Morfologia: HEMOGLOBINA

Hemoglobina to nie tylko barwnik nadający krwi czerwony kolor. Znacznie ważniejszą funkcją tego białka jest transport tlenu do tkanek. Badanie stężenia hemoglobiny stanowi jedno z podstawowych badań diagnostycznych, a jej oznaczenie wykonywane jest przy tradycyjnej morfologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Hemoglobina jest białkiem występującym w erytrocytach (czerwonych krwinkach), które odpowiadają za transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Zbudowana jest z dwóch par podjednostek białkowych, do których przyłączona jest cząsteczka hemu oraz obecne w jej centrum żelazo. Hem nadaje krwi czerwoną barwę, a żelazo pozwala przyłączyć tlen i kierować jego dalszym transportem. W zależności od typu podjednostek ułatwiających przyłączenie i rozprowadzenie tlenu wyróżnia się kilka rodzajów hemoglobiny:

HbA - to oznaczenie prawidłowej hemoglobiny

HbA2 - prawidłowa hemoglobina, stanowiąca ok. 3proc. całkowitej hemoglobiny

HbF - tzw. hemoglobina płodowa i to ona odpowiada za prawidłowe dotlenienie organizmu, jednak tuż po urodzeniu słabiej uwalnia tlen, dlatego zastępowana jest prawidłową HbA

HbS - powstaje na skutek mutacji genetycznych i odpowiada m.in. za anemię sierpowatą, jedną z wrodzonych chorób krwi

W niektórych przypadkach oznacza się także hemoglobinę glikowaną (HbA1c), której obecność potwierdza cukrzycę .

Właściwy poziom hemoglobiny

Prawidłowe stężenie hemoglobiny we krwi u zdrowej osoby nie powinno przekraczać 11,0-17,5 g/dl. Należy jednak pamiętać, że większość laboratoriów ma własną skale pomiaru i mogą pojawić się w nich rozbieżności.

W przypadku kobiet poziom hemoglobiny mieści się między 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l) i ze względu na comiesięczną utratę krwi jest jej mniej niż u mężczyzn. U panów wynosi 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l), zaś u bardzo małych dzieci stężenie hemoglobiny utrzymuje się na 14,2-19,6 g/dl (8,8-12,2 mmol/l).

Zła norma hemoglobiny

Podwyższone stężenie najczęściej występuje u pacjentów z nadkrwistością oraz zaburzeniem gospodarki wodno elektrolitowej. Spadek hemoglobiny należy łączyć z niedokrwistością i z przemęczeniem.

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

APTT

PLT

Hematokryt

Rozmaz krwi

MPV

Więcej o: