Najnowsze artykuły
-
Ostry ból głowy przy kaszlu. Czy może być objawem poważnej choroby?
Ból głowy wywołany kaszlem może być związany z infekcją, taką jak angina czy zapalenie migdałków lub zapalenie zatok. Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny tego typu bólu. Dlaczego głowa może nas rozboleć podczas kaszlu, a nawet kichania? Czy to groźny objaw?
-
Jaki masz rodzaj hemoroidów? Ustal to, by dobrać najskuteczniejsze leki
Objawy hemoroidów bywają wyjątkowo uciążliwe. Najczęściej próbujemy leczyć je samodzielnie, bo niełatwo z takim palącym, swędzącym czy nawet krwawiącym problemem, udać się do lekarza. Jeśli masz pewność, że to faktycznie tylko żylaki odbytu, możesz wypróbować leki bez recepty i domowe sposoby, ale najpierw trzeba ustalić, jakie dokładnie hemoroidy masz i czy to na pewno one.
-
Jak szybko zbić wysokie ciśnienie? Czy ciepła kąpiel pomaga?
Wysokie ciśnienie krwi jest niebezpiecznym stanem, który grozi udarem i śmiercią. I nie są to puste słowa - statystyki pozostają nieubłagane. W Polsce z powodu nadciśnienia umiera rocznie ponad 90 tys. osób. Nadciśnienie to choroba, która wymaga długoterminowego leczenia. Co jednak zrobić, gdy nagle podskoczy nam ciśnienie krwi? Czy można zbić je domowymi sposobami?
-
Kleszcza nie było, rumienia też, a jest borelioza. Jak to możliwe?
Mniej więcej połowa osób niewątpliwie chorujących na boreliozę nie przypomina sobie ani ataku podstępnego pajęczaka, ani charakterystycznego rumienia, będącego sygnałem, że mogło dojść do groźnego zakażenia bakteriami - krętkami borrelii. Zapewne stąd krążące w sieci "informacje", że zarażamy się nie tylko od kleszcza, ale też od drugiego człowieka. Rzeczywiście?
-
Szybko się męczysz i odczuwasz problemy żołądkowe? Możesz mieć niedobór tej istotnej witaminy
Witamina B12 odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jeśli nie dostarczamy jej w odpowiednich ilościach, możemy odczuwać skutki niedoboru. Deficyt tej witaminy objawia się na wiele sposobów. Symptomy mogą być nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Jak rozpoznać u siebie niedobór wit. B12 i w jaki sposób go uzupełnić?
-
Boisz się kleszczy? Ten ekologiczny oprysk odstraszy niebezpieczne pajęczaki. Będziesz wolny od chorób
Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki. Znaczna część z nich powoduje boleriozę, dlatego coraz częściej szukamy rozwiązań, które pomogą nam chronić się przed zakażeniem. Pomocny jest ekologiczny oprysk, który można przyrządzić za pomocą gałązek czeremchy.
-
Nieprzyjemny zapach potu przypominający śmierdzącą cebulę. Nie lekceważ go
Sam pot jest praktycznie bezwonny dla ludzi. Jednak szybkie namnażanie się bakterii żyjących na skórze i rozkładanie przez nie związków obecnych w pocie, skutkują pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu ciała. To nie tylko sprawa higieny. Brzydki zapach potu może też oznaczać chorobę, wiązać się ze zmianami hormonalnymi lub przyjmowanymi lekami. Niekiedy też wynika z diety.
-
Co jeść na śniadania, żeby wzmocnić jelita i wspomóc odchudzanie? Wprowadź te produkty do menu
Jakie śniadania sprzyjają dobrej kondycji jelit, a dodatkowo pomagają zadbać o sylwetkę? Istnieje wiele pokarmów, które są zarówno niskokaloryczne, pełne wartości odżywczych, jak i bogate w błonnik, prebiotyki i probiotyki, tak ważne dla utrzymania naszej mikroflory jelitowej w formie.
-
"Niezły mamy Dzień Dziecka" - kluczowy oddział szpitalny do natychmiastowej likwidacji?
Ponoć miał być straszak na chirurgów, jest chaos i przerażenie rodziców oraz pracowników szpitala. Uniwersytecki Szpital Kliniczny WUM zapowiedział możliwość likwidacji kluczowego oddziału. 30 maja wyszło oficjalne pismo o takiej możliwości już od 1 czerwca. Władze szpitala apelują, by zachować spokój i nie podsycać emocji. Niestety, powinny były wcześniej zaapelować do siebie.
-
Z kleszczami nie ma żartów. Rodzicu, pamiętaj o "przeglądzie" po spacerze. Pajęczaki lubią kamuflaż
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczął się na dobre sezon zmożonej aktywności kleszczy. Jak się okazuje, czasami podstawowe zabezpieczenia nie działają, a na "pasażera na gapę" szczególnie narażone są dzieci. Wówczas warto pamiętać, by dokładnie oglądać pociechy, po powrocie do domu. Medyczka pokazała, które miejsce na skórze jest pomijane... niesłusznie.
-
Nim u Beaty rozpoznano boreliozę, przez objawy trafiła do psychiatry
-
Czy jazda na rowerze wyszczupla brzuch? To nie jest takie jednoznaczne
-
Dzień dziecka powinien być każdego dnia. Jak okazywać wsparcie dzieciom na co dzień, nie tylko od święta?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. Ten napój ci w tym pomoże
-
Za szeroko, za wąsko, brzydko pachnie, coś wisi - najczęstsze problemy waginy
- Ostry ból głowy przy kaszlu. Czy może być objawem poważnej choroby?
- Jaki masz rodzaj hemoroidów? Ustal to, by dobrać najskuteczniejsze leki
- Jak szybko zbić wysokie ciśnienie? Czy ciepła kąpiel pomaga?
- Nudności, zaparcia, osłabienie... Brzmi znajomo? Może ci brakować witaminy
- Boisz się kleszczy? Ten ekologiczny oprysk odstraszy niebezpieczne pajęczaki
-
25-latka źle się poczuła podczas transmisji na żywo. W szpitalu dowiedziała się, że przeszła... udar
Katarzyna Paciorek, influencerka znana głównie z platformy Twitch, źle się poczuła podczas prowadzenia transmisji na żywo. Trafiła do szpitala, gdzie dowiedziała się, że przeszła udar mózgu. Kobieta ma zaledwie 25 lat, jednak udar dotyka nie tylko osoby starsze. Warto zwracać uwagę na nagłe, niepokojące symptomy.
-
Oddech człowieka zmienia się tuż przed śmiercią. Jakie oznaki wskazują, że nadchodzi koniec?
Umieranie to proces, podczas którego ciało człowieka ulega zmianom, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Momentu śmierci nie da się przewiedzieć, jednak na krótko przed odejściem umierającego można zauważyć pewne charakterystyczne oznaki, że zbliża się "ten" moment. Sygnalizuje to przede wszystkim oddech. Jak zmienia się oddech człowieka przed śmiercią?
-
Bezpłatne szczepienie przeciw HPV już w Polsce. Ta choroba podstępnie zabija
Nareszcie! Po latach ideologicznej, bezmyślnej walki ze szczepionką, która ratuje kobietom życie, mamy to, co reszta Europy ma od dawna. Aktualnie w Polsce, mimo realizowanych już od paru lat wielu programów samorządowych, z takiej formy profilaktyki korzysta zaledwie jeden procent populacji. Tymczasem szczepionka przeciw HPV to skuteczna, dowiedziona ochrona przeciw rakowi szyjki macicy i innym nowotworom.
-
Po co pić szklankę wody o poranku? Tak zadbasz nie tylko o właściwe nawodnienie organizmu
Właściwe nawodnienie organizmu może mieć bardzo duży wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Niektórzy sięgają po szklankę wody o poranku tuż po przebudzeniu. Czy wszyscy powinni mieć ten nawyk? Dlaczego warto pić wodę z rana?
-
Codzienny, poranny ból głowy. Twój organizm może wysyłać ci ostrzeżenie
Szacuje się, że jedna na 13 osób doświadcza porannych bólów głowy. Jest nas zatem niemało. Codzienne poranne bóle głowy częściej dotykają kobiet będących w wieku 45-65 lat, choć oczywiście nie tylko. O możliwych przyczynach pisze serwis sleepfoundation.org.
-
"Nie ma takiej choroby: rak szyjki macicy". Science fiction? Nie, to Australia
Mamy to! Ponad 40 lat po udowodnieniu bezpośredniego związku między zakażeniem HPV a rakiem szyjki macicy i ponad 15 lat po wprowadzeniu pierwszego narodowego programu szczepień za granicą, Polacy dołączają do cywilizowanego świata. Będziemy wreszcie chronić obywateli przed śmiercionośnym wirusem za pomocą szczepionki. Kiedy dogonimy czołówkę, która odcina już kupony od bezspornie skutecznej profilaktyki przeciwnowotworowej? Patrząc na Australię, można obawiać się, że nieprędko.
-
Jak rozpoznać, że ona ma ochotę na seks? Ciało wysyła sygnały. Czasem wystarczy dotknąć dłoni
Oczy, usta, piersi, rytm serca, a nawet reakcja dłoni - wszystko podpowiada, że ona jest więcej niż zainteresowana. Tylko czy na pewno? A może po prostu coś ją zdenerwowało? Jest chora? Warto wiedzieć, jak ciało sygnalizuje podniecenie seksualne i nie przesadzać z interpretacją. "Wyraźne sygnały" mogą bowiem sprowadzić na manowce.
-
Te produkty zdziałają cuda dla twoich jelit. Jedz je na śniadanie, a będziesz zdrowy jak ryba
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, każdy to słyszał. Za banalnym stwierdzeniem kryje się jednak najszczersza prawda. To, co zjesz rano, będzie miało wpływ na poziom energii i samopoczucie w ciągu całego dnia. Warto więc przy okazji zadbać o swoje jelita. Nie bez powodu w końcu nazywa się je "drugim mózgiem". Co jeść na śniadanie, by wesprzeć pracę jelit?
-
Bezoar, czyli kamień rzekomy w układzie pokarmowym. Jak się go pozbyć?
Rzekomy kamień jelitowy, jak bywa nazywany bezoar, to zlepek niestrawionego pożywienia czy innych substancji, które trafiają do układu pokarmowego. Schorzenie, choć rzadko spotykane, wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Te specyficzne złogi tworzą się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
-
Niemożliwe, a jednak. Lekarze nie mogli uwierzyć co znaleźli w żołądku 5-letniego chłopca
Dzieci potrafią zaskoczyć swoją pomysłowością, jednak czasami wcale nie wychodzi im to na dobre. Idealnym przykładem jest 5-latek, który połknął 40 gum do żucia. Rodzice szybko zareagowali, po tym jak maluch zaczął odczuwać silny ból brzucha. Okazało się, że w jego brzuchu powstał przerażający twór.
-
Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Uważaj na te rodzaje. Mogą przyczynić się powstawania chorób
Poranna kawa to dla wielu osób obowiązkowy rytuał. Choć ten pyszny napój ma sporo zalet, to nie każdy wie, że niektóre rodzaje kofeinowych napojów mogą prowadzić do rozwoju chorób. Dlatego, zanim sięgniesz po ulubioną wersję, weź pod uwagę kwestie zdrowotne.
-
Czego lepiej nie jeść po czterdziestce? Unikaj tych produktów, jeśli chcesz utrzymać wagę
Czterdzieści lat nie musi być wyznacznikiem powolnej utraty zdrowia i wzrostu wagi. Choć prawdą jest, że metabolizm człowieka zaczyna wtedy zwalniać, a ryzyko zachorowania na cukrzycę czy nadciśnienie jest statystycznie większe niż za młodu, to wiele zależy od naszego podejścia. Aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta mogą pomóc w utrzymaniu wagi i zachowaniu dobrego samopoczucia.
-
Arbuz a cukrzyca. Jakich owoców sezonowych cukrzyk powinien unikać? Lista
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących współcześnie chorób. Miliony osób na całym świecie borykają się z tym metabolicznym schorzeniem. Jednym z ważnych elementów procesu leczenia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jak mają się do niej owoce? Jakich owoców diabetycy powinni unikać?
-
Co pić codziennie rano, żeby schudnąć i pozbyć się brzucha? Ten prosty napój uwielbiają trenerzy fitness
Osoby próbujące pozbyć się zbędnych kilogramów, starają się wypracowywać nawyki, które mogą pomóc w osiągnięciu celu. Należy do nich m.in. sięganie po szklankę wody z cytryną zaraz po przebudzeniu. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie dnia, który niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści.
-
Znasz te małe ziarenka? Kosztują sześć złotych, są wyjątkowo zdrowe i potrafią nasycić całą rodzinę
Soczewica jest ceniona przez wielu, nawet przez lekarzy. Nie od dziś wiadomo, że dieta jest kluczowa do zachowania zdrowia. Specjaliści zaznaczają, że spożywanie tych niewielkich ziarenek wpływa korzystnie na organizm nie tylko wśród pacjentów z nadciśnieniem. Lista korzyści jest bardzo długa, a form wykorzystania soczewicy jest naprawdę sporo.
-
Domowe sposoby na mrówki. Czy latające owady są groźne dla naszego zdrowia?
Widok mrówek faraona w domu nie cieszy, ale pojawienie się latających owadów w najbliższym otoczeniu to też nic przyjemnego. Dziś masz jedną królową, a jutro całe gniazdo. Mrówcze gody są fascynujące, ale późniejsze pozbywanie się owadów z mieszkania to smutna proza życia. Jak to zrobić i czy trzeba? Czy popularne w Polsce mrówki wywołują jakieś choroby?
-
Zatrzymanie wody w organizmie. Jak pozbyć się obrzęków raz na zawsze?
Zatrzymywanie wody w organizmie ma wiele przyczyn. Najczęstsze to wahania poziomu hormonów w organizmie, nieodpowiednia dieta czy też unieruchomienie ciała. Obrzęk może być ponadto objawem poważnego schorzenia lub skutkiem ubocznym zażywanych leków. Jak możemy złagodzić obrzęk domowymi sposobami?
-
"Złota godzina" decyduje o tym, czy przeżyjesz zawał, ale w Polsce mamy 280 minut dramatu
Co dziesiąty Polak po zawale serca umiera w ciągu roku. Śmiertelność pięcioletnia przy uwzględnieniu zgonów przedszpitalnych, czyli przed dotarciem pomocy, oraz zgonów szpitalnych, sięga 40-50 proc. To bardzo dużo, a statystyki pokazują, że niemal na każdym etapie leczenia coś idzie nie tak. O tym, do jak rozległych uszkodzeń serca dojdzie, decyduje przede wszystkim pierwsze 60 minut od wystąpienia objawów. Co wynika z tej wiedzy? W praktyce wciąż za mało.
-
Mocz śmierdzi po szparagach? Nie wszyscy powinni je jeść
Szparagi to zdrowe, pyszne warzywa, ale nie wszyscy powinni się nimi objadać. Wkrótce po zjedzeniu sezonowego przysmaku wiele osób wyczuwa dziwny, kapuściany zapach moczu. Niektórzy obawiają się nawet, że to jakiś problem metaboliczny. Nie tędy jednak droga w poszukiwaniu przeciwwskazań do jedzenia szparagów. Komu szkodzą?
-
Jak wspierać wątrobę? Zapomnij o "cudownych tabletkach" i zadbaj o zdrowie. Sięgnij po naturalny napar
W reklamach bardzo często można usłyszeć, że wystarczy wziąć jedną tabletkę, a wątroba będzie pracować bez zarzutu. Niestety prawda jest zupełnie inna, o każdy narząd należy dbać systematycznie, a troska powinna opierać się na właściwej diecie i kilku innych aspektach. Pod żadnym pozorem nie należy traktować suplementów, czy leków bez recepty jako remedium na wszelkie dolegliwości. Podpowiadamy, jak dbać o wątrobę.