Domowe sposoby na hemoroidy. Jak łagodzić objawy choroby hemoroidalnej?

Domowe sposoby na hemoroidy mogą przynieść ulgę w dolegliwości, jednak nie zastąpią wizyty u specjalisty. Choroba hemoroidalna rozwija się powoli. Im wcześniej osoba chora zacznie leczenie, tym bardziej zwiększa szanse na uniknięcie zabiegu chirurgicznego. Domowe sposoby na hemoroidy okazują się niezwykle pomocne w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów, jak świąd, ból, pieczenie i krwawienie.

Domowe sposoby na hemoroidy - miód

Domowe sposoby na hemoroidy mogą okazać się bardzo skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że zostaną wdrożone w momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby hemoroidalnej. W zaawansowanym stadium, schorzenie może wymagać interwencji chirurgicznej, jednak wczesna reakcja może zminimalizować ryzyko konieczności wdrożenia inwazyjnej terapii. 

Miód wykazuje niezwykle cenne właściwości - zawarte w nim substancje działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Właśnie dlatego, okazuje się niezwykle przydatny w walce z hemoroidami. Wszystko, co trzeba zrobić, to posmarować miodem okolice odbytu. 

Domowe sposoby na hemoroidy - ziemniak

Długą tradycję w leczeniu hemoroidów ma także ziemniak. Działanie tego warzywa polega na łagodzeniu bólu, zwiększaniu napięcia naczyniowego i hamowaniu procesów zapalnych. Wystarczy wystrugać niewielki czopek z ziemniaka i umieścić go w odbycie na całą noc, by następnego dnia odczuć wyraźną ulgę.

Zobacz wideo Zapalenie hemoroidów: co robić?

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

Hemoroidy to problem często dotykający kobiety w ciąży. W tym przypadku, wskazana jest częsta zmiana pozycji - zbyt długie siedzenie tylko pogłębia problem. Przyszłe mamy powinny dużo spacerować i wykonywać lekką, nieforsującą gimnastykę. Wskazane jest stosowanie diety z odpowiednio wysoką zawartością błonnika. W ten sposób wyeliminowany zostanie problem zaparć. W jadłospisie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych i przetworów mlecznych - maślanki i kefiru. Warto ograniczyć picie mocnej herbaty i całkowicie zrezygnować z kawy. Każdego dnia należy wypijać minimum 2 l niegazowanej wody mineralnej.

Domowe sposoby na hemoroidy u dzieci

Choroba hemoroidalna rozwija się przede wszystkim u osób dorosłych. Zdarza się jednak, że objawy hemoroidów pojawiają się także u dzieci. W takim przypadku, najczęściej ma to związek z zaleganiem kału w odbytnicy. W takiej sytuacji, należy zmienić dietę malca na bogatą w błonnik. 

Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku, wdrożenie domowych metod musi być poprzedzone wizytą u lekarza. Wynika to z faktu, że występujące objawy mogą być wywołane nie hemoroidami, a szczeliną odbytu.

Inne domowe sposoby na hemoroidy

Wśród innych metod, które okażą się niezwykle pomocne w domowym leczeniu hemoroidów, należy wymienić:

  • okłady z lodu - zimno łagodzi ból i obkurcza naczynia krwionośne;
  • nasiadówki - 10-minutowe nasiadówki w letniej wodzie z dodatkiem wywaru z rumianku, szałwii, kory kasztanowca lub dębu przynoszą istotną ulgę;
  • picie ziołowych herbat - w walce z hemoroidami, dobrze sprawdza się ziołowa herbatka z pokrzywy, piołunu, czarnego bzu, podbiału, skrzypu polnego i babki lancetowej.

Pamiętaj, w okresie leczenia choroby hemoroidalnej, warto pić więcej wody niż zazwyczaj. Zwiększenie podaży płynów doprowadzi do zmiękczenia i nawilżenia stolca. 

Zobacz też: Hemoroidy - problem zaczyna się od niewłaściwej diety, nadmiaru kilogramów i braku ruchu

Więcej o: