Rewolucyjna tabletka 3 w 1 może aż o jedną trzecią zmniejszać ryzyko zgonu po zawale

Pigułka, która łączy w sobie właściwości trzech popularnych leków, może być niezwykle pomocna dla osób po zawale mięśnia sercowego. Odkryto, że w takich przypadkach prosta kombinacja dobrze znanych preparatów może o 33 proc. ograniczać ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, które od lat stanowią główną przyczynę śmierci wśród ludzi na całym świecie. W badaniach, które mogą dokonać przełomu w opiece nad pacjentami po zawale, brali udział także Polacy.

Potocznie nazywana jest polipigułką, a choć to nowy preparat, to zawarte w nim składniki są od dawna powszechnie znane w medycynie. To właśnie ten temat zdominował dyskusje pomiędzy lekarzami podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC 2022), który odbył się w Barcelonie. Okazuje się, że nowe standardy w opiece nad pacjentami po zawale może wyznaczyć proste rozwiązanie, którym jest połączenie ze sobą kilku farmaceutyków od lat dostępnych w niemal każdej aptece.

"Ta rewolucyjna pigułka zmniejsza śmiertelność po zawale o jedną trzecią" - ogłosił "L'Indépendant".

Polipigułka z trzech dobrze znanych leków może pomóc pacjentom po zawale

Wyniki badań opublikowanych na łamach "The New England Journal of Medicine" wskazują, że połączenie aspiryny, obniżającego ciśnienie krwi ramiprylu oraz normalizującej stężenie we krwi atorwastatyny może być jednym z najprostszych sposobów na tzw. wtórną prewencję zgonów i powikłań sercowo-naczyniowych po zawale mięśnia sercowego.

Naukowcy z Yale ostrzegają, że ze względu na zmiany klimatyczne zawały mogą zdarzać się coraz częściej u młodych ludzi. Latem warto zwrócić uwagę na stosowanie niektórych leków na serce. Zawał podczas upałów. Kardiolodzy: Te dwa leki zwiększają ryzyko ataku serca

Naukowcy z Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares (CNIC, czyli hiszpańskiego Centrum Badań Chorób Serca) oraz Cardiovascular Institute – Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku twierdzą, że opracowana przez nich polipigułka może o 33 proc. ograniczać ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów po zawale.

Zawał mięśnia sercowego. Ryzyko zgonu może obniżyć połączenie trzech leków w jednej tabletce

Badania, w których w ciągu 36 miesięcy wzięło udział 2,5 tys. osób po zawale, wykazały, że taka kombinacja leków może chronić przed kolejnym zawałem mięśnia sercowego, a także m.in. udarem niedokrwiennym mózgu.

Uczestnicy testów pochodzili z siedmiu europejskich krajów (Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Węgier oraz Polski), a ich średni wiek wynosił 76 lat. 69 proc. badanych stanowili mężczyźni. 80 proc. z nich cierpiało na nadciśnienie, 57 proc. miało cukrzycę, a połowa uznawała się za palaczy i walczyła z uzależnieniem od palenia papierosów.

Leczenie polipigułką zawierającą aspirynę, ramipryl i atorwastatynę w ciągu 6 miesięcy po zawale mięśnia sercowego skutkowało znacznie niższym ryzykiem wystąpienia poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych niż standardowe metody opieki

- napisali naukowcy we wniosku podsumowującym wyniki prowadzonych przez nich prac badawczych. Kardiolodzy zapewniają, że opracowana przez nich polipigułka może stać się integralną częścią strategii zapobiegania zdarzeniom sercowo-naczyniowym u pacjentów po zawale serca.

Dzięki uproszczeniu leczenia za pomocą polipigułki, która łączy w sobie dobrze znane leki, można zmniejszyć ryzyko kolejnego zawału lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób po zawale mięśnia sercowego na całym świecie

- podkreślił markiz Valentín Fuster, hiszpański kardiolog, arystokrata, redaktor naczelny "Journal of the American College of Cardiology" oraz były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association).

Jak mieć zdrowe serce? To zależy od tych 8 czynników. Brak snu może mieć kluczowe znaczenie Jak mieć zdrowe serce? To zależy od tych 8 czynników. Brak snu może mieć kluczowe znaczenie

Ponure statystyki. Około 15 tys. Polaków umrze w tym roku z powodu zawału mięśnia sercowego

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Każdego roku około 80 tys. Polaków doznaje zawału mięśnia sercowego. 60 proc. z nich stanowią mężczyźni. Według statystyk z września 2021 roku około 15 tys. zawałów w Polsce kończy się zgonem pacjenta.

Test FAST od 1998 roku stosują lekarze i ratownicy medyczni na całym świecie, by wykryć pierwsze sygnały wysyłane przez ludzkie ciało w momencie udaru mózgu. 3 sygnały, które świadczą o udarze mózgu. Ten prosty test polecają lekarze

źródło: The New England Journal of Medicine / L'Indépendant

Więcej o: