez efektu jojo), musimy skoncentrować się na powolnej lecz stałej utracie wagi. Co możemy jeść bez większych obaw, a z czym powinniśmy pożegnać się na bardzo długo, jeżeli chcemy schudnąć z brzucha?
-
Lekarz tłumaczy, jakie są trzy główne przyczyny drętwienia rąk. Sprawdź, czy nie dotyczą ciebie
Drętwienie całych rąk oraz samych dłoni może sygnalizować poważne problemy zdrowotne i nie powinno się tego stanu pod żadnym pozorem ignorować. Istnieją trzy potencjalne powody takiego stanu. Wszystko wyjaśnił w nagraniu lekarz Andrzej Kroszczyński.
-
Co na kolację, aby mieć niski cukier rano? Ważna jest jedna kluczowa zmiana
Kontrola cukru we krwi to jedna z pierwszych czynności o poranku wśród osób borykającym się z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym. Codzienna dieta ma wpływ na wynik, dlatego, aby rano poziom cukru był niższy, należy zwrócić uwagę na to, co jemy na kolację poprzedniego dnia. Warto rozpocząć od pewnego nawyku.
-
"Otyli kradną leki chorym na cukrzycę" (i odwrotnie), czyli o co tak naprawdę chodzi w zastrzykowej zadymie
Na leki o udowodnionym działaniu odchudzającym czekaliśmy z nadzieją od wielu lat. Nie mógł się ich doczekać niemal cały świat zmagający się z epidemią otyłości. Kiedy wreszcie takie preparaty się pojawiły i dotarły do Polski, nie zrobiło się zdrowiej i lepiej. W temacie Ozempicu, Saxendy i reszty mamy w kraju informacyjne pomieszanie z poplątaniem (z receptomatami i rejestracją leków w tle), szczucie na pacjentów oraz kryzys lekowy. I miliony "ekspertów" od nowoczesnej farmakologii.
-
Problem z włosami i miesiączkami? Wkrótce może pojawić się nadwaga. Te choroby utrudniają odchudzanie
W zdecydowanej większości przypadków problemy z wagą to skutek niezdrowego stylu życia. Są jednak choroby, które im sprzyjają. Często znaczny nadmiar kilogramów nie jest pierwszym objawem. Troszcząc się o swoje zdrowie, diagnozując i prawidłowo lecząc te schorzenia, można uniknąć powikłania w postaci nadwagi i otyłości.
-
Jaka matka taka córka? Mamy przenoszą ryzyko otyłości na córki. A co z synami?
Najbardziej zagrożone są dziewczęta. Okazuje się, że skłonność do otyłości przechodzi z matki na córkę, a widać to już wyraźnie, gdy dziecko ma 4 lata - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Czy tak samo jest w przypadku, gdy to ojciec choruje na otyłość? A co z synami?
-
Kardiomiopatia połogowa (okołoporodowa). Gdy serce młodej matki choruje. Objawy, przyczyny, leczenie
Kardiomiopatia połogowa (kardiomiopatia okołoporodowa) jest rzadką postacią niewydolności serca, która ujawnia się w ostatnim miesiącu ciąży lub do pięciu miesięcy po porodzie. Jakie są objawy i kto znajduje się w grupie ryzyka?
-
Komu szkodzi nabiał? Ta grupa powinna ograniczyć spożycie tych produktów. Powód jest prosty
Do chorób cywilizacyjnych należą także wszelakie alergie i nietolerancje pokarmowe. Dietetycy nie pozostawiają złudzeń - mleko i nabiał szkodzą. Czy spożywanie produktów może jednak niekorzystnie wpłynąć na każdego? Wyjaśniamy, kto powinien wstrzymać się od nabiałów i jakie skutki może wyrządzić bagatelizowanie problemu.
-
Co jeść, by wzmocnić kości i stawy? Ten niepozorny deser jest ogromnym źródłem kolagenu
Galaretka to niezwykle prosty i jeden najbardziej lubianych przysmaków. Wielu z nas ma do niego szczególny sentyment głównie za sprawą dzieciństwa. W końcu wiele mam i babć często przygotowywało ją go na deser. Jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz świetnego smaku, galaretka ma też wiele pozytywnych właściwości.
-
Zbyt lepka kupa przykleja się do sedesu? Lepiej ustalić przyczynę. To może być ważny sygnał chorobowy
Kupa jaka jest, każdy widzi. Teoretycznie. Zwykle znika bezpowrotnie w czeluściach muszli klozetowej, bo sedesy z półką to rzadkość. Jeśli jednak często zostaje, przyklejona do ścianek toalety, warto uważniej się jej przyjrzeć. Kał zdrowych ludzi też czasem bywa zbyt lepki, ale taka konsystencja może sygnalizować problemy ze zdrowiem, które wymagają wykluczenia bądź leczenia.
-
Kiedy i dlaczego warto się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu? Ile dawek przyjąć?
Kiedy za oknem panuje wiosna, a przyroda budzi się do życia, coraz częściej pada pytanie, czy i dlaczego warto się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu. Okazuje się, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ukąszenie kleszcza nie zdarza się wyłącznie w lesie, a skutki mogą być tragiczne. Analizujemy, ile dawek należy przyjąć i dlaczego.
-
Co pić na płaski brzuch? Trzy napoje, które mają zbawienny wpływ
Są napoje, które w połączeniu z przemyślaną dietą i wysiłkiem fizycznym, mogą nam pomóc pożegnać się z nadwagą. Chodzi tutaj o napoje, które przyspieszają metabolizm, dają uczucie sytości, pomagają przetrwać napady głodu między posiłkami. To wszystko razem sprzyja utracie wagi. Zatem co pić, aby mieć płaski brzuch?
-
Jak boli wątroba? Jeśli widzisz na ciele takie plamki, lepiej umów się do lekarza
Jak boli wątroba? Warto wiedzieć, że chodzi o ten organ, ponieważ jest to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Jeśli odmówi posłuszeństwa - możemy mieć spore kłopoty. Podpowiadamy, jak boli wątroba i obok których objawów nie powinniśmy przechodzić obojętnie.
-
Czy przed badaniem krwi można pić kawę? Zobacz, jakie badania zrobisz na NFZ
Sprawdź, które badania krwi trzeba zrobić na czczo (bo nie wszystkie). Ponadto przy pobieraniu próbki krwi ważna jest pora dnia: poranek jest najlepszy, ponieważ nic jeszcze nie zaburzyło naszego stanu, ani codzienny stres, ani aktywność czy jedzenie. Dzięki temu wyniki będą bardziej wiarygodne.
-
Możliwe, że całe życie źle myłeś zęby! Dentysta zdradza, jakie cztery błędy najczęściej popełniamy
Eksperci stomatologii ujawnili najczęściej popełniane błędy przy codziennej rutynie mycia zębów. Jak się okazuje, większość z nas robi to źle i niestarannie. Skutki mogą być opłakane nie tylko dla higieny jamy ustnej - błędy mogą prowadzić do rozwoju innych poważnych schorzeń.
-
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Zaleca się szczególnie jeden napój. Niektórzy mogą być zaskoczeni
W ostatnim czasie możemy cieszyć się coraz wyższymi temperaturami. Chociaż z pewnością jest to miła odmiana po zimie, to wraz z lepszą pogodą budzą się także nasi nieprzyjaciele. Z polskich lasów już napływają doniesienia o wysypie niebezpiecznych pajęczaków. Warto chronić się przed nimi, pijąc m.in. pewne domowe napoje. Podpowiadamy, co pić, żeby odstraszyć kleszcze.
-
Śmiercionośny grzyb atakuje. Żaden lek go nie zwalczy
Grzyb Candida auris rozprzestrzenił się w cieniu pandemii COVID-19 wywołując epidemie szpitalne. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla schorowanych osób z osłabionym układem odpornościowym. Problem też w tym, że C. auris przestaje reagować na leki przeciwgrzybicze, powszechnie stosowane w leczeniu zakażeń Candida. A co więcej, niektóre szczepy okazują się być oporne na wszystkie trzy dostępne klasy leków przeciwgrzybiczych.
-
Czego nie lubią kleszcze? Co przyciąga kleszcze do człowieka? Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie
Wiosna rozgościła się już na dobre, co za tym idzie, rozpoczął się sezon insektów, w tym kleszczy. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć się przed śmiercionośną boreliozą i niechcianym szkodnikiem na skórze? Co przyciąga kleszcze u człowieka? Te domowe sposoby gwarantują, że po powrocie z ogrodu czy lasu będziesz wolny od "pasażera na gapę".