Za NISKIE CIŚNIENIE to też problem! Kiedy trzeba je leczyć?

W przeciwieństwie do nadciśnienia jest lekceważone, nawet przez lekarzy. Osobom, którym dokucza, zwykle w ramach "leczenia" zaleca się "kielicha", albo "małą czarną". Tymczasem: niedociśnienie może być objawem poważnego schorzenia, w tym niewydolności krążenia.
Nie dziw się, że niedociśnienie tętnicze, czyli hipotonia, nie jest traktowane zbyt serio. Jeśli twoje ciśnienie tętnicze krwi często spada poniżej 100/60 mm Hg, prawdopodobnie, nawet w odległej przyszłości, nie dostaniesz zawału, ani udaru. Najczęściej twój problem nie zagraża zdrowiu i życiu, a wiąże "tylko" z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które zwalczysz domowymi metodami. Warunek jest jeden: trzeba najpierw upewnić się, że cierpisz na tzw. niedociśnienie pierwotne (idiopatyczne). W przypadku niedociśnienia wtórnego sprawa może być poważna.

Niedociśnienie: wrodzone, czy nabyte?

O samoistnym, czyli pierwotnym niedociśnieniu, mówimy wtedy, gdy przewlekle utrzymują się niskie wartości ciśnienia tętniczego krwi, a ich przyczyny nie udaje się odkryć. Często występuje rodzinnie. Niedociśnienie pierwotne dotyczy najczęściej nastolatków i osób w wieku średnim, a także młodych, szczupłych kobiet. Blisko 90% chorych cierpi na ten rodzaj niedociśnienia, a ono nie wymaga specjalistycznego leczenia. To fakt, który nie powinien jednak uśpić czujności, gdyż pozostałe 10% niedociśnieniowców to potencjalni pacjenci kardiologów i endokrynologów. Niedociśnienie wtórne bywa bowiem spowodowane poważnymi schorzeniami.

Nie tak łatwo odkryć, na który rodzaj niedociśnienia cierpimy. Zwykle nie kontrolujemy go przecież systematycznie. Wrodzone niskie ciśnienie występuje u kilkuset tysięcy Polaków. To sporo, ale na pewno jest rzadsze, niż się powszechnie sądzi. Nawet bardzo młoda osoba, która ma niskie ciśnienie (mówimy o nim najczęściej dopiero wtedy, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 90 mm Hg lub rozkurczowe poniżej 60 mm Hg), powinna pokazać się lekarzowi, by upewnić się, że nie jest chora.Niskie ciśnienie: kiedy do lekarza?

Z pewnością jednorazowy nieprawidłowy pomiar nie jest powodem do paniki. Konsultacja lekarska, a także szczegółowe badania są jednak wskazane, gdy spadki powtarzają się i towarzyszą im takie objawy, jak uczucie duszności, bóle w klatce piersiowej, obrzęki kończyn, silne bóle, bądź zawroty głowy, czy omdlenia. Dodatkowym sygnałem do niepokoju przy niskim ciśnieniu jest przyspieszony puls (ponad 100 uderzeń serca na minutę w spoczynku).

Jeśli kiedykolwiek chorowałeś na nadciśnienie, jesteś po zawale, czy masz problemy z krążeniem, a teraz dokucza ci niedociśnienie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, najlepiej kardiologa. Jeżeli nie jesteś jeszcze pod jego opieką, np. z powodu nadciśnienia, skieruje cię lekarz pierwszego kontaktu.

Niskie ciśnienie: podstawowe badania

Ponieważ niedociśnienie wtórne zwykle towarzyszy schorzeniom kardiologicznym (niewydolność krążenia, zwężenie aorty, zaburzenia rytmu serca), lekarz, by je wykluczyć, prawdopodobnie w pierwszej kolejności zaleci wykonanie elektrokardiogramu (EKG). Jeśli nie rozstrzygnie w pełni wątpliwości, czasem wykonuje się dodatkowo echokardiografię. Możliwe też, że zleci morfologię krwi i badania biochemiczne, by upewnić się, że nie masz anemii lub niedoboru minerałów. Często niedociśnienie dokucza kobietom, które stosują restrykcyjne diety odchudzające.

Znaczenie będzie też miał podstawowy wywiad, dotyczący twojego zdrowia. Spadek ciśnienia mogą wywoływać leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i chorobie Parkinsona, leki przeciwarytmiczne, psychotropowe i odwadniające. Czasem zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność kory nadnerczy.

Dopiero wykluczenie tych wszystkich przyczyn pozwala z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie musisz przejmować się niedociśnieniem.

Niedociśnienie: walcz z dokuczliwymi objawami

Jeśli okaże się, że cierpisz z powodu niedociśnienia samoistnego, nie wymagasz wprawdzie "poważnego" leczenia, ale też nie ma powodu, byś pokornie znosiła przykre dolegliwości. Wzmożona senność, ogólne osłabienie i mniejsza wydolność fizyczna to najczęstsze skutki hipotonii. Inne to: problemy z koncentracją, podatność na nastroje depresyjne, nadmierne ziębnięcie nóg i rąk, szum w uszach, ćmiące bóle głowy.

Stara, jak świat, metoda, czyli mocna kawa, rzeczywiście pomaga wielu osobom z niedociśnieniem, a jedna, dwie filiżanki dziennie jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Równie modny alkohol to zdecydowanie gorszy pomysł. U części chorych nawet niewielka dawka alkoholu, zamiast "rozgrzać", sprzyja dalszemu spadkowi ciśnienia i pogorszeniu samopoczucia.

Osoby z niskim ciśnieniem nie muszą, a nawet nie powinny, ograniczać soli w diecie. Wskazane jest, by dostarczały organizmowi odpowiednią ilość płynów: co najmniej dwa litry na dobę.

Błyskawiczne, ale i długoterminowe, oczekiwane efekty, czyli wzrost ciśnienia, gwarantuje ruch na świeżym powietrzu i pływanie. Dobrze jest spać "wysoko", na dwóch poduszkach. Można także stosować specjalne pończochy lub skarpety uciskowe, które poprawiają krążenie żylne.

Jeśli zawiodą wszelkie domowe sposoby, porozmawiaj z lekarzem o leczeniu farmakologicznym.

Nie zapominaj o regularnych wizytach u okulisty. Warto pamiętać, że osoby z niskim ciśnieniem należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na jaskrę.

Masz niskie ciśnienie? Poznaj innych, którzy mają taki problem! Zajrzyj na Forum Gazeta.pl:
Jak podnieść ciśnienie bez kawy?
Niskie ciśnienie w ciąży?
Mam 30 lat i niskie ciśnienie, czym to grozi?

Czytaj także:

Nie daj się zabić chorobom krążenia. Serdeczny dekalog

Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby

Problemy z sercem, czyli pożegnanie z seksem? To błąd!

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!Więcej o:
Komentarze (12)
Za NISKIE CIŚNIENIE to też problem! Kiedy trzeba je leczyć?
Zaloguj się
 • stary_dziad_borowy

  Oceniono 57 razy 21

  U mnie nic takiego jak niskie ciśnienie krwi nie występuje. Jak tylko widzę moją starą to mi się podnosi. Myślę żeby ją opatentować i w aptekach sprzedawać na niskie ciśnienie krwi. Każdego zdrowego na umyśle człowieka w ciagu 10 minut jest w stanie doprowadzić do stanu przed wlewem. Ale przynajmniej nie jest nudno!

 • Xunna Xun

  Oceniono 25 razy 15

  Gdy mam 70/40 to jest juź nieźle. Zwykle mam mniej. Czasami tylko mam więcej. Od dziecka mierzę się z tym problemem. Lekarze powtarzają, że powinnam się cieszyć. Na lekcjach ledwo kojarzyłam, teraz żyję już przeszło 3 dekady i nadal mam problemy z koncentracją. Cóż, widocznie tak ma być. W Polsce jest takie podejście, a kawa w sumie nie pomaga.

 • dar61

  Oceniono 17 razy 13

  Jednak, Redakcjo, to przecinkoza-interpunkcjoza:
  '...Tymczasem: niedociśnienie może być ...'
  >>> Tymczasem niedociśnienie może być

  A tu czysta forma przecinkozozy:
  '...nie dostaniesz zawału, ani udaru...'
  >>> zawału ani

  Smutny, natrętny jej wariant:
  '...wrodzone, czy nabyte?...'
  >>> wrodzone czy nabyte?

  Dziwny jej wariant:
  '...Nie tak łatwo odkryć, na który rodzaj niedociśnienia cierpimy...'
  >>> odkryć na który

  Ten wariant jest częstszy niż potrzebny:
  '...jest rzadsze, niż się powszechnie sądzi...'
  >>> rzadsze niż

  Antyprzecinkozy podwariant, bez zakańczania zdania wtrąconego, plus przecinkoza dla remisu:
  '...Konsultacja lekarska, a także szczegółowe badania są jednak wskazane, gdy spadki powtarzają się...'
  >>> badania, są jednak wskazane gdy spadki

  Niepotrzebne pomieszanie wtrącenia z funkcją 'lub':
  '...silne bóle, bądź zawroty głowy, czy omdlenia...'
  >>> silne bóle - bądź zawroty głowy - czy omdlenia
  >>> silne bóle (bądź zawroty głowy) czy omdlenia

  Podstawowy wariant dotyczący zwodnej przecinkozy:
  '...podstawowy wywiad, dotyczący twojego zdrowia...'
  >>> wywiad dotyczący

  Dwa zbędne przecinki, czyli skaza przecinkozy:
  '...Stara, jak świat, metoda, czyli mocna kawa, rzeczywiście pomaga ...'
  >>> Stara jak świat metoda, czyli

  Ten przecinek tam po co?
  '...U części chorych nawet niewielka dawka alkoholu, zamiast "rozgrzać",[tenci] sprzyja dalszemu...'
  >>> U części chorych nawet niewielka dawka alkoholu, zamiast „rozgrzać" sprzyja dalszemu
  >>> alkoholu - zamiast „rozgrzać" - sprzyja dalszemu
  >>> alkoholu (zamiast „rozgrzać") sprzyja dalszemu

  Fałszywe zdanie wtrącone:
  '...nie muszą, a nawet nie powinny, ograniczać soli...'
  >>> nie muszą, a nawet nie powinny ograniczać soli
  >>> nie muszą ograniczać soli, a nawet nie powinny
  >>> nie muszą (a nawet nie powinny!) ograniczać soli

  ***
  Deser
  Nie ma powodu, byśmy pokornie znosili przykrą mizoandrię:
  '...nie ma powodu, byś pokornie znosiła przykre...'

 • alison000

  Oceniono 10 razy 6

  Mam strasznie niskie ciśnienie krwi, przez co cały dzień jestem przymulona. Niskie ciśnienie daje mi się we znaki zwłaszcza jak mam gdzieś rano wstać. Po prostu nie mogę się dobudzić. Teoretycznie niskie ciśnienie można łatwo podnieść kawą , ale ja nie znoszę kawy ani innych specyfików jak redbull. Staram się więcej pić ale dalej mam niskie ciśnienie krwi. Poradźcie proszę co zrobić! Teraz idę na drzemkę, bo mnie przymuliło...chrap siu....

 • loginkowa91

  Oceniono 5 razy 1

  Oj moje niskie ciśnienie... dobrze, że lubię kawę to się nią ratuję, jedyna pomoc o poranku :) i potem kolejna po południu :) chyba tylko dzięki kawie jakoś funkcjonuję :)

 • kociaraania

  0

  Mam najczęściej 80/55 lekarz póki co kazał codziennie mierzyć rano i wieczorem ciśnienie, kupiłam ciśnieniomierz naramienny (Diagnostic DM 200) i póki co monitoruje do kolejnej wizyty.

 • Grażyna Nadolska

  0

  Witam zawsze miałam niskie ciśnienie biorę Bibloc z powodu niedomykalność zastawki aortalnej który jeszcze obniża ciśnienie. Od 2 miesiecy biore także Euthyrox z powodu niedoczynności tarczycy, niew
  iem czy on takze obniza ciśnienie ponieważ od 3 dni boli mnie głowa. Niepokoi mnie wynik pomiaru ciśnienia 92/62?

 • ahtu55

  Oceniono 2 razy 0

  yerba mate jest dobrym zamiennikiem dla kawy. Jest zdrowsza i bezpieczniejsza od kawy. Nie rozwala wątroby. Ja mam ciśnienie idealne, ale mama cierpi na niedociśnienie i ratuje się właśnie yerbą.

 • Krystyna Rosińska

  Oceniono 1 raz -1

  Ja mam niskie ze względu na nerwice. Dieta z kcalmar, sport z moim ukochanym trenerem i psycholog !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX