Najnowsze artykuły
-
Z czym jeść kanapki na kolację, żeby mieć niski cukier rano? Ważne są te dwie zasady
Jeśli chcemy uniknąć porannych skoków cukru we krwi, musimy przemyśleć sprawę kolacji. Jak powinna wyglądać idealna kanapka dla diabetyka?
-
Woda utleniona na gardło - czy rzeczywiście działa? To znany trik starszego pokolenia
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią - sezon na przeziębienia, infekcje i grypę. W tym czasie często dopada nas ból gardła. Zanim sięgniemy po raz kolejny po tabletki przeciwbólowe, warto wypróbować domowy sposób, które starsze pokolenie wykorzystuje od lat. Jak działa płukanka z wody utlenionej?
-
Ile kalorii powinieneś jeść, żeby schudnąć i pozbyć się tłuszczu? 1000 kcal czy więcej?
Gdy zastanawiamy się nad dietą odchudzającą i chcemy zaplanować kaloryczność posiłków, musimy wziąć pod uwagę nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to ilość energii, którą trzeba dostarczyć organizmowi, aby mógł w sposób optymalny funkcjonować. Po co nam plan posiłków? Aby schudnąć, musimy zadbać o deficyt kaloryczny.
-
Kiedy należy wykonać te badania? Ten quiz medyczny powinien zrobić każdy z nas!
Wynik poniżej 6/8 to wstyd!
-
Podkrążone oczy mogą być oznaką poważnych schorzeń. Dowiedz się, co mogą zwiastować
Podkrążone oczy nie zawsze wynikają z przewlekłego zmęczenia i braku snu. Czasem źródło problemu leży znacznie głębiej i może okazać się, że podkrążone oczy są oznaką rozwijających się schorzeń. Dowiedz się, kiedy podkrążone oczy powinny zwrócić naszą uwagę.
-
Luteina na oczy wspomaga prawidłowe widzenie. Dowiedz się, jak zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie
Luteina na oczy to substancja, która wspomaga prawidłowe widzenie. Zmniejszenie jej stężenia w siatkówce oka może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, którego konsekwencją jest m.in. obniżenie ostrości widzenia. Dowiedz się, jaką rolę odgrywa luteina w organizmie i w jaki sposób zadbać o jej odpowiedni poziom.
-
Dlaczego wieczorem dopada cię straszliwy głód? Może to być objaw tej popularnej choroby
Wciąż myślisz o jedzeniu lub odczuwasz dokuczliwy głód, nawet gdy wstaniesz od stołu lub kładziesz się spać? Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego? Głód może być objawem kilku schorzeń, dlatego poważnych zmian apetytu nie należy lekceważyć.
-
Inhalacje na katar to domowy sposób na zatkany nos. Sprawdź, jak skutecznie walczyć z przeziębieniem
Inhalacje na katar to skuteczny sposób walki z zatkanym nosem, który towarzyszy przeziębieniu organizmu. Domowe metody leczenia są jednym ze sposobów wsparcia leczenia farmakologicznego. Ich skuteczność w walce z chorobą jest duża, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na inhalację na katar, które wykonasz samodzielnie w domu.
-
Ile trzeba biegać, żeby zrzucić 1 kg tłuszczu i kiedy? Pora dnia ma większe znaczenie niż myślisz
Bieganie to świetny sposób na spalenie niepotrzebnych kilogramów i utrzymanie smukłej sylwetki. Trzeba jednak wiedzieć, że osiągnięcie szybkiego efektu jest możliwe pod pewnymi warunkami. Jak i kiedy biegać, aby chudnąć? Co radzą eksperci?
-
Doktor dietetyki tłumaczy, dlaczego ten grzyb jest trujący. "Zawiera 3 chemiczne związki"
Udzielający się aktywnie na instagramie Michał Wrzosek w prosty sposób wyjaśnia, dlaczego muchomory są trujące. Mówi o trzech związkach, które zaburzają działanie układu nerwowego - powodują halucynacje, delirium i pobudzenie.
-
Ile kalorii powinieneś jeść, żeby schudnąć?
-
Ile trzeba biegać, żeby zrzucić 1 kg tłuszczu i kiedy? Pora dnia ma znaczenie
-
Z czym jeść kanapki na kolację, żeby mieć niski cukier rano?
-
Ile kroków trzeba zrobić, by spalić 1 kg tłuszczu?
-
Dlaczego po obiedzie mamy ochotę na słodkie? Dietetyk wskazuje główne przyczyny
- Woda utleniona na ból gardła - jak stosować? Trzeba pamiętać o proporcjach
- Kiedy należy wykonać te badania? Ten quiz medyczny powinien zrobić każdy z nas!
- Podkrążone oczy mogą być oznaką poważnych schorzeń. Dowiedz się, co mogą zwiastować
- Luteina na oczy wspomaga prawidłowe widzenie. Dowiedz się, jak zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie
- Wieczorem dopada cię straszliwy głód? Koniecznie sprawdź poziom cukru we krwi
-
Olej z ostropestu plamistego - jak działa? Czy można go bezpiecznie zażywać? Sprawdź przeciwwskazania
Olej z ostropestu plamistego jest suplementem diety, który ze względu na aktywny składnik - sylimarynę, ma potencjalne korzystne działanie na wątrobę. Jednak przed sięgnięciem po ten preparat ziołowy warto zasięgnąć porady lekarza oraz sprawdzić przeciwskazania.
-
Wiesz co to dysfagia? To masz już jeden punkt! Pytamy o trudne pojęcia medyczne!
Znaliście wszystkie odpowiedzi?
-
Ból brzucha po jedzeniu - czy trzeba się martwić? Nigdy go nie lekceważ
Dlaczego niekiedy odczuwamy ból brzucha po jedzeniu? Jakie mogą być przyczyny i kiedy nie powinniśmy takiego bólu lekceważyć.
-
Ile kroków trzeba zrobić, by spalić 1 kg tłuszczu? "Początkowo ta liczba może wydawać się duża"
- Chodzenie jest łatwiejsze niż bieganie lub jazda na rowerze. Dzieje się tak głównie dlatego, że masz mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji i nie potrzebujesz żadnego innego sprzętu aby chodzić, co oznacza, że możesz zacząć się ruszać w dowolnym miejscu i czasie - zachęca autor serwisu sustainabilityinfo.com, który wyliczył, ile kroków trzeba zrobić, aby spalić jeden kilogram masy tłuszczowej ciała.
-
Co pić na wzdęty brzuch po nocy? Wprowadź te napoje na stałe do swojej diety
Wzdęty brzuch to niechciana dolegliwość, z którą boryka się wielu z nas. Można jednak w łatwy sposób temu zapobiec. Ten napoje doskonale redukują powiększony brzuch i towarzyszący temu dyskomfort.
-
Co jeść, żeby mieć energię? Te produkty pobudzą twój organizm
Pokarmy, które szybko dodadzą nam energii to, mówiąc najprościej, produkty zawierające cukier i inne proste węglowodany. Ale taki "zastrzyk energetyczny" nie daje siły na dłużej. Lepiej sięgnąć po inne źródła energii. Co zatem jeść, żeby mieć energię przez cały dzień?
-
Grzyb olszówka kiedyś uważany był za przysmak. Dziś lepiej go nie jeść, jest silnie trujący. Jak go rozpoznać?
Olszówka to jedna z regionalnych nazw nadana gatunkowi krowiak podwinięty, grzybowi dość powszechnie rosnącemu w naszym kraju. Jest trujący, ale przez wiele lat uchodził za jadalny. Przez wiele lat ceniono sobie jego smak. Jednak spożywanie olszówki wiąże się z ryzykiem zatrucia i śmierci.
-
Sinoblaszek trujący jest łudząco podobny do jadalnego gatunku. Odróżnia go kilka szczegółów
Sinoblaszek trujący należy do rodziny pieczarkowatych, jest jednak toksyczny dla ludzkiego organizmu i dla większości zwierząt. Z powodu wyglądu można go pomylić innymi, jadalnymi gatunkami z tej rodziny, czyli z czubajką kanią oraz z czubajką czerwieniejącą.
-
Dlaczego po obiedzie mamy ochotę na słodkie? Dietetyk wskazuje główne przyczyny
Zjedzenie deseru na koniec posiłku to rzecz absolutnie normalna. Od dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajeni, że obiad kończymy czymś pysznym, co dla wielu osób oznacza po prostu "coś słodkiego". Ale jak ze wszystkim, tak i ze słodyczami nie można przesadzać. Nadmierna ochota na słodycze może być niepokojąca.
-
Wyjście na wesele w trakcie L4. Co można, a czego nie można robić podczas zwolnienia lekarskiego?
Przebywając na zwolnieniu lekarskim nie można pod żadnym pozorem podejmować się innej pracy zarobkowej i to wie każdy. Ponadto pracodawca i ZUS mogą sprawdzić jak spędzasz czas na "chorobowym". Co więc z wyjściem na wesele? Radca prawny odradza podobnych pomysłów.
-
Darmowe leki dla seniorów 65+. Nowe zestawienie leków refundowanych od 1 września 2023 [LISTA]
Od 1 września 2023 roku obowiązuje nowy wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Seniorzy będą mieli dostęp do niemal 3 800 refundowanych leków. Jakie warunki trzeba dokładnie spełnić i jakie preparaty znalazły się na liście?
-
Ten quiz medyczny tylko pozornie jest łatwy! Sprawdź, ile wiesz o kościach
10/10 punktów to dla Ciebie wyzwanie czy bułka z masłem?
-
Post Daniela ma swoje korzenie w Biblii. Na czym polega? Czy dieta Daniela jest bezpieczna?
Jedną z diet, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne, jest post (lub dieta) Daniela. Ten post ma korzenie biblijne, przeczytamy o nim w Księdze Daniela.
-
Jak utrzymać cholesterol na dobrym poziomie? Zastosuj kilka złotych kroków, a wyniki będą wzorowe
Z wysokim poziomem cholesterolu mierzy się wielu Polaków. Jego stężenie we krwi nie powinno przekraczać normy ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia. Aby utrzymać wyniki w normie, warto zastosować kilka złotych rad - nie obejdzie się jednak bez diety, zdrowego stylu życia i sumienności, która odgrywa tu istotną rolę.
-
Masz problem z nadmiernym poceniem? Lepiej wybierz się do lekarza. To może być coś poważnego
Nadmierna potliwość może mieć różne przyczyny. Choć czasem nie oznacza niczego groźnego, to niekiedy jest oznaką, że w organizmie zachodzą negatywne zmiany. Lepiej wtedy nie ignorować problemu, tylko udać się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę. Czego objawem może być obfite pocenie się?
-
Naukowcy wyliczyli, ile filiżanek kawy to dawka śmiertelna. Ile można wypić, by sobie nie zaszkodzić?
Kofeina jest środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy, a spożywana w postaci kawy lub herbaty w rozsądnych ilościach ma dobroczynne działanie na organizm. Jednakże w dużych dawkach ten alkaloid ksantynowy jest toksyczny i może spowodować śmierć. Niepokój budzą przede wszystkim suplementy diety zawierające kofeinę, które łatwo przedawkować.
-
Płynie w żyłach każdego z nas. Wiesz, o czym mowa? Pytamy o krew!
Udało się zdobyć komplet?
-
Nowe warianty COVID-19. Jakie są objawy? Czy szczepienia działają? Wyjaśniamy, czy nowe mutacje stanowią zagrożenie
Omicron i jego warianty są już od dwóch lat dominującymi szczepami koronawirusa na świecie. Chociaż oryginalny szczep Omicron (BA.1) już nie krąży, jego podwarianty są obecnie przyczyną większości infekcji COVID-19. Te podwarianty są szczególnie skutecznymi rozprzestrzeniaczami choroby. Obecnie świat bacznie przygląda się trzem nowym potomkom Omicrona. Nazywane są Eris, Fornax oraz Pirola.
-
Choruje na nieuleczalnego raka. Dostał eksperymentalną szczepionkę. "Jesteśmy zachwyceni postępami"
Trwają badania kliniczne eksperymentalnych szczepionek przeciwnowotworowych. Naukowcy piszą o pierwszych sukcesach.
-
Miała być refundacja, dziś pacjentki boją się, czy jej w ogóle doczekają. Chore na raka piersi Polki mają dość: Pozwólcie nam żyć!
Lek Enhertu (trastuzumab derukstekan) miał znaleźć się na liście refundowanych terapii onkologicznych. Niestety Ministerstwo Zdrowia dalej dobija targu z AstraZenecą. Z jednej strony mowa o ostatnim etapie rozmów, z drugiej nie wiadomo, czy refundacja w ogóle dojdzie do skutku. Chore na raka piersi pacjentki mają dość czekania. Wystosowały apel i organizują protest.