Nerwica żołądka - przyczyny i objawy. Jak leczyć nerwicę żołądka?

Czym jest nerwica żołądka? W jaki sposób się ją leczy? Chociaż daje objawy właściwe schorzeniom jamy brzusznej, to jej przyczyn należy doszukiwać się w ludzkiej psychice.

Nerwica żołądka. Czym jest ta choroba?

Nerwica żołądka jest w zasadzie określeniem potocznym - odnosi się do dolegliwości układu pokarmowego, które mają podłoże nerwicowe. W rzeczywistości jest to rodzaj nerwicy wegetatywnej - wynika z problemów psychicznych, ale objawia się w postaci dolegliwości somatycznych. Niekiedy mówi się także o nerwicy żołądka i jelit.  

Nerwica żołądka - przyczyny. Dlaczego mamy problemy z tą przypadłością?

Dlaczego pojawia się nerwica żołądka? Przyczyny tej przykrej przypadłości leżą przede wszystkim w przeżywanych przez daną osobę stresujących sytuacjach i silnych emocjach, których zdarza jej się doświadczać. Czasem zdarza się, że osoba cierpiąca na bóle w jamie brzusznej zgłasza się do lekarza i przeprowadzany jest szereg badań, które nie pomagają jednak w wytypowaniu przyczyny. Leży ona bowiem w sferze psychicznej. Na nerwicę żołądka w szczególności narażeni są:

 • pracoholicy
 • osoby, które nie potrafią się odstresować
 • osoby lękliwe
 • osoby impulsywne
 • narażone na ciągły stres
 • zbyt ambitne

Zobacz też: Hipnoza - czym jest, na czym polega, kiedy się ją stosuje

Nerwica żołądka - objawy psychiczne

Jakie są objawy psychiczne nerwicy żołądka? Osoba cierpiąca na dolegliwości somatyczne może także czuć dyskomfort psychiczny i warto o tym pamiętać. W szczególności może być zmęczona, odczuwać znaczący ubytek energii i ciągłe napięcie. 

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Nerwica żołądka - objawy somatyczne

Co przede wszystkim towarzyszy przypadłości takiej, jak nerwica żołądka? Objawy somatyczne dotyczą, jak sama nazwa wskazuje, w pierwszej kolejności ludzkiego ciała. Do najczęściej wymienianych symptomów należą:

 • wzdęcia
 • biegunki
 • zatwardzenia
 • niestrawność
 • odbijanie się
 • dławienie w gardle
 • nudności
 • skurcze żołądka i jelit
 • bóle żołądka

Pomimo tego, że nerwica żołądka to objaw problemów psychicznych, gama różnego rodzaju przypadłości jamy brzusznej jest tu bardzo szeroka. Rozmaite bywa też natężenie problemu. Oczywiście im silniejsze i bardziej nieznośne są objawy, tym większy jest bodziec do znalezienia recepty na nie.  

Jak leczyć nerwicę żołądka? Dieta

Rozważając to, jak leczyć nerwicę żołądka, warto podkreślić, że źródło problemów może pomóc wyeliminować jedynie psychoterapia. Wcześniej trzeba jednak przejść badania, które wykluczą inne choroby - np. refluks żołądka. Poza psychoterapią najczęściej rozpatruje się dwa sposoby radzenia sobie z tą przypadłością. Pierwszym z nich jest dieta, drugim doraźne stosowanie środków uspokajających. W przypadku, gdy spodziewamy się trudnych sytuacji i dużej ilości stresu, powinniśmy przejść na lekkostrawny jadłospis. Dodatkowo zaleca się ograniczyć ilość mocnej kawy i herbaty. Dzięki temu nie będziemy dodatkowo obciążać naszego żołądka.

Leki na nerwicę żołądka

Co zrobić, gdy dieta to zbyt mało? Pomóc mogą nam leki na nerwicę żołądka. Środki uspokajające, które możemy zażywać w obliczu szczególnie ciężkich przeżyć lub okresów w naszym życiu, mogą być jednak zażywane tylko według zaleceń lekarza i zgodnie z instrukcją dawkowania do nich załączoną.

Nerwica żołądka - silne objawy. Jak poradzić sobie domowymi sposobami?

Jak jeszcze można sprawić, że rzadziej będzie dopadać nas nerwica żołądka? Silne objawy można próbować łagodzić dzięki domowym sposobom. Przede wszystkim źle działają tu używki w postaci alkoholu i papierosów. Zamiast nich warto stosować preparaty ziołowe o działaniu uspokajającym. Często zaleca się też masaże relaksujące. 

Zobacz też: Nerwica - definicja, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z atakiem nerwicy?

Więcej o: