Anatomia człowieka - najnowsze artykuły
-
Trzustka jak nowoczesna fabryka chemiczna. Położenie, najważniejsze funkcje, objawy choroby
Trzustka niekoniecznie boli tam, gdzie leży. Okazuje się wyjątkowo wrażliwa na urazy. Stanowi spore wyzwanie diagnostyczne, ale trzeba o nią dbać, bo wypełnia wiele ważnych funkcji. Jakie objawy wskazują, że ma kłopoty?
-
Trzustka - jej choroby budzą lęk. Dziewięć rzeczy, które warto wiedzieć, by dobrze o nią dbać
Chociaż poważne schorzenia trzustki nie należą do najczęstszych chorób, sporo się o nich mówi. Krążą mity i opowieści naszpikowane lękiem. Wiedza o narządzie, jego potrzebach, profilaktyce i leczeniu jest jednak mizerna, więc strach ma się czym żywić. Jest kilka rzeczy, które warto o trzustce wiedzieć.
-
Płeć mózgu: na czym polega i jaki ma wpływ na nasze życie?
Co do tego, czy istnieje płeć mózgu, naukowcy spierają się od lat. Twierdzenie, iż mózg ma określoną płeć, ma zarówno żarliwych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieją różnice w budowie mózgów kobiet i mężczyzn. Sprawdzamy, jak płeć mózgu wpływa na życie kobiet i mężczyzn.
-
Śledziona: "zbędny narząd", który decyduje o twojej odporności
Oczyści krew, pokona pneumokoki czy grypę, usunie nawet skutki pocałunków z wirusem... A powszechnie uchodzi za narząd niepotrzebny, podobnie jak wyrostek robaczkowy, albo migdałki. Po co nam śledziona i jak o nią dbać, by służyła przez całe życie?
-
Serce: doskonała pompa, zaprogramowana na ponad 100 lat. Jak pracuje i po co?
Serce jest najbardziej niezawodną i wydajną pompą, jaką znamy. Wykonuje wręcz morderczą pracę. Przez godzinę przetacza ponad 350 litrów krwi. W ciągu naszego długiego życia serce uderza ok. trzech miliardów razy. Nie wymaga przerw i napraw, jeśli tylko dasz mu szansę. Poznaj lepiej jego pracę i potrzeby, jeśli zależy ci na udanej współpracy.
-
Serotonina - co to takiego i jaki ma wpływ na działanie całego organizmu?
Serotonina, czyli hormon szczęścia to także jeden z neuroprzekaźników, czyli związków, które "transportują" impulsy między poszczególnymi komórkami i wymuszają na nich określone zachowania. Gdzie wytwarzana jest serotonina, jakie pełni funkcje w organizmie i do czego może doprowadzić jej niedobór lub nadmiar?
-
Hipokamp - co to jest, gdzie się znajduje i jakie funkcje pełni?
Hipokamp jest częścią mózgowia, która odpowiada przede wszystkim za pamięć długotrwałą i przestrzenną. Zmiany w jego obrębie mają związek z rozwojem choroby Alzheimera, padaczką czy depresją. Jakie jeszcze funkcje pełni hipokamp i co może spowodować jego uszkodzenie?
-
Trzustka: narząd, który budzi silne emocje. To warto o niej wiedzieć, by uniknąć problemów z tym gruczołem
Produkuje substancje, bez których nie możemy żyć. Nie ostrzega, gdy ma kłopoty. Bywa, że błyskawicznie pozbawia nadziei na wyleczenie. Sporo się o niej mówi, a realnie: niewiele wie. Bezcenna trzustka.
-
Kalkulator ciąży: jak sprawdzić, który to tydzień ciąży?
Kalkulator ciąży pomaga w szybki sposób ustalić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Sprawdź, na czym polegają obliczenia i gdzie znaleźć taki kalkulator.
-
Grupa krwi 0, czyli jak grupa krwi wpływa na życie
Grupa krwi 0 jest bardzo popularna na całym świecie. Prawdopodobnie była to pierwsza grupa krwi, która z czasem ewoluowała w A i B. Szacuje się, że w Polsce posiada ją około 40 proc. osób.
-
Kraken zakaża coraz więcej osób. Lada moment nowe szczepienia
-
Kiedyś robiły go babcie. Dziś ten rosół jest eliksirem zdrowia i młodośći
-
Wpraw się w dobry nastrój. One mogą działać jak lekarstwo na jesienne troskiMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Rak jelita grubego - najważniejsze objawy. Badania, które mogą ratować życie
-
Zastąp kawę tym napojem. Będziesz tryskać energią przez cały dzień
- Polacy wciąż jedzą ich za mało. A mogą ochronić nas przed zawałem
- Jak często brać prysznic? Opinie dermatologów
- Taka zmiana w diecie rzeczywiście zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2
- Co kryje się za falą dziecięcego zapalenia płuc w Chinach? Eksperci wyjaśniają
- Witamina B12 może przyspieszyć naprawę tkanek i pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - nowe badanie
-
Pojedynczy gen homoseksualizmu nie istnieje. "Science" publikuje wyniki badań
Przebadano niemal pół miliona ludzi w kilku krajach, więc trudno byłoby podważyć te wyniki. Woda na młyn środowisk sugerujących, że "wybór" orientacji seksualnej to przede wszystkim efekt procesu wychowawczego? Nic z tego! Jednego genu nie ma - jest kilka.
-
Autonomiczny układ nerwowy, czyli sprawca reakcji niezależnych od naszej woli
Autonomiczny układ nerwowy (łac. systema nervosum autonomicum) nazywany jest też wegetatywnym układem nerwowym. To część układu nerwowego, która, w przeciwieństwie do somatycznego układu nerwowego, powoduje reakcje niezależne od woli, choćby wydzielanie żółci czy śliny, bicie serca.
-
Nerki - naturalna oczyszczalnia organizmu. Budowa i funkcje nerek
Ludzkie nerki każdego dnia wykonują gigantyczną pracę, która pozwala nam żyć. Chociaż są narządem parzystym, jedna zdrowa nerka również upora się z ich głównym zadaniem: oczyszczaniem krwi. To dlatego można bezpiecznie ofiarować swoją nerkę bliskiemu. Co tak dokładnie robią nerki? Jak są zbudowane i jakie funkcje pełnią?
-
Osiem przysług dla wątroby: zatroszcz się o nią na serio
Nie wierz reklamom, że wystarczy wziąć tabletkę bez recepty, by zadbać o wątrobę. Właściwa dieta to też mało. Co robić?
-
Potylica - gdzie się znajduje, z czym może się wiązać jej ból?
Potylica to tylna część czaszki człowieka, która osłania mózg w dolnej oraz tylnej części. W obszarze potylicy często pojawia się ból, który może mieć różne podłoże. Jak zbudowana jest potylica? Co może oznaczać ból z tyłu głowy i kiedy należy zwrócić się z tym problemem do lekarza? Czy spłaszczenie potylicy u niemowlaka powinno być powodem do zmartwień?