Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka. Czego mogą być objawem?

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka to jedne z wielu objawów pochodzących z układu pokarmowego. Dolegliwości te to zmora dorosłych i dzieci. O ile dorośli lepiej znoszą ten niekomfortowy moment, o tyle dzieci mogą być w mniejszy sposób odporne na ich nagłe występowania. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka: kogo dotyczy i co zwiastuje?

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka - chyba każdy doświadczył tego choć raz w życiu? Czas, gdy objawy te występują  z pewnością nie jest przyjemny dla nikogo. Moment komplikuje się tym bardziej, jeśli osoby uwikłane w te przypadłości nie znajdują się w zaciszu domowym, a dookoła jest mnóstwo osób. Jednak bulgotanie w brzuchu i biegunka nie zwiastuje nic strasznego (poza skrępowaniem), o ile ich występowanie nie trwa za długo.

Przelewanie (bulgotanie) w brzuchu stanowi tak naprawdę prawidłową pracę układu pokarmowego. Powstaje ono w momencie, gdy strawione pożywienie wymiesza się z sokami żołądkowymi. Częstotliwość występowania ma związek ze spożywanym pokarmem. Zjedzenie m.in. warzyw strączkowych może wywoływać wzdęcia, co z kolei wznieca bulgotanie w brzuchu i gazy. Oprócz przyjmowanych produktów ważna jest jakość i sposób jedzenia. Zbyt szybkie spożywanie pokarmu sprzyja dużej ilości połykanego powietrza. Co istotne to właśnie zbyt szybkie jedzenie wzmaga różne reakcje organizmu i w efekcie przynosi bulgotanie w brzuchu i gazy. Gdy jednak obecność dolegliwości się nasila, a bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka dają za długo o sobie znać, należy udać się do lekarza, ponieważ może to zwiastować chorobę jelita grubego, infekcje jelit lub problemy żołądkowe.

Zobacz wideo Biegunka - jak rozpoznać problem i jak pomóc dziecku?

Bulgotanie w brzuchu i biegunka. Ile mogą trwać i czym grożą?

Bulgotanie w brzuchu i biegunka to połączenie, które lubi występować w najmniej oczekiwanym momencie. Szczególnie występuje na wyjazdach, gdy spożywane posiłki różnią się od tych, które jada się na co dzień. O biegunce można mówić w momencie zbyt częstego wypróżniania się, gdy kał przybiera formę wodnistą. W takim przypadku mówi się o zaburzeniach w pracy układu pokarmowego. Biegunce towarzyszyć mogą bóle brzucha i skurcze jelit. Biegunka może mieć stan ostry i przewlekły, a warunkują ją kolejno przechodzone infekcje bakteryjne lub wirusowe czy choroby układu pokarmowego. Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka trwają podobnie. Zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Taki przypadek biegunki nie jest groźny dla człowieka. Jednak przedłużające się występowanie dolegliwości może być groźne i prowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego należy w takim przypadku skontaktować się z lekarzem.

Bulgotanie w brzuchu w ciąży: co powinny wiedzieć przyszłe mamy?

Bulgotanie w brzuchu w ciąży jest zdarzeniem dość częstym. Miewa związek z niestrawnością lub złym przepływem pokarmu przez jelita, na co związek ma właśnie ciąża. W takim przypadku kobieta nie powinna mieć obaw.Powodem bulgotania w brzuchu podczas ciąży może być wahanie hormonalne, które występuje ze względów zmian w organizmie. W późniejszym etapie ciąży bulgotanie może pojawiać się jako znak poruszania się dziecka w brzuchu. Każdy niepokój kobieta jednak powinna konsultować z lekarzem.

Ciąża sprzyja jednak wielu dolegliwościom żołądkowym. Przyczyną powodującą biegunkę są zmiany hormonalne. Pojawia się osłabienie, a błona śluzowa jest podrażniona, więc bardzo łatwo złapać infekcję bakteryjną lub wirusową układu pokarmowego. Niewłaściwe nawyki żywieniowe również mogą wywoływać biegunkę. Do tego wszystkiego dochodzi stres. Kobieta powinna kontrolować występowanie biegunki, a każde niepokojące zdarzenie konsultować z lekarzem. Jeśli w wyniku biegunki pojawia się krew, należy czym prędzej udać się do specjalisty i sprawdzić, czy ciąży nic nie zagraża.

Zobacz też: Nerwica żołądka - przyczyny i objawy. Jak leczyć nerwicę żołądka?

Więcej o: