Najnowsze artykuły
-
Jaka matka taka córka? Mamy przenoszą ryzyko otyłości na córki. A co z synami?
Najbardziej zagrożone są dziewczęta. Okazuje się, że skłonność do otyłości przechodzi z matki na córkę, a widać to już wyraźnie, gdy dziecko ma 4 lata - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Czy tak samo jest w przypadku, gdy to ojciec choruje na otyłość? A co z synami?
-
"Otyli kradną leki chorym na cukrzycę" (i odwrotnie), czyli o co tak naprawdę chodzi w zastrzykowej zadymie
Na leki o udowodnionym działaniu odchudzającym czekaliśmy z nadzieją od wielu lat. Nie mógł się ich doczekać niemal cały świat zmagający się z epidemią otyłości. Kiedy wreszcie takie preparaty się pojawiły i dotarły do Polski, nie zrobiło się zdrowiej i lepiej. W temacie Ozempicu, Saxendy i reszty mamy w kraju informacyjne pomieszanie z poplątaniem (z receptomatami i rejestracją leków w tle), szczucie na pacjentów oraz kryzys lekowy. I miliony "ekspertów" od nowoczesnej farmakologii.
-
Kardiomiopatia połogowa (okołoporodowa). Gdy serce młodej matki choruje. Objawy, przyczyny, leczenie
Kardiomiopatia połogowa (kardiomiopatia okołoporodowa) jest rzadką postacią niewydolności serca, która ujawnia się w ostatnim miesiącu ciąży lub do pięciu miesięcy po porodzie. Jakie są objawy i kto znajduje się w grupie ryzyka?
-
Komu szkodzi nabiał? Ta grupa powinna ograniczyć spożycie tych produktów. Powód jest prosty
Do chorób cywilizacyjnych należą także wszelakie alergie i nietolerancje pokarmowe. Dietetycy nie pozostawiają złudzeń - mleko i nabiał szkodzą. Czy spożywanie produktów może jednak niekorzystnie wpłynąć na każdego? Wyjaśniamy, kto powinien wstrzymać się od nabiałów i jakie skutki może wyrządzić bagatelizowanie problemu.
-
Co jeść, by wzmocnić kości i stawy? Ten niepozorny deser jest ogromnym źródłem kolagenu
Galaretka to niezwykle prosty i jeden najbardziej lubianych przysmaków. Wielu z nas ma do niego szczególny sentyment głównie za sprawą dzieciństwa. W końcu wiele mam i babć często przygotowywało ją go na deser. Jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz świetnego smaku, galaretka ma też wiele pozytywnych właściwości.
-
Zbyt lepka kupa przykleja się do sedesu? Lepiej ustalić przyczynę. To może być ważny sygnał chorobowy
Kupa jaka jest, każdy widzi. Teoretycznie. Zwykle znika bezpowrotnie w czeluściach muszli klozetowej, bo sedesy z półką to rzadkość. Jeśli jednak często zostaje, przyklejona do ścianek toalety, warto uważniej się jej przyjrzeć. Kał zdrowych ludzi też czasem bywa zbyt lepki, ale taka konsystencja może sygnalizować problemy ze zdrowiem, które wymagają wykluczenia bądź leczenia.
-
Kiedy i dlaczego warto się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu? Ile dawek przyjąć?
Kiedy za oknem panuje wiosna, a przyroda budzi się do życia, coraz częściej pada pytanie, czy i dlaczego warto się zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu. Okazuje się, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ukąszenie kleszcza nie zdarza się wyłącznie w lesie, a skutki mogą być tragiczne. Analizujemy, ile dawek należy przyjąć i dlaczego.
-
Co pić na płaski brzuch? Trzy napoje, które mają zbawienny wpływ
Są napoje, które w połączeniu z przemyślaną dietą i wysiłkiem fizycznym, mogą nam pomóc pożegnać się z nadwagą. Chodzi tutaj o napoje, które przyspieszają metabolizm, dają uczucie sytości, pomagają przetrwać napady głodu między posiłkami. To wszystko razem sprzyja utracie wagi. Zatem co pić, aby mieć płaski brzuch?
-
Jak boli wątroba? Jeśli widzisz na ciele takie plamki, lepiej umów się do lekarza
Jak boli wątroba? Warto wiedzieć, że chodzi o ten organ, ponieważ jest to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Jeśli odmówi posłuszeństwa - możemy mieć spore kłopoty. Podpowiadamy, jak boli wątroba i obok których objawów nie powinniśmy przechodzić obojętnie.
-
Czy przed badaniem krwi można pić kawę? Zobacz, jakie badania zrobisz na NFZ
Sprawdź, które badania krwi trzeba zrobić na czczo (bo nie wszystkie). Ponadto przy pobieraniu próbki krwi ważna jest pora dnia: poranek jest najlepszy, ponieważ nic jeszcze nie zaburzyło naszego stanu, ani codzienny stres, ani aktywność czy jedzenie. Dzięki temu wyniki będą bardziej wiarygodne.
-
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Ten kontrowersyjny sposób zaskakuje
-
Post przerywany - w czym pomoże ten rodzaj diety? Szybki spadek z wagi to kropla w morzu
-
Pierś i butelka, czyli jak sprawnie karmić mlekiem mamyMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Dieta cukrzycowa - czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
-
Awantura o zastrzyki na odchudzanie. To mit, że są przeznaczone dla cukrzyków
- Jaka matka taka córka? Mamy przenoszą ryzyko otyłości na córki. A co z synami?
- Kardiomiopatia połogowa (okołoporodowa). Objawy, przyczyny, leczenie
- Kto powinien ograniczyć nabiał? Dietetycy: Problemu nie można bagatelizować
- Co jeść, by wzmocnić kości i stawy? Ten niepozorny deser jest źródłem kolagenu
- Kupa przykleja się do sedesu - trzeba się martwić? Czasem to objaw konkretnej choroby
-
Możliwe, że całe życie źle myłeś zęby! Dentysta zdradza, jakie cztery błędy najczęściej popełniamy
Eksperci stomatologii ujawnili najczęściej popełniane błędy przy codziennej rutynie mycia zębów. Jak się okazuje, większość z nas robi to źle i niestarannie. Skutki mogą być opłakane nie tylko dla higieny jamy ustnej - błędy mogą prowadzić do rozwoju innych poważnych schorzeń.
-
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Zaleca się szczególnie jeden napój. Niektórzy mogą być zaskoczeni
W ostatnim czasie możemy cieszyć się coraz wyższymi temperaturami. Chociaż z pewnością jest to miła odmiana po zimie, to wraz z lepszą pogodą budzą się także nasi nieprzyjaciele. Z polskich lasów już napływają doniesienia o wysypie niebezpiecznych pajęczaków. Warto chronić się przed nimi, pijąc m.in. pewne domowe napoje. Podpowiadamy, co pić, żeby odstraszyć kleszcze.
-
Śmiercionośny grzyb atakuje. Żaden lek go nie zwalczy
Grzyb Candida auris rozprzestrzenił się w cieniu pandemii COVID-19 wywołując epidemie szpitalne. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla schorowanych osób z osłabionym układem odpornościowym. Problem też w tym, że C. auris przestaje reagować na leki przeciwgrzybicze, powszechnie stosowane w leczeniu zakażeń Candida. A co więcej, niektóre szczepy okazują się być oporne na wszystkie trzy dostępne klasy leków przeciwgrzybiczych.
-
Czego nie lubią kleszcze? Co przyciąga kleszcze do człowieka? Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie
Wiosna rozgościła się już na dobre, co za tym idzie, rozpoczął się sezon insektów, w tym kleszczy. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć się przed śmiercionośną boreliozą i niechcianym szkodnikiem na skórze? Co przyciąga kleszcze u człowieka? Te domowe sposoby gwarantują, że po powrocie z ogrodu czy lasu będziesz wolny od "pasażera na gapę".
-
Służba zdrowia w PRL-u. Do szpitala przyszedł 20-latek, który uciął rękę piłą. Błagał lekarzy, by mu ja przyszyli
Dziś często słyszmy, że niektóre szpitale zatrzymały się w czasach PRL-u. Jednak jak faktycznie wyglądało leczenie i operacje w tym czasie? Jak wspominają pacjenci - nie było łatwo. W archiwach można znaleźć również wiele zdjęć dokumentujących działalność służby zdrowia.
-
Czy ten lek na odchudzanie spowoduje, że zachoruję na raka tarczycy? Popularność Ozempicu na TikToku nie słabnie
Ozempic (semaglutyd) jako lek na odchudzanie nadal zajmuje miliony użytkowników mediów społecznościowych. Pojawia się także mnóstwo nieścisłości, mitów i pytań. Jedno z nich brzmi: Czy ten lek spowoduje, że zachoruję na raka tarczycy?
-
Niezależnie co jesz o poranku, cukier jest wysoki? To efekt brzasku! Jak zniwelować ten problem?
Efekt brzasku nazywany także jako "fenomen świtu" dotyczy osób w źle kontrolowanej lub niewykrytej cukrzycy. Wszystko przez stężenie poziomu glukozy we wczesnych godzinach porannych. Rzutuje to na charakterystyczne symptomy, którym można jednak odpowiednio zapobiec.
-
Witamina B12 - na co pomaga? Wprowadź ten produkt do diety, a przykra dolegliwość zniknie
Witamina B12 odpowiada za utrzymywanie w dobrej kondycji niektórych układów w ludzkim organizmie. Jeśli chcemy, by układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy działały bez zarzutu, powinniśmy zadbać o odpowiednią suplementację. Warto wprowadzić do swojej diety produkty, które są w nią bogate, łącząc przyjemne z pożytecznym.
-
Co jest dobre na ból żołądka? Kuchnia i domowa apteczka na ratunek
Układ pokarmowy może odmówić prawidłowego funkcjonowania każdemu. W sytuacji krytycznej, jednym z najważniejszych kroków powinno być zlokalizowanie źródła bólu i pozostałych niedogodności. Jeśli odczuwamy dyskomfort w nadbrzuszu, przyczyny należy szukać w dolegliwościach żołądkowych.
-
Dieta cukrzycowa - jadłospis, przepisy. Czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
Obecnie uważa się, że nie ma jednej określonej diety cukrzycowej. Stosuje się indywidualne podejście podkreślając, że podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta, zapewniająca podstawowe składniki odżywcze w wystarczających ilościach. To, co ostatecznie znajdzie się na naszym talerzu, ma wpływ na to, jak radzimy sobie z cukrzycą.
-
Brzuch tarczycowy - z czego wynika nietypowy wygląd ciała? Dowiedz się dlaczego powstaje
Ostatnio coraz częściej padają pytania o brzuch tarczycowy, z czego wynika i jak wygląda. Okazuje się, że w dobie globalnego problemu z otyłością wiele osób upatruje źródeł zmartwienia w przyczynach niezwiązanych z czynnikiem ludzkim. Jednak nie należy mylić tych dwóch pojęć. O ile otyłość często jest ściśle związana z rodzajem diety i poziomem aktywności fizycznej, o tyle brzuch tarczycowy to zupełnie inna kwestia.
-
Co to jest post przerywany? Zobacz na czym polega post 16 na 8!
Co to jest post przerywany i w czym pomoże ten rodzaj diety? Intermittent Fasting to metoda, która pozwoli zrzucić zbędne kilogramy, tu króluje jednak szereg zasad, których należy przestrzegać. Okno żywieniowe to zaledwie kropla w morzu - natomiast efekty potrafią ekspresowo zaskoczyć.
-
To nie jest konkurs piękności, w którym wygrywa ten, kto jest bardziej umierający. Piekło chorych musi się skończyć
Siedmiolatka, której Centrum Medyczne Karpacz konsekwentnie od kilku miesięcy odmawiało nowoczesnego leczenia ratującego życie, dostała upragnione leki w Poznaniu. Lekarze z tamtejszego Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM nie mieli wątpliwości, że trzeba pomóc temu dziecku. Niestety, to odosobniony przypadek.
-
Cukrzyca ciążowa - jakie są objawy? Zwróć szczególnie uwagę na te trzy
Cukrzyca ciążowa często nie daje żadnych objawów lub tylko łagodne, takie na przykład jak większe niż zwykle pragnienie, częstsze oddawanie moczu oraz osłabienie. Objawy pozostają niezauważone, dopóki nie zrobimy badania krwi.
-
Jak schudnąć z twarzy? Te proste i sprawdzone sposoby pozwolą ci cieszyć się smukłą buzią
Podczas odchudzania często wykonujemy ćwiczenia na konkretne części ciała. Wzmacniamy mięśnie brzucha, wysmuklamy nogi czy talię. Jednak jak schudnąć z twarzy? To czasami wydaje nam się najtrudniejsze, a przecież to właśnie buzia jest naszą wizytówką. Sposobów jest kilka.
-
Czym jest trójkąt śmierci i dlaczego jest tak groźny? Pamiętaj o tym, zanim pomyślisz o wyciskaniu pryszczy
Wyciskanie niedoskonałości na twarzy często bywa niezwykle kuszące i trudno nam się powstrzymać. Jednak nie wszyscy wiedzą, że może mieć to nie tylko negatywne skutki dla naszej cery, ale i dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą tajemniczego terminu, jakim jest trójkąt śmierci.
-
Twoi znajomi noszą niepasujące do siebie skarpetki? Może to być związane ze świętem tych osób!
21 marca większość osób obchodzi pierwszy dzień wiosny. Jednak powodów do świętowania jest więcej. Tego dnia ustanowiono Światowy Dzień Zespołu Downa. Od 2005 roku organizowane są różne wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z dodatkowych chromosomem.
-
Ozempic przynosi uczucie sytości, ale są produkty spożywcze dające ten sam efekt
Ozempic pomaga schudnąć dzięki rozbudzaniu uczucia sytości. Ale niektóre pokarmy działają tak samo, nie grożąc przy tym skutkami ubocznymi. Czy jedzenie jest lekarstwem?
-
Odchudzanie znowu skończyło się porażką? Zrób te proste, tanie badania, może poznasz przyczynę
Im więcej nadprogramowych kilogramów, tym bardziej potrzebny jest solidny przegląd stanu zdrowia. Najczęściej tyjemy przez niewłaściwą dietę i brak ruchu. W odchudzaniu mogą jednak przeszkadzać konkretne choroby. Nawet dyskretne problemy zdrowotne nieraz pogłębiają się przez nieodpowiednio dobrany program zaradczy lub blokują utratę wagi. Nieraz odpowiedź daje już kilka prostych badań.
-
Jak schudnąć z brzucha i to w szybkim czasie? Spalanie tkanki tłuszczowej można przyspieszyć - byle z głową!
Idą wakacje, a to oznacza jedno - coraz więcej osób zaczyna myśleć o zmianie swojej sylwetki. Czy w ogóle da się schudnąć z brzucha w szybkim czasie? Samego brzucha się nie pozbędziemy, choć w mowie potocznej mówimy tak o oponce czy tkance tłuszczowej. Można za to postawić na spalanie miejscowe tkanki tłuszczowej. Jak spalić tłuszcz na brzuchu?