Doskwiera ci ból pleców? To może być rwa kulszowa. Poznaj objawy pomocne ćwiczenia

Ból pleców na dole to częsta dolegliwość, która dotyka głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia. Jeżeli problem nasila się i towarzyszą mu także inne objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może się okazać, że jesteś jedną z tych osób, której doskwiera rwa kulszowa.
Zobacz wideo Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Ból pleców znacznie obniża komfort życia. Zwłaszcza kiedy pojawia się niemal każdego dnia i nie pozwala na wypełnianie obowiązków. Wówczas zaczynasz zastanawiać się nad przyczyną i ewentualnym rozwiązaniem problemu. Nie lekceważ pierwszych objawów. Im wcześniej lekarz postawi diagnozę, tym szybciej dojdziesz do siebie.

Ból w dolnej części pleców. Czy to rwa kulszowa?

Za bóle pleców bardzo często odpowiada nerw kulszowy, a to dlatego, iż jest największy w całym układzie. Zaczyna się od korzeni wychodzących z kręgosłupa i przechodzi przez uda, podudzia oraz stopy. Stąd potocznie rwę kulszową określa się jako zapalenie korzonków. Czasem stan zapalny przybiera wyjątkowo duże nasilenie i pacjent nie jest w stanie stanąć na nogi, ani się poruszać. Są jednak przypadki, że choremu doskwiera przewlekły ból w dolnej części, który promieniuje do nóg, ale pozwala na chodzenie. 

Do ataku rwy kulszowej dochodzi w konsekwencji uszkodzenie korzenia nerwowego na poziomie L5-S1. Oznacza to, że zanim pojawią się pierwsze dolegliwości, kręgosłup borykał się już wcześniej z różnymi problemami. Przyczyny rwy kulszowej mogą być następujące:

 • zwyrodnienia kręgosłupa i krążków międzykręgowych,
 • ucisk na korzeń nerwowy,
 • dyskopatia,
 • obecność osteofitów, czyli specyficznych narośli na kościach, które uciskają nerw,
 • stan zapalny,
 • cukrzyca,
 • nowotwory.

Każda ze zmian wpływa na przyczepność i elastyczność krążków. W momencie gdy zmieni położenie, dochodzi do naprężenia na powierzchni stawowej. Wówczas dochodzi do powstania zwyrodnienia konsekwencją, którego jest odczuwanie intensywnego bólu.

Objawy rwy kulszowej. Ból pleców to nie wszystko

Rwa kulszowa to nie tylko ból w dolnej części pleców. Ze względu na fakt, iż wspomniany nerw kończy się w stopach, możesz odczuwać inne dolegliwości. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że dyskomfort spowodowany jest konkretnym schorzeniem. Dlatego poniżej znajdziesz listę objawów, które powinny wzbudzić twoją czujność i być podstawą do konsultacji z lekarzem:

 • ciągły, ostry ból pleców (często piekący, rozdzierający),
 • ból kręgosłupa promieniujący do pośladków, ud i stóp,
 • drętwienie, mrowienie nóg,
 • problem ze znalezieniem właściwej pozycji,
 • dyskomfort także w trakcie leżenia,
 • problemy z oddawaniem moczu i stolca,
 • trudności w zasypianiu.

Niektórzy pacjenci skarżą się także na uczucie przypominające wbijanie szpilek. Dolegliwości mogą nasilać się podczas kichania, kaszlu, czy nawet próbie wzięcia głębokiego oddechu. W przypadku, gdy doszło do dużego uszkodzenia nerwu, mogą pojawić się objawy neurologiczne takie jak utrata czucia w bocznej stronie łydki, czy w podeszwach stóp. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zwalczyć bóle pleców? Leczenie i ćwiczenia

W przypadku ataku rwy kulszowej ból pleców rzadko przechodzi samoistnie. Dlatego kiedy nie możesz się poruszać z bólu, poproś kogoś, aby zawiózł cię na Szpitalny Oddział Ratunkowy, lub wezwij karetkę. Pacjenci po rozpoznaniu otrzymują do mięśniowo silne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki temu mają możliwość podjęcia kolejnych kroków w kierunku dokładnej diagnostyki i leczenia. Najczęściej specjaliści kierują pacjenta na badania RTG kręgosłupa oraz tomograf, aby ocenić poziom zmian zwyrodnieniowych. Leczenie polega głównie na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w formie tabletek oraz zastrzyków. Terapia może trwać nawet sześć tygodni.

Najważniejsze jest to, aby zapobiegać kolejnym atakom rwy kulszowej. Stąd zarówno rehabilitanci jak i ortopedzi zalecają ruch. Określone ćwiczenia wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe, zmniejszają ucisk i zapobiegają bólom pleców. Jednym z najlepszych rozwiązań jest pływanie. Woda nie obciąża stawów, a aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nieprzyjemne dolegliwości. Warto także udać się do specjalisty i poprosić o konkretny zestaw ćwiczeń, który przyniesie ulgę. Bezpieczne są również tego typu aktywności, jedno z nich możesz wykonać zarówno w domu jak i w miejscu pracy:

 • 10 powtórzeń dziennie. Pozycja stojąca, wyprostowana przy ścianie. Barkiem dotykaj ściany, wykonuj ruch biodrem, starając się dotknąć ściany.
 • 10 powtórzeń, 3 razy dziennie. Połóż się na brzuchu, unieś powoli głowę i klatkę piersiową. Pozostań w takiej pozycji przez 10 sec.
 • Wykonaj ćwiczenie przez ok. 15 min. Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Obejmij je i przyciągnij do klatki piersiowej.
Więcej o: