Kasztanowiec (Aesculus L.) to piękne, rozłożyste drzewo z rodziny mydleńcowatych, rosnące w Europie, Ameryce Północnej i w Azji Wschodniej. Obejmuje około 25 gatunków, w tym rosnący w naszym kraju kasztanowiec zwyczajny. Nasiona kasztanowce to duże, brązowe, dobrze nam znane kasztany.
Maść uzyskuje się z nasion kasztanowca, czyli z owych kasztanów. Główną substancją aktywną w wyciągu z kasztanowca jest escyna. Jest to mieszanina saponin, związków roślinnych, które wykazują właściwości przeciwzapalne, łagodzące ból oraz zmniejszające obrzęki. To dzięki escynie maść z kasztanowca działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ich elastyczność i utrzymuje odpowiednie napięcie, dzięki czemu poprawia się przepływ krwi w żyłach. Escyna zmiejsza obrzęki i przyspiesza rozpuszczanie skrzepów krwi w tkankach, ma więc wpływ na szybsze znikanie siniaków podskórnych. Ponadto w składzie maści z kasztanowca znajdziemy inne związki roślinne, takie jak: glikozydy, flawonoidy, eskulinę, garbniki oraz kumarynę.
Maść z kasztanowca likwiduje uczucie ciężkości nóg, szczególnie dokuczliwe przy żylakach i wszelkich stanach, powodujących obrzęki i ból, jak na przykład stłuczenia czy podskórne wylewy.
Maść z kasztanowca zaleca się:
Maść z kasztanowca można ponadto stosować z powodzeniem do likwidowania tzw. pajączków na twarzy. Przyczyną powstawania pajączków są bowiem pękające maleńkie naczynia krwionośne. Maść, dzięki wzmacnianiu ścianek naczyń krwionośnych, pomaga zatem w szybszym pozbywaniu się defektu skóry.
Maść z kasztanowca bywa produkowana z dodatkiem heparyny. Jest to organiczny związek chemiczny, zapobiegający krzepnięciu krwi. Łączy się ją także z rutyną, która wzmacnia działanie przeciwzakrzepowe maści. Inne substancje, dodawane do maści z kasztanowca, to arnika górska oraz nostrzyk. Dzięki dodatkowi arniki górskiej maść z kasztanowca skuteczniej likwiduje siniaki oraz działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo przy zwichnięciach czy złamaniach.
Z kasztanowca wyrabia się także tabletki, często z dodatkiem diosminy, rutozytu oraz oxerutyny. Pomagają w zmniejszeniu przepuszczalności małych naczyń krwionośnych.
Nie można stosować maści z kasztanowca, jeżeli jest się uczulonym na którykolwiek ze składników. Nie wolno jej stosować na otwarte rany, błony śluzowe, czy na owrzodzenia. Przeciwwskazaniem jest także niewydolność nerek.