Ponieważ wybroczyny na skórze mogą mieć też znacznie poważniejsze podłoże, warto sprawdzić za pomocą badań, jakie jest źródło wybroczyn. Mogą one świadczyć o mononukleozie, zakażeniach septycznych, szkarlatynie czy zapaleniu wsierdzia. Zdarza się nierzadko, że spożycie konkretnych leków może być przyczyną pojawienia się wybroczyn na skórze. Czasem mogą one świadczyć nawet o zapaleniu naczyń czy nawet o białaczce. Bardzo rzadko, ale jednak, wybroczyny na ciele pojawiają się wtedy, gdy organizm cechuje się niedoborem witaminy C.
Jeśli większość wybroczyn powstaje na pośladkach i na nogach w okolicy kostek, wówczas można mieć podejrzenie, że wskazują one wystąpienie choroby Schonleina-Henocha, czyli ostrego zapalenia drobnych naczyń krwionośnych. Jeśli natomiast obok wybroczyn na skórze pojawiają się także liczne przebarwienia, a nawet guzki, wówczas może to odnosić się do występowania zapalenia wsierdzia, czyli zapalenia infekcyjnego.
Samodzielne rozpoznanie tego defektu skórnego nie zawsze może być możliwe, dlatego konieczne jest skonsultowanie tego z lekarzem. Dermatolog będzie umieć fachowym okiem ocenić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia i podjąć kroki, mające na celu poprawienie wyglądu skóry albo wyleczenie ewentualnych chorób.
Najczęściej pojawiają się wybroczyny na nogach, na rękach, na klatce piersiowej. Wybroczyny na twarzy też nie są rzadkim przypadkiem i wyglądają chyba najmniej estetycznie ze wszystkich. Wybroczyny u dziecka pojawiają się tak samo często jak i u dorosłego.
Najczęściej zlecane badania, gdy na skórze pojawią się takie zmiany, to: EKG, echo serca, morfologia krwi i posiew. One pozwalają na pierwsze określenie, co może być przyczyną zmian skórnych. Natomiast jeśli wybroczyny pojawiają się jako oznaka zbyt dużego wysiłku fizycznego, wówczas można się spodziewać, że znikną one po kilku dniach i nie trzeba się nimi szczególnie martwić. W każdym przypadku natomiast sprawdzi się przyjmowanie witaminy C, dzięki czemu można przyspieszyć gojenie się tego defektu.
Nieważne, z jakiego powodu na skórze pojawiły się wybroczyny i czy dotyczą one dorosłych, czy dzieci. W każdym przypadku istotne staje się przyjrzenie się tym zmianom skórnym oraz konsultacja lekarska, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, z jaką przyczyną mamy do czynienia. Pozwoli to też podjąć konkretne kroki w celu zapobieżenia skutkom czy zahamowaniu w odpowiednim czasie rozwoju choroby.