Marcin Kusz

 • Domowe sposoby na owsiki. Jak leczyć owsiki u dzieci?

  Domowe sposoby na owsiki. Jak leczyć owsiki u dzieci?

  Domowe sposoby na owsiki u dzieci mogą okazać się skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego, jednak najczęściej nie są w stanie go zastąpić. Owsiki to pasożyty, które mogą zaatakować każdego z nas, jednak najbardziej narażone są dzieci. Zwykle podczas zabawy z rówieśnikami zapominają o podstawowej higienie, co może prowadzić do zakażenia się pasożytami. Jak pozbyć się owsików u dzieci?

 • Lewatywa przed porodem nie jest konieczna. Kiedy się ją wykonuje?

  Lewatywa przed porodem nie jest konieczna. Kiedy się ją wykonuje?

  Lewatywa przed porodem kiedyś była jednym z zabiegów przygotowujących do tego wydarzenia. Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego typu rozwiązań. W większości przypadków, przy których dochodzi do tego zabiegu, musi on być poparty decyzją lekarza. Dlaczego lewatywa wykonywana jest przed porodem? Jak wygląda zabieg lewatywy?

 • Proteiny, czyli budulec ludzkiego organizmu. Gdzie znajduje się ich najlepsze źródło?
 • Homocysteina to aminokwas, którego nadmiar może szkodzić organizmowi. Jakie są normy i kiedy badać homocysteinę?
 • Sposób na kaca, czyli co pomoże uniknąć nieprzyjemnych efektów po spożyciu alkoholu

  Sposób na kaca, czyli co pomoże uniknąć nieprzyjemnych efektów po spożyciu alkoholu

  Sposób na kaca ma nam pomóc pozbyć się nieprzyjemnych konsekwencji spożycia alkoholu. Kac to stan, który prowadzi do złego samopoczucia. Istnieje wiele metod, które powinny skutecznie pomóc w zwalczaniu go. Można mu przeciwdziałać lub leczyć dzień po imprezie. Jaki sposób na kaca jest faktycznie pomocny? Co warto jeść i pić zarówno w trakcie, jak i po imprezie?

 • Ablacja serca. Co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

  Ablacja serca. Co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

  Ablacja serca to jeden z rodzajów zabiegów kardiologicznych. Ma na celu leczenie arytmii serca, czyli zaburzeń rytmu jego pracy. Jak wykonuje się zabieg ablacji serca? Dlaczego się go wykonuje? O tym znajdziecie więcej poniżej.

 • AspAT: czym jest i z jakich powodów to badanie jest istotne?

  AspAT: czym jest i z jakich powodów to badanie jest istotne?

  AspAT, nazywany także AST lub aminotransferaza asparaginianowa, jest jednym z enzymów. Występować może głównie w wątrobie, komórkach serca, nerkach, mózgu, trzustce, czy w mięśniach szkieletowych. By wykluczyć lub potwierdzić występowanie choroby wymienionych układów, należy zbadać m.in. AspAT wykorzystując do tego surowicę. Jak w takim razie wygląda badanie krok po kroku?

 • Dziecko zgrzyta zębami w nocy? Gdzie szukać przyczyny i jak mu pomóc?
 • Limfa. Jakie pełni funkcje w organizmie?

  Limfa. Jakie pełni funkcje w organizmie?

  Limfa jest bardzo istotnym elementem układu limfatycznego, który odpowiada za wiele istotnych procesów w organizmie, w tym m.in. budowanie odporności. Jak powstaje limfa? Jak poprawić przepływ limfy?

 • Ciemieniucha - problem, który dotyczy nie tylko niemowląt. Sprawdź, jak się jej pozbyć!
 • Kolagen na stawy. Jak działa i czy faktycznie jest skuteczny?

  Kolagen na stawy. Jak działa i czy faktycznie jest skuteczny?

  Kolagen na stawy jest wykorzystywany wspomagająco w ich schorzeniach. Kiedy mamy niedobory, warto zacząć go suplementować. Występuje w postaci proszku, tabletek oraz maści. Regularne stosowanie preparatów z kolagenem może pozytywnie oddziaływać na układ kostno-stawowy, a pierwsze rezultaty przynosi już po 3 miesiącach stosowania.

 • Woda utleniona może być wykorzystywana na wiele sposobów. Poznaj te, o których dotąd nie wiedziałeś
 • Gastroskopia: co to za badanie i jak się do niego przygotować?

  Gastroskopia: co to za badanie i jak się do niego przygotować?

  Gastroskopia powszechnie uważana jest za badanie bardzo nieprzyjemne, a opinie na jej temat są dość jednoznaczne. Niestety, nie zawsze można, a przede wszystkim nie należy jej unikać ani się bać. Dzięki badaniu endoskopowemu można wykryć wiele zmian niewidocznych w innych badaniach.

 • Szczepionka na tężec nie zapewnia ochrony na całe życie. Dlaczego warto ją powtarzać?

  Szczepionka na tężec nie zapewnia ochrony na całe życie. Dlaczego warto ją powtarzać?

  Szczepionka na tężec pozwala zminimalizować ryzyko zakażenia tężcem, które jest dość powszechne, szczególnie wśród myśliwych, leśników, hodowców zwierząt oraz rolników. Choroba ta zwykle jest powikłaniem po drobnej ranie lub skaleczeniu. Warto nadmienić, że jest zakaźna, lecz nie zaraźliwa. Szczepionka na tężec może uchronić zarówno przed groźnymi konsekwencjami, jak i nieprzyjemnymi objawami zakażenia.

 • Mammografia. Badanie, które może pomóc wykryć niebezpieczne zmiany na wczesnym etapie

  Mammografia. Badanie, które może pomóc wykryć niebezpieczne zmiany na wczesnym etapie

  Mammografia jest badaniem profilaktycznym wykorzystującym promienie rentgenowskie. Powinna być wykonywana przynajmniej co 2 lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Dzięki niej można wykryć na wczesnym etapie niepokojące zmiany. Szczególną uwagę na to badanie powinny zwrócić kobiety powyżej 50. roku życia oraz obciążone genetycznie ryzykiem nowotworu piersi.

 • Oczyszczanie wątroby. Czy wątroba potrzebuje dodatkowej detoksykacji? Zdanie lekarzy jest jednoznaczne

  Oczyszczanie wątroby. Czy wątroba potrzebuje dodatkowej detoksykacji? Zdanie lekarzy jest jednoznaczne

  Oczyszczanie wątroby brzmi zachęcająco, jednak co tak naprawdę kryje się za tą praktyką? Czy jest to bezpieczne dla naszego zdrowia? Piękna, szczupła sylwetka to marzenie wielu, jednak istotny jest także aspekt zdrowotny. Niestety, nie wszystkie praktyki polecane w kolorowych magazynach są bezpieczne i zdrowe. Wiele z nich jest szkodliwe, a stosowanie ich bez nadzoru może doprowadzić do niedoborów w diecie i złego samopoczucia.

 • Akwamacja, czyli ekologiczna metoda pochówku. Na czym polega?
 • Cysta to patologiczna zmiana, którą można wykryć przypadkiem. Czy zawsze stanowi powód do niepokoju?
 • Amalgamaty. Czy plomby wykonane z nich należy wymienić?

  Amalgamaty. Czy plomby wykonane z nich należy wymienić?

  Amalgamaty stomatologiczne jeszcze kilkanaście lat temu stosowano powszechnie jako wypełnienia ubytków w zębach. Były one jednak nieestetyczne m.in. ze względu na swój kolor. W dzisiejszych czasach plomby są praktycznie niewidoczne i nie wyróżniają się na tle reszty zębów. Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe i należy je usunąć?

 • Opatrunek okluzyjny. Czym się charakteryzuje i w jakich sytuacjach się go stosuje?