Hemoroidy. Przyczyny powstawania i leczenie wstydliwej przypadłości

Hemoroidy to wciąż choroba traktowana jako wstydliwa, a co za tym idzie często bagatelizowana przez pacjentów. Nieleczone hemoroidy potrafią być jednak przyczyną nie tylko silnego dyskomfortu, ale też poważniejszych problemów zdrowotnych, dlatego warto jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie.

Hemoroidy. Co to jest?

Hemoroidy to potoczna nazwa guzków krwawniczych, które posiada każdy człowiek. Jednak nie u każdego prowadzą one do powstania przykrych dolegliwości. W przypadku, gdy guzki obrzękną lub pojawi się stan zapalny, wówczas zaczyna się problem - rozwija się choroba hemoroidalna. Żylaki odbytu, które potocznie nazywane są hemoroidami, może mieć nawet co drugi Polak. 

Guzki krwawnicze pełnią niezwykle ważną funkcję. Są one odpowiedzialne za uszczelnienie odbytu, a  co za tym idzie wspierają funkcję panowania nad oddawaniem stolca czy gazów (do spółki z mięśniami zwieracza). Jakiekolwiek objawy świadczące o stanie zapalnym w tym obrębie powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. 

Hemoroidy. Przyczyny powstawania

Żylaki odbytu to schorzenie, które dotyka bardzo wielu osób. Nie jest ono zależne od wieku i płci, co znaczy, że tak naprawdę każdy z nas jest na nie narażony. Główne przyczyny powstawania hemoroidów to przede wszystkim:

  • siedzący tryb życia i bardzo ograniczona aktywność fizyczna; powstawaniu żylaków odbytu sprzyja wykonywanie zawodów, gdzie spędza się wiele czasu siedząc, np. za kierownicą czy przed komputerem
  • nieodpowiednia dieta - rozwojowi hemoroidów sprzyja dieta uboga w błonnik, pozbawiona warzyw i owoców, pełna produktów wysokoprzetworzonych, a także spożywanie zbyt małej ilości wody
  • skłonność do zaparć - może ona wynikać z różnych przyczyn: spowolnienie przemiany materii, podeszły wiek, przyjmowanie żelaza lub innych preparatów wzmagających zaparcia
  • stosowanie środków przeczyszczających
  • ciąża - ucisk płodu na układ żylny, a także silne parcie podczas porodu sprzyja powstawaniu żylaków odbytu; mogą one samoistnie powrócić do poprzedniego stanu, często jednak wymagają leczenia.

Zwraca się uwagę, że istnieje także grupa osób bardziej narażonych na powstawanie choroby hemoroidalnej. Należą do niej osoby otyłe, cierpiące na schorzenia układu krążenia, ale też te uprawiające seks analny i kobiety, które mają za sobą kilka porodów. 

Zobacz wideo Zapalenie hemoroidów: co robić?

Hemoroidy: leczenie

Choroba hemoroidalna została dość dobrze rozpoznana przez medycynę, dlatego pacjenci w zależności od stopnia jej zaawansowania mogą liczyć na wiele skutecznych metod jej leczenia. Wśród nich znajdują się takie sposoby jak laseroterapia czy operacyjne usunięcie guzków. Jednak takie rozwiązania stosowane są w najcięższych przypadkach. W zdecydowanej większości wystarczy terapia lekowa lub popularne gumkowanie (metoda Barrona). Polega ono na założeniu gumowej opaski na guzek, wskutek czego nie dopływa do niego krew. W efekcie tego w około 7 dni guzek obumiera i samoistnie odpada.

Innym sposobem leczenia hemoroidów, zwłaszcza tych niewielkich, jest skleroterapia. Ta metoda polega na ostrzyknięciu guzka specjalnym preparatem, który prowadzi do jego obumarcia i odpadnięcia, czyli uzyskany efekt jest podobny co w przypadku gumkowania. 

Leki na hemoroidy. Jakie środki można kupić w aptece?

W aptekach dostępne są bez recepty leki na hemoroidy, które przynoszą niemalże natychmiastową ulgę. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie może sprawdzić się tylko w przypadku początkowych etapów choroby hemoroidalnej. Nim zastosujemy lek lub maść warto zawsze skonsultować się z lekarzem. 

Leki bez recepty zawierają zazwyczaj naturalne, roślinne wyciągi, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą uczucie pieczenia i świądu. Specyfiki dostępne na receptę (maści, czopki, tabletki) działają zdecydowanie silniej i ich przyjmowanie musi odbywać się pod kontrolą specjalisty. 

Hemoroidy. Czym leczyć? Domowe metody

Jeśli zastanawiasz się czym leczyć hemoroidy w warunkach domowych, to warto pamiętać, że istnieje kilka sposobów, które pomagają w leczeniu objawów tej przykrej dolegliwości. Przede wszystkim ulgę mogą przynieść nasiadówki i ciepłe kąpiele z dodatkiem rumianku czy kory dębu, które mają działanie uśmierzające. Jeśli ból jest silny, wówczas warto przygotować zimny okład - wystarczy lód owinąć w czystą chusteczkę i przyłożyć do bolącego miejsca. Warto także zaopatrzyć się w herbatę na hemoroidy - w sklepach zielarskich dostępne są mieszanki ziół, które pomagają pozbyć się dolegliwości. W swoim składzie zazwyczaj posiadają m.in.: pokrzywę, skrzyp polny, piołun czy czarny bez. 

Hemoroidy. Jak wyglądają?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze przyrównuje się wyglądem do malutkich poduszeczek, które wypełnione są krwią. W momencie gdy z mózgu płynie impuls wskazujący na potrzebę wypróżnienia, wówczas odpływa z nich krew, co ułatwia defekację. Z chorobą hemoroidalną mamy do czynienia wówczas, gdy hemoroidy przepełniają się krwią lub gdy nie odpływa ona z nich do końca. Prowadzi to bowiem do powstawania stanu zapalnego i pojawienia się uciążliwych dolegliwości jak świąd, pieczenie itd. 

Szacuje się, że hemoroidy to problem, który dotyka około połowy PolakówSzacuje się, że hemoroidy to problem, który dotyka około połowy Polaków Shutterstock

Hemoroidy. Jaki lekarz będzie odpowiedni do diagnozy i leczenia hemoroidów?

Kiedy podejrzewamy, że w okolicach naszego odbytu pojawił się stan zapalny, gdzie powinniśmy się udać? Jaki lekarz zajmuje się hemoroidami? Otóż z taką przypadłością najlepiej udać się do proktologa, czyli specjalisty, który zajmuje się problemami związanymi z końcowym odcinkiem jelita grubego. Może się okazać, że w przypadku konieczności operacyjnego usunięcia guzków potrzebna będzie także wizyta u chirurga. 

Zobacz też: Żylaki - nieposłuszne żyły. Objawy żylaków, przyczyny ich powstawania i leczenie

Więcej o: