Ciemieniucha u niemowlaka pojawia się pomiędzy 2. a 10. tygodniem życia. Jej przyczyną jest zbyt duża produkcja łojów potowych. Występuje najczęściej na główce malucha, na brwiach lub na czole. Swoim wyglądem przypomina małe, żółte plamki, które nie swędzą ani nie bolą. Wyglądają jedynie mało estetycznie.
Ciemieniucha może pojawić się u malucha po urodzeniu lub w późniejszym okresie. Jeśli plamki są drobne, a ich ilość niewielka wystarczy te miejsca w których się pojawiły myć, natłuszczać i czesać szczotką z miękkiego włosia. Regularna pielęgnacja sprawi, że objawy ciemieniuchy się zmniejszą lub zupełnie znikną.
Kiedy ciemieniucha nie znika pomimo starannej pielęgnacji, a żółte plamki stają się coraz bardziej rozległe, wówczas należy udać się na wizytę do pediatry.
Wiele osób uważa, że ciemieniucha pojawia się z braku higieny osobistej. Jest to nieprawda. Niestety ciemieniucha znana jest również, jako łojotokowe zapalenie skóry i dotyka także dorosłych. Objawy przypominają te występujące u dzieci. Na skórze głowy, na brwiach, czy czole występują zmiany naskórka w postaci biało-żółtych plam, które się złuszczają. W przypadku dorosłych pojawiające się zmiany na skórze mogą swędzieć lub piec. U dzieci nie powoduje to żadnych dolegliwości.
Ciemieniucha u dorosłych jest poważną chorobą, którą trzeba poddać leczeniu. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka w większości osoby starsze lub osoby zmagające się z problemami z tarczycą lub innymi chorobami przewlekłymi. Ciemieniucha u dorosłych w początkowym stadium może być leczona tak jak u dzieci. Wystarczy miejsca przez nią zajęte często myć, smarować oliwką oraz wyczesywać. Natomiast, jeśli stan się pogarsza, a ciemieniucha nie chce zniknąć, to należy udać się do lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednie leki. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.
Ciemieniucha zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych może pojawić się na czole i przechodzić w kierunku głowy. Ciemieniucha na czole w łagodnym przebiegu występuje w postaci biało-żółtych plamek. Tworzące się zmiany złuszczają się, a następnie na ich miejsce przychodzą nowe. Ponadto, skóra może się zaczerwienić i być podrażniona. Osobom dorosłym dokucza też świąd lub pieczenie. Ciemieniucha może samoistnie zniknąć w ciągu kilku dni lub miesięcy, albo przeistoczyć się w łojotokowe zapalenie skóry.
Ciemieniuchę na czole warto natłuszczać oliwką, po czym trzeba ją delikatnie zmyć. Jeżeli nie ma poprawy po pewnym czasie, to warto wybrać się z dzieckiem do pediatry, a osoba dorosła powinna udać się do dermatologa. Ciemieniucha na czole nie jest groźna i zazwyczaj znika sama. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na szybsze pozbycie się dolegliwości i pozwala skórze się zregenerować.
Ciemieniucha na brwiach tak samo jak w przypadku pojawienia się jej na czole, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kiedy już się pojawi, warto brwi posmarować oliwką i delikatnie zmyć np. płatkiem kosmetycznym. Następnie wystarczy użyć miękkiej szczoteczki, aby wyczesać złuszczoną skórę.
Łagodny przebieg ciemieniuchy nie wymaga leczenia. Wystarczy do tego jedynie odpowiednia pielęgnacja. W przypadku, kiedy skóra staje się zaczerwieniona, występuje obrzęk, a wykwity się sączą, wtedy bezzwłocznie należy udać się do lekarza. Ciemieniucha, która jest nieleczona, może doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu skóry, a nawet wypadania włosów - zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Co więcej, ciemieniucha może prowadzić do stanów zapalnych oraz grzybicy. W niektórych przypadkach ciemieniucha przybiera postać przewlekłą i nawracającą.
Zobacz też: Złuszczające zapalenie skóry - objawy, diagnoza, leczenie