Marcin Kusz

  • Naprotechnologia - alternatywna metoda w leczeniu problemów z płodnością

    Naprotechnologia - alternatywna metoda w leczeniu problemów z płodnością

    Naprotechnologia to metoda związana z leczeniem niepłodności. W dzisiejszych czasach coraz więcej par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Wiele z nich szuka rozmaitych rozwiązań, które mogłyby przybliżyć je do sukcesu, sięgając po wszystkie dostępne metody. Jedną z takich metod jest naprotechnologia. Co to jest naprotechnologia? Czy realnie może ona pomóc walczyć z bezpłodnością?

  • Białe plamy na skórze. Co je powoduje i czego mogą być objawem?

    Białe plamy na skórze. Co je powoduje i czego mogą być objawem?

    Białe plamy na skórze mogą pojawić się u każdego człowieka bez znaczenia na wiek i płeć. Mogą one być objawem chorób, zaburzeń hormonalnych lub nawet urazów, które powodują hipopigmentację. Co powoduje białe plamy na skórze? Jak zapobiec im powstawaniu?

  • Czerwone plamy na twarzy: co je powoduje? Jak im zapobiegać?

    Czerwone plamy na twarzy: co je powoduje? Jak im zapobiegać?

    Czerwone plamy na twarzy mogą mieć wiele różnych przyczyn, ale nie zawsze oznaczają one poważne zmiany, które trzeba skonsultować z dermatologiem. Mogą one wystąpić w wyniku zapalenia skóry twarzy lub pojawić się ze względu na skórę naczynkową, która jest o wiele wrażliwsza na jakiekolwiek uszkodzenia. Zdarza się, że są one objawem choroby lub po prostu ubogiej diety. Co jeszcze powoduje plamy na twarzy?

  • Czerwone plamy na ciele. Kiedy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia?

    Czerwone plamy na ciele. Kiedy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia?

    Czerwone plamy na ciele pojawić mogą się u każdej osoby, ale co one oznaczają i jakie mogą być ich przyczyny? Takie zmiany skórne mogą mieć różne podłoże, dlatego nie warto ich w żadnym stopniu bagatelizować. Długo utrzymujące się czerwone plamy na ciele, mogą być objawem wielu chorób, dlatego powinniście udać się z nimi do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje dolegliwość. Często zdarza się jednak, że są one objawem niegroźnych dolegliwości, które możemy w domowym zaciszu zwalczyć.

  • Domowe sposoby na owsiki. Jak leczyć owsiki u dzieci?

    Domowe sposoby na owsiki. Jak leczyć owsiki u dzieci?

    Domowe sposoby na owsiki u dzieci mogą okazać się skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego, jednak najczęściej nie są w stanie go zastąpić. Owsiki to pasożyty, które mogą zaatakować każdego z nas, jednak najbardziej narażone są dzieci. Zwykle podczas zabawy z rówieśnikami zapominają o podstawowej higienie, co może prowadzić do zakażenia się pasożytami. Jak pozbyć się owsików u dzieci?

  • Lewatywa przed porodem nie jest konieczna. Kiedy się ją wykonuje?

    Lewatywa przed porodem nie jest konieczna. Kiedy się ją wykonuje?

    Lewatywa przed porodem kiedyś była jednym z zabiegów przygotowujących do tego wydarzenia. Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego typu rozwiązań. W większości przypadków, przy których dochodzi do tego zabiegu, musi on być poparty decyzją lekarza. Dlaczego lewatywa wykonywana jest przed porodem? Jak wygląda zabieg lewatywy?

  • Proteiny, czyli budulec ludzkiego organizmu. Gdzie znajduje się ich najlepsze źródło?
  • Homocysteina to aminokwas, którego nadmiar może szkodzić organizmowi. Jakie są normy i kiedy badać homocysteinę?
  • Sposób na kaca, czyli co pomoże uniknąć nieprzyjemnych efektów po spożyciu alkoholu

    Sposób na kaca, czyli co pomoże uniknąć nieprzyjemnych efektów po spożyciu alkoholu

    Sposób na kaca ma nam pomóc pozbyć się nieprzyjemnych konsekwencji spożycia alkoholu. Kac to stan, który prowadzi do złego samopoczucia. Istnieje wiele metod, które powinny skutecznie pomóc w zwalczaniu go. Można mu przeciwdziałać lub leczyć dzień po imprezie. Jaki sposób na kaca jest faktycznie pomocny? Co warto jeść i pić zarówno w trakcie, jak i po imprezie?

  • Ablacja serca. Co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

    Ablacja serca. Co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

    Ablacja serca to jeden z rodzajów zabiegów kardiologicznych. Ma na celu leczenie arytmii serca, czyli zaburzeń rytmu jego pracy. Jak wykonuje się zabieg ablacji serca? Dlaczego się go wykonuje? O tym znajdziecie więcej poniżej.

  • AspAT: czym jest i z jakich powodów to badanie jest istotne?

    AspAT: czym jest i z jakich powodów to badanie jest istotne?

    AspAT, nazywany także AST lub aminotransferaza asparaginianowa, jest jednym z enzymów. Występować może głównie w wątrobie, komórkach serca, nerkach, mózgu, trzustce, czy w mięśniach szkieletowych. By wykluczyć lub potwierdzić występowanie choroby wymienionych układów, należy zbadać m.in. AspAT wykorzystując do tego surowicę. Jak w takim razie wygląda badanie krok po kroku?

  • Dziecko zgrzyta zębami w nocy? Gdzie szukać przyczyny i jak mu pomóc?
  • Limfa. Jakie pełni funkcje w organizmie?

    Limfa. Jakie pełni funkcje w organizmie?

    Limfa jest bardzo istotnym elementem układu limfatycznego, który odpowiada za wiele istotnych procesów w organizmie, w tym m.in. budowanie odporności. Jak powstaje limfa? Jak poprawić przepływ limfy?

  • Ciemieniucha - problem, który dotyczy nie tylko niemowląt. Sprawdź, jak się jej pozbyć!
  • Kolagen na stawy. Jak działa i czy faktycznie jest skuteczny?

    Kolagen na stawy. Jak działa i czy faktycznie jest skuteczny?

    Kolagen na stawy jest wykorzystywany wspomagająco w ich schorzeniach. Kiedy mamy niedobory, warto zacząć go suplementować. Występuje w postaci proszku, tabletek oraz maści. Regularne stosowanie preparatów z kolagenem może pozytywnie oddziaływać na układ kostno-stawowy, a pierwsze rezultaty przynosi już po 3 miesiącach stosowania.

  • Woda utleniona może być wykorzystywana na wiele sposobów. Poznaj te, o których dotąd nie wiedziałeś
  • Gastroskopia: co to za badanie i jak się do niego przygotować?

    Gastroskopia: co to za badanie i jak się do niego przygotować?

    Gastroskopia powszechnie uważana jest za badanie bardzo nieprzyjemne, a opinie na jej temat są dość jednoznaczne. Niestety, nie zawsze można, a przede wszystkim nie należy jej unikać ani się bać. Dzięki badaniu endoskopowemu można wykryć wiele zmian niewidocznych w innych badaniach.

  • Szczepionka na tężec nie zapewnia ochrony na całe życie. Dlaczego warto ją powtarzać?

    Szczepionka na tężec nie zapewnia ochrony na całe życie. Dlaczego warto ją powtarzać?

    Szczepionka na tężec pozwala zminimalizować ryzyko zakażenia tężcem, które jest dość powszechne, szczególnie wśród myśliwych, leśników, hodowców zwierząt oraz rolników. Choroba ta zwykle jest powikłaniem po drobnej ranie lub skaleczeniu. Warto nadmienić, że jest zakaźna, lecz nie zaraźliwa. Szczepionka na tężec może uchronić zarówno przed groźnymi konsekwencjami, jak i nieprzyjemnymi objawami zakażenia.

  • Mammografia. Badanie, które może pomóc wykryć niebezpieczne zmiany na wczesnym etapie

    Mammografia. Badanie, które może pomóc wykryć niebezpieczne zmiany na wczesnym etapie

    Mammografia jest badaniem profilaktycznym wykorzystującym promienie rentgenowskie. Powinna być wykonywana przynajmniej co 2 lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Dzięki niej można wykryć na wczesnym etapie niepokojące zmiany. Szczególną uwagę na to badanie powinny zwrócić kobiety powyżej 50. roku życia oraz obciążone genetycznie ryzykiem nowotworu piersi.

  • Oczyszczanie wątroby. Czy wątroba potrzebuje dodatkowej detoksykacji? Zdanie lekarzy jest jednoznaczne

    Oczyszczanie wątroby. Czy wątroba potrzebuje dodatkowej detoksykacji? Zdanie lekarzy jest jednoznaczne

    Oczyszczanie wątroby brzmi zachęcająco, jednak co tak naprawdę kryje się za tą praktyką? Czy jest to bezpieczne dla naszego zdrowia? Piękna, szczupła sylwetka to marzenie wielu, jednak istotny jest także aspekt zdrowotny. Niestety, nie wszystkie praktyki polecane w kolorowych magazynach są bezpieczne i zdrowe. Wiele z nich jest szkodliwe, a stosowanie ich bez nadzoru może doprowadzić do niedoborów w diecie i złego samopoczucia.