Najnowsze artykuły
-
"Tydzień temu kąpałem się w Odrze. Coś mi grozi?" Pytamy lekarzy
Po bezpośrednim kontakcie z wodą z Odry lub spożyciu skażonych ryb, nie można wykluczyć zatrucia rtęcią. Nie panikuj jednak na zapas, jeśli kąpałeś się w rzece kilka dni temu. Objawy zwykle pojawiają się bardzo szybko. Są skuteczne leki, które powinny pomóc tym, u których wystąpią w wyniku zatrucia.
-
Wszystkie mamy menopauzę? Dość czerpania wiedzy z reklam
Pocisz się? Menopauza. Zmęczona? Menopauza. Źle się czujesz? Menopauza. Masz fatalny nastrój? Menopauza. Jeszcze miesiączkujesz? Nie szkodzi, zapewne menopauza się zbliża. Taki obraz świata wyłania się z reklam, w których stawiane są szybko diagnozy i, oczywiście, znajdowane rozwiązania na wszelkie kobiece bolączki. To może być niebezpieczne!
-
Przez skażenie Odry może zabraknąć leków? Zapytaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Wiele osób doszukuje się w obecnej sytuacji analogii do historii z Czarnobylem. Wtedy też na początku władze nie informowały społeczeństwa o skażeniu, a potem zalecono zażywanie płynu Lugola. Trudno się więc dziwić, że teraz znów sporo osób próbuje samodzielnie dowiedzieć się, co im może pomóc. W przypadku zatrucia rtęcią nie ma jednak żadnych leków, które można byłoby dostać w aptece. Rozwiewamy wątpliwości, które pojawiły się na ten temat.
-
Czym jest rtęcica i jak na organizm wpływa rtęć? Rozmowa z toksykologiem [TYLKO U NAS]
Po czym poznać, że zatruliśmy się rtęcią? Co grozi osobom, które mają kontakt z wodą z zatrutej Odry? Jakie środki ostrożności powinno się zachować w przypadku skażenia? Czy warto zaopatrzyć się w jakieś leki? Odpowiedzi na te pytania udziela nam lek. Andrzej Antończyk z Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.
-
Czym jest wirus Langya? W Chinach pojawił się patogen przenoszony przez ryjówki
W Chinach potwierdzono już 35 przypadków zakażenia wirusem Langya (LeyV). Zainfekowane osoby to głównie rolnicy, którzy mieli kontakt z ryjówkami. Naukowcy potwierdzają, że po raz kolejny nowy patogen pokonał barierę międzygatunkową, ale studzą emocje i zapewniają, że "nie ma powodów do paniki".
-
Co to jest mezytylen? Co robi sanepid, GIOŚ i inne instytucje w sprawie skażenia Odry? Rozmawiamy z ekspertami
Hasło dnia to mezytylen. Odkąd podano, że ta substancja może mieć związek z zatruciem setek ryb w Odrze, pół Polski wpadło w popłoch i próbuje ustalić, co może grozić z tego powodu zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Oto co udało się nam dowiedzieć na ten temat.
-
Niezdrowy ("zły") cholesterol związany jest z długotrwałymi objawami COVID-19
Naukowcy odkryli, że osoby, którzy mają wysoki poziom szkodliwych tłuszczów we krwi, częściej doświadczają objawów długiego COVID. Ale, co ciekawe, ten sam problem zaobserwowano także u osób z podobnymi objawami, co długi COVID, mimo że nie potwierdzono u nich zakażenia.
-
Wegetarianki, bardziej niż kobiety jedzące mięso, są narażone na złamania bioder w późniejszym życiu
Dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, jest przy tym przyjazna dla środowiska i warta polecenia. Niemniej jednak, jak pokazują badania, ma też swoją "ciemniejszą stronę". Wegetarianki, częściej niż kobiety jedzące mięso, ulegają złamaniom kości biodrowej w starszym wieku.
-
Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. 10 sygnałów wskazujących na nowotwór
Nawet drobne dolegliwości, które regularnie się powtarzają i pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą świadczyć o tym, że nasz organizm wysyła nam ostrzeżenie i ma problem z tym, by funkcjonować prawidłowo. Oto 10 najczęściej bagatelizowanych symptomów, które według oficjalnych wytycznych NHS mogą wskazywać na rozwój zmian nowotworowych.
-
Szczepionka na boreliozę będzie testowana w Polsce. Ma być dostępna na rynku w 2025 roku
Koncern Pfizer ogłosił rozpoczęcie trzeciej fazy badań klinicznych nad szczepionką chroniącą przed boreliozą. Prace prowadzone są we współpracy z francuską firmą Valneva. Na liście krajów, w których będzie sprawdzane działanie tego preparatu, znajduje się m.in. Polska.
-
Przez skażenie Odry może zabraknąć leków? Zapytaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny
-
Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. 10 sygnałów wskazujących na nowotwór
-
"Tydzień temu kąpałem się w Odrze. Coś mi grozi?" Pytamy lekarzy
-
Czym jest rtęcica i jak na organizm wpływa rtęć? Rozmowa z toksykologiem [TYLKO U NAS]
-
Szarańcza potrafi wyczuwać nowotwory u ludzi. Owadom wystarczy mniej niż sekunda
- Wszystkie mamy menopauzę? Dość czerpania wiedzy z reklam
- Czym jest wirus Langya? W Chinach pojawił się patogen przenoszony przez ryjówki
- Co to jest mezytylen? Co robi sanepid, GIOŚ i inne instytucje w sprawie skażenia Odry? Rozmawiamy z ekspertami
- Niezdrowy ("zły") cholesterol związany jest z długotrwałymi objawami COVID-19
- Wegetarianki, bardziej niż kobiety jedzące mięso, są narażone na złamania bioder w późniejszym życiu
-
Co szkodzi wątrobie, podnosi poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi? Naukowcy winią bisfenol A i ftalany
Są wszechobecne. Znajdują się w plastikowych opakowaniach, lekach, kosmetykach, na paragonach, a ich pozostałości można znaleźć nawet w kurzu domowym. Jeśli tylko ich stężenie nie przekracza przyjętych norm, to nic nam nie grozi. W przeciwnym razie mogą być toksyczne, niszczą wątrobę i zaburzają pracę naszych hormonów, a to sprzyja cukrzycy, miażdży i otyłości - ostrzegają badacze z Korei Południowej.
-
Zamienniki soli w diecie zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci
Niewielka zmiana w diecie może mieć kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia. A chodzi tutaj o zamianę soli chlorkowej na sól z większą zawartością potasu.
-
O płodności pacjentek onkologicznych trzeba myśleć przed rozpoczęciem terapii
Miałam raka, będę mamą? Chociaż terapie przeciwnowotworowe nieraz prowadzą do trwałej niepłodności, nie muszą pozbawiać szans na realizację planów rozrodczych. Konieczne są jednak odpowiednie działania jeszcze przed leczeniem onkologicznym. Wiedza na ten temat pacjentek i lekarzy jest wciąż niewystarczająca.
-
Ponad połowa chorób wywoływanych przez patogeny zaostrzyła się w efekcie zmian klimatycznych
Fale upałów, pożary, ekstremalne opady deszczu, powodzie i inne anomalie klimatyczne mają wpływ na rozprzestrzenianie się i nasilenie takich chorób jak Zika, denga, chikungunya, malaria, COVID-19 i wiele innych. Rozmarzanie tundry może odsłonić patogeny, które nam zagrożą. Ludzie coraz bardziej napierają na świat dzikiej przyrody, gdzie prawdopodobnie czai się niejeden jeszcze wirus.
-
Szarańcza potrafi wyczuwać nowotwory u ludzi. Owadom wystarczy mniej niż sekunda
Mikrobiolodzy z Michigan State University odkryli nowy sposób na błyskawiczne wykrywanie komórek nowotworowych u ludzi. Okazuje się, że neurony węchowe szarańczy doskonale rozpoznają wczesne zmiany świadczące o tym, że możemy mieć raka. Do badania wystarczy tylko analiza oddechu pacjenta za pomocą metody wykorzystującej elektrody, które podłącza się owadom.
-
Gorące noce mogą zwiększyć wskaźnik śmiertelności nawet o 60 proc. do końca wieku
Upalne noce, spowodowane przez ocieplenie klimatu, przyniosą dodatkowe zagrożenia dla ludzi. Wysokie temperatury w nocy zmieniają fizjologię snu i wpływają na stan zdrowia. W konsekwencji wzrośnie śmiertelność - przewidują badacze.
-
Przez 30 lat walczyła z rakiem piersi. Świat żegna Olivię Newton-John - wnuczkę noblisty z Wrocławia
Gwiazda kultowego musicalu "Grease" pomogła tysiącom pacjentów onkologicznych, a dzięki jej wsparciu udało się dokonać znacznego rozwoju badań nad różnymi nowotworami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jej dziadkiem był słynny laureat Nagrody Nobla - fizyk Max Born, który urodził się we Wrocławiu. Wbrew pozorom Olivii Newton-John też udało się przyczynić do postępu w nauce. Informacja o jej śmierci wywołała poruszenie na całym świecie.
-
Dlaczego mężczyźni bardziej niż kobiety są narażeni na większość rodzajów raka?
Mężczyźni są bardziej podatni na raka niż kobiety. Naukowcy sugerują, że stoją za tym różnice biologiczne między mężczyznami i kobietami, a nie tylko behawioralne.
-
GIS wycofuje z obrotu popularne lody. Wykryto w nich rakotwórczy składnik
Nie należy spożywać lodów określonych w poniższym komunikacie - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny, który zakwestionował w sumie pięć różnych serii lodów produkowanych przez firmę Häagen-Dazs z powodu wykrycia w nich śladowych ilości niedozwolonej substancji.
-
"W proch się obrócisz"? To się dzieje z ciałem po śmierci
Kiedyś ta wiedza była w każdej rodzinie, bo ludzie umierali w domach, a bliscy rozumieli potrzebę rychłego pochówku, nim ciało zacznie się rozkładać. Dziś o nieuniknionym procesie rozkładu wiemy niewiele, bo wszelkie kwestie pośmiertne przekazaliśmy w ręce specjalistów. Tymczasem zawsze warto wiedzieć.
-
"Jest już lepiej". Zięć Wałęsy zdradził nam najnowsze informacje o zdrowiu byłego prezydenta
''Jest już lepiej. To było omdlenie. Ja jeszcze teścia nie widziałem. Jest pewnie jeszcze w szpitalu i przechodzi badania'' - potwierdza w rozmowie z serwisem Zdrowie.gazeta.pl Lech Artur Wałęsa, zięć byłego prezydenta. Jak się teraz czuje 78-letni polityk? ''Dosyć dobrze. Jest z nim kontakt i jest OK" - mówi nam mąż Magdaleny Wałęsy, najstarszej córki pary prezydenckiej.
-
Wysoki poziom prostazyny we krwi może oznaczać zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i śmierci z powodu raka
Badanie poziomu prostazyny we krwi może służyć jako swoisty system wczesnego ostrzegania dla pacjentów zagrożonych cukrzycą typu 2. Może też być nowym markerem wskazującym na wyższe ryzyko śmierci z powodu raka, szczególnie u osób z wysokim poziomem glukozy - mówią naukowcy.
-
Bolą cię plecy po spaniu? Wypróbuj 5 pozycji, które odciążają kręgosłup podczas snu
Budzisz się rano z bólem głowy? Po wstaniu brakuje ci energii, czujesz się zmęczony, a twoje mięśnie są napięte? Przyczyną tych problemów może być nieprawidłowa pozycja w trakcie spania.
-
Kontemplacja może pomóc w rozwiązywaniu problemów i pobudzić kreatywność. Dlaczego jej unikamy?
Chwile, gdy błądzimy swobodnie myślami, są kluczem do kreatywności. Kontemplacja poprawia nastrój i daje całkiem sporo satysfakcji, jak ze zdziwieniem stwierdzili bohaterowie pewnego doświadczenia.
-
Cichy udar mózgu - czy można go przejść nie wiedząc o tym? Objawy, które łatwo przeoczyć
Można przejść udar mózgu i nie być tego świadomym. Tak zwany cichy udar mózgu nie daje bowiem widocznych objawów klinicznych. Lekarz dostrzeże uszkodzenia podczas obrazowania mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.
-
"Gigantyczne komary" to wcale nie komary. Nie bój się koziułek
Jeśli lecą w twoją stronę, to tylko przez przypadek. Z pewnością nie zamierzają zrobić ci krzywdy. Niezdarne, duże owady nie mają morderczych zapędów jak zdecydowanie mniejsze komary, do których są bardzo podobne. Gdy koziułka szuka schronienia w twoim domu, nie zabijaj jej. Jest pożyteczna - zapyla kwiaty.
-
Zielona herbata pomoże złagodzić stan zapalny jelit i obniży poziom cukru we krwi
Kolejne badania wskazują, że warto często popijać zieloną herbatę, szczególnie jeżeli jesteśmy zagrożeni cukrzycą czy chorobami sercowo-naczyniowymi. Co ważne, niech to będzie zwykły napar z liści zielonej herbaty i bez dodatków.
-
Ciągle bez opamiętania skubiesz skórę? To może być dermatillomania
Drapanie się po skórze wydaje się zwykłą błahostką. Niektórzy jednak mają z tym problem i nie potrafią się opanować. Dopiero w 2013 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne umieściło to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne w oficjalnym rejestrze, ale dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry, nadal pozostaje mało znana, nawet wśród doświadczonych specjalistów.
-
"Braki występują często jedynie lokalnie". Ministerstwo Zdrowia o kryzysie lekowym
"Często dziennikarze opierają się na kilku lub kilkunastu aptekach, czy też kilku lub kilkunastu farmaceutach, co nie stanowi obrazu rzeczywistości w całym kraju" - Ministerstwo Zdrowia obstaje przy swoim. Kryzysu lekowego nie ma.
-
Fala tajemniczych ataków igłą podczas imprez. W Hiszpanii zgłoszono już 50 przypadków
Najczęściej dźgane w ramię lub udo są młode dziewczyny. Czują ukłucie, a potem stopniowo tracą kontakt z rzeczywistością. "To poważny akt przemocy wobec kobiet" - powiedziała hiszpańska minister sprawiedliwości Pilar Llop, która wezwała do zgłaszania takich przypadków na policję. W lipcu w Hiszpanii doszło do 50 interwencji w tej sprawie. Wcześniej podobny problem pojawił się m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech i Turcji.