Przyczyny zatrzymywania przez organizm żółci nie są do końca znane. Zaburzenie to pojawia się ok. 30 tygodnia ciąży i prawdopodobnie ma związek z dużą ilością, wytwarzanych w tym okresie, hormonów, przede wszystkim progesteronu i estrogenu. Mimo że schorzenie ma łagodny przebieg i nie stanowi zagrożenia dla życia kobiety, to może wpłynąć na przebieg akcji porodowej.
Najbardziej charakterystycznym objawem jest pojawiające się początkowo na dłoniach i stopach uczucie uporczywego swędzenia, jednak skóra nie pokrywa się wysypką. Dolegliwość rozprzestrzenia się na pozostałe partie ciała. Bardzo często kolor kału jest znacznie jaśniejszy, zaś moczu ciemniejszy. U niewielkiej grupy pacjentek pojawiają się wymioty, nudności oraz brak apetytu. Ponieważ objawy cholestazy są bardzo charakterystyczne, rozpoznanie nie powinno stanowić kłopotu. Dla pewności konieczne jest zlecenie dodatkowych badań pod kątem żółtaczki oraz wirusowego zapalenia wątroby.
Najskuteczniejszą formą łagodzenia objawów cholestazy, obok farmakologii, jest dieta uboga w tłuszcze, napoje gazowane oraz sztucznie słodzone. Leczenie z uwagi na dziecko powinna być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza. Aby móc stale kontrolować stan płodu niezbędna jest hospitalizacja.