Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby?

Te objawy uznawane za sygnał chorobowy dopadają nas często i budzą niepokój. Dowiedz się, kiedy potrzebna jest interwencja lekarska, a kiedy to tylko błaha dolegliwość.
Białe plamki na paznokciach to jeden z tych objawów, którymi przejmujemy się czasem niepotrzebnie, ale bywa też tak, że lekceważymy chorobę, samodzielnie stawiając diagnozę. Nie pomyl typowych białych plamek z poważniejszymi problemami paznokci. Jeśli zmiany są pionowe, powierzchnia łuszczy się, a problem nasila, czas na wizytę u dermatologa Białe plamki na paznokciach to jeden z tych objawów, którymi przejmujemy się czasem niepotrzebnie, ale bywa też tak, że lekceważymy chorobę, samodzielnie stawiając diagnozę. Nie pomyl typowych białych plamek z poważniejszymi problemami paznokci. Jeśli zmiany są pionowe, powierzchnia łuszczy się, a problem nasila, czas na wizytę u dermatologa Toshiyuki IMAI, https://www.flickr.com/photos/matsuyuki/, (CC BY-SA 2.0)

Mrowienie kończyn, mroczki przed oczami, kurcze łydek...

Jest wiele przypadłości, które wywołują zupełnie skrajne reakcje, od: "nic ci nie będzie", po: "to poważna sprawa". Sęk w tym, że bywa bardzo różnie, a odpowiedź prawie nigdy nie jest jednoznaczna.

Przykładem niech będzie "banalny" ból głowy. Kiedy boli cię głowa, najczęściej oznacza jedynie naturalne zmęczenie czy niegroźny skurcz drobnych naczyń i ustępuje po krótkim odpoczynku czy zastosowaniu łagodnego środka przeciwbólowego. Kiedy jednak ból okazuje się wyjątkowo nasilony, towarzyszą mu inne niepokojące nietypowy, lub jest nietypowy (nie przypomina żadnego napadu w przeszłości), nawet jednorazowy atak uzasadnia wezwanie pogotowia.

Czytaj zdecydowanie więcej na ten temat:

- o bólu głowy

- o zmęczeniu

Podobnie jest przy przyspieszonej pracy serca, drganiu powieki, bólu brzucha. Wiele zależy od nasilenia dolegliwości, objawów towarzyszących, a nawet wieku czy stanu chorego (czym innym jest swędzenie skóry u alergika, czym innym u kobiety w ciąży).

Dr Google nigdy nie zastąpi porady lekarskiej i to do niej zachęcamy zawsze, gdy coś cię niepokoi. Może jednak nasze rady naprowadzą cię na właściwy ślad i pomogą podjąć decyzję.

Pocieranie, zmiana pozycji, po prostu poruszanie: mamy swoje sposoby na mrowienie kończyn. Jeśli jednak jest bardzo częste i nasila się, warto porozmawiać z lekarzem Pocieranie, zmiana pozycji, po prostu poruszanie: mamy swoje sposoby na mrowienie kończyn. Jeśli jednak jest bardzo częste i nasila się, warto porozmawiać z lekarzem buba69, https://www.flickr.com/photos/buba69/, (CC BY 2.0)

Nieprzyjemne mrowienie kończyn

Mrowienie kończyn zdarza się każdemu od czasu do czasu. Wystarczy, że się zasiedzisz w jednej pozycji, dziwnie ustawisz kończynę, a nagle odczuwasz mrówki w palcach nóg, czy dłoni. Próba poruszenia nimi powoduje nasilenie bólu. Jesteś odrętwiały. Warto się przełamać, poruszyć obolałą kończyną, a ból ustąpi szybciej. Wystarczy poprawić chwilowo osłabione krążenie.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku

Jeśli jednak mrowienie pojawia się bardzo często, bez wyraźnego powodu, obejmuje większą powierzchnię ciała, trzeba poradzić się lekarza.Tak objawiają się choćby parestezje, czasem związane z poważnym problemem neurologicznym.

Gdy mrowienie kończyn dotyczy łydek i towarzyszy mu tak zwany ból przestankowy (kończyny przestają boleć po zatrzymaniu), nogi wydają się ciężkie, pojawiają się obrzęki, konieczne jest wykluczenie problemów krążeniowych: żylnych, bądź tętniczych.

Więcej na ten temat:

Bolą cię nogi podczas spaceru? Zbadaj przepływy

Ból przy oddychaniu

Nabierasz głęboko powietrza i czujesz nieprzyjemny ucisk. Zastanawiasz się nawet, czy to przypadkiem nie zawał serca. Tymczasem charakterystyczne dławienie przy problemach kardiologicznych nie wiąże się z kłopotami w czasie wdechu. Ból w klatce piersiowej utrzymuje się i przy jego wstrzymaniu, i po zmianie pozycji (np. zgięciu ciała w talii). Jeśli i twój ból ustępuje w takich okolicznościach, prawdopodobnie doszło do chwilowego skurczu mięśni klatki piersiowej.

Podobne dolegliwości zdarzają się też wtedy, gdy niedawno przeszedłeś kontuzję żeber, albo zapalenie oskrzeli czy płuc. Jeśli masz za sobą prawidłowe leczenie, wkrótce miną.

Nie lekceważ tego objawu, jeśli dolegliwość powraca, nasila się, utrzymuje dłuższy czas. Warto upewnić się u lekarza pierwszego kontaktu, czy to przypadkiem nie przewlekła infekcja dróg oddechowych.

Ból w piersiach, który szybko mija? Czasem oznacza problem kardiologiczny. Kiedy? Czytaj

Więcej o różnych przyczynach bólu w klatce piersiowej

Ból piersi u kobiet

Kurcze łydek

Kurcze łydek często dokuczają kobietom w ciąży i sportowcom po intensywnym wysiłku. Mogą dopaść każdego, pozornie bez powodu.

Przyczyną dolegliwości bywają niedobory: magnezu, potasu, wapnia lub płynów. Teoretycznie możesz rozwiązać problem przyjmując preparaty witaminowo-mineralne, dostępne bez recepty (poradź się farmaceuty, który najskuteczniej powinien zadziałać). Warto jednak zastanowić się nad racjonalniejszym odżywianiem, które zaspokoi potrzeby organizmu i ograniczeniem stresu, który skutecznie wypłukuje magnez.

Pamiętaj, że jeśli dwutygodniowa terapia nie pomoże, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli po ustąpieniu skurczu noga nadal boli, albo objaw wystąpił po zażyciu leków. Także wtedy, gdy podejrzewasz, że masz nie tylko kurcze łydek, ale możesz też chorować na cukrzycę, bądź nadciśnienie. U osób z tymi schorzeniami jest wyższe ryzyko dolegliwości.

Więcej:

Drżenie mięśni, czyli problem neurologiczny?

Najlepsze źródła magnezu

Wszystko o cukrzycy

Nagły ból w podbrzuszu

Taki ból bywa naprawdę dokuczliwy, ale zazwyczaj krótkotrwały. Towarzyszy niektórym kobietom w połowie cyklu owulacyjnego, bądź podczas menstruacji. U każdego może być wywołany przez nagromadzenie gazów w jelitach. Jeśli masz skłonność do wzdęć i zaparć, na pewno go znasz.

Ziołowa herbatka, ciepły okład, łagodny masaż: to najczęściej wystarcza, by dolegliwość ustąpiła. Gdy tak się nie dzieje, brzuch jest wyraźnie napięty, zapewne trzeba skontaktować się z lekarzem. Także wtedy, gdy często masz takie problemy. To może być kłopot ginekologiczny, schorzenie jelit, a nawet zapalenie wyrostka robaczkowego. Trzeba pamiętać, że nie musi ono przebiegać klasycznie: z temperaturą, bólem po prawej stronie. Czasem ból się rozlewa, promieniuje i dopiero lekarz, w czasie badania, może odkryć, gdzie jest źródło dolegliwości.

Więcej:

Ból brzucha? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego

Ból podbrzusza - o czym świadczy

Białe plamki na paznokciach to niekoniecznie objaw awitaminozy, częściej skutek drobnych urazów Białe plamki na paznokciach to niekoniecznie objaw awitaminozy, częściej skutek drobnych urazów Shutterstock

Paznocie w białe plamki

Gdy na paznokciach pojawiają się małe, białe punkciki, wiele osób uważa, to objaw poważnych problemów z układem kostnym, spowodowany znacznym niedoborem wapnia. Tymczasem zazwyczaj przyczyna jest banalna: to wynik łagodnego urazu paznokcia, np. w wyniku nieostrożnej pielęgnacji, a nawet niewielkiego uderzenia, którego mogłeś nie zauważyć. Najczęściej znikają w szybkim tempie.

Jeśli jednak nagle plamek jest naprawdę dużo, a w powierzchni paznokcia tworzą się wgłębienia i zgrubienia, paznokieć łuszczy się, 'plamki' są wyraźnie pionowe, wzdłuż całej długości, trzeba będzie skontaktować się z dermatologiem. W taki sposób może objawiać się łuszczyca i inne choroby. Niestety, do dermatologa od kilku miesięcy niezbędne jest skierowanie, które wystawia lekarz pierwszego kontaktu.

choroby paznokciToshiyuki IMAI, https://www.flickr.com/photos/matsuyuki/, (CC BY-SA 2.0)

Drganie powiek

Drganie powiek bywa kojarzone z problemami neurologicznymi, tymczasem samodzielnie występujące mimowolne drganie powiek to najczęściej jedynie skutek zmęczenia lub podenerwowania. Przyczyną dolegliwości bywa także niedobór pierwiastków odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie: głównie magnezu, ale też potasu.

Zazwyczaj wystarcza więc solidny odpoczynek, ewentualnie przyjmowanie preparatu z magnezem (są dostępne bez recepty, samodzielnie nie należy ich przyjmować dłużej niż dwa tygodnie, zawsze zgodnie z dawkowaniem zalecanym w ulotce), by drgania powiek (i nie tylko) ustąpiły.

Jeśli jednak drgają ci także mięśnie twarzy, bolą oczy, widzenie jest zaburzone (np. niewyraźne, podwójne), rzeczywiście może być tak, że w grę wchodzi schorzenie neurologiczne, albo choroba oczu. Do okulisty nie potrzebujesz skierowania, do neurologa kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Odwiedź go w pierwszej kolejności, by ocenił, z którym specjalistą należy skontaktować się najpierw.

Czytaj:

Drżenie mięśni - o czym świadczy

Serce w galopie podczas biegu to nic dziwnego, ale w spoczynku? Po dłuższej przerwie w wysiłku? Serce w galopie podczas biegu to nic dziwnego, ale w spoczynku? Po dłuższej przerwie w wysiłku? William Murphy, https://www.flickr.com/photos/infomatique/, (CC BY-SA 2.0)

Serce w galopie

Czasem serce zaczyna bić zbyt szybko. Pracuje, niczym zziajany motor. W medycynie taki objaw określany jest jako tachykardia. Chociaż brzmi poważnie, wcale najczęściej nie oznacza niczego poważnego. Bardzo szybkie uderzenia serca, czyli ponad 100 na minutę, to naturalna reakcja na wysiłek (np. po sesji aerobiku), stres, czy wzruszenie. Kołatanie serca wywołuje też kofeina (mocna kawa, nadmiar coli), wypalenie papierosa lub podwyższona temperatura.

Jeśli nie masz gorączki, nie pomogło odstawienie kawy i rzucenie palenia, a galop serca zdarza się zupełnie bez wyraźnej przyczyny, czas skonsultować się z lekarzem. Szczególnie, gdy często brak ci oddechu, masz zawroty głowy. Być może twoje serce lub tarczyca nie pracują tak sprawnie, jak należy i tachykardia to objaw poważniejszego problemu.

Więcej o sercu

Więcej o tarczycy

Zawroty głowy zaraz po przebudzeniu bywają skutkiem niskiego ciśnienia Zawroty głowy zaraz po przebudzeniu bywają skutkiem niskiego ciśnienia www.Shutterstock.com

Mroczki przed oczami

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Jeśli gwiazdki, błyski czy plamki, pojawiają się niespodziewanie, w ciągu dnia, a potem, zwykle w ciągu godziny, dopada cię silny ból głowy, prawdopodobnie cierpisz na migrenę z aurą.

Gdy mroczki pojawiają się zaraz po przebudzeniu, robi ci się ciemno w oczach, chociaż powinnaś być wypoczęta po nocy, prawdopodobnie to skutek nagłego spadku ciśnienia. Do mózgu dopływa za mało krwi, stąd ten nieprzyjemny objaw. Najczęściej wystarczy zapamiętać, by nie podnosić się zbyt gwałtownie, a problemy mijają, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Gdy to nie wystarcza, warto na nocnej szafce mieć zawsze szklankę wody i wypijać jej zawartość na dzień dobry. Mroczki bywają też objawem niewielkiego odwodnienia, a to zdarza się często po nocy.

Jeśli podejrzewasz migrenę, koniecznie odwiedź neurologa (kieruje lekarz pierwszego kontaktu). Chociaż nie jest to schorzenie zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu, bywa tak uciążliwe, że czasem utrudnia codzienną egzystencję. Tymczasem nowoczesne leki pozwalają nie tylko wygrać z bólem, ale i znacznie ograniczyć ilość napadów migrenowych.

Gdy, prócz porannych mroczków, często masz także, w ciągu dnia, zawroty głowy, czujesz się słabo, czas odwiedzić lekarza. Możliwe, że to objawy anemii, ale bez konsultacji lekarskiej trudno wykluczyć i problemy kardiologiczne.

Każda osoba, której dokuczają mroczki, powinna przynajmniej raz odwiedzić okulistę. Trzeba wykluczyć schorzenia groźne dla oczu, w tym takie, które prowadzą do utraty wzroku.

Więcej o mroczkach

Świąd skóry Świąd skóry www.shutterstock.com

Swędzenie bez powodu

Nie masz żadnej wysypki, ani wyraźnych podrażnień skóry, a jednak odczuwasz jej świąd. Szukasz w internecie i dowiadujesz się, że tak bywa przy poważnych chorobach wewnętrznych, których nazwy nawet nie sposób wymówić. Tylko czy na pewno?

Ludzka skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż nam się zdaje. Jej swędzenie może być reakcją nawet na wahania temperatury, obniżoną wilgotność. Dokucza częściej, gdy jest przesuszona. Zatem, nim wpadniesz w panikę, warto jednak pomyśleć o zmianie kosmetyków na bardziej odpowiednie do jej rodzaju.

Zastanów się nad swoim trybem życia: czasem świąd skóry to sygnał, że organizm kiepsko radzi sobie ze stresem.

Nie lekceważ tego objawu, jeśli jesteś w ciąży. To może być wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych. Trzeba odwiedzić lekarza. Także wtedy, gdy nie oczekujesz dziecka, ale swędzenie dokucza przez dłuższy czas, skóra łuszczy się. Może to być problem dermatologiczny lub wątrobowy. Przy przewlekłym stresie czasem także potrzeba specjalistycznej pomocy.

Ból w szczęce. Ból w szczęce. www.shutterstock.com

Coś strzela w szczęce

Podczas jedzenia, albo ziewania, odczuwasz nieprzyjemne trzaski w szczęce. Obawiasz się, że w końcu zasadniczo się przemieści i nie wróci już na miejsce? Taki objaw może pojawić się, gdy mięśnie żuchwy są zbyt rozluźnione w wyniku nadmiernego zmęczenia, albo napięte z powodu stresu. Dochodzi wówczas do tymczasowego przesunięcia w połączeniu skroniowo-żuchwowym. Odpocznij trochę, a powinno ustąpić bez śladu.

Problem trzeba jednak skonsultować z lekarzem, gdy charakterystycznemu strzelaniu towarzyszy ból, albo szczęka jest opuchnięta. Wówczas możliwe, że masz zapalenie stawu, wymagające leczenia.

Czytaj: specjalista o dolegliwościach okolic skroni i żuchwy

Więcej o: