Aura migrenowa - dokuczliwa towarzyszka migreny

Aura migrenowa dotyczy około 20 procent przypadków migren. Migrena z aurą to taki ból głowy, który poprzedza grupa symptomów. Aura migrenowa najczęściej objawia się zaburzeniami widzenia.

Aura migrenowa: co to takiego?

Wyrażenie "aura migrenowa" brzmi dość tajemniczo, w istocie jest jednak pełnoprawnym terminem medycznym. Oznacza zespół objawów, które zwiastują atak migreny, czyli pojawiają się przed migrenowym bólem głowy. Ogólnie rzecz biorąc, migrenę można podzielić na dwa podstawowe rodzaje - bez aury i z aurą (medycyna wyróżnia kilkanaście szczegółowych typów migreny, niektórym towarzyszy aura). Migrena bez aury występuje zdecydowanie częściej, bo w 80% przypadków. Migrena bez aury jest nazywana niekiedy migreną prostą, zaś migrena z aurą - migreną klasyczną. Więcej informacji o samej migrenie znajdziesz tutaj.

Uwaga! Pamiętaj o tym, że migreny nie diagnozuje się samemu. To, że boli cię głowa, nie oznacza, że cierpisz właśnie na migrenę. Może to być objaw wielu innych chorób, czasem bardzo groźnych. Symptomy, które bierzesz za aurę migrenową, mogą równie dobrze oznaczać poważne problemy neurologiczne. Diagnozę o migrenie wydaje neurolog - robi to po serii dokładnych badań. Zanim zaczniesz dopasowywać swoje objawy do opisów chorób, idź do lekarza - on będzie wiedział, co robić.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Aura migrenowa: objawy

Aura migrenowa zwykle trwa od kilku do kilkudziesięciu minut (zwykle od 4 minut do godziny). Następuje po niej ból głowy, choć niektórzy pacjenci skarżą się na objawy aury już podczas ataku migrenowego. Aura migrenowa jest grupą symptomów wzrokowych i neurologicznych, których charakter różni się w zależności od osoby. Rozróżniamy dwa podstawowe typy aury - aurę typową i nietypową.

Objawy aury typowej to przede wszystkim zaburzenia wzroku: gorsza ostrość widzenia, mroczki przed oczami, błyski świetlne, jasne plamy, migające linie, postrzeganie przedmiotów w pomniejszonych rozmiarach, niedowidzenie jednostronne, w skrajnych przypadkach tymczasowa utrata wzroku.

Symptomy aury nietypowej wykraczają poza sferę wzroku - oddziaływają na wiele innych aspektów i mogą się wydać bardzo niepokojące, jednak po krótkim czasie mijają i nie zostawiają trwałych śladów neurologicznych. Objawy aury nietypowej to:

 • zła koordynacja ruchowa (niezdarność, osłabienie),
 • trudności w utrzymaniu równowagi (ataksja),
 • problemy z mówieniem (dyzartria, afazja),
 • nieprawidłowości czuciowe (jednostronne mrowienie, drętwienie lub niedowład twarzy),
 • szumy w uszach, czasem utrata słuchu,
 • podwójne widzenie.

Bardzo rzadko występują zaburzenia świadomości.

Aura migrenowa: faza zwiastunowa

Niektóre osoby cierpiące na migrenę doświadczają fazy zwiastunowej. Jest to "aura aury", czyli symptomy poprzedzające aurę i samą migrenę. Faza zwiastunowa objawia się zmęczeniem, drażliwością, wahaniami nastroju, ogólnym złym samopoczuciem.

> Przeczytaj: Tylko zmęczenie... A może choroba?

Aura migrenowa: rodzaje migren z aurą

Rodzaje migreny z aurą dzieli się ze względu na charakter aury oraz tego, ile trwa. Wyróżniamy następujące typy migreny z aurą:

 • migrena z aurą o ostrym początku (aura rozwija się w ciągu 4 minut),
 • migrena z typową aurą (aura trwa do godziny),
 • migrena z przedłużoną aurą (aura trwa od godziny do tygodnia),
 • migrena powikłana (objawy aury trwają ponad tydzień),
 • migrenowy zawał mózgu (objawy aury trwają ponad tydzień),
 • migrena podstawna (występuje rzadko, to zaburzenia funkcji pnia mózgu, płatów politycznych i móżdżku),
 • rodzinna migrena połowiczno-poraźna (objawia się niedowładem mięśniowym).

Czasem występuje również sama aura - nie nadchodzi po niej ból głowy.

To także może cię zainteresować:

> Domowe sposoby na migrenę. Najważniejsza jest prewencja

> BÓL GŁOWY? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego

6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy
Więcej o: