Spacerowanie - recepta na dobry nastrój i spalenie nadmiaru kalorii

Spacerowanie jest jednym ze sposobów na utrzymanie dobrej sylwetki. Nie masz ochoty na trening czy bieganie - wybierz się na dłuższy spacer. Spalisz kalorie, ale to nie wszystko.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zalety spacerowania

Spacerowanie to jedno z najprostszych, a jednocześnie najprzyjemniejszych sposobów na aktywność fizyczną. Nawyk codziennego spacerowania, bez względu na pogodę, pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Co więcej, daje szansę na spalenie kalorii i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a więc na dobrą sylwetkę.

Spacer zwiększa wytrzymałość mięśni, wzmacnia kości i poprawia naszą koordynację i równowagę, jednocześnie polepsza wydolność sercowo-naczyniową, chroni przed wieloma chorobami, w tym przed chorobami serca, udarem mózgu, nadciśnieniem, rakiem i cukrzycą typu 2, poprawia pracę układu odpornościowego. Ruch na świeżym powietrzu daje energię, jest sposobem na stres i napięcie, poprawia nastrój, ma też dobroczynny wpływ na funkcje poznawcze i pamięć. Wieczorny spacer pomoże też zasnąć zdrowym snem. Co więcej, nawyk codziennego spacerowania to także sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Im szybciej, dalej i wyżej, tym lepiej

Nie każdy lubi, czy może biegać, spacer wydaje się być mniej wymagający. A jednak spacerowanie może nam przynieść podobne korzyści, co fitness czy bieganie. Ważne, aby ruch fizyczny wszedł nam w krew i stał się codzienną rutyną.

Im szybciej, dalej i częściej chodzisz, tym twój organizm odniesie większe korzyści. Podczas spacerowania także spalamy kalorie, a to oznacza, że taki rodzaj ruchu może być ponadto jednym ze sposobów na odchudzenie się. Jednak aby schudnąć dzięki spacerom powinniśmy zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  • jak szybko chodzimy
  • ile kilometrów spacerujemy
  • po jakim terenie

Podczas spacerowania nie musimy cały czas energicznie maszerować, na początek i na koniec można spowolnić tempo. Aby spalić więcej kalorii trzeba jednak choć przez chwilę iść w miarę energicznie. Radzi się też, aby podczas spaceru wykonać kilka ćwiczeń aerobowych.

Warto wybrać trasę, która będzie przebiegała po nierównym terenie, gdzie będą górki lub schody, które trzeba pokonać. Wzniesienia, nawet niewielkie, wymagają od nas wzmożenia wysiłku, co oznacza więcej korzyści dla zdrowia. Można też chodzić z niewielkim obciążeniem, takich choćby jak plecak, a także naprzemiennie chodzić i biegać, nawet truchtem, co z pewnością przyspieszy spalanie tłuszczu. A jeżeli w tygodniu nie mamy czasu na dłuższe spacery, postawny na aktywny weekend.

Spacerowanie to ma być przyjemność. Zatem wybierajmy ciekawe trasy, zmieniajmy marszrutę, poszukajmy inspiracji u znajomych czy w sieci. Warto też wyznaczyć sobie pewne minimum, na przykład 7 tys. kroków dziennie i konsekwentnie się tego trzymać. A zatem, ubierzmy wygodne buty, weźmy ze sobą coś do picia i wyjdźmy z domu.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!
Więcej o: