Powiększone węzły chłonne - czego mogą być objawem? Zwróć uwagę też na inne niepokojące symptomy

Powiększone węzły chłonne to często pojawiający się objaw. Może on świadczyć zarówno o delikatnej infekcji organizmu, jak i o poważnej chorobie. Czego mogą być przyczyną i co warto o nich wiedzieć?

Węzły chłonne to liczne i drobne struktury znajdujące się na całym ciele człowieka - najwięcej znajdziemy ich pod pachami, na szyi, za uszami, pod żuchwą oraz w okolicach pachwin. Pełną one funkcję obronną w naszym organizmie i są ważnym elementem układu immunologicznego. Do ich głównych zadań należy filtrowanie limfy, czyli płynu tkankowego i wytwarzanie przeciwciał.

Zobacz wideo Jakie objawy w ciąży mogą niepokoić? Kiedy udać się do lekarza? "To newralgiczny moment"

Powiększone węzły chłonne - przyczyny 

Powiększone węzły zdarzają się dosyć często, a ich przyczyny możemy podzielić na infekcyjne oraz nieinfekcyjne. Zwykle są one związane z łagodnymi infekcjami - np. dróg oddechowych. Kiedy do węzłów dotrze informacja o obecności różnego rodzaju wirusów lub bakterii, wywołują one reakcję zapalną. Skutkuje to powiększeniem węzłów chłonnych, które znajdują się najbliżej miejsca zajętego chorobą. Za powiększone uznaje się te, których rozmiar przekroczył jeden centymetr. Nierzadko objawiają się bólem, zaczerwienieniem lub obrzękiem. 

Powiększenie węzłów chłonnych możemy zaobserwować m.in. przy takich chorobach jak angina, próchnica zębów, odra, różyczka, półpasiec, ospa wietrzna czy wirusowe zapalenie wątroby. 

Czego mogą być objawem powiększone węzły chłonne? Niepokojące objawy

Nieinfekcyjne przyczyny powiększonych węzłów chłonnych obejmują m.in. nadwrażliwość na niektóre zażywane leki czy choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. 

Zdarza się, że wiążą się one z poważniejszymi schorzeniami jak nowotwory, głównie białaczki, przerzuty nowotworowe czy chłoniaki. W przypadku zaobserwowania takich objawów skłonność do krwawień, utrata masy ciała, podwyższona temperatura lub pocenie się w nocy, powinniście pilnie udać się do lekarza w celu wykonania badań. Należy zwrócić uwagę także na to, czy węzły można je przesunąć, czy są nieruchome. Ten drugi przypadek może świadczyć o procesie nowotworowym.

Co zrobić, gdy zaobserwujemy powiększone węzły chłonne? 

W przypadku zaobserwowania powiększonych węzłów chłonnych należy zachować spokój. Nie zawsze świadczą one o chorobie nowotworowej. Warto udać się do lekarza, który przeprowadzi z nami dokładny wywiad, a w razie potrzeby wypisze skierowanie na badania. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: