Prokalcytonina to białko wytwarzane przez komórki C tarczycy . Jego obecność we krwi pojawia się w raz z infekcją lub stanem zapalnym organizmu. U zdrowej osoby stężenie nie powinno przekraczać 0,5 ng/ml. Badanie to jedno ze skuteczniejszych i dokładniejszych testów przy określaniu przyczyny zakażenia bakteryjnego, wirusowego, urazu oraz choroby o podłożu immunologicznym. Umożliwia ono rozpoznanie infekcji jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.
Dokładne określenie stężenia PCT jest konieczne przy diagnozowaniu infekcji oraz ustaleniu czynnika wywołującego zakażenie. Ma ono szczególne znaczenie u pacjentów z podejrzeniem ciężkiego zapalenia płuc lub zapaleniem opon mózgowych. Kontrola jego poziomu jest konieczna u osób narażonych na infekcje, np. tuż po operacji, transplantacji lub immunosupresji. Badanie ułatwia postawienie diagnozy u pacjentów z podejrzeniem ostrego zapalenia trzustki.
Wartość PCT w osoczu krwi można określić z wykorzystaniem dwóch metod - ilościowej oraz jakościowej. Badanie ilościowe wykorzystuje test immunoluminometryczny z użyciem przeciwciał przeciw kalcytoninie i katakalcynie. Drugie z wymienionych wychwytują cząsteczki PCT, a przeciwciała przeciw kalcytoninie są znaczone luminescencyjnie i pełnią funkcję znacznika. Badanie jakościowe to tzw. test immunochromatograficzny. Do jego wykonania korzysta się z owczych oraz mysich przeciwciał. Pierwsze stają przeciw kalcytoninie, drugie - połączone ze złotem koloidowym przeciw - katakalcynie. Do przeprowadzenia test potrzeba ok. 20 ml krwi. Obecna w próbce krwi prokalcytonina łączy się z przeciwciałami w kompleksy. Wynik testu określa się w oparciu o obecności czerwonego paska oraz intensywności jego zabarwienia.
Stężenie białka w przedziale 0,5-2 ng/ml najczęściej wywołane jest infekcją wirusową, przewlekły stan zapalny lub chorobę autoimmunologiczną. Podobna wartość PCT pojawia się u pacjentów po zabiegach operacyjnych oraz u zdrowych noworodków w sześciu pierwszych godzinach życia i utrzymuje się przez trzy pierwsze doby. Podwyższone stężenie PCT pojawia się u osób po oparzeniach.
Przekroczenie 2 ng/ml w większości przypadków jest efektem zakażenia bakteryjnego, zespołu zaburzeń wielonarządowych oraz zakażenia grzybiczego. Podwyższone PTC często występuje u nowonarodzonych dzieci (między 6 a 42 godziną życia), a także u pacjentów z malarią. Zdarza się, że na skutek sepsy , wstrząsu septycznego poziom prolakcytoniny może osiągnąć wartość nawet 1000 ng/ml.
Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza