Żylaki nóg

Żylaki wywołane są nadmiernym rozszerzeniem żył, które prowadzi do pękania ścian żylnych i owrzodzeń. Pojawienie się żylaków zazwyczaj zwiastuje obrzęk i pieczenie nóg, a także nocne skurcze.
Objawy

- niebieskawe, poszerzone i kręte żyły na łydkach

- niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach

- uczucie ciężkości w nogach, opuchlizna kostek

- w ostrych stanach skóra łydek zabarwia się na brązowo, swędzi i boli

Przyczyny

Wadliwa praca zastawek żylnych (odpowiadających za to, by krew nie płynęła "pod prąd") prowadzi do zalegania krwi w nogach, a z czasem do poszerzenia żył powierzchownych.

Ryzyko zachorowania

Rośnie z wiekiem i jest czterokrotnie większe u kobiet. Ryzyko zwiększają: długotrwałe stanie, częste przegrzewanie nóg (sauna, gorące kąpiele), ciąża i buty na wysokim obcasie.

Powikłania

Skóra pokrywająca żylaki może pękać, co grozi owrzodzeniami. Czasami dochodzi do zapalenia żył lub zamknięcia żyły przez skrzep.

Diagnostyka

Badania przepływu krwi Badania przepływu krwi metodą Dopplera w celu określenia, które żyły mają niewydolne zastawki.

Leczenie

Leki poprawiające funkcjonowanie żył zmniejszają m.in. uczucie ciężkości, obrzęki, pieczenie czy kurcze nocne . Stosowanie pończoch o stopniowanym, wzrastającym ku górze ucisku. Operacyjne usunięcie żylaków i podwiązanie niewydolnych żył zastosowane w odpowiednim momencie daje dobry i długotrwały efekt (także kosmetyczny). Na wczesnym etapie zabieg możliwy jest nawet przez kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Ważny jest ruch: pracujące mięśnie nóg "napędzają" krążenie żylne.

Dołącz do nas na Facebooku!Więcej o:
Komentarze (1)
Żylaki nóg
Zaloguj się
  • ken-ya

    0

    Moje zylaki to za gesta krew, jak w szpitalu dostawalam zastrzyki z heparyna na rozrzedzenie krwi to mi wszystkie zylaki zniknely. Jak wyszlam ze szpitala nikt juz mi nie rozcieczal krwi to zylaki znowu wrocily. Tak samo jest z otyloscia . Otylym sie nie mowi ze wiekrzosc z nich ma malo sprawne nerki. Masaze poprawiaja system limfatyczny. Jak nerki sprawnie wypychaja wode do pecherza to organizm nie bedzie tej wody upychal w komorki tluszczowe/. Kiedy mlodzi zaczna logiczniej myslec.a mozna to sprawdzic samemu. Oznaczyc ilosc wody wypijanej dziennie i wody wydalanej -czyli moczu- Troche wody odjac na kupe i Mniej wiecej mamy obraz dlaczego jestesmy otyli[No chyba ze jemy naprawde duzo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX