Hemoroidy to potoczna nazwa guzków krwawniczych, które posiada każdy człowiek. Jednak nie u każdego prowadzą one do powstania przykrych dolegliwości. W przypadku, gdy guzki obrzękną lub pojawi się stan zapalny, wówczas zaczyna się problem - rozwija się choroba hemoroidalna. Żylaki odbytu, które potocznie nazywane są hemoroidami, może mieć nawet co drugi Polak.
Guzki krwawnicze pełnią niezwykle ważną funkcję. Są one odpowiedzialne za uszczelnienie odbytu, a co za tym idzie wspierają funkcję panowania nad oddawaniem stolca czy gazów (do spółki z mięśniami zwieracza). Jakiekolwiek objawy świadczące o stanie zapalnym w tym obrębie powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.
Żylaki odbytu to schorzenie, które dotyka bardzo wielu osób. Nie jest ono zależne od wieku i płci, co znaczy, że tak naprawdę każdy z nas jest na nie narażony. Główne przyczyny powstawania hemoroidów to przede wszystkim:
Zwraca się uwagę, że istnieje także grupa osób bardziej narażonych na powstawanie choroby hemoroidalnej. Należą do niej osoby otyłe, cierpiące na schorzenia układu krążenia, ale też te uprawiające seks analny i kobiety, które mają za sobą kilka porodów.
Choroba hemoroidalna została dość dobrze rozpoznana przez medycynę, dlatego pacjenci w zależności od stopnia jej zaawansowania mogą liczyć na wiele skutecznych metod jej leczenia. Wśród nich znajdują się takie sposoby jak laseroterapia czy operacyjne usunięcie guzków. Jednak takie rozwiązania stosowane są w najcięższych przypadkach. W zdecydowanej większości wystarczy terapia lekowa lub popularne gumkowanie (metoda Barrona). Polega ono na założeniu gumowej opaski na guzek, wskutek czego nie dopływa do niego krew. W efekcie tego w około 7 dni guzek obumiera i samoistnie odpada.
Innym sposobem leczenia hemoroidów, zwłaszcza tych niewielkich, jest skleroterapia. Ta metoda polega na ostrzyknięciu guzka specjalnym preparatem, który prowadzi do jego obumarcia i odpadnięcia, czyli uzyskany efekt jest podobny co w przypadku gumkowania.
W aptekach dostępne są bez recepty leki na hemoroidy, które przynoszą niemalże natychmiastową ulgę. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie może sprawdzić się tylko w przypadku początkowych etapów choroby hemoroidalnej. Nim zastosujemy lek lub maść warto zawsze skonsultować się z lekarzem.
Leki bez recepty zawierają zazwyczaj naturalne, roślinne wyciągi, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą uczucie pieczenia i świądu. Specyfiki dostępne na receptę (maści, czopki, tabletki) działają zdecydowanie silniej i ich przyjmowanie musi odbywać się pod kontrolą specjalisty.
Jeśli zastanawiasz się czym leczyć hemoroidy w warunkach domowych, to warto pamiętać, że istnieje kilka sposobów, które pomagają w leczeniu objawów tej przykrej dolegliwości. Przede wszystkim ulgę mogą przynieść nasiadówki i ciepłe kąpiele z dodatkiem rumianku czy kory dębu, które mają działanie uśmierzające. Jeśli ból jest silny, wówczas warto przygotować zimny okład - wystarczy lód owinąć w czystą chusteczkę i przyłożyć do bolącego miejsca. Warto także zaopatrzyć się w herbatę na hemoroidy - w sklepach zielarskich dostępne są mieszanki ziół, które pomagają pozbyć się dolegliwości. W swoim składzie zazwyczaj posiadają m.in.: pokrzywę, skrzyp polny, piołun czy czarny bez.
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze przyrównuje się wyglądem do malutkich poduszeczek, które wypełnione są krwią. W momencie gdy z mózgu płynie impuls wskazujący na potrzebę wypróżnienia, wówczas odpływa z nich krew, co ułatwia defekację. Z chorobą hemoroidalną mamy do czynienia wówczas, gdy hemoroidy przepełniają się krwią lub gdy nie odpływa ona z nich do końca. Prowadzi to bowiem do powstawania stanu zapalnego i pojawienia się uciążliwych dolegliwości jak świąd, pieczenie itd.
Szacuje się, że hemoroidy to problem, który dotyka około połowy Polaków Shutterstock
Kiedy podejrzewamy, że w okolicach naszego odbytu pojawił się stan zapalny, gdzie powinniśmy się udać? Jaki lekarz zajmuje się hemoroidami? Otóż z taką przypadłością najlepiej udać się do proktologa, czyli specjalisty, który zajmuje się problemami związanymi z końcowym odcinkiem jelita grubego. Może się okazać, że w przypadku konieczności operacyjnego usunięcia guzków potrzebna będzie także wizyta u chirurga.
Zobacz też: Żylaki - nieposłuszne żyły. Objawy żylaków, przyczyny ich powstawania i leczenie