Maść z kasztanowca: czy pomaga na żylaki i siniaki?

Maść z kasztanowca stosowana jest w takich schorzeniach jak hemoroidy i żylaki kończyn dolnych, a także zakrzepowe zapalenie żył. Wzmacnia bowiem ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi w żyłach. Maść ma też działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Wraz z dodatkiem w postaci arniki górskiej powoduje szybsze znikanie siniaków. Maść z kasztanowca zwalcza uczucie tzw. ciężkich nóg.

Maść z kasztanowca - skąd się bierze? Jaki ma skład i właściwości?

Kasztanowiec (Aesculus L.) to piękne, rozłożyste drzewo z rodziny mydleńcowatych, rosnące w Europie, Ameryce Północnej i w Azji Wschodniej. Obejmuje około 25 gatunków, w tym rosnący w naszym kraju kasztanowiec zwyczajny. Nasiona kasztanowce to duże, brązowe, dobrze nam znane kasztany.

Maść uzyskuje się z nasion kasztanowca, czyli z owych kasztanów. Główną substancją aktywną w wyciągu z kasztanowca jest escyna. Jest to mieszanina saponin, związków roślinnych, które wykazują właściwości przeciwzapalne, łagodzące ból oraz zmniejszające obrzęki. To dzięki escynie maść z kasztanowca działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ich elastyczność i utrzymuje odpowiednie napięcie, dzięki czemu poprawia się przepływ krwi w żyłach. Escyna zmiejsza obrzęki i przyspiesza rozpuszczanie skrzepów krwi w tkankach, ma więc wpływ na szybsze znikanie siniaków podskórnych. Ponadto w składzie maści z kasztanowca znajdziemy inne związki roślinne, takie jak: glikozydy, flawonoidy, eskulinę, garbniki oraz kumarynę.

Maść z kasztanowca likwiduje uczucie ciężkości nóg, szczególnie dokuczliwe przy żylakach i wszelkich stanach, powodujących obrzęki i ból, jak na przykład stłuczenia czy podskórne wylewy.

Zobacz wideo

Maść z kasztanowca - zastosowanie

Maść z kasztanowca zaleca się:

  • przy żylakach kończyn dolnych - wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi
  • przy żylakach odbytu (hemoroidy) - poprawia elastyczność naczyń krwionośnych
  • przy zakrzepowym zapaleniu żył - działa przeciwzapalnie
  • gdy nogi puchną, bolą i ma się uczucie "ciężkości nóg"
  • do smarowania w przypadku zwichnięć, złamań, obrzęków i wylewów podskórnych - ma działanie przeciwobrzękowe, zmniejsza ból, pomaga szybciej znikać siniakom przyspieszając ich wchłanianie

Maść z kasztanowca można ponadto stosować z powodzeniem do likwidowania tzw. pajączków na twarzy. Przyczyną powstawania pajączków są bowiem pękające maleńkie naczynia krwionośne. Maść, dzięki wzmacnianiu ścianek naczyń krwionośnych, pomaga zatem w szybszym pozbywaniu się defektu skóry.

Maść z kasztanowca bywa produkowana z dodatkiem heparyny. Jest to organiczny związek chemiczny, zapobiegający krzepnięciu krwi. Łączy się ją także z rutyną, która wzmacnia działanie przeciwzakrzepowe maści. Inne substancje, dodawane do maści z kasztanowca, to arnika górska oraz nostrzyk. Dzięki dodatkowi arniki górskiej maść z kasztanowca skuteczniej likwiduje siniaki oraz działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo przy zwichnięciach czy złamaniach.

Z kasztanowca wyrabia się także tabletki, często z dodatkiem diosminy, rutozytu oraz oxerutyny. Pomagają w zmniejszeniu przepuszczalności małych naczyń krwionośnych.

Maść z kasztanowca - przeciwwskazania

Nie można stosować maści z kasztanowca, jeżeli jest się uczulonym na którykolwiek ze składników. Nie wolno jej stosować na otwarte rany, błony śluzowe, czy na owrzodzenia. Przeciwwskazaniem jest także niewydolność nerek.

Więcej o: