Złuszczające zapalenie skóry - objawy, diagnoza, leczenie

Złuszczające zapalenie skóry, nazywane również erytrodermią, to zespół objawów skórnych, które mogą wiązać się z różnymi chorobami. Objawem jakich chorób może być złuszczające zapalenie skóry? W jaki sposób leczy się ten stan?

Złuszczające zapalenie skóry - przyczyny

Złuszczające zapalenie skóry to zespół dolegliwości, które towarzyszą różnym schorzeniom. Zazwyczaj problem ten jest łączony z procesami immunologicznymi zachodzącymi w organizmie. Choroby, z jakimi może się wiązać to zaburzenie, to między innymi:

Erytrodermia może być również związana z przyjmowaniem leków. Preparaty wywołujące problemy skórne to najczęściej antybiotyki, neuroleptyki, leki o działaniu przeciwnowotworowym oraz przeciwgruźliczym.

Zobacz wideo

Jeżeli pacjent nie przyjmuje żadnych leków, które mogą wywoływać złuszczające zapalenie skóry oraz wcześniej u pacjenta nie stwierdzono innych zmian skórnych, przyczyną problemów może być choroba nowotworowa. Najczęstsze nowotwory, które objawiają się erytrodermią to choroby układu krwiotwórczego, takie jak białaczka i chłoniaki, a także inne choroby nowotworowe, między innymi rak jajowodu, rak płuc oraz rak odbytnicy. Inną możliwą przyczyną wystąpienia złuszczającego zapalenia skóry jest zakażenie wirusem HIV lub przebyty przeszczep, który zakończył się negatywną odpowiedzią układu immunologicznego pacjenta.

Szacuje się, że w około 30 proc.przypadków nie można udowodnić przyczyny złuszczającego zapalenia skóry. Erytrodermia w większości przypadków dotyka mężczyzn, zwykle po 40. roku życia.

Złuszczające zapalenie skóry - objawy

Erytrodermia to stan o charakterze zapalnym, w związku z czym wiele występujących objawów to objawy związane z zapaleniem. Zwykle stan zapalny wiąże się ze znacznym zaczerwienieniem skóry oraz podwyższeniem temperatury skóry. Po około 2 – 6 dniach od pojawienia się zaczerwienienia może dojść do złuszczania się skóry, zazwyczaj początkowo w okolicach zgięć. Czasami złuszczaniu skóry towarzyszy świąd, który w przypadku, gdy nie pacjent nie może powstrzymać się od drapania, skutkuje pojawieniem się przeczosów. Charakterystyczny jest również obrzęk skóry, szczególnie w okolicach powiek. Długotrwałe złuszczające zapalenie skóry może prowadzić do zaburzeń dotyczących wytworów naskórka, czyli włosów oraz paznokci. Często pacjenci z długotrwałą erytrodermią skarżą się na nadmierne wypadanie włosów, a na paznokciach pojawiają się zgrubienia oraz prążki. Czasami dochodzi także do odwarstwienia się płytki paznokcia od łożyska paznokcia. W niektórych przypadkach dochodzi do miejscowych zmian pigmentacji skóry.

Złuszczające zapalenie skóry - leczenie

W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, które mogą świadczyć o złuszczającym zapaleniu skóry, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podstawą leczenia jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz uzupełnianie poziomu elektrolitów. Poza tym zaleca się częste nawilżanie skóry. Najlepiej robić to wykonując wilgotne opatrunki. Czasami stosuje się także miejscowe leki steroidowe oraz emolienty o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Gdy zapaleniu skóry towarzyszy silny świąd, pacjentowi podaje się leki antyhistaminowe, natomiast jeśli pacjent jest obarczony ryzykiem nawrotu choroby, podawane są sterydy. Jeżeli choroba jest zaawansowana konieczna jest hospitalizacja pacjenta. Jeśli wcześniej zdiagnozuje się chorobę, z którą powiązane jest złuszczające zapalenie skóry równocześnie z łagodzeniem objawów przeprowadza się leczenie przyczyny. Jedynie takie podejście pozwala na trwałe wyleczenie choroby i zapobieganie jej nawrotom.

W żadnym przypadku nie należy lekceważyć choroby i zwlekać z jej leczeniem. Zbyt późne wdrożenie leczenia może skutkować poszerzeniem naczyń krwionośnych oraz zaburzeniami termoregulacji organizmu, co często prowadzi do nadmiernej utraty ciepła. Co więcej, nadmierny przepływ krwi przy powierzchni skóry może prowadzić do niewydolności serca. Oprócz tego, dochodzi do zaburzeń poziomów elektrolitów w organizmie oraz odwodnienia. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu. Niebezpieczne dla zdrowia i życia jest również znaczne zmniejszenie odporności organizmu, co może prowadzić do zapalenia płuc lub wtórnych, poważnych zakażeń w obrębie skóry.

Więcej o: